|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/12/22: نقش اپوزيسيون به جاي پاسخگويي!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22078
چهار شنبه 28 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21866 22/12/96 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


نقش اپوزيسيون به جاي پاسخگويي!
بازخواني توصيه هاي رهبر معظم انقلاب در سالي كه گذشت - بخش سوم    
    در چهار دهه گذشته و پس از پيروزي انقلاب اسلامي مديران زيادي سکان دار قوه مجريه بوده اند و اگر ليستي از مسئولين اين دوره تهيه شود مشخص خواهد شد که اکثر اين مديران متعلق به يک جريان از سويي هميشه برخوردار و از طرف ديگر همواره منتقد بوده اند، حزب دولت ساخته کارگزاران سازندگي و چپ به اصطلاح اسلامي دهه شصت که بعدها نام «اصلاح طلب» به خود گرفت و اين روزها با شعار اعتدال به بازيابي خود مشغول است در نزديک اگر درست بگوييم چهار دهه گذشته مسئوليت هاي سنگيني داشته اند ولي در عين حال هميشه از روند امور ناراضي و در يک کلام اپوزيسيون درون حاکميت بوده و هستند!
    طبيعي است فردي که مسئوليت اجرايي داشته است بايستي پاسخگو باشد، چرا که تمامي قدرت و امکانات اجرايي کشور در اختيار او بوده تا بتواند مشکلي از مشکلات مردم را کم کرده و يا در حل آن بکوشد.
    فردي که زماني رئيس جمهور، وزير و يا معاون عالي رتبه يک وزارتخانه بوده است نمي تواند امروز اپوزيسيون شده و از ديگران مطالبه کند و سوال بپرسد، او بايد پاسخ دهد که چه کرده است؟ در دوره مسئوليت او کدامين مشکل از ليست مشکلات کاسته شده و يا حداقل بر ميزان آن افزوده نشده است؟!
    
    نمي شود يک دهه همه کاره کشور باشيد و امروز منتقد!
    رهبر معظم انقلاب 6 دي ماه سال جاري در ديدار اعضاي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي به اين حقيقت بسيار مهم اشاره و تاکيد کردند: «همه مديران جمهوري اسلامي از اول تا امروز، خدمات مهمي انجام داده اند، البته صدماتي هم زده اند. انسان بايد خدمات همه را در طول زمان سپاسگزاري کند. صدمات را هم بايد نقد کرد، منتها نقد منصفانه؛ نقد و نقدپذيري واجب است، تهمت و لجن پراکني حرام است. هنر اين است که انسان خدا را در نظر بگيرد و براي قدرت يابي حرف نزند. انقلابي نمايي غير از انقلابيگري است؛ انقلابيگري پابندي و تدين لازم دارد.»
    ايشان افزودند: «نمي شود که انسان يک دهه همه کاره کشور باشد، يک دهه بعد تبديل شود به مخالف خوان کشور. ۹دي که آن قدر عظمت دارد، پاسخ ملت به اين بازي ها بود، اين کساني که کشور در اختيارشان هست يا بوده، ديگر حق ندارند عليه کشور حرف بزنند؛ بنده اي که امکانات در اختيارم هست نمي توانم مدعي باشم، من بايد پاسخگو باشم که با اين امکانات چه کرده ام.»
    رهبر معظم انقلاب در بخش ديگري از سخنان مهم اين روز خود تصريح کردند: «امروز هزاران توپخانه دروغ پردازي به سمت اين ملت مشغول شليک هستند تا مردم را نااميد و بدبين کنند. متاسفانه در داخل هم گروهي، درست همان کار دشمن را ادامه مي دهند: نااميدکردن مردم، متهم کردن، دروغ هاي دشمن ساز را در ذهن مردم انداختن؛ اينها تقوا ندارند؛ اينها به جاي آنکه سياستشان ديني باشد، دينشان سياسي کاري است. خدا، دين و انصاف را رعايت نمي کنند.»
    ايشان خاطرنشان کردند: «اينکه فردي مکرر، دستگاه ها يا قواي مختلف را مورد حمله و تهمت قرار دهد، هنر نيست زيرا هر کودکي مي تواند با يک سنگ، شيشه اي را بشکند، هنر آن است که انسان خدا را در نظر داشته باشد و منطقي حرف بزند و از سخن گفتن براي هواي نفس و جهات شخصي و دستيابي به قدرت پرهيز کند چراکه خداوند بابت هر سخني از انسان سوال و مواخذه خواهد کرد.»
    حضرت آيت الله العظمي خامنه اي با تاکيد بر اينکه «انقلابي نمايي» غير از «انقلابي گري» است، گفتند: «انقلابي گري کار سختي است زيرا پايبندي و تدين لازم دارد و نمي شود که انسان در يک دهه همه کاره کشور باشد و در دهه بعد، تبديل به مخالف خوان کشور شود.»
    
    آنان که مسئوليت داشتند و امروز اپوزيسيون شده اند!
    امروز اگر نگاهي از سر دقت به چهار دهه گذشته بيندازيم خواهيم ديد که در طول دهه شصت چپ به اصطلاح اسلامي که بعدها نام اصلاح طلب به خود گرفت سکاندار قوه مجريه و رياست دولت بوده است ، در طول دهه هفتاد همان ها با اسم ديگري و با يک حزب دولت ساخته به نام کارگزاران سازندگي بر سر کار آمده و از وزارتخانه ها تا مديريت کارخانه ها را در اختيار خود گرفتند. با پيروزي دولت اصلاحات در خرداد 1376 کارگزاران هاشمي به دولت جديد پيوسته و تا سال 1384 همان تيم با اندکي تغيير در گفتار و کردار مشي گذشته را در پيش گرفت.
    در سال 1384 دولتي جديد با تيمي جديد و سخناني نو بر سر کار آمد و تا سال 1392 مديريت قوه مجريه را بر عهده گرفت و از اين سال تا امروز نيز همان ها که تا پيش از سال 84 بر سر کار بودند دوباره بر سرير قدرت نشستند و روزي نيست که منتقدان خود را بي عقل ننامند و در عين حال خود منتقد وضع حال و گذشته کشور نيز نباشند!
    سخن اينجا است که امروز آيا مديران چهل سال گذشته کشور فارغ از اسامي و جهت گيري هاي سياسي مي توانند منتقد باشند؟ پاسخ روشن و واضح است آنان بايستي پاسخگوي عملکرد خود بوده و بگويند براي حل مشکلات کشور چه کرده اند.
    
    مگس روي زخم مي نشيند
    رهبر معظم انقلاب در ديدار 19 دي ماه سال جاري با مردم قم به نکته بسيار مهمي اشاره کردند که به نظر مي رسد مسئولان در تحليل وضعيت موجود در کشور از آن غافل هستند.
     معظم له در اين ديدار با اشاره به آشوب هاي اخير ضدانقلاب و موج سواري آنان بر روي مطالبات به حق مردم اظهار داشتند: «دست داشتن دشمن در مسائل اخير، تحليل نيست بلکه بر مبناي اطلاعات و خبر بيان شد اما اين نبايد موجب شود که از ضعف ها و مشکلات خودمان غافل شويم. دشمنان مانند مگس روي زخم ناشي از مشکلات و ضعف ها مي نشينند، بنابراين بايد زخم را خوب کنيد و نگذاريد به وجود آيد چرا که اگر مشکل داخلي نداشته باشيم، تبليغات و فضاسازي بيگانه اثر نمي گذارد و آمريکايي ها هم نمي توانند هيچ غلطي بکنند.»
    زماني که مسئولان و مديران کشور سخن مي گويند از سويي حوزه هاي مرتبط با مديريت خود را بسيار عالي توصيف مي کنند، نه تورمي وجود دارد و نه رکودي، روابط با جهان نيز در وضعيتي بسيار عالي و رو به راه به سر مي برد و از سوي ديگر نيز مشکلات به زعم آنان بسيار اندک موجود را نيز نه به خود که به پيشينيان مرتبط مي سازند و مي گذرند!
    مسئولين پيشين نيز زماني که بر سر کار بودند و قدرت اجرا داشتند مشکلات را مربوط به پيش از خود مي دانستند و تصريح داشتند با مديريت آنان مشکل چنداني وجود ندارد و منشا آن مشکل اندک را نيز به پيشينيان مرتبط مي دانستند!
    سخن اينجا است که هيچ مديري مسئوليت مشکلات مردم در دوران مديريت خود را بدون اما و اگر نپذيرفته است.
     مردم انگليس در چنين شرايطي از ضرب المثلي استفاده مي کنند که رفتار چنين مديراني را توصيف مي کند. آنها مي گويند: «وقتي کسي در ميان سخنش از کلمه امّا استفاده کرد توجهي به قبل آن نکن چرا که نظر حقيقي او بعد «امّا» است.»!
    
    ضرورت پاسخگويي در برابر «اختيارات فوق العاده»
    رهبر معظم انقلاب در مراسم بيست و چهارمين سالگرد وفات امام خميني(ره ) در سال 1392 طي سخناني به اختيارات رئيس جمهور پرداخته و تاکيد کردند: «رئيس جمهور در كشور ما و طبق قانون اساسي ما، امكانات فوق العاده زيادي در اختيار دارد. رئيس جمهور امكاناتش در قانون اساسي، امكانات وسيعي است؛ رئيس جمهور بودجه كشور را در اختيار دارد، همه اركان اجرائي كشور را در اختيار دارد، ترتيب اجراي قوانين را در اختيار دارد، توانائي استفاده از همه افراد صاحب نظر را در سراسر كشور در اختيار دارد؛ رئيس جمهور در همه مسائل گوناگون دستش باز است.»
    حضرت آيت الله العظمي خامنه اي 11 ارديبهشت 1384 نيز در ديدار مردم کرمان در اين زمينه تاکيد کرده بودند: «رئيس جمهور در کشور ما نقش بسيار مهمي دارد؛ تبليغات بيگانه مي خواهد عکس اين را نشان دهد. آنها دشمنانه حرف مي زنند. رئيس جمهور يکي از موثرترين، و در دستگاه اجرايي موثرترين عنصر براي حل مسائل کشور است. در ميان مسئولان کشور، هيچ مسئولي به قدر رئيس جمهور در قانون اساسي ما امکانات و توانايي ها و عرصه عظيم خدمتگزاري ندارد. بودجه کشور و همه مسئولان طراز اول اجرايي کشور در اختيار اوست؛ اوست که مي تواند کشور را آباد کند و از لحاظ علمي و صنعتي و مسائل انساني و يا از لحاظ امنيت، کشور را به پيش ببرد؛ کفايت و توانايي هاي اوست که مي تواند زندگي را در کام مردم شيرين کند.»
    مروري بر قانون اساسي نيز اختيارات موسع رئيس جمهور را در قانون اساسي نشان مي دهد، بخشي از اين اختيارات و وظايف عبارتند از؛
    - اصل 113: پس از مقام رهبري ، رئيس جمهور عالي ترين مقام رسمي كشور است و مسئوليت اجراي قانون اساسي و رياست قوه مجريه را جز در اموري كه مستقيما به رهبري مربوط مي شود، برعهده دارد.
    - اصل121: رئيس جمهور در مجلس شوراي اسلامي در جلسه اي كه با حضور رييس قوه قضاييه و اعضاي شوراي نگهبان تشكيل مي شود به ترتيب زير سوگند ياد مي كند و سوگندنامه را امضا مي نمايد... «من به عنوان رئيس جمهور در پيشگاه قرآن كريم و در برابر ملت ايران به خداوند قادر متعال سوگند ياد مي كنم كه پاسدار مذهب رسمي و نظام جمهوري اسلامي و قانون اساسي كشور باشم و همه استعداد و صلاحيت خويش را در راه ايفاي مسئوليت هايي كه بر عهده گرفته ام به كار گيرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلاي كشور، ترويج دين و اخلاق ، پشتيباني از حق و گسترش عدالت سازم و از هرگونه خودكامگي بپرهيزم و از آزادي و حرمت اشخاص و حقوقي كه قانون اساسي براي ملت شناخته است حمايت كنم . در حراست از مرزها و استقلال سياسي و اقتصادي و فرهنگي كشور از هيچ اقدامي دريغ نورزم و با استعانت از خداوند و پيروي از پيامبر اسلام و ائمه اطهار عليهم السلام قدرتي را كه ملت به عنوان امانتي مقدس به من سپرده است همچون اميني پارسا و فداكار نگاهدار باشم و آن را به منتخب ملت پس از خود بسپارم .»
    - اصل122: «رئيس جمهور در حدود اختيارات و وظايفي كه به موجب قانون اساسي و يا قوانين عادي به عهده دارد در برابر ملت و رهبر و مجلس شوراي اسلامي مسئول است .»
    - اصل126: «رئيس جمهور مسئوليت امور برنامه و بودجه و امور اداري و استخدامي كشور را مستقيما برعهده دارد و مي تواند اداره آنها را به عهده ديگري بگذارد.»
    - اصل134: «رياست هيئت وزيران با رئيس جمهور است كه بر كار وزيران نظارت دارد و با اتخاذ تدابير لازم به هماهنگ ساختن تصميم هاي وزيران و هيات دولت مي پردازد و با همكاري وزيران ، برنامه و خط مشي دولت را تعيين و قوانين را اجرا مي كند. در موارد اختلاف نظر و يا تداخل در وظايف قانوني دستگاه هاي دولتي در صورتي كه نياز به تفسير يا تغيير قانون نداشته باشد، تصميم هيات وزيران كه به پيشنهاد رئيس جمهور اتخاذ مي شود لازم الاجرا است . رئيس جمهور در برابر مجلس مسئول اقدامات هيات وزيران است .»
    - اصل137: «هر يك از وزيران مسئول وظايف خاص خويش در برابر رئيس جمهور و مجلس است و در اموري كه به تصويب هيات وزيران مي رسد مسئول اعمال ديگران نيز هست .
    چنان که مشاهده مي شود طبق اصول متعدد قانون اساسي رئيس جمهور وظايف متعددي بر عهده داشته و طبق اين وظايف فراوان «در برابر ملت، رهبري و مجلس شوراي اسلامي» مسئول است و بايد پاسخگو باشد، حال اگر فردي هشت سال رئيس جمهور باشد، حين و پس از دوره رياست جمهوري تبديل به اپوزيسيون و منتقد کل ساختار نظام گردد عجيب و غيرمنطقي به نظر مي رسد، او بايستي پاسخگوي مسئوليت هاي بي شماري که طبق قانون اساسي برعهده اش بود باشد ، اينکه اقتصاد کشور در دوره مسئوليت او به کدامين سو رفته است و کدام يک از مشکلات اقتصادي کشور از رکود گرفته تا تورم و بيکاري حل شده اند و مردم نسبت به قبل مشکلات کمتري را تحمل مي کنند.
    طبيعي است که برطرف کردن همه مشکلات از دست يک دولت و يا يک فرد ساخته نيست ولي هر فردي به اندازه اختيارات و وظايفي که دارد بايستي در برابر مردم پاسخگو باشد.
    کارشناسان سياسي معتقدند اين تقريبا تبديل به يک عادت و رويه شده است که مسئولين اجرايي کشور از رئيس جمهور و وزرا گرفته تا مديران مياني وظايف اساسي خود را فراموش کرده و به نظريه پردازي مشغول مي شوند، آنان درحالي که بايستي به حل مشکلات کشور در حوزه هاي مديريتي خود بپردازند در سخنراني ها يا درباره رابطه علم و دين سخن گفته و در مسلمات ايجاد تشکيک مي کنند و يا در حالي که خود کمترين انتقادي را بر نمي تابند و منتقدين را «بي عقل» مي نامند از مجاز بودن نقد معصومين نيز سخن مي گويند! در حالي که مشخص نيست اين موارد چه ربطي به آنها و حوزه مسئوليت شان دارد؟!
    نقش اپوزيسيون به جاي پاسخگويي! / بازخواني توصيه هاي رهبر معظم انقلاب در سالي که گذشت - بخش سوم
    


 روزنامه كيهان، شماره 21866 به تاريخ 22/12/96، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله محيط زيست و مهندسي آب
متن مطالب شماره 3 (پياپي 403)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است