|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: تحليلگر مسائل بين الملل تحليل كرد: تاثير موفقيت ترامپ در مساله كره شمالي بر ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4495
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ديدگاه 
تحليلگر مسائل بين الملل تحليل كرد: تاثير موفقيت ترامپ در مساله كره شمالي بر ايراندنياي اقتصاد : هرميداس باوند، تحليلگر مسائل بين الملل در مورد تصميم کره شمالي براي مذاکره با آمريکا گفت که پس از انجام آزمايشات هسته اي و ارتقاي برد موشک هاي کره شمالي تا ايالت هاي مختلف آمريکا، فشار کاخ سفيد بر حل بحران کره شمالي متمرکز شد. تصويب تحريم هاي شديد مالي و ايجاد محدوديت و تهديد جدي حاميان اصلي کره شمالي يعني روسيه و چين موجب شد پيونگ يانگ تحت سخت ترين فشارهاي جهاني قرار گيرد.
    اين استاد روابط بين الملل در گفت وگو با عصر ايران ادامه داد: «اگرچه براي پيش بيني نتيجه و پايان بحران کره شمالي کمي زود است، اما نهايتا ترامپ چه با استفاده از زور و چه با ديپلماسي پنهان توانست کره شمالي را پاي ميز مذاکره بنشاند. امروز پيونگ يانگ از موضع مقابله و تهديد مستقيم آمريکا به جنگ هسته اي، به مرحله اي رسيده است که پيشنهاد مذاکره بدون پيش شرط را براي حل بحران خود مي دهد.» هرميداس باوند اين مساله را در راستاي تغيير سياست هاي آمريکا در تحميل هزينه هاي تامين امنيت بر ديگر کشورها تلقي مي کند.
    از ديگر سو اين کارشناس توضيح داد: «پيش از اين کره شمالي مذاکراتي را در سازمان ملل صورت داده بود که براساس آن کمک هايي به اين کشور صورت گيرد و در عوض اين کشور به قطعنامه هاي شوراي امنيت پايبند بماند. اما پس از مدتي پيونگ يانگ مدعي شد شوراي امنيت سياست ورزي کرده و به تعهدات خود پايبند نيست، از همين جهت کره شمالي از شوراي امنيت خارج شد و راه خود را در مسير آزمايش سيستم هاي موشکي IBM و موشک هاي دوربرد و انفجارهاي هسته اي پيش گرفت. اين مساله شديدا موجب نگراني کشورهاي جهان به ويژه همسايگان کره شمالي شده بود.»
    براساس تقسيم بندي هاي صورت گرفته در نظام جهاني، کشورهاي همسايه کره شمالي همچون کره جنوبي و ژاپن زير چتر حمايتي آمريکا هستند. مخصوصا ژاپني ها که تجربه وحشتناک بمباران هسته اي را داشته اند از اين بابت بسيار نگران هستند. بنابراين ترامپ آمد و از تهديد و خطر کره شمالي استفاده و به کشورهاي منطقه اعلام کرد که از اين پس هزينه تامين امنيت منطقه را خود کشورهاي منطقه بايد بپردازند و آمريکا ديگر هزينه اي در اين زمينه نخواهد کرد. البته آمريکا حمايت اتکايي و استراتژيک خود را از اين کشورها خواهد داشت اما خرجي براي آنها نخواهد کرد.
    به گفته باوند، اين عملکرد ترامپ از بعد مالي تامين امنيت و همچنين تهديدات جدي نظامي عليه کره شمالي، باعث شد پيونگ يانگ خود را تنها ببيند و ميز مذاکره را انتخاب کند. حال کره شمالي حاضر به مذاکراتي شده که خوب مي داند چه محدوديت ها و خواسته هايي در تکنولوژي موشکي و هسته اي از سوي طرف مقابل اعمال خواهد شد. نتيجه اين مذاکرات بستگي به اين دارد که رهبر کره شمالي چه امتياز و درخواست هايي از آمريکا خواهد داشت و اينکه آمريکا و غرب تاچه حد حاضر خواهند بود به او امتياز بدهند و با خواسته هاي وي موافقت کنند. حتي در داخل آمريکا نيز سازمان هاي امنيتي و نظامي از اين ديدار و مذاکره ابراز نگراني کرده اند.
    کارشناس مسائل بين الملل ادامه داد: «ولي در هر حال اگر مساله کره شمالي حل و نگراني هاي جهاني و منطقه اي برطرف شود، دستاورد بزرگي براي ترامپ خواهد بود. همچنين اگر به نتيجه نرسد اين نگراني پا برجا خواهد ماند و آمريکا بايد تصميمات ديگري در مواجهه با کره شمالي اتخاذ کند.» او افزود: «از آنجا که در دوره اخير استراتژي کلان آمريکا روي خاور دور و آسياي جنوب شرقي متمرکز شده، اين دستاورد يک امتياز مثبت براي ترامپ خواهد بود و نگراني ها و شايعاتي را که پيرامون ناپختگي هاي سياسي او مطرح است از بين خواهد برد.»
    باوند در عين حال گفت: « اما نکته بسيار مهم در اين تحولات بين المللي اين است که اگر اين مدلي که ترامپ با استفاده از افزايش فشار و تهديد کره شمالي را وادار به مذاکره کرد، به نتيجه برسد شيوه عملي براي وي خواهد بود تا فشار خود را روي ايران متمرکز کند.» او تاکيد کرد: «چرا که نگاه امنيتي آمريکا بعد از کره شمالي متوجه ايران است، بدون ترديد موفقيت ترامپ در فرآيند اين مذاکرات، موجب تمرکز فشارهاي آمريکا بر ايران خواهد شد و سعي خواهد کرد با استفاده از دستاوردهاي اين پيروزي يک موضع سختگيرانه تر در قبال ايران اتخاذ کند و قطعا اجماعي جهاني را عليه ايران ايجاد خواهد کرد.
    هرميداس باوند همچنين در مورد اتفاقاتي که در سفارت ايران در لندن رخ داد، گفت: «دولت انگلستان به لحاظ کنوانسيون هاي حقوق و مزاياي ديپلماتيک همچنين برپايه اصول عرف بين الملل موظف بوده از سفارت ايران و کارکنان آن محافظت کند و از اين جهت کوتاهي کرده است.» او تاکيد کرد: «ضمن اينکه ما بايد حمله به سفارت انگليس در تهران را نيز به ياد بياوريم و اقدامات ايران را نيز در قبال محافظت از سفارت انگلستان مد نظر قرار دهيم. همچنين در زمان جنگ ايران و عراق يک عده ظاهرا عراقي به سفارت ايران حمله کردند و سفير ايران را نيز به شهادت رساندند و نهايتا انگليسي ها آمدند و آن افراد را اخراج کردند. امروز نيز مي توانند ابراز بي اطلاعي کنند و نتيجه خاصي از اعتراض ايران حاصل نخواهد شد.»
    
    عربستان پشتوانه شيرازي ها
    باوند ادامه داد: «اين اشخاص نيز گويا از حاميان جريان شيرازي هستند و به نظر من پشتوانه اين افراد عربستان است. علت اين مساله را نيز در اين مي بينم که عربستان به دنبال تخريب وجهه ايران به عنوان قطب شيعيان جهان است. آنها خواستند بگويند ايران فکرنکند که سروري و رهبري شيعيان را برعهده دارد چراکه خط مشي شما مورد تاييد شيعيان هم نيست. به نظر مي رسد اين تغذيه اي از سوي سعودي باشد تا اعتراض جريان هاي شيعه به حکومت ايران را به دنيا نشان دهد و يک جنگ رواني به راه بيندازد.»
    ديدگاه: تحليلگر مسائل بين الملل تحليل کرد: تاثير موفقيت ترامپ در مساله کره شمالي بر ايران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات جنگل و صنوبر ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 2603)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است