|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: نيويورك تايمز خبر داد: گزارش شكنجه شاهزاده هاي سعودي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4495
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


نيويورك تايمز خبر داد: گزارش شكنجه شاهزاده هاي سعودي
    
    دنياي اقتصاد : روزنامه نيويورک تايمز از شکنجه صدها شاهزاده سعودي که چند ماه پيش در هتل ريتز کارلتون محبوس شده بودند، خبر داد. طي مدت بازداشت بسياري از شاهزادگان تحت فشار بوده، شکنجه شده يا مورد سوء استفاده قرار گرفتند. در همان روزهاي اول، حدود ۱۷ نفر به خاطر آزار جسمي و شکنجه روانه بيمارستان شدند و يک نفر هم در حبس کشته شد که بعدا روشن شد گردن او ظاهرا پيچيده است. روي بدن برخي ديگر هم آثار ورم، کبودي و نشانه هاي ديگري از سوء استفاده به چشم مي خورد.
    ثروتمندان و تاجراني که روزگاري غول هاي اقتصاد عربستان تلقي مي شدند اکنون «پا بند»ي الکترونيکي دارند که تحرکات آنها را رصد و ثبت مي کند. شاهزادگاني که نيروهاي نظامي را هدايت مي کردند و در مجلات آنچناني تصاويرشان ديده مي شد اکنون از سوي محافظاني رصد مي شوند که فرماندهي شان را به دست ندارند. خانواده هايي که با جت هاي خصوصي پرواز مي کردند نمي توانند به حساب هاي بانکي شان دسترسي داشته باشند. حتي زنان و همسرانشان نيز از سفر منع شده اند. نيويورک تايمز در گزارشي به قلم چند تن از نويسندگانش در ۱۱ مارس ۲۰۱۸ نوشت در ماه نوامبر دولت سعودي صدها تاجر و افراد تاثيرگذار را زنداني کرد. بسياري از آنها از اعضاي خاندان سلطنتي بودند. آنها در هتل ريتز کارلتون و در راستاي برنامه مبارزه با فساد محمد بن سلمان محبوس شده بودند. اگرچه بسياري از آنها از زندان آزاد شده اند اما آزادي عمل چنداني ندارند. در عوض، بسياري از آنها در ترس و ناامني زندگي مي کنند. گزارشگران نيويورک تايمز مي نويسند طي مدت بازداشت بسياري از آنها تحت فشار بوده يا شکنجه شده يا مورد سوء استفاده قرار گرفتند. در همان روزهاي اول، حدود ۱۷ نفر به خاطر آزار جسمي و شکنجه روانه بيمارستان شدند و يک نفر هم در حبس کشته شد که بعدا روشن شد گردن او ظاهرا پيچيده است. روي بدن برخي ديگر هم آثار ورم، کبودي و نشانه هاي ديگري از سوء استفاده به چشم مي خورد. در نامه اي که روز يکشنبه ۲۰ اسفند دولت سعودي به نيويورک تايمز فرستاد اتهام آزار جسمي «اکيدا نادرست» اعلام شده است.
    براي خروج از اين هتل، نه تنها بازداشت شدگان بايد مبالغ کلاني از دارايي هاي خود را تسليم مي کردند بلکه به دولت اين اختيار را مي دادند که کنترل املاک، مستغلات و سهمي از شرکت هايشان را به عهده بگيرد. اقدامي که همه اش خارج از فرآيندهاي قانوني است. دولت با اين کار، بسياري از اين بازداشت شدگان و خانواده هايشان را در برزخ نگاه داشته است. يکي از اين بازداشتي هاي سابق که ابزار الکترونيکي ردياب بر تن دارد وقتي شنيد بيزينس او فروپاشيده مدهوش شد. اين محدوديت ها شامل حال وليد بن طلال، شاهزاده ميلياردر عربستاني هم مي شود. او از کسب مجوز براي خروج از کشور و سفر به کشورهاي غربي ناکام ماند.
    وليعهد عربستان تنها به آزادي شاهزاده ها و بازرگانان از هتل ريتز کارلتون اکتفا کرد، اما ظاهرا آنها نمي توانند آزادي کامل داشته باشند و اکثرشان قدرت اختيار اموال خود را ندارند، آنها نمي توانند آزادانه در عربستان تردد کرده و با ديگر شاهزاده ها ديدار کنند. بن طلال که قصد داشت به جنوب فرانسه سفر کند و بر امور خود در خارج نظارت داشته و با معاون و مشاورش نشستي داشته باشد، مجوز خروج از عربستان و سفر به غرب را دريافت نکرده است. به نظر مي رسد اقدام وليعهد عربستان در عدم صدور مجوز براي سفر به غرب بن طلال را منزوي کرده است به حدي که بن طلال که همواره در شبکه هاي اجتماعي فعال بود و از هيچ فرصتي براي گزارش کارهايش دريغ نمي کرد ديگر مثل گذشته در توييتر حضور فعال ندارد.
    اين اقدامات درحالي است که وليعهد عربستان قرار است همين ماه به آمريکا سفر کند. برخي کارشناسان اصلاحاتي مانند دادن اجازه رانندگي به زنان، تصميم او براي بسط فرصت هاي سرگرمي و ترغيب سرمايه گذاري در کشورش را در راستاي کسب موافقت آمريکايي ها براي سرمايه گذاري در عربستان تلقي مي کنند درحالي که برخي هم بر اين باورند که بازداشت شاهزاده ها و «تلکه کردن» آنها اعتماد سرمايه گذاران خارجي را تا حدودي سلب کرده است. گزارشگران نيويورک تايمز مي نويسند مصاحبه هاي فراوان با مقام هاي سعودي، اعضاي خاندان سلطنت و بستگان و خويشان آنها، مشاوران و خانواده هاي بازداشتي ها تصويري تيره و تار به دست داد مبني بر مواردي از «عمليات فشار و آزار جسمي و رواني» که باعث شد ميلياردها دلار از سرمايه هاي خصوصي در کنترل محمد بن سلمان قرار گيرد.
    به نوشته نيويورک تايمز، در کشوري که فساد در آن مسري است، اين تصور وجود دارد که بسياري از شاهزادگان هم اموال دولتي را ربوده اند. برخي معتقدند در چنين اقتصاد فاسدي نوعي تسويه حساب صورت گرفته است: شاهزادگان اموال دولتي را ربودند و محمد بن سلمان هم اموال آنها را ربود. بخشي از اين مبارزه با فساد ناشي از دشمني هاي خانوادگي است زيرا شاهزاده محمد فرزندان ملک عبدالله- پادشاه پيشين که در سال ۲۰۱۵ درگذشت- را وادار کرد که ميلياردها دلار از ميراث خود را تسليم او کنند. اگرچه دولت گفته که اين عمليات شفافيت را افزايش خواهد داد اما آنچه رخ داده اين است که عمليات مبارزه با فساد در خفا انجام گرفته و هيچ اطلاع رساني عمومي آزادانه صورت نگرفته و بر شاهزاده هاي محبوس و خانواده ايشان ممنوعيت سفر تحميل شده تا امکان هيچ گونه نقل و انتقال را در دارايي هايشان نداشته باشند. دولت در نامه خود مدعي است که بازجويي ها از سوي دادستان و براساس قوانين سعودي انجام گرفته است.
    
    
    نيويورك تايمز خبر داد: گزارش شكنجه شاهزاده هاي سعودي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستارهاي حقوق عمومي
متن مطالب شماره 5 (پياپي 202)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است