|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: عقاب شكسته
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 13 (جهان) > متن
 
      


عقاب شكسته
فراز و فرود سفارتخانه هاي امريكا در جهان طي 50 سال گذشته

نويسنده: اما گراهام هريسون
مترجم: فرحناز دهقي

امسال سفارتخانه امريکا در لندن به ساختمان تازه اي منتقل شد. نخستين سفير امريکا در بريتانيا، جان آدامز بود که بعدتر رئيس جمهور امريکا شد. او از 1785 تا 1788 در خانه اي در ميدان گراسونور زندگي مي کرد. سفارت ايالات متحده در لندن بارها و بارها به ساختمان هاي مختلفي نقل مکان کرده است. طي سال هاي اخير مهم ترين عاملي که باعث جابه جايي سفارت امريکا شده است نگراني هاي تروريستي و امنيتي بوده است. در مکان قبلي استقرار نيروهاي امنيتي مطابق با استانداردهاي امريکا در اطراف سفارتخانه تقريباً غيرممکن بود. اما مکان تازه سفارت، اين امکان را مي دهد که سطح امنيتي آن افزايش پيدا کند. با سياست هايي که دونالد ترامپ در پيش گرفته، طي ماه هاي آينده، شايد زودتر از آنچه تصور مي کرديم، ميزان امنيت اين سفارتخانه مورد آزمايش قرار بگيرد. سفارتخانه هاي کشورهاي مختلف همواره شاهد برگزاري اعتراضات و تظاهرات مختلفي بوده اند. گاه اين اعتراض ها شديدتر شده اند و خود حادثه اي تاريخي را به وجود آورده اند. طي نيم قرن گذشته هرچه بر قدرت امريکا افزوده شده، اعتراضات به سياست هاي آن هم شدت بيشتري پيدا کرده است. آنچه در ادامه مي خوانيد بازخواني اين اعتراضات طي نيم قرن گذشته است که به دليل شدت عمل معترضان بخشي از تاريخ اين کشور شده اند.
    
    

    
     لندن/ 1968
    سفارتخانه اي که اکنون امريکا آن را پشت سر گذاشت و از آنجا رفت، و قرار است به هتلي مجلل تبديل شود، در سال 1968 شهرتي جهاني پيدا کرد. شهرت بين المللي اين ساختمان ناشي از اعتراضات گسترده مردمي عليه جنگ ويتنام است. در 17 مارس آن سال، نزديک به 8 هزار معترض جوان همراه با تعدادي بازيگر و فعال اجتماعي از ميدان ترافالگار به سوي آن راهپيمايي کردند. در حالي که هزار نيروي پليس در مقابل ساختمان سفارت به حالت آماده باش ايستاده بودند، معترضان خود را به ميدان کنوني رساندند. در طرف مقابل معترضان، جمعيتي حضور داشت که در ميانشان حاميان احزاب محافظه کار با شعارهايي در حمايت از جنگ حضور خود را به رخ مي کشيدند. اما صداي اين جمعيت 2 هزار نفري در هياهوي معترضان گم شده بود. اعتراضات مسالمت آميز تنها يک ساعت طول کشيد و پس از آن جوانان خشمگين با سنگ و ترقه و بمب هاي دست ساز راه خود را به درون سفارتخانه باز کردند. پس از آن پليس براي محافظت از سفارت وارد عمل شد و سعي بر متفرق کردن معترضان داشت. طي اين درگيري بيش از 80 نفر، اعم از نيروي پليس و معترضان، آسيب ديدند و 200 نفر هم دستگير شدند. درگيري در يکي از آرام ترين و بي حاشيه ترين خيابان هاي لندن تلنگري جدي به اعتراض هاي جهاني عليه جنگ وارد کرد و باعث افزايش فشارهاي داخلي به دولت امريکا براي ترک ويتنام شد.
    
    

    
     پکن/ 1989
    يک روز پس از آن که تانک ها، معترضان را در ميدان تيانانمن در اوايل ماه ژوئن به زور و ارعاب ساکت کردند، دانش آموزان و دانشجويان را به خانه ها و خوابگاه هايشان فرستادند، يکي از مشهورترين معترضان چيني از دانشگاه خود گريخت تا به دنبال مهاجراني برود که در سفارتخانه امريکا در پکن حضور داشتند. براساس گزارش ها، فانگ ليژي فيزيکدان و لي شاژيان همسرش شماره اول و دوم فهرستي بودند که دولت منتشر کرده بود تا هر چه زودتر دستگير شوند به دليل «نقش مهم شان در شکل دهي اعتراضات مخرب ضدانقلابي» مجازات شوند. به دنبال نگراني هاي ناشي از انتشار اين خبر در ميان ديپلمات هاي امريکايي، واشنگتن فرمان داد که سفارت آنها را تحويل بگيرد. آنها نزديک به يک سال در سفارت امريکا زندگي کردند. با اين وجود ديپلمات ها نگران بودند که چطور فانگ را از چين خارج کنند و هر لحظه هراس اين را داشتند که دولت چين قوانين بين المللي را زير پا بگذارد و به سفارتخانه امريکا بيايد و او را دستگير کند. او که دانشمندي محبوب و روشنفکري پيشرو بود در همين اوضاع هم به تحقيق و انتشار نتايج آن مشغول بود. طي همين دوران بود که او مقاله اي اثرگذار درباره اين نوشت که اين خيزش اخير نه به نتيجه اي مي رسد نه با وجود رسانه ها و نظام آموزشي تحت سلطه حزب کمونيسم در اذهان باقي مي ماند. بعدتر با گذشت زمان صحت پيش بيني او اثبات شد. پس از کش و قوس هاي فراوان، بالاخره با مداخله هنري کيسينجر و دولت ژاپن به امريکا بازگشت.
    
    

    
     سايگون/ 1975
    تصويري از جمعيتي که با نااميدي به ريسماني فلزي چنگ مي زنند تا خود را به هليکوپترهايي برسانند که در حال ترک سايگون هستند را عکاسي آلماني در آوريل سال 1975 به ثبت رساند تا تبديل شود به يکي از مهم ترين تصاوير اعتراضي به جنگ ويتنام. قبل از سقوط شهر، 7 هزار نفر که در ميان آنها عده کمي امريکايي بودند، از سايگون خارج شدند و مابقي نيز در شهر به پناهگاه هاي زيرزميني خزيدند تا در ميان طوفان بمب و انفجار جان خود را حفظ کنند. هلي کوپترها در ميانه دود و هياهوي مردم به زمين نشستند و در همين حال مقام هاي سفارتخانه مشغول سوزاندن اسناد و مدارک طبقه بندي شده و سري بودند. فرار کارمندان سفارتخانه امريکا در ويتنام، تبديل به نمادي از شکست گسترده سياست امريکا در جنگي بود که جان ميليون ها غيرنظامي ويتنامي و 60 هزار سرباز امريکايي را در گرو خود نگه داشته بود. اگرچه در هيچ عکسي به ثبت نرسيده، اما بنا به گزارش مکرر شاهدان عيني سراسر درهاي سفارتخانه مملو از حضور نيروهاي مسلح ويتنامي بود که سرسختانه خواستار خروج امريکايي ها از کشورشان بودند. پس از سقوط سايگون، سفارتخانه به مدت دو دهه بسته بود. اما پس از برقراري روابط ديپلماتيک ميان امريکا و ويتنام در سال 1995، پايتخت ويتنام به هانوي منتقل شد. پس از مدت کوتاهي سفارتخانه سابق به امريکا بازگردانده شد، اما ساختمان قديمي تخريب شد.
    
    
    

    
     کنيا و تانزانيا/ 1998
    سفارتخانه هاي امريکا در پايتخت هاي کنيا و تانزانيا صبح روز 7 آگوست با انفجار بمب در اتومبيل هايي در نزديکي شان منهدم شدند. اين حملات جان 224 نفر را گرفت و بيش از 4 هزار نفر را زخمي کرد تا خونبارترين اتفاقي باشد که در زمان صلح براي سفارت هاي کشور امريکا مي افتد. آنها براي جلب توجه بيشتر مردمي و البته گروه هاي شبه نظامي افراطي از اسامه بن لادن تبعيدي سعودي و القاعده گروه تروريستي اش نام بردند. پيش از اين رد پاي بن لادن در بمب گذاري در يواس اس کول نيروي دريايي امريکا پيدا شده بود. پس از انفجار در شرق آفريقا، مقام هاي امريکايي با تعيين جايزه اي 5 ميليون دلاري از تمام کساني که اطلاعاتي از محل زندگي بن لادن داشتند، خواست تا در دستگيري او به دولت امريکا کمک کند. اما حمله به سفارت امريکا آنچنان خشن و حرفه اي بود که سرويس اطلاعاتي امريکا را غافلگير کرد. اگرچه هدف هر دو حمله سفارتخانه هاي امريکا بود اما اکثريت قربانيان آن کنيايي بودند. انفجار کنيا ساختمان هاي مجاور را با خاک يکسان کرد و حرارت ناشي از انفجار يک اتوبوس را به آتش کشاند. بعدتر مشخص شد که پيش از انجام اين حمله، به سفارت امريکا در نيجريه نامه اي هشدارآميز فرستاده شده بود و سفير هم خواسته بود تا اقداماتي را در جهت افزايش امنيت آن انجام دهد. اين بمب گذاري ها فصل تازه اي را در تامين سفارتخانه هاي امريکا آغاز کردند و پس از گذشت مدتي سفارت امريکا در نيجريه هم به مکان امن تري منتقل شد.
    
    
    

    
     ايران/ 1979
    در ماه نوامبر 1979، سفارت ايالات متحده امريکا در تهران شاهد اتفاقي بود که بعدها شرح ماوقعش راه به کتاب ها و فيلم هاي متعددي باز کرد اما با اين وجود همچنان برخي از جزئيات آن روز در هاله اي از ابهام است. اين اتفاق در اواخر دوران رياست جمهوري جيمي کارتر روي داد. دانش آموزان و دانشجويان انقلابي ايران گرداگرد ساختمان سفارت جمع شدند و ديپلمات ها را مدت ها گروگان گرفتند. با انتشار عکس ها و گزارش هايي پيرامون اين اتفاق، مشخص شد که عموم مردم ايران از اين اقدام حمايت کردند و با آن موافق بودند. بعدتر دولت ايران مديريت بحران را در دست گرفت و 14گروگان را آزاد کرد اما 55 نفر ديگر را به مدت يک سال نزد خود نگه داشت. پس از طي اين مدت، با روي کار آمدن رونالد ريگان در ژانويه 1981 تمام گروگان ها آزاد شدند. 6 ديپلماتي که زمان حمله در ساختمان سفارت نبودند، با کمک همکاران کانادايي شان در جاي امني اسکان داده شدند و بعد هم از کشور خارج شدند. شرح ماجراي اين 6 نفر در فيلم آرگو با برداشتي امريکايي از اين ماجرا به تصوير کشيده شده است. به دليل تضاد ميان سياست هاي دو کشور، ساختمان سفارت هرگز به امريکا بازگردانده نشد. بعدتر به موزه اي تبديل شد و ساختمان هاي متعددي به آن اضافه شدند. هر ساله در روز سالگرد اين واقعه، ايرانيان بيرون از آن جمع مي شوند و روز «تسخير لانه جاسوسي» را گرامي مي دارند.
    
    

    
     ليبي/ 2012
    عليه کنسولگري امريکا در بنغازي (آن مکان سفارتخانه نبود زيرا بنغازي پايتخت ليبي نيست)، در 11 سپتامبر حمله اي شد که ساختمان آتش گرفت و کريس استيونز سفير امريکا و سه امريکايي ديگر طي آن کشته شدند. اين حمله باعث به چالش کشيده شدن تلاش هاي کلينتون براي آغاز کمپين انتخاباتي اش شد، زيرا در زمان وقوع اين حمله او وزير خارجه بود. اگرچه حزب دموکرات از او در کنگره دفاع جانانه اي کرد، اما با اين وجود برخي همچنان اين اتهام را به او وارد مي دانستند. نمونه اش هم دونالد ترامپ است که بارها و بارها طي مبارزه انتخاباتي او را به خاطر روي دادن اين اتفاق ملامت کرد. اين اتفاق باعث بيشتر شدن ميل دولتمردان غربي به مداخله در اوضاع منطقه شد، جايي که اميدها براي احقاق دموکراسي و عدالت که پس از بهار عربي به جريان افتاده بود، رفته رفته جايش را به خشونت و جنگ مي داد. استيونز يک سال پس از انقلابي که حکومت طولاني مدت معمر قذافي را به پايان برده بود، به ليبي رفت اما اين کشور همچنان از خشونت ملتهب بود و اوضاع نابساماني داشت. طي اين حمله، از نيروهاي حفاظتي محدودي براي حفاظت از استيونز استفاده شد. او به اتاق امني برده شد اما همان جا بود که با استشناق دودي که ناشي از آتشي بيرون از ساختمان بود کشته شد. اين دود جان شان اسميث، يک ديپلمات امريکايي را نيز گرفت.
    
    
    عقاب شكسته / فراز و فرود سفارتخانه هاي امريكا در جهان طي 50 سال گذشته
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 13 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    آثار ديگري از "اما گراهام هريسون"

  پيروزي در يك رقابت دشوار
اما گراهام هريسون، دنياي اقتصاد 4/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Nursing Practice Today
شماره 21
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است