|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: توصيه كارشناسان براي استفاده از گونه هاي بومي در روز درختكاري: استفاده از گياهان خشكي پسند براي توسعه فضاي سبز شهري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6978
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 11 (جامعه) > متن
 
      


توصيه كارشناسان براي استفاده از گونه هاي بومي در روز درختكاري: استفاده از گياهان خشكي پسند براي توسعه فضاي سبز شهري


نويسنده: مژگان جمشيدي


    
    اينکه چه گياه و درختي بکاريم که هم آب کم بخواهد و هم مقاوم به تنش هاي گرمايي و اقليمي باشد و هم در برابر آلودگي هوا بتواند تاب آوري خود را حفظ کند، پرسشي است که سال هاست مطرح مي شود و تقريباً بارها توسط کارشناسان پاسخ داده شده، با اين حال، باز انواع گونه هاي غير بومي سوزني برگ ها و پهن برگ ها هستند که همچنان در تهران کاشته مي شوند در حالي که ده ها گونه گياهي بومي و سازگار با اقليم تهران در اين منطقه شناسايي ومعرفي شده است.
    اما در چهارمين روز از هفته منابع طبيعي که بسياري از تشکل هاي غيردولتي محيط زيستي به دعوت شهرداري ها و ادارات منابع طبيعي در ارتفاعات مشرف به تهران در حال کاشت نهال بودند، گروهي از اعضاي «جمعيت داوطلبان سبز» در يک قطعه 500 هکتاري در منطقه تلو، گياهاني را کاشتند که تقريباً تمامي آنها بومي و سازگار با شرايط کم آبي بودند. هادي کاشاني، مديرعامل جمعيت داوطلبان سبز در اين باره به «ايران» گفت: بيش از 250 نفر از داوطلبان سبز و جمعي از دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف و اميرکبير در روز جمعه براي کاشت گونه هاي بومي و مناسب اقليم منطقه اينجا آمدند. او درباره سابقه درختکاري در اين قطعه کوچک از تپه هاي تلو در شمال شرق تهران گفت: تا به امروز بيشتر گياهاني که در اين قطعه کاشته شده درختان و درختچه هاي بومي تهران بوده و امسال نيز گونه هايي همچون سماق، زالزالک، سنجد، شيرخشت، زرشک کوهي، ارس و بادامک در اينجا غرس کرديم.
    اين کارشناس فضاي سبز افزود: اين نهال ها را از طريق موسسه تحقيقات جنگل ها و مراتع و سايتي که اين موسسه و کارشناسانش معرفي مي کنند و عموماً در کار توليد نهال هاي بومي هستند خريداري کرديم و در مجموع حدود 750 اصله نهال جمعه گذشته در اينجا کاشتيم. او در پاسخ به اين پرسش که چرا در ساير نقاط حاشيه اي تهران نيز کمتر از گونه هاي بومي استفاده مي شود، مي گويد: البته در سال هاي اخير اين روند کاهش يافته و شهرداري ها و منابع طبيعي تلاش مي کنند به صورت ترکيبي درختکاري کنند يعني هم از سرو خمره اي و کاج استفاده مي کنند و هم گونه هاي مناسب با اقليم تهران همچون ارغوان و داغداغان و توت نرک که نياز آبي نسبتاً کمي دارد.
    
    چرا کاشت چنار کمتر توصيه مي شود؟
    اين کارشناس در پاسخ به اينکه «براي کاشت درخت در فضاهاي سبز شهري و بوستان هاي داخل تهران بهتر است از چه درختاني استفاده شود» مي افزايد: اينکه صرفاً از گونه هاي بومي استفاده شود خب اين خيلي خوب است اما براي کاشت در فضاهاي سبز شهري بهتر است گونه هاي مورد نياز را بر اساس نوع محلي که قرار است کاشته شود ابتدا دسته بندي کنيم. به عنوان مثال کاشت چنار براي حاشيه معابر ديگر توصيه نمي شود چون تنش هاي گرمايي و آلودگي هوا و نرسيدن آب بموقع مي تواند درخت را با آسيب هاي جدي مواجه کند اما در بوستان هاي بزرگ استفاده از چنار خوب است چون وسعت باغچه ها و نحوه نگهداري به گونه اي ست که چنار مي تواند تاب آوري خوبي از خود در برابر ديگر تنش هاي محيطي نشان دهد اما اگر قرار باشد همچنان از چنار براي معابر و حاشيه خيابان ها استفاده کنيم بايد بپذيريم که اين درخت در محيط تهران در اين گونه معابر ديگر نمي تواند گزينه چندان مناسبي باشد چون تاب آوري اش نسبت به ديگر گونه ها کمتر است.
    کاشاني خاطرنشان کرد: چند سالي ست که به دليل تشديد پديده گرمايش جهاني و حرارت ناشي از تردد خودروها در حاشيه معابر بيشتر چنارهاي تهران در تير و مرداد دچار سوختگي برگ مي شوند چون آستانه تحمل اين درخت از آستانه تحمل محيطي کمتر شده است. بنابراين پيشنهاد مي شود از گونه هايي مثل خانواده سروها و آرس، داغداغان، اقاقيا، افرا و زبان گنجشک براي کاشت در فضاي سبز شهري بيشتر استفاده شود. او درباره درخت تبريزي نيز گفت: صنوبر و تبريزي گونه اي مقاوم است اما چون رشد سريعي دارند به همان نسبت هم عمر کوتاهتري دارند. استفاده از اين درختان براي حاشيه مزارع در بيرون از شهرها با هدف ايجاد بادشکن خوب است اما در شهرها به دليل اينکه سريع دچار پوسيدگي مي شوند زياد توصيه نمي شود.
    مديرعامل جمعيت داوطلبان سبز همچنين به کاشت بلوط نيز در تهران اشاره کرد و گفت: بلوط نيز از گونه هاي مقاوم است و کاشتش توصيه مي شود اما چون تکثير نهال آن محدود است و سايز نهال هاي توليد شده در ابتداي رشد کوچک است زياد مورد پسند توليدکننده ها و مصرف کننده ها نيست و کاشت آن نيز در دو سال ابتدايي نيازمند مراقبت بيشتري است اما اخيراً برخي توليدکننده ها براي توليد اين نهال نيز علاقه نشان داده اند که مي توان انتظار داشت در سال هاي آتي با فراواني بيشتري از بلوط در تهران مواجه شويم.
    
    چه درختاني با آلودگي هوا سازگاري بيشتري دارند؟
    هادي کاشاني در اين باره مي گويد: گونه هاي خزان چون برگ ريزان دارند و شش ماه بعد مي توانند دوباره برگ نو توليد کنند بهتر از سوزني برگ ها هستند و شرايط هواي آلوده را بيشتر مي توانند تاب بياورند. از طرف ديگر برخي گونه ها هستند که برگ هاي چرمي يا روغني شکل دارند مثل برگ بو که اگرچه بومي ايران نيست اما در منطقه خاورميانه سال هاست که بومي شده و سازگاري بالايي دارد بدون اينکه مهاجم محسوب شود. کاشت اين گونه در حاشيه معابر و گذرگاه که تنش حرارتي و آلودگي زياد است مي تواند مفيد باشد چون تاب آوري بيشتري نسبت به ساير گونه ها دارد.
    او افزود: ما امروز در تهران و کلانشهرهايي که با مشکل آب و تغيير اقليم مواجه هستند بايد به سمت استفاده از گياهان «خشکي پسند» برويم. حتي ممکن است برخي از اين درختان و گياهان از نظر زيبايي تاثيري در بهبود منظر شهري نداشته باشند و خيلي زيبا به نظر نرسند اما به دليل محدوديت هاي محيطي بايد اولويت زيبايي را به عنوان فاکتور آخر لحاظ کنيم بنابراين بهتر است از گياهاني چون تلخ بيان و بادامک و ارغوان که شايد چندان زيبا به نظر نرسند براي باغچه ها و رفيوژهاي مياني استفاده کنيم.
    او در ادامه پيشنهاد مي کند: ببينيد امروز در بسياري از کشورهاي توسعه يافته معابر شهري براي کاشت درختان به سه دسته درجه يک، دو و سه تقسيم مي شود و شهرداري ها عموماً فقط در معابر درجه يک يعني حاشيه بزرگراه ها و اتوبان ها اقدام به کاشت درخت و نگهداري از آنان مي کنند ضمن اينکه بوستان هاي شهري نيز از اولويت بالايي براي شهرداري ها برخوردار است اما در تهران شهرداري در تمامي معابر مي خواهد درخت بکارد که بايد اين روند اصلاح شده و همانند کاري که اخيراً در بندرترکمن صورت گرفته و مسئوليت نگهداري درختان حاشيه معابر توسط شهرداري برعهده کسبه محل قرار گرفته، در تهران نيز شهرداري از مردم براي کاشت و نگهداري درختان در معابر درجه يک و دو استفاده کند. به گفته اين کارشناس اکنون در تهران کمتر مناطقي از شهرداري وجود دارد که اين قاعده رعايت شده باشد و در ترکيب گونه هاي کاشته شده از گونه هاي بومي و مقاوم به خشکي بيشتر استفاده شده باشد.
    کاشاني مي افزايد: در معابر درجه يک نيز استفاده از گونه هاي بومي همچون ارغوان که گاهي تا يک ماه هم نياز به آبياري ندارد مي تواند در کاهش هزينه هاي شهرداري و پايداري فضاي سبز شهري کمک بسزايي کند. ضمن اينکه در اين ميان گاهي برخي گونه هاي غير بومي مثل باران طلايي و زيتون تلخ هم امتحان خود را پس داده اند و نشان داده اند که در برابر کم آبي تاب آوري بالايي دارند.
    دکتر حسين جعفريان، عضو شوراي پژوهش و راهبردي سازمان پارک ها و فضاي سبز شهر تهران نيز در گفت و گو با «ايران» در اين باره مي گويد: مساله بومي بودن گونه هاي غرس شده خيلي مهم است اما چيزي که به نظر من اکنون اهميت بيشتري دارد چگونگي مراقبت اين درختان پس از عمليات کاشت است. متاسفانه تا به امروز نگهداري از نهال هاي کاشته شده خيلي کم و ضعيف بوده و ما صرفاً بيشتر به کميت درختان اهميت داديم و از کيفيت کاشت و سرنوشت بعد از آن غافل شديم. اين کارشناس مي افزايد:«اينکه از هر تعداد درخت کاشته شده چه تعداد بايد به رشد نهايي برسند و چه تعداد از بين بروند، مشخص نيست و استاندارد مشخصي در اين زمينه وجود ندارد اما به نظر مي رسد در کشور ما به دليل ضعف در مراقبت پس از کاشت، حدود 70 درصد از بين مي روند.»
    
    
    برش
    
    من قول مي دهم حامي درختان باشم
    
    همزمان با هفته منابع طبيعي و جشن درختکاري، شهرداري تهران با راه اندازي پويش «درخت زندگي»، کاشت صدها هزار نهال و درخت در پايتخت را در هفته گذشته آغاز کرد. در همين حال يک روبات تلگرامي هم با نام «درخت زندگي»، از شهروندان تهراني خواسته در اين فراخوان که با هدف حمايت از درختان تهران ايجاد شده، مشارکت کنند. شهرونداني که به اين پويش مي پيوندند نحوه تامين نهال و چگونگي کاشت اصولي و حفظ و نگهداري درخت را مي آموزند و متعهد مي شوند حامي درختان شهرشان باشند. فراخوان درخت زندگي حالا با استقبال گسترده اي از سوي مردم و حتي هنرمندان مواجه شده به طوري که در بين هنرمندان نام مهدي پاکدل، اشکان خطيبي، منيژه حکمت و سحر دولتشاهي هم ديده مي شد.
    اما اينکه چه درختي را در چه زماني و کجا غرس کنيم، همچنان پرسش بسياري از کساني است که دغدغه طبيعت و حفظ محيط زيست را دارند. براساس اعلام سازمان جنگل ها و مراتع کشور در يک هفته گذشته بالغ بر 26 ميليون اصله نهال در سراسر کشور فقط توسط اين سازمان توزيع و کاشته شده که اين رقم جداي از نهال هايي است که شهرداري ها در محيط هاي شهري با مشارکت مردم غرس کرده اند.
    از سوي ديگر رئيس سازمان حفاظت محيط زيست نيز در نخستين روز از هفته منابع طبيعي گفت: «از هر10 نهالي که کاشته مي شود فقط 2 اصله از آن اين فرصت را پيدا مي کند که به درخت تبديل شود، بنابراين نخست بايد وضع موجود را حفظ کنيم و در گام بعد، آن را توسعه دهيم.» پيش از اين بسياري از کارشناسان در اين مورد اظهارنظر کرده و خاطرنشان کرده بودند هرساله با صرف ميلياردها تومان، ميليون ها نهال کاشته مي شود اما بدون اينکه نتيجه چشمگيري عايد شود بيشتر اين درختان خشک مي شوند و دوباره سال بعد همان عمليات از نو آغاز مي شود و اين چرخه سال هاست که تکرار مي شود.
توصيه کارشناسان براي استفاده از گونه هاي بومي در روز درختکاري: استفاده از گياهان خشکي پسند براي توسعه فضاي سبز شهري
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 11 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "مژگان جمشيدي"

  هامون، سيستان و خشكسالي مديريتي
مژگان جمشيدي، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
  زاگرس را بايد روي چشم بگذاريم
مژگان جمشيدي، اعتماد 6/6/97
مشاهده متن    
  آب نداريم اما برنج مي كاريم!
مژگان جمشيدي، اعتماد 23/5/97
مشاهده متن    
  خوزستان در ميان آتش و غبار
مژگان جمشيدي، اعتماد 16/5/97
مشاهده متن    
  جمعيت گردشگران، مديريت و كنترل شود / كمپين هاي سلبي با اثر كوتاه مدت مشكل را حل نمي كند
مژگان جمشيدي *، جام جم 21/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سبك شناسي نظم و نثر فارسي
متن مطالب شماره 42، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است