|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/12/22: فرزند آيت الله كاشاني عليه مصدق
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3306
دو شنبه 12 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3108 22/12/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


فرزند آيت الله كاشاني عليه مصدق
محمود كاشاني همچنان تاكيد مي كند در ٢٨ مرداد كودتا رخ نداده است    شرق: ٦٤ سال بعد از كودتاي ٢٨ مرداد و در حالي كه هر سال اسناد جديدي درباره طراحي و اجراي آن از آرشيو هاي آمريكايي رو مي شود، فرزند آيت الله كاشاني همچنان همان حرف هاي خود را مي زند. محمود كاشاني كه در سال كودتا ١١ساله بوده، معتقد است اصلا رخدادي با عنوان كودتا رخ نداده است. او در اين مسير، با ياران مظفر بقايي همسو و هم مسير است و حتي فرصت كند در مراسم سالگرد درگذشت مظفر بقايي نيز حاضر مي شود. او به بهانه نام گذاري خياباني به نام مصدق از سوي شوراي شهر تهران و هم زمان با انتشار اسناد جديدي درباره كودتا در بي بي سي و سايت هاي ديگر، يادداشتي در خبرگزاري اصولگراي تسنيم منتشر كرده است.
     کاشاني در اين يادداشت نوشته: «کارگردانان بي بي سي فارسي بيشتر و بهتر از همه مي دانند که در مرداد ١٣٣٢ هيچ کودتايي عليه دولت مصدق انجام نشده است. اين حقيقت نيز براي آنان روشن است که تسليم قدرت دولتي از سوي مصدق به زاهدي، حداقل از خرداد ١٣٣٢ برنامه ريزي شده و منحل کردن مجلس شوراي ملي دوره هفدهم از سوي مصدق نيز در راستاي فراهم کردن زمينه قانوني صدور فرمان نخست وزيري زاهدي از سوي شاه انجام شده است. اين سند بسيار مهم تاريخي نيز که تا سال ١٣٧٣ خورشيدي کليشه آن در دسترس نبود، در دسترس عموم است که بر پايه آن، مصدق با دريافت فرمان شاه مبني بر برکناري خود در ساعت ١١ شب ٢٤ مرداد، با دو ساعت تاخير رسيد آن را به خط خود چنين نوشت: «ساعت يک بعد از نصف شب ٢٥ مردادماه ١٣٣٢، دستخط مبارک به اين جانب رسيد. دکتر محمد مصدق».
     كاشاني نوشته است: «اين برخي روزنامه ها و نشريات داخلي هستند که در چهار دهه گذشته به کمک بي بي سي شتافته و براي سرپوش گذاشتن بر مداخله انگلستان در امور داخلي ايران و شکست نهضت ملي ايران، دائما دروغ تاريخي کودتا عليه دولت ملي! مصدق را تکرار مي کنند. بالاتر از آن، صداوسيما اشخاصي مانند آبراهاميان، مَلکُم بِرن و مارک گازيورُسکي را که در راستاي تبليغات بي بي سي به تحريف دلايل ناکامي نهضت ملي ايران مي پردازند، به هر مناسبتي روي پرده تلويزيون ظاهر مي کند... مصدق با برانگيختن نارضايتي عمومي، در راستاي سياست هاي انگلستان گام برداشت و سرانجام با اقدامات خلاف قانون اساسي و با يک رفراندوم نمايشي که با توسل به زور آن را برگزار کرد و با منحل کردن مجلس شوراي ملي دوره هفدهم، زمينه انتقال قدرت دولتي و شکست نهضت ملي ايران را فراهم کرد...».
    
     بدون حمايت سيا كودتا شكست مي خورد
     بخش هايي از تاريخ سيا مربوط به کودتاي ۱۹۵۳ ايران در اواخر سال ۲۰۱۷ منتشر شد. سال ٢٠٠٠ و ٢٠٠١ نيز بخش هايي ديگر منتشر شده بود. سال گذشته، در پاسخ به آخرين درخواست از سوي آرشيو امنيت ملي، سيا موظف شد نسخه ديگري را منتشر کند. آرشيو امنيت ملي آمريكا مطلبي تحليلي بر آخرين نسخه منتشرشده سيا منتشر كرد. در اين مطلب كه ويراسته دنيل سيگل و مالکوم برن است و سايت تاريخ ايراني هفته پيش آن را ترجمه كرده، آ مده است: «... از سال ۱۹۵۳، سيا سه نسخه متفاوت از گزارش داخلي مربوط به کودتا تهيه کرده است. قديمي ترين نسخه از سوي يکي از طراحان نقشه، دونالد ويلبر، در ماه مارس ۱۹۵۴ - يعني فقط چند ماه پس از اجراي عمليات - تهيه شده است. اين نسخه در واقع بيشترين جزئيات درباره طراحي و اجراي نقشه را در بر مي گيرد و به وضوح براي آموزش ماموران مخفي در آينده نوشته شده است. تاريخچه ويلبر با وجود شکايت قضائي آرشيو امنيت ملي بر اساس قانون آزادي مطبوعات در سال ۱۹۹۹، تاکنون محرمانه باقي مانده است؛ اما نيويورک تايمز توانست به يک نسخه از آن دسترسي پيدا کرده و بعضي از اسامي و جزئيات را حذف کرده و باقي مجموعه را در سال ۲۰۰۰ روي وبسايت خود منتشر کند. آخرين گزارش درون سازماني سيا که از آن اطلاع داريم، در سال ۱۹۹۸ منتشر شده و «زنده باد شاه! آژانس اطلاعات مرکزي و سقوط نخست وزير ايران محمد مصدق، آگوست ۱۹۵۳» نام دارد.
     بنا بر تحليل سيگل و برن، در گزارش ها کاملا تاکيد شده که بدون راهنمايي و حمايت سيا، کودتا عليه مصدق بدون ترديد شکست مي خورد.
     در ادامه اين مطلب آمده است: «کساني که داستان کودتا را دنبال مي کنند، مي توانند انواع نکات جديد -ولي نه لزوما افشاگرانه- را در اين اسناد بيابند. برخي از اين نکات با آنچه که در ماه ژوئن در مجلد وزارت امور خارجه منتشر شد، مطابقت دارد؛ اما مجلد وزارت امور خارجه به گونه اي طراحي شده که درباره چنين مسائلي هيچ گونه موضعي اتخاذ نکند؛ در حالي که «زنده باد شاه!» بخشي از تحليل يک تاريخ پژوه است که نقطه نظرات خودش را درباره مسائل مختلف ابراز کرده است. ديدگاه او درباره اهميت عوامل ايراني و ماموران سيا در موفقيت کودتا و به خصوص نقش روزولت در ماجرا، مي تواند با واکنش هاي تند برخي از خوانندگان مواجه شود... . نسخه سال ۲۰۱۷ «زنده باد شاه!»، جزئيات جديدي از طراحي، اجرا و پيامدهاي تي پي آژاکس در اختيارمان قرار داد؛ نخست آنکه به اين موضوع اشاره مي شود که مقامات سيا عقيده داشتند دولت زاهدي به اندازه کافي قدرت آن را دارد تا براي مدت زمان کوتاهي جايگزين مصدق شود، ولي براي طولاني مدت با چالش مواجه خواهد شد؛ زيرا «شاه هيچ وقت به طور ثابت از هيچ نخست وزيري حمايت نکرده و سيا هيچ دليل موجهي نمي بيند در اين باره تغييري صورت بگيرد... اين اطلاعات جديد نشان مي دهد که سيا آگاهانه در تلاش بود تا مصدق را با کسي جايگزين کند که براي جلب اعتماد و حمايت ملي به مدت زمان بسيار زيادي نياز داشت و ممکن بود باعث شود تا در عرصه سياست ايران، چنددستگي و افتراق پديد بيايد». در ادامه اين تحليل آمده است: «در آخرين نسخه «زنده باد شاه!»، به تغييري اساسي که در فاصله ۱۵ تا ۱۹ آگوست اتفاق افتاد نيز اشاره مي شود. مولف مي نويسد که تي پي آژاکس در اصل به عنوان نقشه يک کودتاي نظامي طراحي شد که «هدفش بر سر کار نشاندن زاهدي به عنوان رئيس نيروهاي نظامي و سپس نخست وزير بود... اين تلاش در روز ۱۵ آگوست شکست خورد، ارتشبد نصيري در حالي که فرمان شاه مبني بر انتصاب زاهدي به نخست وزيري را تحويل مي داد، دستگير شد. به دليل دستگيري نصيري، زاهدي پشتيباني نظاميان را از دست داد و به اين ترتيب در تلاش هاي بعدي براي برکناري مصدق نمي شد بر نظاميان تکيه کرد».
     در اين گزارش آمده است: «اين جزئيات به تازگي منتشرشده، مويد يافته هاي سندي هستند که در آگوست ۲۰۱۷ در آرشيو امنيت ملي منتشر شد و گزارش ملاقاتي بود که در سال ۱۹۵۲ ميان ديپلمات هاي بريتانيايي و مقامات وزارت امور خارجه صورت گرفت. در اين ملاقات، انگليسي ها به آمريکايي ها پيشنهاد کردند که در انجام کودتا براي سرنگوني مصدق همکاري کنند. اين گزارش به خوبي نشان مي دهد که انگليسي ها اين بار استراتژي جديدي به کار بردند تا حمايت آمريکايي ها را جلب کنند و آن پررنگ نشان دادن خطر نفوذ کمونيست ها در ايران بود. استراتژي پيشين آنها براي حفاظت از منابع نفتي کمپاني ايران - انگليس شکست خورده بود».
    
    فرزند آيت الله كاشاني عليه مصدق / محمود كاشاني همچنان تاكيد مي كند در ٢٨ مرداد كودتا رخ نداده است
    


 روزنامه شرق، شماره 3108 به تاريخ 22/12/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 59 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آسيايي طب ورزشي
شماره 4 (پياپي 36)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است