|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/12/22: اقدامات معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوي در حوزه محروميت زدايي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22073
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21866 22/12/96 > صفحه 8 (اجتماعي) > متن
 
      


اقدامات معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوي در حوزه محروميت زداييمعاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوي با اشاره به رويکردهاي جديد در اين مجموعه، فعاليت هاي انجام شده در حوزه محروميت زدايي اين معاونت طي حدود 20 ماه گذشته را تشريح کرد.
    به گفته مصطفي خاکسار قهرودي، منشور 7 ماده اي رهبر معظم انقلاب براي آستان قدس رضوي که در قاب و قالب حکم انتصاب آيت الله رئيسي متجلي شد، عرصه هاي جديدي از فعاليت را براي آستان قدس گشود. تاکيد معظم له براي خدمت رساني به ضعفاء، مستمندان و مستضعفان که در بندهاي 2 و 3 اين منشور به آنها تاکيد شده است، دليلي شد تا در ارديبهشت ماه سال 95 معاونتي در آستان قدس رضوي با عنوان «امداد مستضعفين» با هدف ايجاد سازوکاري مدون و منسجم براي کمک رساني به نيازمندان شکل بگيرد.
    خاکسار قهرودي افزود: معاونت امداد مستضعفين آستان قدس رضوي در آغاز کار در سال 95 با توجه به تاکيدات امداد رساني به ضعفا در منشور هفتگانه و حجم بسيار بالاي درخواست ها از سوي نيازمندان و با توجه به برنامه کوتاه مدت خود، امداد رساني مستقيم به نيازمندان را در حد توان در دستورکار خود قرار داد که از آن جمله مي توان به توزيع بيش از 50 هزار بسته مواد غذايي در ميان محرومان کشور، واريز مبلغ 3 ميليارد ريال از فطريه جمع آوري شده به حساب نيازمندان از طريق بانک هاي عامل و کميته امداد در عرض کمتر از يک روز پس از عيد سعيد فطر، توزيع بيش از 48 هزار بسته لوازم التحرير در ميان دانش آموزان مناطق محروم در آغاز سال تحصيلي 95، بازسازي مدارس و برخي ساختمان هاي قديمي و آسيب ديده از سيل و زلزله و اجراي کامل کارهاي ساختماني و تاسيساتي در بسياري از روستاهاي محروم کشور، اهداي کمک هزينه جهيزيه به بيش از 1700 نو عروس، ارائه خدمات گسترده توسط جهادگران رضوي در سطح مناطق محروم کشور و اعطاي مبالغ نقدي به محرومان و ضعفايي که نياز شديد محرز شده داشتند اشاره کرد، همچنين برگزاري چندين نمايشگاه عرضه توليدات خانگي، صنايع دستي و محصولات ايراني براي عرضه محصولات توليدي نيازمندان از ديگر اقدامات سال 95 بود. در سال 96 نيز اين معاونت ضمن ادامه برنامه هاي اجرايي در سال 95، رويکرد اصلي سياست هاي محروميت زدايي خود را عموما به سوي توانمندسازي و اشتغال زايي محرومان و اقشار بي بضاعت معطوف کرد. آغاز عمليات احداث بازار برکت امام رضا(ع) براي اشتغال مستقيم ٣٠٠ نفر از جامعه نابينايان مشهد، ايجاد اشتغال در دهستان ساق و برخي روستاهاي ديگر در قالب اعطاي وام و ايجاد زمينه اشتغال براي 142 نفر از روستاييان اين منطقه، احياي کارگاه توليد نمد روستاي بيمرغ که در اين طرح 20 نفر از مردم اين منطقه صاحب شغل شدند، واگذاري 46 مغازه در پاساژ شجره مشهد به منظور عرضه توليدات صنايع و مشاغل خانگي که موجب اشتغال 90 نفر از افراد نيازمند و محروم شد، آغاز احياي 220 قنات در استان هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي، اجراي طرح دامپروري سبک در منطقه کلات خراسان رضوي که در قالب آن 3 هزارو 300 راس ميش و قوچ در اختيار 100 دامدار نيازمند قرار گرفت، تقويت کارگاه هاي توليد لباس، کمک به راه اندازي کارگاه هاي خياطي و کمک به راه اندازي کارگاه هاي کيف دوزي در مناطق محروم کشور گوشه از اقدامات متنوع، مختلف و گسترده اين معاونت در راستاي اشتغال زايي و کارآفريني محرومان در سال 96 بوده است.
    وي درباره اهداف راه اندازي دفاتر نمايندگي آستان قدس رضوي اظهارداشت: با عنايت به اينکه رهبر معظم انقلاب، ماموريت نوين آستان قدس را ملي و شايد حتي فراملي تعيين کرده و بهره مند ساختن تهيدستان نقاطي از کشور را مد نظر قرار داده بودند، معاونت امداد مستضعفين، راه اندازي و فعال سازي دفاتر نمايندگي استاني را در زمره ماموريت هاي خويش گنجانيد و اين دفاتر را در تمام استان هاي کشور احداث کرد. به همين منظور 31 نفر از افراد شناخته شده و مورد اعتماد در 31 مرکز استان انتخاب و با حکم قائم مقام توليت، به عنوان «سرپرست دفتر نمايندگي آستان قدس رضوي» تعيين شدند تا با هماهنگي نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه مرکز استان، استاندار محترم و ساير مديران دستگاه هاي اجرايي و تشکل هاي مردمي، وظايف تعيين شده را به انجام رسانند.
    معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوي درباره حمايت هاي اين آستان از برگزاري اردوهاي جهادي، گفت: خوشبختانه از سال 95 تاکنون، حدود 2500 گروه از جهادگران رضوي با حمايت آستان قدس رضوي به مناطق محروم ۱۲ استان کشور اعزام شدند که 14 درصد فعاليت هاي اين گروه هاي جهادي در حوزه عمراني، 7 درصد آموزشي، 11 درصد در حوزه سلامت، ۱۳ درصد در حوزه اشتغال زايي، ۹ درصد در عرصه پژوهشي و 46 درصد در حوزه فرهنگي - تبليغي بوده است. از بين اين استان ها خراسان شمالي، کرمانشاه، خوزستان، خراسان رضوي و کرمان جزو استان هايي بودند که بيشترين اعزام و حضور در اين مناطق را داشتند؛ از جمله اين طرح ها را مي توان به اعزام 1395 پزشک خادميار، کادر درماني و گروه هاي جهادي به دهستان ها و مناطق محروم براي ارائه خدمات پزشکي و دندانپزشکي در سال هاي 95 و 96 ذکر کرد.
    خاکسار قهرودي با اشاره به موضوع تسهيل زيارت براي زائران، گفت: شايد يکي از اقدامات مهم و اثرگذار مجموعه آستان قدس رضوي در بحث تسهيل زيارت و فراهم آوردن شرايط زيارت آسان براي زائران افتتاح «زائر شهر رضوي» باشد. در واقع با افتتاح بخشي از فاز اول زائر شهر رضوي که همزمان با ميلاد حضرت رضا(ع) انجام شد، با هماهنگي دفاتر نمايندگي آستان قدس رضوي در استان هاي مختلف، کاروان هاي زيارتي «مهر درخشان» در قالب گروه هاي 40 نفره به مشهد مقدس مشرف مي شوند و با هماهنگي اين معاونت در زائر شهر اسکان داده مي شوند. يکي ديگر از اقدامات را مي توان پذيرايي از زوار پاکستاني در استان سيستان و بلوچستان در ايام اربعين توسط خادمان افتخاري امام علي ابن موسي الرضا(ع) عنوان کرد.
    وي درباره برنامه هاي آستان قدس رضوي در حوزه جوانان و حل مشکلات ازدواج، اظهار داشت: آستان قدس رضوي توجه ويژه اي به تشکيل و تحکيم خانواده دارد و تلاش مي کند با تهيه کمک جهيزيه براي زوج هاي جوان به ويژه خانواده هاي محروم و نيازمند گامي تاثيرگذار در شروع زندگي آنها بردارد. از سال 95 تاکنون مشارکت در اعطاي کمک هزينه جهيزيه به 1510 زوج مشهدي، مشارکت در اعطاي کمک هزينه 1732جهيزيه در دفاتر نمايندگي استان ها و مشارکت با کميته امداد امام خميني(ره) و قرارگاه ثامن الائمه(ع) براي اهداي 2159جهيزيه به 672 زوج جوان در مناطق محروم مرزي خراسان رضوي و جنوبي بخشي از اين اقدامات است. همچنين معاونت امداد با همکاري و مشارکت سازمان فرهنگي آستان قدس رضوي دوره هاي مهارت زندگي، مهارت برقراري ارتباط، خانه داري و.... ويژه زوج هاي جوان برگزار مي کند.
    معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوي درباره حمايت تحصيلي از دانش آموزان و دانشجويان مناطق محروم، گفت: طرح حمايت تحصيلي از دانش آموزان و دانشجويان در شهرها و روستاهاي مناطق محروم و کمتر توسعه يافته (با اعطاي کمک هزينه تحصيلي) يکي از طرح هاي اصلي آستان قدس رضوي است. در اين طرح طي توافقي که با دانشگاه امام رضا(ع) صورت گرفته بخشي از ظرفيت پذيرش ورودي مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد اين دانشگاه در سال هاي ۹۵ و 96 به دانش آموزان ممتاز و کم برخوردار و با ارايه تسهيلات ويژه به نخبگان و دانش آموزان ممتاز مدارس سراسر کشور اختصاص يافت که بر اساس اين طرح تعداد 94 نفر از دانشجويان محروم و ممتاز در دو مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد پذيرش ورودي سال۱۳۹۵ شدند و در سال 1396 نيز تعداد 156 نفر در هر دو مقطع از تسهيلاتي که براي آنان در نظر گرفته شده بود بهره مند شدند. همچنين توزيع 160 هزار بسته لوازم التحرير بين دانش آموزان محروم در استان هاي سراسر کشور با مشارکت دفاتر نمايندگي استان ها و قرارگاه ثامن الائمه(ع) و اعطاي کارت هديه تحصيلي به دانشجويان و طلبه هاي محروم و نيازمند از ديگر اقدامات دفاتر نمايندگي در استان ها به شمار مي آيد.
    اقدامات معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوي در حوزه محروميت زدايي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21866 به تاريخ 22/12/96، صفحه 8 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بين المللي شيمي نوين
شماره 3 (پياپي 503)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است