|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/12/22: ۱۰ عامل موثر در امنيت رواني و رضايت از زندگي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22072
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21866 22/12/96 > صفحه 8 (اجتماعي) > متن
 
      


۱۰ عامل موثر در امنيت رواني و رضايت از زندگي


نويسنده: سردار سعيد منتظرالمهدي *

در چند سال اخير شمار معتنابهي پژوهش علمي پيرامون عوامل ذي نقش در «امنيت رواني» و «رضايت از زندگي» به سامان رسيده است. ما در يک پژوهش فراتحليل به منظور شناسايي موثرترين آن عوامل، به بررسي و مطالعه شماري از آن پژوهش ها پرداختيم. نتايج حاصل از آن فراتحليل (متاآناليز) نشان داد که از ميان عواملي که بر احساس امنيت رواني و رضايت از زندگي تاثير مي گذارند، 10 عامل در صدر قرار مي گيرند. در سطوري که در پي مي آيد هريک از آن 10 عامل به اختصار معرفي مي شوند.
    
    ۱. هدفمندي زندگي
     افرادي که آرمان و هدف و مقصود انديشيده شده اي براي زندگي خويش دارند بهتر و بيش تر از آناني که در زندگي خويش رويه «باري به هر جهت» را پيش مي گيرند، از حيث ذهني احساس آسودگي و ايمني مي نمايند و لاجرم چنين افرادي زندگي را دوست دارند و در مجموع از زندگي خود راضي ترند. به بيان روشن تر، کسي که به روشني مي داند که در سال هاي عمر خويش در پي رسيدن به چه مقصد و مقصودي است، نه تنها زندگي را به تمامي در آغوش مي کشد بلکه با سهولت و سخت کوشي قادر است رنج و رنجش ها و سختي و صعوبت هاي ناگزير زندگي را تاب بياورد و آنها را به فرصتي براي بهبود روحيه تلاش گري خود تبديل کند.
    
    ۲. خواب رضايت آميز
    خواب، افزون بر اثرات پرشمار جسمي، به سبب تاثيري که بر مسير هاي عصب-شيميايي مغز بر جاي مي گذارد و بواسطه نقش شگرف آن در تعادل بخشي به غدد درون ريز و هورمون هاي مترشحه آنها، آرامش، نشاط، اميد و لذت رواني براي فرد به ارمغان مي آورد. هريک از اين حالات خلقي خوشايند نيز به نوبه خود احساس امنيت و رضايت از زندگي را فزوني مي بخشد.
    
    ۳. خود نظم بخشي و مديريت زمان
     افرادي که با برنامه ريزي واقع بينانه اوقات روزانه زندگي خويش را نظم و نظام مي بخشند و از اتلاف وقت خود ممانعت بعمل مي آورند اغلب نه تنها نگرش مثبت و رضايت آميزي به خود و زندگي خود پيدا مي کنند بلکه به سبب نظام مند ساختن دنياي درون خود احساس امنيت رواني شگرفي براي خود پديد مي آورند. اما در مقابل شواهد نشان از آن دارند که افراد فاقد نظم و نظام در زندگي از نوعي سردرگمي، آشفتگي و بيهودگي رنج مي برند. پيامد اين گونه رنج ها نيز اغلب چيزي جز نارضايتي و ناامني نيست.
    
    ۴.غرق نشدن در دنياي مجازي
     بسياري از تحقيقات مورد بررسي در اين مطالعه شواهدي به دست داده اند که نشان مي دهد فروشدن افراط گرايانه در فضاي مجازي، روابط اجتماعي نشاط آفرين و رضايت آميز را از افراد مي ستاند و آنان را به سوي ملال و بيهودگي سوق مي دهد. کاهش پيوند اجتماعي در فضاي حقيقي و گرفتار شدن در باتلاق ملال و اندوهناکي نيز بلادرنگ تراز رضايت از زندگي و ايمني رواني را فرو مي کاهد. ليکن شواهد بيانگر آن است که فروکاستن معنادار از حضور در فضاي مجازي و رو آوردن به پيوندهاي اجتماعي سودمند به تدريج رضايت از زندگي را فزوني مي بخشد و احساس امنيت را بهبود مي بخشد.
    
    ۵. تقدير از ديگران
     تقدير کلامي و غير کلامي روزانه از حداقل پنج نفر، ذهن و روان ما را غرق مسرت و «احساس خوب» مي سازد. مسرت و حس خوب نيز به زودي به کل زندگي سرايت مي کند و آنگاه روح ما را تلطيف و زندگي ما را مسرت بخش مي سازد.
    
    ۶. ايجاد لذت ذهني و معنوي
     گفته اند که از ميان لذات زندگي دو نوع لذت هرگز پايان نمي پذيرند. آن دو يکي«لذت ذهني» است و ديگري «لذت معنوي». لذت نخست با مطالعه، بويژه مطالعه متون و منابع فاخر به دست مي آيد و ديگري با نيايش و عبادت و ستايش پروردگار. از همين روي آناني که بخشي از اوقات روزانه خود را به اين دو لذت اختصاص مي دهند آنچنان در رضايت و خشنودي فرو مي شوند که ذهن و ضمير آنان هرگز فرصتي براي دلهره و آشوبناکي نمي يابد. لاجرم اينان زندگي رضايت آميزي دارند و از روان ايمن و آسوده اي برخوردارند.
    
    ۷. انجام رفتار هاي اجتماعي پسنديده
     انجام رفتار هاي اجتماعي مطلوب و پسنديده، رفتار هايي نظير سخن گفتن مودبانه با ديگران، رفتار سرشار از احترام، رانندگي قانون مدار و غيرخطرآميز، مدارا با ديگران و کمک به اين و آن و نوع دوستي، «حس ارزشمندي» فرد را تقويت مي کند و اين باور و نگرش را در او ايجاد مي کند که «زندگي ارزش زيستن را دارد». علاوه بر آن، انجام رفتار اجتماعي مطلوب بلاواسطه با واکنش رضايت آميز و تحسين برانگيز ديگران روبه رو مي شود. ترکيب اين دو، يعني احساس ارزشمندي و بازخورد مثبت و تحسين آميز ديگران، نيز رضايت از زندگي و امنيت ذهني را دوچندان مي سازد.
    
    ۸. تمرين تمرکز و آرامش
    يافته ها حکايت از آن دارند که با انجام تمرين هاي تمرکز ذهن و نيز خلوت کردن با خود، مي توان به صورت معناداري رضايت از زندگي را بهبود بخشيد. چه، چنين تمرين هايي نه تنها سموم را از روان مي زدايد بلکه فرصت انديشيدن به آينده و طراحي زندگي مطلوب و نيز خلق اميد را براي ما مهيا مي نمايد. اين آثار سودمند نيز رضايت از زندگي و آرامش رواني را به صورت مستمر افزايش مي دهد.
    
    ۹. سفر و مسافرت
     مسافرت کردن و ديدن اينجا و آنجا و کسب تجربه از يک سو زيبايي ها و شگفتي هاي دنيا و عظمت خالق هستي را به ما نشان داده و از ديگر سو دنياي رواني ما را فراخ مي سازد. اين اثر نيز ما را به تحسين از شگرفي عالم و شکر نعمات الهي و لذت بردن از زندگي برمي انگيزد و لاجرم سطح رضايت از زندگي ما را افزون مي سازد.
    
    ۱۰. گسترش روابط با اعضاي خانواده و بستگان
     حضور پررنگ در ميان بستگان و اعضاي خانواده و گسترش پيوند با آنان، به چند دليل رضايت از زندگي را افزايش مي دهد. نخستين آن عوامل آن است حضور در جمع بستگان امکان تجربه صميميت و تبادل عاطفه مثبت را دوچندان مي سازد. عامل دوم آن است که پيوندهاي خانوادگي امکان برخورداري از«حمايت اجتماعي» را بيش تر مي کند و عامل سوم آن است که با حضور در جمع خانوادگي احساس هاي خوشايندي همچون اميد و خوش بيني تجلي و فرصت ظهور و بروز پيدا مي کنند. هر يک از اين اثرات هم امنيت رواني را افزايش مي دهد و هم رضايت از زندگي را بهبود مي بخشد.
    خلاصه آنکه رضايت از زندگي و احساس امنيت هر دو حالت هاي ذهني خوشايندي هستند که با بهبود يافتن هر يک از آن ها، غنا و شادابي زيست را دو چندان مي نمايند. هر يک از 10 راهکار و عاملي که در اين نوشتار از آنها سخن به ميان آمد قادر است ميزان معيني از اين دو حالت و احساس ما را بهبود بخشد.
    
    * معاون اجتماعي نيروي انتظامي ۱۰ عامل موثر در امنيت رواني و رضايت از زندگي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21866 به تاريخ 22/12/96، صفحه 8 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "سردار سعيد منتظرالمهدي "

  انتقاد يا انتقام؟
سردار سعيد منتظرالمهدي، جام جم 8/2/97
مشاهده متن    
  استفاده دانش آموزان از شبكه هاي اجتماعي محدود شود
سردار سعيد منتظرالمهدي *، جام جم 1/7/96
مشاهده متن    
  ضرورت مقابله با سرقت
سردار سعيد منتظرالمهدي *، جام جم 31/5/96
مشاهده متن    
  تيغ دو لبه اوقات فراغت
سردار سعيد منتظرالمهدي *، جام جم 10/5/96
مشاهده متن    
  پليس در كنار مردم در ماه مهماني خدا
سردار سعيد منتظرالمهدي *، جام جم 7/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 96)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است