|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: گردشگري «بي زباله» در نوروز 97
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


گردشگري «بي زباله» در نوروز 97
گزارش «ايران» از اجراي طرح جديد كاهش پسماند در گيلان

نويسنده: زهرا كشوري


    
    معاونت آموزش محيط زيست، طرح «بي زباله» را در گيلان کليد زد. او در رشت توجه 80 ميليون ايراني را به وضعيت گيلان جلب کرد تا از رهگذر اين هشدار، گردشگراني که نوروز97 را در دامان طبيعت مي گذرانند، زخم کمتري به آن بزنند. به گزارش روزنامه ايران، آمارهاي رسمي گيلان نشان مي دهد گردشگران در ايام تعطيل روزانه 500 تن زباله را به سواحل و جنگل هاي سبز اين استان تحميل مي کنند. توليد زباله خود گيلاني ها روزانه 2 هزار تن است. در مشارکتي که گردشگران و گيلاني ها دارند، شيرابه ها به جان منطقه گردشگري سياهکلرود گيلان افتاده اند. ارتفاع کوه زباله ها در جنگل هاي سراوان از تاج بسياري درختان جنگلي آن بالا زده است.
    کاوه مدني معاون آموزش سازمان محيط زيست در گفت و گو با «ايران» مي گويد: «عيدي ما به گيلاني ها اين است که توانستيم دستگاه زباله سوز 600 تني را براي جنوب گيلان مصوب کنيم.» او اميدواراست همين اتفاق براي شمال گيلان
    هم بيفتد.
     «حميدرضا آذرپور» معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان هم در گفت و گو با «ايران» از همکاري معاونت گردشگري با سمن هاي حوزه محيط زيست براي آموزش گردشگران نوروزي گيلان براي احترام به طبيعت خبر مي دهد.
    
    پلاستيک، بدترين زباله در محيط زيست
    کاوه مدني پلاستيک را بدترين زباله در محيط زيست گيلان مي داند. او از دانش آموزان گيلاني خواست از طريق انتقال آگاهي در مورد مخاطرات استفاده از پلاستيک به خانواده هاي خود به کمک محيط زيست گيلان بيايند.
    کارزار «بي زباله» که در فضاي مجازي هم واکنش هاي خوبي به دنبال داشته، دست روي نقطه مهمي گذاشته است. هرچند درحوزه زباله، انگشت روي هرجاي کشور که بگذاريد، درد مي کند اما سرانه توليد زباله در شهرهاي گيلان بيشتر از ميانگين کشور است.
    
    توليد روزانه 600 تن زباله در روستاهاي گيلان
    «مازيار سيدنژاد» مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري گيلان در اين باره مي گويد:«روزانه ۶۰۰ تن زباله در روستاهاي گيلان توليد مي شود.» مراکز دفن زباله استان رها شده. مرکز دفن زباله سراوان، قوز بالاي قوز شده است. شيرابه اش سهم بندر انزلي است. البته پيش از آن زخم کاري را به جنگل هاي سراوان مي زند. همانجا که نخستين موزه روستايي با خانه هاي قديمي گيلان (9 روستا موزه براساس جغرافياي واقعي گيلان) ساخته شده و هرساله گردشگران زيادي را به دل جنگل مي کشاند؛ گردشگراني که بي شک خود سهم مشخص و موثري در زخم ناسور جنگل دارند. البته مدني اعتقاد دارد کاهش توليد زباله در گيلان از نصب دستگاه زباله سوز مهمتر است. مشارکت هاي عمومي هرچند توجه ها را به وضعيت پسماندها در جغرافياي سبز کشور در شمال آن در ساحل آبي خزر در رصد رسانه ها قرار مي دهد اما همچنان عدم بازيافت آنها باعث شده تا مشارکت ها به سرانجام مطلوب نرسد.
    مشاهدات ميداني خبرنگار «ايران» بيانگر آن است که شيرابه ها حالا ردپاي گردشگران بي مبالات را به باتلاقي تبديل کرده تا محل ارتزاق احشام و پرندگان شود! البته شمالي ها خود هم سهم کمي در فاجعه اي که روي گلوي لکه سبز شمال چنگ انداخته، ندارند. مشاهدات عيني خبرنگار ما مي گويد يکي از موسسه هاي مردمي که روي بهبود کارتن خواب ها فعاليت مي کند هر بار در سفر سالانه خود به مشهد، پاکسازي جنگل هاي گلستان و ساحل يکي از شهرهاي مازندران را با کمک بهبود يافته ها انجام مي دهد. واکنش ساحل نشين ها و مسافران نوروزي به حضور کارتن خواب هاي بهبود يافته که با لباس هاي زرد رنگ تنها در يک ساعت چند کاميون زباله را از محدوده کوچکي در ساحل جمع مي کنند، تاسف بار است. ساحل نشين هايي که وقتي رد ويلاهاي آنها را مي گيريد، مي بينيد فاضلاب آنها در جلوي چشم همگان به خزر مي ريزد اما بسياري از آنها مي پرسيدند زرد پوش ها تا الان کجا بوده اند؟ با نگاهي از بالا به پايين سوال مي کردند آيا شهرداري دوباره آنها را براي پاکسازي به ساحل خواهد آورد. عمق فاجعه درست در اين نقطه قرار دارد. شهروند يا مسافري که زباله را توليد مي کند، اما انتظار دارد شهرداري کسي را براي جمع آوري زباله هاي آنان استخدام کند. کسي که بوي زباله مي دهد و او از نزديک شدن به آن ابا دارد.
    «آذر پور» معاون گردشگري استان از اقدام خوب دهيار منطقه گردشگري سقالکار رشت خبر مي دهد و مي گويد:«هر گردشگر وارد اين منطقه مي شود در قبال گرفتن يک پاکت 3هزار تومان وديعه مي گذارد. به شرطي که پاکت را پر از زباله برگرداند، دو هزار تومان از پول به آن برمي گردد.» او اعتقاد دارد که اين طرح توانسته تا حدودي زخم زباله در اين منطقه گردشگري را درمان کند.
    
     تاکيد بر آموزش و مشارکت مردم
    کارزارهايي چون «بي زباله»، اصرار درستي روي مشارکت مردم و آموزش دارد، مردم در بحث «پيشگيري» دخيل اند و پيشگيري هميشه کم هزينه تر و مهمتر از درمان است اما درمان آنچه اتفاق افتاده، کار شهرداري هاست. «ميترا حجار» و «پژمان جمشيدي» دو بازيگر و «شهيندخت مولاوردي» دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي و «طيبه سياوشي» عضو کميسيون فرهنگي مجلس هم به کارزار وارد شده اند. گروه هاي ديگر هم بدون دعوت سازمان محيط زيست، وارد کارزار شده اند. جمعي هم از روزنامه نگاران و خبرنگاران حوزه اجتماعي هم به دنبال دعوت فعالان فضاي مجازي به کارزار بي زباله پيوستند. چالش بي زباله سازمان محيط زيست 100 روزه است و تا پايان تعطيلات نوروز ادامه مي يابد اما افکارعمومي اميدواراست چنين چالش ها و کارزارهايي علاوه بر اينکه گردشگران را به سمت مديريت زباله مي برد، در سال هاي آتي دولت و مجلس را به سمت تدوين و تصويب قانوني ببرد که هرساله شهرداري ها را موظف به درآمدزايي مشخصي از بازيافت زباله کند. بي شک درآمدزايي از طلاي کثيف مي تواند جاي تراکم سازي در خيابان ها و مسيل هاي رودخانه را بگيرد. دولت در ابلاغيه اي که توسط «اسحاق جهانگيري» معاون رئيس جمهوري اعلام شد، سازمان ميراث فرهنگي را موظف به ايجاد 170شغل در حوزه گردشگري و صنايع دستي کرد. حالا اگر بازيافت زباله موضوع جدي براي مسئولان شود مي توان هم در اقتصاد مقاومتي از آن سود برد و هم مناطق طبيعي و محيط زيستي را از زخم آنها رهاند؛ مناطقي که قرار است در حوزه طبيعت گردي و توريسم زمينه ايجاد شغل باشند؛ از رهگذر اين قانون شايد نگاهي به ساعت هاي طولاني کارگران بازيافت شود؛ کارگراني که بيشتر آنها را کودکان تشکيل مي دهند و بين 12تا17 ساعت کار مي کنند. موضوعي که همين الان دغدغه نمايندگاني چون «طيبه سياوشي» است. حال بايد ديد کارزار «بي زباله »به کجا مي رسد.
    
    گردشگري «بي زباله» در نوروز 97 / گزارش «ايران» از اجراي طرح جديد کاهش پسماند در گيلان
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "زهرا كشوري"

  بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس / ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود
زهرا كشوري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند / وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني
زهرا كشوري، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي / چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟
زهرا كشوري، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد / چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد
زهرا كشوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ چغندر قند در كام خشك درياچه اروميه
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه انشا و نويسندگي
متن مطالب شماره 99، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است