|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: ركورد فروش جايگزين «نوساز»ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4495
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ركورد فروش جايگزين «نوساز»ها
تغييرات قيمت ۵ گروه سني آپارتمان در تهران اعلام شد


دنياي اقتصاد : رکورد بيشترين رشد فروش آپارتمان در شهر تهران در نيمه زمستان امسال براي خانه هاي «سالخورده» به ثبت رسيد. حجم فروش آپارتمان هاي سالخورده در بهمن ماه امسال ۷۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد کرد و اين در حالي است که رشد حجمي کل معاملات مسکن در تهران ۱۷ درصد بوده است. به اين ترتيب ميزان رشد حجم معاملات مسکن ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت در تهران که جايگزين نوسازها در معاملات ماه هاي اخير است، رکورد زد. از سوي ديگر ساختمان هاي سالخورده در بورس معاملات خريد مسکن قرار گرفته اند و سهم آنها در يک سال اخير تقويت شده است.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي براي نخستين بار تغييرات قيمتي آپارتمان ها را بر اساس گروه هاي سني و متري اعلام کرده است. تغييرات قيمتي آپارتمان هاي معامله شده در بهمن ماه بر اساس شش گروه متراژ چند روز قبل در «دنياي اقتصاد» منتشر شد و در اين گزارش به تغييرات قيمتي بر اساس گروه هاي سني آپارتمان ها و تحليل تحولات رخ داده در اين حوزه پرداخته مي شود. داده هاي منتشر شده از سوي دفتر اقتصاد مسکن نشان مي دهد سهم ساختمان هاي سالخورده از کل معاملات مسکن در يک سال اخير تقويت شده و اين گروه سني که شامل آپارتمان هاي ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت است، اکنون در بورس بازار مسکن قرار دارد. تقويت اين سهم همزمان با کاهش سهم آپارتمان هاي «نوساز» نشان مي دهد خريداران مسکن نوساز به دليل سطح قيمت بالاي نوسازها و نيز تغييرات قيمتي آنها در دو ماه اخير، از گزينه جايگزين استفاده مي کنند و اين جايگزين در بازار کنوني، آپارتمان هاي سالخورده است.
    بررسي تحولات حجم معاملات آپارتمان مسکوني بر اساس گروه سني در تهران حاکي از اين است که سهم آپارتمان هاي نوساز از کل معاملات ماهانه، از ۵۳ درصد در اوايل سال گذشته به ۴۵ درصد در اوايل امسال رسيد. پس از آن تحت تاثير وقوع رونق در معاملات مسکن و افزايش حجم معاملات، اين سهم تا حدود ۵۰ درصد افزايش پيدا کرد. اما تازه ترين آمارها حاکي از اين است که در بهمن ماه به دليل پرش ۲۰ درصدي قيمت مسکن که قاعدتا با توجه به سطح بالاتر قيمت آپارتمان هاي نوساز، قدرت خريد از اين گروه سني آپارتمان ها را بيشتر کاهش داده است، سهم آپارتمان هاي نوساز از معاملات يک واحد درصد کاهش يافته و بار ديگر در مقطع کنوني به زير ۵۰ درصد تنزل کرده است. اما در مقابل گروه سني آپارتمان هاي سالخورده قرار دارد که سهم آنها از ۸ درصد در بهمن ۹۵ به ۱۲ درصد در بهمن امسال رسيده و ۴ واحد درصد افزايش يافته است. اين افزايش سهم در گروه آپارتمان هاي ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت (سالخورده) نه تنها در بهمن ماه بلکه در چند ماه اخير نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ مشهود بوده است. در عين حال مقايسه آماري سهم آپارتمان هاي گروه هاي سني مختلف در معاملات اخير و سال گذشته نشان مي دهد در مقابل کاهش ۴ واحد درصدي سهم نوسازها از معاملات مسکن در بهمن ماه، دقيقا ۴ واحد درصد بر سهم معاملات آپارتمان هاي سالخورده افزوده شده است. آمارهاي مذکور حکايت از آن دارد که خريداران مسکن در وضعيت فعلي بازار، خريد واحدهاي مسکوني سالخورده را به دليل مزيت قيمتي به خريد آپارتمان نوساز ترجيح مي دهند؛ ضمن اينکه وضعيت خريد و فروش آپارتمان ها در گروه هاي متري نيز اثر تورم مسکن بر چگونگي رفتار خريداران را نشان مي دهد. گزارش چند روز قبل «دنياي اقتصاد» آمارهايي را منتشر کرد که نشان مي دهد سهم آپارتمان هاي بزرگ متراژ با مساحت سه رقمي از کل معاملات مسکن افزايش و در مقابل سهم آپارتمان هاي زير ۱۰۰ مترمربع کاهش يافته است. تحليلي که به واسطه آمار مربوط به سهم گروه هاي متري و گروه هاي سني آپارتمان مي توان ارائه داد اين است که اکنون خريداران مسکن براي اينکه قدرت خريد خود را با سطح قيمت ها تطبيق داده و متناسب کنند، ترجيح مي دهند آپارتمان هاي با عمر بناي بالاي ۱۵ سال اما با مساحت بيشتر را خريداري کنند. به بيان ديگر خريداران مسکن که با بضاعت مالي محدود وارد بازار مي شوند، آپارتمان هاي سالخورده بزرگ متراژ را به آپارتمان هاي نوساز کوچک متراژ ترجيح مي دهند.
    
    علت رشد قيمت ميانسال ها
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، تغييرات قيمتي ۵ گروه سني آپارتمان در بهمن ماه امسال نسبت به سال گذشته نشان مي دهد بيشترين رشد قيمت مربوط به گروه آپارتمان هاي ميانسال بوده است. قيمت اين واحدهاي مسکوني که سن بناي ۱۱ تا ۱۵ ساله دارند، در معاملات بهمن ماه ۳۱ درصد نسبت به بهمن سال ۹۵ افزايش يافته که اين ميزان، بيشترين رشد قيمت در ميان تمام گروه هاي سني آپارتمان بوده است. اين در حالي است که تغييرات نقطه اي قيمت مسکن در بهمن ماه حکايت از رشد ۲۰ درصدي قيمت ها به طور ميانگين در کل معاملات داشته است. پس از ميانسال ها تغييرات قيمتي آپارتمان هاي سالخورده با رشد ۳۰ درصدي در رده بعدي قرار دارد و پس از آن آپارتمان هاي نوساز تا ۵ سال ساخت با ۲۸ درصد افزايش قيمت در رده سوم رشد نقطه اي قيمت در بهمن ماه قرار گرفته اند. ميزان تغييرات نقطه اي قيمت آپارتمان هاي چند سال ساخت با عمر بناي ۶ تا ۱۰ سال نيز ۲۷ درصد و تغييرات قيمت زمين و خانه هاي کلنگي ۲۲ درصد بوده است. به طور کلي سطح قيمت آپارتمان هاي نوساز از ساير گروه هاي سني بيشتر است. در حالت عادي فرض بر اين است که قيمت آپارتمان هاي نوساز بايد بيش از ساير گروه هاي سني افزايش يابد. اما سوال اينجاست که چرا در بهمن ماه رشد قيمت ميانسال ها حتي از نوسازها بيشتر بوده است؟ «دنياي اقتصاد» سه علت را براي اين تحولات شناسايي کرده است.
    علت اول اين است که سطح قيمت آپارتمان هاي ميانسال از آپارتمان هاي نوساز بيشتر است و در شرايط طبيعي بازار، اگر قرار باشد متقاضيان مسکن از خريد واحد نوساز منصرف شوند، طبعا ۱۱ تا ۱۵ ساله ها را که با عنوان «ميانسال» در بازار شناخته مي شوند، به واحدهاي چند سال ساخت (۶ تا ۱۰ ساله) و سالخورده (۱۶ تا ۲۰ ساله) ترجيح مي دهند؛ چراکه فاصله قيمتي واحدهاي نوساز با چند سال ساخت چندان زياد نيست اما اين اختلاف قيمت با واحدهاي ميانسال بيشتر است. در عين حال علت دوم کيفيت بالاتر سکونت آپارتمان هاي ميانسال نسبت به سالخورده است که اقبال به آنها را بيشتر مي کند. علت سوم رشد قيمت آپارتمان هاي ميانسال نيز در «مزيت تسهيلاتي» آنها نهفته است. آپارتمان هاي ۱۱ تا ۱۵ سال ساخت در عين برخورداري از فاصله قيمتي معنادار با نوسازها و در عين حال کيفيت سکونت بالاتر از سالخورده ها، واجد اين امتياز هستند که امکان استفاده از تسهيلات صندوق پس انداز مسکن يکم براي آنها وجود دارد. سقف سني بنا براي استفاده از اين نوع تسهيلات که سهل الوصول ترين تسهيلات خريد مسکن در شرايط کنوني به شمار مي رود، ۱۵ سال است و گروه ميانسال ها مشمول اين شرط سني مي شوند. سطح قيمت آپارتمان هاي ميانسال تحت تاثير اين سه علت در معاملات بهمن ماه در فصل شروع رونق افزايش يافته است، چراکه طرف تقاضا در بازار اين آپارتمان ها را مطلوب تشخيص داده و از سمت عرضه مشمول افزايش قيمت بيشتري نسبت به بقيه شده اند. نکته قابل توجه اين است که دقيقا به دليل همين افزايش قيمت، سهم اين گروه سني از آپارتمان ها در معاملات مسکن ماه مياني زمستان کاهش يافته است. سهم واحدهاي مسکوني ميانسال از کل معاملات مسکن از ۱۸ درصد در نيمه سال ۹۵ به حدود ۱۵ درصد در بهمن امسال کاهش يافته است. هرچند به دليل مزاياي سه گانه مذکور همچنان سهم واحدهاي ميانسال ۳ واحد درصد بيش از سهم آپارتمان هاي سالخورده در معاملات بهمن است.
    
    تحولات سهم آپارتمان ها از معاملات
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، مقايسه سهم آپارتمان ها بر اساس سن بنا از معاملات بهمن ماه نيز حاکي از اين است که افزون بر کاهش سهم نوسازها در برابر افزايش سهم سالخورده ها، سهم آپارتمان هاي ميانسال نيز تحت تاثير رشد قيمت قدري کاهش يافته و از ۱۸ به حدود ۱۵ درصد رسيده است. خانه هاي ۶ تا ۱۰ سال ساخت تهران نيز سهمي حدود ۱۴ درصد از کل معاملات مسکن ميانه زمستان داشته اند. همچنين سهم خانه هاي کلنگي که عمدتا به عنوان «زمين» معامله مي شوند در بهمن ماه ۳ واحد درصد افزايش يافته است. علت اين افزايش سهم را بايد در رونق ساخت و ساز که در ماه هاي اخير و پس از يک دوره رکود طولاني مدت شروع شد، جست وجو کرد. افزايش تقاضاي زمين در بازار از دو نوع تقاضاي ساختماني و سرمايه اي در ماه هاي اخير نشات مي گيرد موجب شد سهم کلنگي ها از معاملات افزايش يابد. تقاضاي ساختماني ناشي از بازگشت رونق به بازار مسکن است که موجب بازگشت سازنده ها به حوزه ساخت و ساز شده است. تقاضاي سرمايه اي نيز به دنبال کاهش نرخ سود بانکي در شهريور ماه در بازار مسکن شکل گرفت و گروهي از افراد با خارج کردن سپرده هاي خود از بانک ها بازار مسکن را براي سرمايه گذاري انتخاب کردند. در اين ميان عده اي به جاي خريد آپارتمان، زمين را که مهم ترين جزء ساخت و ساز به شمار مي رود براي سرمايه گذاري در بازار مسکن انتخاب کردند تا در آينده در قالب مشارکت يا به هر شکل ديگري، کار ساخت و ساز را در آن کليد بزنند. به اين ترتيب سهم کلنگي ها از معاملات مسکن در زمستان امسال رو به افزايش گذاشت.
    داده هاي دفتر اقتصاد مسکن حاکي است به لحاظ ميزان رشد حجم فروش آپارتمان در شهر تهران نيز واحدهاي سالخورده رکورد زده اند. حجم فروش آپارتمان هاي سالخورده در بهمن ماه با ۷۸ درصد رشد نقطه اي (در مقايسه با بهمن ۹۵) همراه شد و يک رکورد کم سابقه را به ثبت رساند. اين در حالي است که ميزان تغييرات نقطه اي حجم معاملات آپارتمان هاي نوساز در بهمن ماه ۷ درصد و آپارتمان هاي ميانسال ۴ درصد بوده است. در عين حال پس از سالخورده ها، واحدهاي کلنگي و زمين در معاملات نيمه زمستان با رشد حجمي ۵۰ درصدي معاملات روبه رو شدند.
    
    
رکورد فروش جايگزين «نوساز»ها / تغييرات قيمت ۵ گروه سني آپارتمان در تهران اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و فنون كشت هاي گلخانه اي
متن مطالب شماره 35 (پياپي 903)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است