|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: ايران دومين كشور دنيا از نظر رشد شاخص هاي «فاوا»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


ايران دومين كشور دنيا از نظر رشد شاخص هاي «فاوا»
از سوي وزير در هفتمين جشنواره ملي ارتباطات و فناوري عنوان شد    
    گروه فناوري/ مراسم هفتمين جشنواره ملي ارتباطات و فناوري اطلاعات (فاوا) و يکصد و چهل و يکمين سالگرد تاسيس وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات روز گذشته با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات برگزار شد و در اين مراسم، برگزيدگان نهايي جشنواره فاوا در سال 96 به صورت رسمي معرفي شده و مورد قدرداني قرار گرفتند.
    
    رشد 30 درصدي شاخص هاي حوزه فاوا
    محمد جواد آذري جهرمي به عنوان يکي از سخنرانان اين مراسم از رشد قابل توجه شاخص هاي توسعه ICT در سال آينده خبر داد و گفت: بر اساس اعلام ITU (اتحاديه جهاني مخابرات)، ايران در سال گذشته ميلادي از نظر رشد توسعه شاخص هاي ICT در دنيا دوم و در آسيا اول بوده است. بالاترين مقام مسئول حوزه ICT کشور گفت: امروز برگزيدگان جشنواره ملي فاوا، جايزه ملي کيفيت و جشنواره شهيد رجايي، نمايندگان جامعه اي هستند که اين اتفاق را رقم زده اند که جاي تقدير ويژه از آنان دارد.
    وزير ارتباطات با اشاره به اينکه از نظر شاخص هاي IDI، جمهوري اسلامي ايران شاهد 4 رتبه رشد بوده است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته پوشش شبکه در کشور 62 درصد بود ولي امسال با رشد قابل توجهي که در اين حوزه داشته ايم بخصوص با کمک اپراتور اول و همچنين بخش روستايي، پوشش پهناي باند گسترده تر شده است و انتظار داريم رشد شاخص وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات قابل قبول تر از گذشته باشد و تکليف دولت براي رشد 30 درصد شاخص ها را زودتر محقق کنيم.
    آذري جهرمي با بيان اينکه سال گذشته پوشش شبکه 3G و 4G در کشور به ۶۰ درصد رسيد، اظهار کرد: سال آينده اين درصد بيشتر هم خواهد شد و طبق چيزي که مجلس در برنامه ششم توسعه تثبيت کرده است ما بايد ۳۰ رتبه رشد را در حوزه فاوا تجربه کنيم که اميدواريم اين هدف را قبل از اتمام برنامه ششم توسعه محقق کنيم. عضو کابينه دولت تدبير و اميد در خبر خوش ديگري تصريح کرد: در سال گذشته از ميان کارمندان خانم يک نفر به عنوان برگزيده انتخاب شد که خوشبختانه امسال شاهديم تعداد برگزيدگان خانم در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به هفت نفر رسيده است که نشان مي دهد وعده و برنامه دولت براي ورود خانم ها و کمک گرفتن از آنها در امور کشور در حال تحقق است.
    
    دولت الکترونيک، راهکار مقابله با فساد اداري
    وزير ارتباطات با اشاره به ضرورت مقابله با فساد اداري، تاکيد کرد: اگر دولت الکترونيک محقق شود، تعداد مراجعات به ادارات کم مي شود. اگر مي خواهيم با فساد مبارزه کنيم بايد همه نهادها را به هم پيوند دهيم. وي افزود: کساني که مانع رشد خلاقيت هاي جوانان در حوزه فناوري اطلاعات با هر شيوه اي مي شوند، ضربه به حاکميت آينده ايران مي زنند.
     آذري جهرمي با تاکيد بر ضرورت تحقق دولت الکترونيک براي مبارزه با فساد اداري، اظهار کرد: نگذشتن از کساني که ذهن مردم و اعتماد مردم را خدشه دار کرده اند، بسيار مهم است، اما مهم تر از آن اين است که نگذاريم جوانانمان که در يک پست اداري با اختيارات لازم قرار دارند به فساد آلوده شوند. وي در ادامه با بيان اينکه شوراي عالي فضاي مجازي بايد فصل الخطاب باشد، اظهار کرد: هنوز از ما سوال مي شود که چرا از کسب وکارهاي نوپا حمايت مي کنيد، اينها عامل براندازي هستند. در حالي که اين افراد از ما هستند و ما بايد با حمايت خودمان آنها را جذب کنيم و نگذاريم که غربي ها با حمايت خودشان آنها را جذب کنند.
    وزير ارتباطات با بيان اينکه من وزير ارتباطات بخشي از انرژي خود را براي اتصال دو دستگاه به يکديگر صرف کرده ام و هنوز موفق نشده ام، گفت: آخرين بهانه اي که آورده مي شود بحث امنيت است در حالي که بزرگترين اقدام ضد امنيتي، همين به اشتراک نگذاشتن اطلاعات بين دستگاهي است. جهرمي تصريح کرد: با دست روي دست گذاشتن، ابزارهاي بين المللي روي کار آمده و حاکميت خود را در دنياي آتي از دست خواهيم داد. آذري جهرمي همچنين تاکيد کرد: بايد از ظرفيت علما، دانشمندان و متخصصان استفاده کنيم تا با رقم زدن اقتصاد ديجيتال، خودمان سهمي در بازار جهاني داشته باشيم؛ اشکالات را درحوزه مقابله با فساد از طريق ICT حل کنيم.
    
    تاکيد بر نقش اقتصاد ديجيتال در رشد اقتصادي کشور
    وزير ارتباطات با تاکيد بر نقش پررنگ توسعه ديجيتال و فضاي فناوري اطلاعات در رشد اقتصادي اظهار کرد: مي توانيم با توسعه اين فضا موجبات افزايش بهره وري، اشتغال و رشد شاخص هاي اقتصادي را فراهم کنيم. همان طور که رئيس جمهوري در حوزه تحول ديجيتال تاکيداتي دارند، ما نيز برنامه هاي خود را براي تحول ديجيتال در حوزه هاي مختلف صنعتي، کشاورزي و اقتصادي اعلام خواهيم کرد.
    وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه حاکميت آينده از آن تحول ديجيتال است، گفت: کساني که با هر چارچوبي جلوي رشد خلاقيت ها و توسعه فناوري اطلاعات را مي گيرند در واقع به حاکميت آينده ما ضربه مي زنند. ما نبايد براي تحولات ديجيتال، دست انداز درست کنيم و بگوييم يکسري از مشاغل سنتي از بين مي رود که البته اين تحولات، موجبات بهره وري و رشد بيشتر را فراهم خواهد کرد که در آن صورت نيز سرمايه گذاري و اشتغالزايي انجام خواهد شد. آذري جهرمي با بيان اينکه دستگاه هاي مختلف در حوزه پيام رسان ها مسئوليت دارند، اظهار کرد: رئيس جمهوري به ما دستور داده اند که سند تحول ديجيتال را اعلام نهايي کنيم. واقعيت اين است که ما بايد بدانيم چه ميزان از شبکه انرژي ساختمان ها هوشمند است و ما براي سال آينده قرار است چه اقداماتي را انجام دهيم. وي با بيان اينکه اميد زماني محقق مي شود که جوانان ما بدانند مطالباتشان شنيده و پيگيري مي شوند، اظهار کرد: باهمراهي همه ظرفيت هاي خوبي که در کشور داريم بايد موجبات تحول ديجيتال را فراهم کنيم؛ قبل از اينکه غربي ها اين کار را براي ما انجام دهند ما خودمان بايد اين کار را بکنيم و نگذاريم در اين حوزه به مستعمره آنها تبديل شويم.
    
    حضور پرقدرت بخش خصوصي درجشنواره فاوا
    نصرالله جهانگرد معاون فناوري و نوآوري وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و دبير محتوايي هفتمين جشنواره «فاوا»، ديگر سخنران اين مراسم با اشاره به اينکه مبادله پيام و ديتا بسيار فشرده و سريع شده است، گفت: اين سرعت نشان از اين دارد که تحولات بسرعت در حال وقوع است. معاون وزير ارتباطات با اشاره به زمان تشکيل وزارت ارتباطات تا 2دهه گذشته، تصريح کرد: تا اين زمان، مبناي ارتباطات در کشور مبادله صوت بوده است که بتدريج موبايل و از 3 تا 4 سال گذشته نيز مبادله ديتا وارد شده است و هم اکنون هم با پلتفرم هاي نسل 3 و 4 مواجه هستيم. جهانگرد تاکيد کرد: اين مساله نشان دهنده تحولات بزرگي در فرآيندهاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در آينده است و در آستانه يک دگرديسي بزرگ قرار داريم. دبير محتوايي هفتمين جشنواره فاوا با بيان اينکه شعار اين دوره از جشنواره فناوري اطلاعات، «کسب و کارخلاقانه و توليد دانش بنيان» است، افزود: حمايت از استعدادهاي برتر، گسترش فضاي تعامل بين فعالان فناوري اطلاعات، فرهنگ سازي و تحرک بيشتر با ايجاد رقابت، از اهداف برگزاري اين جشنواره است.
    وي با اعلام اينکه حدود 350 شرکت در ارزيابي هفتمين دوره جشنواره فاوا حضور داشتند، اظهار کرد: در اين دوره 74 درصد، شرکت هاي بخش خصوصي و يک چهارم شرکت کنندگان نيز از بخش هاي دولتي بودند که 24 نفر از نخبگان اين حوزه به عنوان داور وظيفه ارزيابي شرکت کنندگان را برعهده داشتند. معاون فناوري و نوآوري وزير ارتباطات به برگزاري جايزه ملي کيفيت در حوزه ICT نيز اشاره کرد و افزود: برگزاري اين جايزه از اين دوره با هدايت سازمان ملي استاندارد به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات سپرده شده است. وي با بيان اينکه در اين دوره جايزه کيفيت، 16 شرکت حضور داشتند گفت: اين شرکت ها در 7 محور و با 1200 ساعت کار ارزيابي شدند که از هزار امتياز، بهترين شرکت درنهايت 505 امتياز را دريافت کرده است.
    دبير محتوايي جشنواره فاوا تصريح کرد: شرکت ها بايد امتيازهاي 500 به بالا کسب کنند تا بتوانند در عرصه هاي جهاني و بين المللي حضور داشته باشند.
    وي با اشاره به اينکه تمام شرکت هاي FCP در اين ارزيابي حضور داشتند، تاکيد کرد: 70 درصد شرکت کنندگان در اين دوره جايزه کيفيت خصوصي و 30 درصد نيز از بخش دولتي حضور داشتند.
    جهانگرد با بيان اينکه از ابتداي برگزاري جايزه کيفيت تاکنون حدود 150شرکت جايزه کيفيت دريافت کرده اند، تصريح کرد: هيچ کدام از اين شرکت ها نتوانستند بعد از دريافت جايزه کيفيت در ابعاد ديگر و گام هاي بعدي نيز موفق به دريافت جايزه شوند که بايد در اين حوزه تلاش بيشتري انجام شود.
    
    نيم نگاه
    
    بر اساس اعلام ITU (اتحاديه جهاني مخابرات)، ايران در سال گذشته ميلادي از نظر رشد توسعه شاخص هاي ICT در دنيا دوم و در آسيا اول بوده است
    وزير ارتباطات: هنوز از ما سوال مي شود که چرا از کسب وکارهاي نوپا حمايت مي کنيد، اينها عامل براندازي هستند در حالي که اين افراد از ما هستند و ما بايد با حمايت خودمان آنها را جذب کنيم و نگذاريم که غربي ها با حمايت خودشان آنها را جذب کنند.

    
    ايران دومين کشور دنيا از نظر رشد شاخص هاي «فاوا» / از سوي وزير در هفتمين جشنواره ملي ارتباطات و فناوري عنوان شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه تشريفات
متن مطالب شماره 10، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است