|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: حمله به اقامتگاه سفير ايران در اتريش
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4530
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


حمله به اقامتگاه سفير ايران در اتريش
پس از تعرض به سفارت ايران در لندن صورت گرفت    
    دنياي اقتصاد : سه روز پس از حمله به سفارت ايران در لندن، حمله مشابه ديگري به محل اقامت سفير ايران در وين صورت گرفت. بنا بر اعلام پليس اتريش، يک مرد ۲۶ ساله اتريشي يکشنبه شب با سلاح سرد به محل اقامت سفير ايران در وين حمله کرده که به ضرب گلوله از پاي درآمده است.
    پليس اتريش در بيانيه اي از مبهم بودن انگيزه ها و پيش زمينه هاي اين اقدام خبر داده و گفته است که تحقيقات گسترده و عميقي درحال حاضر توسط اداره مبارزه با تروريسم و حفاظت از قانون اساسي درحال انجام است. همزمان، نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز گفته است که روابط با اتحاديه اروپا و تعرض به سفارت ايران در انگليس فردا با حضور معاونان وزارت خارجه بررسي مي شود. به گزارش «ايسنا» به نقل از شبکه «اسکاي نيوز»، «هارالد سوروس»، سخنگوي پليس محلي وين درباره حادثه تعرض به سفارت ايران گفت که مهاجم يک مرد اتريشي ۲۶ ساله بوده که با چاقو به يکي از محافظان محل اقامت سفير ايران در اتريش حمله کرده و محافظ اين مکان ديپلماتيک نيز با شليک گلوله او را از پاي درآورده است. بنا بر اعلام سوروس، اين حمله ساعت ۲۳:۳۵ به وقت محلي رخ داده و مهاجم توانسته بازوي محافظ را زخمي کند، اما با شليک گلوله او، در دم جان داده است. «بي بي سي» نيز به نقل از سخنگوي پليس اعلام کرد که محافظ سفارت ابتدا از اسپري فلفل عليه مهاجم استفاده کرد اما بعد به سوي او آتش گشود. اين سخنگو گفته است که براساس نشانه هاي اوليه محافظ در چارچوب مقررات عمل کرده است. به گفته مقامات پليس، مهاجم در وين زندگي مي کرد، اما اصلا اهل منطقه تيرول اتريش بوده است. پليس پس از اين حمله دستور افزايش تدابير امنيتي در کليه مراکز ديپلماتيک در شهر وين را داده است. اين حمله به مقر ديپلماتيک ايران در اتريش درحالي رخ داده که به تازگي گروهي از طرفداران يک فرقه مذهبي با حمله به سفارت ايران در لندن پرچم ايران را پايين کشيدند.
    
    بيانيه رسمي پليس وين
    همزمان، پليس اتريش درخصوص حادثه مقابل محل اقامت سفير ايران در وين بيانيه اي رسمي منتشر کرد. در اين بيانيه آمده است: «در مورخ ۱۱ مارس يکشنبه ساعت ۲۳:۳۰ دقيقه حادثه اي در مقابل اقامتگاه سفير ايران در Wenzgasse به وقوع پيوست. نيروي ۲۳ ساله ارتش اتريش درحال انجام وظيفه به عنوان محافظ ساختمان اقامتگاه سفير بود که ناگهان متوجه فرد مشکوکي در نزديکي ساختمان شد. فرد مظنون دقايقي بعد به سوي اين نيروي ارتش حرکت کرد و چاقويي را از داخل کاپشن درآورد و به او حمله کرد. نيروي ارتش ابتدا خود را عقب کشيد و سعي کرد با استفاده از اسپري فلفل فرد مهاجم را متوقف کند که اين اقدام نتيجه اي در برنداشت. در حين درگيري در حالي که نيروي ارتش ثابت قدم مبارزه مي کرد، هر دو نفر روي زمين افتادند و آن گونه که تصاوير ويدئويي نيز تاييد مي کند، فرد مهاجم شروع به ضربه زدن با چاقو به وي مي کند. اين اقدام باعث شد تا چند گلوله از اسلحه سازماني نيروي ارتش شليک شده و مظنون احتمالي در اثر جراحات در همان محل کشته شود. فرد مهاجم مردي ۲۶ ساله، اتريشي مصري تبار و مقيم وين بود. انگيزه و پيش زمينه اين اقدام کاملا مبهم بوده و در حال حاضر تحقيقات گسترده و عميقي توسط اداره مبارزه با تروريسم و حفاظت از قانون اساسي (بخش اطلاعاتي وزارت کشور) درحال انجام است. چاقوي مهاجم ضبط شده و محل حادثه نيز از سوي پليس جنايي اتريش مورد بررسي قرار گرفته است.
    
    واکنش وزارت دفاع اتريش
    سخنگوي وزارت دفاع اتريش نيز با اشاره به اتفاقات انجام شده در محل اقامت سفير ايران اعلام کرد: «زماني که اقدامات پيشگيري تاثيري از خود نشان نداد، نيروي ما از سلاح استفاده کرد.» ميشائيل بائوئر که در يک برنامه تلويزيوني سخن مي گفت، تاکيد کرد: «با نگاه فعلي اقدامات انجام گرفته کاملا درست بوده است.» او همچنين از تمهيدات روانشناسي براي اين نيروي ارتش خبر داد. همچنين سوروس سخنگوي پليس اتريش نيز در مصاحبه اي اعلام کرد: «پس زمينه تروريستي، انگيزه هاي سياسي، مذهبي و ... را نمي توان در اين اتفاق رد کرد.» او افزود: «پليس درحال جست وجوي محل سکونت فرد مهاجم است.» رسانه هاي اتريشي به اين موضوع در راس برنامه هاي خود پرداخته اند و علاوه بر حضور تعداد کثيري از خبرنگاران در برابر و محوطه اقامتگاه، يکي از کانال هاي تلويزيوني نيز در برابر اقامتگاه مستقر و برنامه هاي مستقيم پخش مي کند.
    
    واکنش وزارت خارجه ايران
    از سوي ديگر، سخنگوي وزارت خارجه با بيان اينکه هويت مهاجم به اقامتگاه سفير ايران در وين هنوز مشخص نيست، گفت: پليس اتريش بلافاصله در محل حضور يافته و تحقيقات خود را آغاز کرده و اميدواريم در ساعات آينده گزارش دقيق تري درباره انگيزه و هويت فرد مزبور ارائه دهيم. بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه در گفت وگو با خبرگزاري فارس، درباره خبر منتشر شده مبني بر حمله يک فرد مسلح به اقامتگاه سفير ايران در اتريش عنوان کرد: «فرد مهاجم حدود ۲۶ ساله و ظاهرا داراي تابعيت اتريشي است و درباره هويت و انگيزه اقدامش اطلاعي واصل نيست، پليس اتريش بلافاصله در محل اقامتگاه حضور مي يابد و تحقيقات خود را شروع کرده و در يک همکاري خوب موضوع را دنبال مي کند.» سخنگوي دستگاه ديپلماسي ادامه داد: «ما در وين و در تهران با مقامات اتريشي در تماس هستيم و اميدواريم هر چه زودتر پليس و مقامات امنيتي دولت اتريش بتوانند به نتايج لازم در تحقيقاتي که از ديشب آغاز کردند برسند و بتوانيم در ساعات آينده گزارش دقيق تري از انگيزه فرد مهاجم و هويت او داشته باشيم.» قاسمي افزود: «با آقاي عبادالله مولايي سفير ايران در وين صحبت کردم و ايشان در سلامت کامل است و خوشبختانه هيچ گونه خسارتي به ما وارد نشده و فقط در اين نزاع و درگيري و هنگام هجوم فرد مهاجم سرباز نگهبان مجروح شده و تحت درمان در بيمارستان است.» او درباره وضعيت سرباز نگهبان مجروح هم گفت که اطلاع دقيقي درباره وضعيت جسمي سرباز مزبور ندارد.
    
    بررسي اتفاقات در مجلس
    همزمان با اين واکنش ها، نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز گفت روابط با اتحاديه اروپا و تعرض به سفارت ايران در انگليس، چهارشنبه اين هفته با حضور سيدعباس عراقچي و غلامرضا انصاري معاونان سياسي و اقتصادي وزير امور خارجه در کميسيون امنيت ملي مجلس بررسي مي شود. کمال دهقاني فيروزآبادي در گفت وگو با «ايرنا» افزود: «به دليل برگزاري جلسات استيضاح وزيران کار، تعاون و جهاد کشاورزي در اين هفته، ترتيب برخي از جلسات کميسيون هاي مجلس شوراي اسلامي به هم ريخت ولي نهايتا بنا شد جلسه در مورد تعرض به سفارت ايران در انگليس ساعت ۶ صبح فردا در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس برگزار شود.» او ادامه داد: «تعرض به سفارت انگليس و روابط ايران با اتحاديه اروپا از مهم ترين محورهاي جلسه روز چهارشنبه است که در اين جلسه سيدعباس عراقچي معاون سياسي و غلامرضا انصاري معاون اقتصادي وزير خارجه حضور دارند.»
    
    حمله به اقامتگاه سفير ايران در اتريش / پس از تعرض به سفارت ايران در لندن صورت گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه راه و ساختمان
متن مطالب شماره 143، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است