|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: تازه هاي نشر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6830
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 12 (سه شنبه بازار كتاب) > متن
 
      


تازه هاي نشر


نويسنده: ساير محمدي

مسجد سنگي و...
    «مسجد سنگي و آسياب سنگي داراب» يک بررسي تاريخي به قلم دکتر ميرزا محمدحسني است که از سوي انتشارات طهوري منتشر شد. اين کتاب در چهار فصل تاليف و تدوين شده که سه فصل آن به مسجد سنگي داراب و فصل چهارم به آسياب سنگي خيرآباد داراب اختصاص داده شد. عکس هاي رنگي از بناي مسجد سنگي و دقيق ترين پلان هاي ترسيم شده از آن ضميمه صفحات پاياني کتاب است.بناي مسجد سنگي داراب بي شک يکي از بحث انگيز ترين آثار در تاريخ معماري ايراني است. کمتر بنايي وجود دارد که همانند مسجد سنگي با توجه به معماري خاص صخره اي، با فرضيات متعدد و ضد و نقيض در تاريخ گذاري و نوع کارکرد آن مواجه شده باشد. نويسنده در اين اثر سعي کرده با استفاده از بررسي هاي ميداني، بازخواني کتيبه هاي تاريخي بنا، بررسي شاخص هاي معماري، بررسي متون تاريخي و جغرافيايي، بررسي شواهد سکه شناسي به دست آمده از سازنده بنا و سلسله حاکم بر منطقه، نقد و تحليل اکثر تحقيقات داخلي و خارجي صورت گرفته درباره اين اثر، جمع بندي کلي از قدمت و کارکرد اصلي بنا ارائه دهد.
    
    
    علي اعلا
    «علي اعلا؛ محبوب ترين چهره ملي و مذهبي ايرانيان» عنوان کتابي است به قلم عبدالرفيع حقيقت (رفيع) که از سوي انتشارات کومش منتشر شد. عبدالرفيع حقيقت در اين تحقيقات تاريخي از نخستين ارتباط ايرانيان با حضرت علي(ع) آغاز مي کند و در ادامه خدماتي که ايرانيان به اسلام و گسترش مذهب تشيع کردند، مي گويد، درادامه از جنگ جمل، صفين، واقعه نهروان مي نويسد تا به دوران خلافت امام اول شيعيان برسد. فتنه خوارج، دورنماي سال هاي آخر خلافت، شورش و انقلاب در ايران، شهادت حضرت امير، بيعت مسلمانان باحسن بن علي، تحکيم وحدت ايرانيان و علويان، خونخواهي حسين بن علي(ع) به وسيله ايرانيان و... از ديگر بخش هاي کتاب مذکور است.
    
    
    تاريخ مختصر جمهوري وايمار
    «تاريخ مختصر جمهوري و ايمار» اثري از کالين استورر، مورخ و استاد دانشگاه ناتينگهام انگلستان، با ترجمه حسن افشار از سوي نشر مرکز منتشر شد. کالين استورر در اين پژوهش تازه تلاش کرده پژوهش هاي ديروز و امروز را در کنار هم بازخواني کند و مدخل آسان فهمي به تاريخ جمهوري و ايمار به ناآشنايان با اين دوره جذاب از تاريخ آلمان معاصر عرضه کند. و تصويري جامع تر از نخستين دموکراسي آلمان به خواننده ارائه دهد. چرا که تصويري که مورخان آن زمان از نخستين دموکراسي آلمان به دست مي دادند غالباً تصويري بدبينانه بود و جمهوري وايمار را صرفاً پيشقراول هيتلر مي ديدند. اما پژوهش هايي که از 1960 تا 1970 آغاز شد تا حدودي اين نظر منفي و بد بينانه را تصحيح کرد و جامعه را از تنگناي گفتماني که آن را صرفاً درآمدي بر رايش سوم مي ديد، بيرون آورده است. نويسنده کوشيده روايتي مختصر و جذاب از جمهوري وايمار به دست دهد که هم براي دانشجويان وهم براي عامه مردم خواندني باشد.
    
    
    گژنگريستن
    «گژنگريستن» عنوان کتابي از اسلاوي ژيژک با ترجمه مازيار اسلامي و صالح نجفي است که از سوي نشر ني منتشر شد. مترجمان اين اثر، آن را درآمدي براي آشنايي با اصول عقايد لاکاني (به مفهوم الهياتي کلمه) ارزيابي مي کنند. اين کتاب بي رحمانه از فرهنگ مردمي بهره برداري مي کند و آن را مانند ماده اي سهل الوصول براي توضيح نه فقط ابهامات بناي نظري لاکان، بلکه توضيح جزئيات ظريف تري به کار مي گيرد که در برداشت هاي مسلط دانشگاهي از نظريه هاي لاکان مغفول مانده است: گسست ها و وقفه هايي که در تدريس او پيش آمد، شکافي که او را از قلمرو واسازي گرايان پسا ساختارگرا جدا مي کند و غيره. اين شيوه کج نگاه کردن يا گژ نگريستن به لاکان کمک مي کند در درک و تشخيص ويژگي هايي که معمولاً در مستقيم نگاه کردن هاي آکادميک از نظر دور مي مانند. کتاب مذکور در بخش نخست مي کوشد ساحت امر واقعي لاکاني را بپروراند. بخش دوم سه رهيافت تازه درباره هيچکاک را پيش مي کشد. بخش سوم هم از نظريه متاخر لاکان بهره مي گيرد تا نتيجه گيري هايي چند در خصوص حوزه ايدئولوژي و سياست عرضه کند. سپس راه تازه اي براي مفهوم پردازي درباره گسست ميان مدرنيسم و پست مدرنيسم پيشنهاد مي کند. کتاب با تحليل از پارادوکس هاي دروني مفهوم دموکراسي به پايان مي رسد.
    
    
    انسان دانشگاهي
    «انسان دانشگاهي» نام کتابي است به قلم جامعه شناس فرانسوي و از تاثير گذار ترين انديشمندان قرن بيستم پي ير بورديو با ترجمه حسن چاوشيان از سوي بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه به بازار آمد. اين کتاب در پنج بخش و يک پي نوشت تحت عنوان مقوله هاي قضاوت استادي نوشته شده داراي چند پيوست و پيشگفتار چاپ انگليس است که نويسنده در معرفي اثرش مي نويسد: تحليلي که در اين کتاب از دنياي دانشگاهي به عمل آورده آمده محصول تامل انتقادي روي فعاليت علمي است که من حتي از زماني که در کسوت يک مردم شناس جوان، منطقه زادبوم خويش را موضوع مطالعه و مشاهده مردم شناسي قرار دادم و هرگز آن را فرو نگذاشته ام. بنابراين هدف من از تحليل جامعه شناختي دنياي دانشگاهي اين است که انسان دانشگاهي يعني عالي ترين طبقه بندي کننده در ميان طبقه بندي کنندگان را در تور طبقه بندي هاي خود او به دام بيندازم. شايد اين سناريو به نظر کميک برسد. گويي درباره دون ژواني است که اغفال شده يا خسيسي که اموالش را بالا کشيده اند. و البته کساني هم هستند که شايد به دليل احساس خطر و تهديدي که در آن مي يابند ترجيح دهند آن را به تراژدي شبيه تر بدانند. من به سهم خودم فکر مي کنم تجربه اي که نتايجش در اين کتاب عرضه شده بي شباهت به تجربه قهرمان داستان کوتاه ديويد گارنت به نام مردي در باغ وحش نيست.
    
    
    رقابت در هنرمدرن
    «رقابت در هنرمدرن: دوستي، خيانت و پيشرفت» کتابي از سباستين اسمي، منتقد هنري بوستون گلوب و استاد دانشگاه، با ترجمه سارا حسيني معيني است که از سوي انتشارات کوله پشتي منتشر شد. اين کتاب درباره نقش دوستي و رقابت در شکل گيري اين هشت هنرمند يعني مانه با دگا، پيکاسو با ماتيس، فرويد با بيکن، پولاک با دکونينگ است که هر کدام از برترين هنرمندان دوره مدرن هستند و در چهار بخش، داستان چهار رابطه مشهور هنري را روايت مي کند - اين داستان ها با مد نظر قرار دادن دوره خاصي از زندگي ايشان - معمولاً سه يا چهار سال پر تنش و پر هيجان - پيرامون وقايع حياتي و خاصي روايت مي شوند. در هر بخش، دو شخص با خلق و خويي متفاوت، دو نوع مختلف کاريزما- به سمت يکديگر جذب شدند. هر دو هنرمند در آستانه خلق شاهکارهاي اصلي خود بودند. در جايي که يکي از هنرمندان به موقعيتي رشک انگيز دست مي يافت چه از لحاظ اجتماعي و چه هنري، ديگري به بن بست مي رسيد.
    
    تازه هاي نشر
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 12 (سه شنبه بازار كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "ساير محمدي"

  داستان نهضت مقاومت و تضاد دو نسل / گفت و گو با مهستي بحريني شاعر و مترجم
ساير محمدي، ايران 26/4/97
مشاهده متن    
  غبارروبي از چهره دوم مشاهير / گفت و گو با حسين كربلايي طاهر (شاهين) نويسنده، مترجم و فيلمساز
ساير محمدي، ايران 12/4/97
مشاهده متن    
  جدي ترين چالش يك مترجم انتقال لحن است / گفت و گو با تهمينه زاردشت، نويسنده و مترجم
ساير محمدي، ايران 5/4/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با دكتر محمدجعفر ياحقي نويسنده و محقق: در نوشتن زندگينامه ام پنهان كاري نكردم
ساير محمدي، ايران 22/3/97
مشاهده متن    
  جزئي نگري از ويژگي هاي هنر مدرن است / گفت و گو با نيلوفر شريفي، شاعر و مترجم
ساير محمدي، ايران 1/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 95)، Jul - Aug 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است