|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/12/22: دلايل احساس سبكي در سر
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22073
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21866 22/12/96 > صفحه 7 (دانش و پژوهش) > متن
 
      


دلايل احساس سبكي در سراحساس سبکي سر يا حس خالي بودن و بي‎حسي آن حالتي است که موجب مي شود حس کنيد در رويا به سر مي بريد يا به عبارتي همه آدم ها و اجسام اطرافتان خواب و خيال هستند.
    البته اگر اين احساس بيش از حد جدي شود و ادامه پيدا کند، منجر به «غش» خواهد شد. غش کردن شرايطي ترسناک است، اما 90 درصد افرادي که از هوش مي روند با مشکل خاصي مواجه نيستند. براي 10 درصد ديگر، يک بيماري يا مشکل سلامت زمينه اي، مانند ريتم قلب غيرطبيعي مي تواند عامل غش کردن باشد که نگران کننده است.
    غش کردن، بدون در نظر گرفتن دليل آن، در نتيجه کاهش جريان خون به مغز طي يک بازه زماني کوتاه شکل مي‎گيرد. عوامل مختلفي مي توانند زمينه ساز اين شرايط باشند که از آن جمله مي توان به کاهش فشار خون، کاهش ضربان قلب و دلايل نورولوژيکي مستقل از قلب اشاره کرد. برخي دلايلي که موجب کاهش فشار خون و ضربان قلب مي‎شوند شايع بوده و نگران کننده نيستند، اما موارد ديگر نيازمند ارزيابي بيشتر هستند.
    حتي اگر در نتيجه اين شرايط از هوش نرويد، کاهش فشار خون يا ضربان قلب مي تواند موجب سبکي سر شود و اين احساس که ممکن است از هوش برويد، در شما شکل مي گيرد. از سوي ديگر، سرگيجه نيز مي تواند باعث احساس سبکي سر شود، اما با احساس چرخش اتاق به دور سر همراه است.
    تشخيص اينکه غش کردن يا با سبکي سر چه زماني جاي نگراني دارد، حتي براي پزشکان نيز دشوار است و بر همين اساس ارزيابي‎هاي دقيقي در اين زمينه بايد صورت بگيرد. در ادامه با چند دليل بالقوه احساس سبکي سر بيشتر آشنا مي‎شويم. مراجعه به پزشک بدون در نظر گرفتن دليل اين شرايط همواره ايده خوبي است.
    
    با کم آبي مواجه هستيد
    برخي افراد هنگامي که دماي بدن آنها بالا مي رود، عرق مي کنند و بيش از اندازه مايع از دست مي‎دهند با احساس سبکي سر يا حتي غش کردن مواجه مي‎شوند. گرما مسيري را در سيستم عصبي تحريک مي کند که افت فشار خون را به همراه دارد. هنگامي که با احساس سبکي سر ناشي از کم آبي بدن و گرما مواجه هستيد، دراز کشيدن به ارسال خون بيشتر به قلب و مغز و بهبودي سريع تر اين شرايط کمک مي کند.
    
    شوکه شده ايد
    يک عامل غافلگيرکننده، مانند زماني که فردي شما را ناگاه مي‎ترساند، واکنش مشابهي با اثر کم آبي مي تواند در بدن شما بگذارد. در اين شرايط سيستم عصبي به ناگاه و به شدت فعال مي شود و فشار خون ناگهان افت مي کند که به احساس سبکي سر منجر مي شود. همچنين، برخي نشانه هاي هشدار دهنده مانند قرمز شدن چهره و حالت تهوع مي‎توانند نشانه اي از غش کردن قريب الوقوع باشد.
    
    سريع از جاي خود بلند شده ايد
    احساس سبکي سر يا حتي مشاهده نقاط سياه زماني که به ناگاه و سريع از جاي خود بلند مي شويد به نام هيپوتانسيون ارتواستايک يا افت فشار خون وضعيتي شناخته مي‎ شود که افت ناگهاني فشار خون در نتيجه ايستادن را تعريف مي کند. اين شرايط به طور معمول مشکلي جدي نيست، اما اگر زياد رخ مي دهد يا پس از چند دقيقه به جاي اينکه بهبود يابد شدت آن بيشتر مي شود، مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق تر شرايط ايده خوبي است.
    
    ريتم قلبتان غيرطبيعي است
    خلاف ظهور نسبتا تدريجي علائم در نتيجه يک عامل غافلگيرکننده، غش‎کردن‎هاي مرتبط با قلب سريع رخ مي دهند، از اين رو حتي ممکن است متوجه احساس سبکي سر نيز نشويد. ضربان قلب نامنظم يا آريتمي به معناي آن است که قلب شما يا بيش از اندازه کند يا بيش از اندازه سريع مي‎تپد که مي تواند بر جريان خون ارسالي به مغز تاثيرگذار باشد. اين نوع از غش‎ کردن ناگهاني که اغلب بدون هيچ هشداري رخ مي‎دهد، نگران‎کننده است. ممکن است فردي در حال صحبت کردن با شما باشد و به ناگاه از هوش برود. اين تجربه ناگهاني پزشک را در درجه نخست به ريتم قلب غيرطبيعي مشکوک مي کند که يکي از شايع ترين دلايل مرگ قلبي ناگهاني است.
    
    دريچه قلبتان مشکل دارد
    مشکلات دريچه قلب به طور معمول مادرزادي هستند و احتمال بيشتري دارد در جوانان رخ دهند، افراد 60 ساله يا پيرتر در معرض خطر بيشتري براي آريتمي قرار دارند. مشکلات دريچه قلب مي توانند جريان خون را محدود کنند و به ويژه هنگام ورزش کردن ممکن است موجب احساس سبکي سر يا سرگيجه شوند.
    
    دارو زياد مي خوريد
    برخي بي‎رويه داروها مانند مسکن ها و برخي قرص هاي ضداضطراب مي توانند به واسطه تاثير مستقيم بر مغز يا کند کردن ضربان قلب يا کاهش فشار خون موجب بروز سرگيجه و سبکي سر شوند. در برخي موارد، زماني که يک بيمار به طور مکرر با احساس سبکي سر مواجه مي شود و نمي تواند دليل آن را توضيح دهد، ممکن است با عوارض جانبي داروهاي مصرفي خود مواجه شده باشد.
    همچنين، احتمال آلرژي به داروي مصرفي وجود دارد. در موارد نادر، زماني که فرد يک واکنش آنافيلاکتيک به يک دارو دارد، ممکن است سبکي سر يا حتي غش کردن را تجربه کند. در اين شرايط که به واسطه واکنش سيستم ايمني بدن رخ مي دهد، رگ هاي خوني گشاد مي شوند و فشار خون افت مي کند.
    
    ممکن است سکته مغزي کرده باشيد
    اگر احساس سبکي سر (يا سرگيجه) به همراه ضعف عضلاني، دشواري در تکلم، يا بي حسي و احساس سوزن سوزن شدن را تجربه مي کنيد، ممکن است يک سکته مغزي در پس بروز اين علائم قرار داشته باشد و بايد بلافاصله کمک پزشکي دريافت کنيد. کاهش جريان خون به مغز که به احساس سبکي سر منجر مي شود مي تواند به واسطه يک لخته خون در مغز شکل گرفته باشد، که مي تواند موجب بروز يک سکته مغزي ايسکميک شود.
    
    غذا نخورده ايد
    زماني که وعده ناهار را ناديده مي گيريد، احساس گرسنگي به سراغ شما مي آيد. اگر مغز به ميزان کافي سوخت مورد نياز خود يا همان گلوکز را به واسطه سطوح پايين قند خون دريافت نکند، اين شرايط مي تواند به شکل گيري احساس سبکي سر منجر شود. در اين حالت بيشتر با يک مسئله متابوليک مواجه هستيم تا شرايطي که با ضربان قلب يا فشار خون مرتبط باشد.
     غذا خوردن در بيشتر مواقع بهبودي علائم را در پي دارد. اما اگر به ديابت مبتلا هستيد و براي کاهش قند خون خود دارو مصرف مي کنيد، احساس سبکي سر ممکن است نشانه اي از افت شديد و خطرناک قند خون باشد که مي‎تواند به تشنج و بيهوشي منجر شود.
    
    آنفلوآنزا گرفته ‎ايد
    در زمان سرماخوردگي انسان تمايل چنداني به مصرف غذا و مايعات ندارد و از اين رو احتمال کم‎آبي بدن يا افت قند خون افزايش مي‎يابد، که مي توانند موجب بروز احساس سبکي سر شوند. غذا خوردن و مصرف مايعات به ميزان کافي مي‎تواند از شکل‎گيري احساس سبکي سر پيشگيري کرده و به تسکين علائم ديگر آنفلوآنزا کمک کند.
    
    دلايل احساس سبكي در سر
    


 روزنامه كيهان، شماره 21866 به تاريخ 22/12/96، صفحه 7 (دانش و پژوهش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه فيض
متن مطالب شماره 5 (پياپي 102)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است