|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: ١٢٠٠ ميليارد تومان اعتبار براي توسعه معادن روستايي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


١٢٠٠ ميليارد تومان اعتبار براي توسعه معادن روستايي
    
    دنياي اقتصاد : رئيس هيات عامل ايميدرو از اختصاص ۱۲۰۰ ميليارد تومان اعتبار براي توسعه معادن روستايي خبر داد. مهدي کرباسيان در مراسم امضاي توافق نامه همکاري حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري از منابع صندوق توسعه ملي در بخش معدن و صنايع معدني، ضمن بيان اين مطلب عنوان کرد: مجلس در سال گذشته، مصوبه اي مبني بر توسعه اشتغال مناطق روستايي گرفت که براساس آن مقرر شد ۵/ ۱ ميليارد دلار براي توسعه و اشتغال مناطق روستايي در نظر گرفته شود که ۱۰ درصد آن معادل ۱۲۰۰ ميليارد تومان به بخش معدن اختصاص خواهد يافت.
    اين توافق نامه با هدف حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري با استفاده از منابع صندوق توسعه ملي در بخش معدن و صنايع معدني ميان «معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي»، «ايميدرو» و «رئيس صندوق بيمه سرمايه گذاري فعاليت هاي معدني و خانه معدن» به امضا رسيد. براساس اين گزارش، موضوع توافق نامه استفاده مناسب از توانايي هاي ستادي، آماري، فني و مالي براي انجام وظايف مشخص شده در آيين نامه اجرايي قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي عشايري از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور استفاده از منابع مشخص شده در آيين نامه اجرايي در زمينه معادن کوچک و فرآوري هاي معدني است و مدت اعتبار توافق نامه از تاريخ امضا تا پايان برنامه ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي است و در صورت توافق طرفين در چارچوب مقررات مربوطه قابل تمديد خواهد بود. در اين مراسم رئيس هيات عامل ايميدرو با بيان اينکه بيش از ۹۰ درصد معادن کشور معادن کوچک و روستايي هستند، گفت: بر اساس توافق نامه انجام شده، اين نوع معادن مي توانند تا سقف ۱۵ ميليارد تومان وام دريافت کنند و با تضمين صندوق بيمه سرمايه گذاري فعاليت هاي معدني با آرامش خاطر در حوزه راه اندازي، بهره برداري و فرآوري معادن فعاليت کنند. به گفته رئيس هيات عامل ايميدرو، در اين زمينه، از نظرات تخصصي خانه معدن و ادارات صنعت، معدن و تجارت استان ها استفاده خواهيم کرد. همچنين با حمايت همه نهادها و تلاش موسسات و با سرعت در کار و کاهش زمان رسيدگي، توسعه بخش معدن و فرآوري مواد معدني اتفاق خواهد افتاد.
    
    ۳۵ هزار نفر اشتغال جديد
    عيسي منصوري، معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در اين مراسم گفت: رويکرد وزارت کار در دولت يازدهم و دوازدهم در نحوه ورود به اقتصاد تغيير کرده و از رشد اقتصادي صرف به رشد اقتصادي همراه با اشتغال و کاهش فقر سوق يافته است. بر اين اساس، اولويت هاي اشتغال زايي مشخص شده که فرآوري مواد معدني نيز جزو اين اولويت ها است. به گفته منصوري، در اين زمينه، حلقه هاي زنجيره ارزش مدنظر قرار گرفته که ايميدرو ظرفيت هاي خوبي دارد و هم کار خوبي انجام شده که به نوعي سياست انتخابي است تا منابع جهت داده شود.
    معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي همچنين با اشاره به اينکه در قانون، حمايت از توسعه و اشتغال روستايي و عشايري تصريح شده است، گفت: معادن کوچک از موارد تمرکز ماست و درنتيجه روي آن متمرکز مي شويم. در اين سير، فرآيند سرمايه گذاري را تسهيل مي کنيم. وي ادامه داد: صندوق هاي ضمانت از جمله صندوق بيمه سرمايه گذاري فعاليت هاي معدني ورود پيدا کرده اند و درنتيجه دغدغه صندوق توسعه ملي نيز کم خواهد شد. همچنين سرمايه گذاري ها به هدف خواهد نشست و نگران پرداخت نيستيم. معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه با توسعه معادن روستايي ۳۵ هزار نفر اشتغال پايدار جديد ايجاد خواهد شد، گفت: اين اقدام فرصت مناسبي براي اشتغال است و موجب توسعه کسب و کار ناوابسته به منابعي همچون آب شود. وي تصريح کرد: حوزه معدن منجر به خلق ارزش و اشتغال پايدار در مناطق روستايي خواهد شد. ناصر زرگر، معاون برنامه ريزي و امور زيربنايي معاونت توسعه روستايي نيز گفت: طي ۵/ ۱ سال گذشته با مجموعه هاي معدني، شوراي توسعه معادن در روستاهاي کشور ايجاد کرديم تا براي بي توازني گسترده اي که بين مناطق روستايي و شهري شکل گرفته و منجر به مهاجرت ۱۱ ميليون نفري شده است، سياست گذاري هايي صورت گيرد تا اين بي توازني در حوزه معدن کمتر شود. وي افزود: با اين اقدام، معادن حاشيه روستاها مي توانند فعال شوند و منافع آن به تثبيت جمعيت منجر شود و درنتيجه توان مهندسي جوامع محلي بالا رود و به پايداري افراد متخصص در اين مناطق کمک کند. از اين رو، براي ايميدرو وظايفي مشخص شد و اين سازمان با امکانات موجود، نقش جدي در توسعه اين مناطق خواهد داشت. وجود صندوق بيمه سرمايه گذاري فعاليت هاي معدني مي تواند تسهيل کننده امور باشد و اين اقدام بسيار مبارکي است.
    
    کارکرد صندوق بيمه؛ تسهيل گر و تضمين کننده
    فريد دهقاني، رئيس صندوق بيمه سرمايه گذاري فعاليت هاي معدني نيز با اشاره به فرآيند اعطاي وام اشتغال روستايي طبق مفاد توافقنامه مذکور گفت: در ابتدا، فعالان بخش معدن همه درخواست هاي خود از بانک ها را که در شعاع ۲۰ کيلومتري روستاها قرار دارد در طرح کارآ ثبت نام مي کنند. دستگاه اجرايي مربوطه در استان نيز ميزان عملکرد معدن را بررسي مي کند و به صندوق بيمه فعاليت هاي معدني ارسال شده و در آنجا ارزيابي تخصصي و فني و مالي صورت مي گيرد و سپس طرح به کارگروه ملي ارسال مي شود. وي ادامه داد: پس از تاييد کارگروه ملي، به صندوق بيمه ارسال مي شود و ما به عنوان درصد بسيار کمي (زير ۲ درصد) به عنوان صدور ضمانت نامه يا بيمه نامه دريافت مي کنيم. پس از آن بانک بيمه نامه را به عنوان وثيقه مي پذيرد و بهره بردار هيچ نوع تماسي با ما از نظر توثيق وثايق نزد بانک ندارد و کارکرد صندوق تسهيل گر و تضمين کننده براي اعطاي وام است.
    ١٢٠٠ ميليارد تومان اعتبار براي توسعه معادن روستايي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دانش غذا و كشاورزي
متن مطالب شماره 167، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است