|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: موعد استيضاح در كابينه دوازدهم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


موعد استيضاح در كابينه دوازدهم
جلسه استيضاح آخوندي و ربيعي امروز برگزار مي شود    
    دنياي اقتصاد : موعد بررسي نخستين استيضاح ها در دولت دوم حسن روحاني فرارسيد؛ مجلسي ها بررسي استيضاح عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي و علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي را امروز در دستور کار پارلمان دارند؛ جلسه اي که به اذعان برخي نمايندگان پارلمان، به احتمال زياد در دو نوبت صبح و عصر برگزار و تکليف ادامه کار اين دو وزير با دولت دوازدهم روشن مي شود.
    حسن روحاني که طي ۵ سال رياست جمهوري، شاهد برگزاري جلسه استيضاح ۴ وزير خود بود، در هيچ کدام از اين جلسات حضور نيافت و اسحاق جهانگيري معاون اول خود را براي دفاع از وزرايش به بهارستان فرستاد؛ بر اين اساس روز گذشته اغلب خبرگزاري ها از غيبت روحاني در جلسه امروز خبر داده بودند. «ايسنا» نيز خبر داد که اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري، محمود واعظي رئيس دفتر حسن روحاني و چند تن از معاونان رئيس جمهوري و وزراي دولت در جلسه علني امروز حضور مي يابند.
    
    دفاع روحاني از وزيران
    روحاني گرچه برمبناي احتمالي که برخي خبرگزاري ها مطرح کرده اند، به سياق سابق در جلسه امروز مجلس حضور نمي يابد اما روز گذشته در جلسه هيات دولت به دفاع از دو وزير کابينه اش پرداخت. روحاني با اشاره به استيضاح سه وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، راه و شهرسازي و جهاد کشاورزي، آن را حق نمايندگان و فرصتي براي تبيين خدمات دولت دانست. رئيس جمهوري ضمن اعلام حمايت و پشتيباني قاطع دولت از هر سه وزير، وزراي استيضاح شده را به ارائه توضيحات دقيق و روشن از خدمات خود توصيه و مردم را در کنار نمايندگان، مخاطبان اين سخنان ذکر کرد و آگاهي مردم از خدمات دولت و دستگاه هاي مورد استيضاح را مورد تاکيد قرار داد. او با يادآوري اينکه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي 6 ماه قبل به همين وزرا راي اعتماد داده اند، اين مدت را زمان کمي براي ترديد در اعتماد به آنها دانسته و اظهار اميدواري کرد که اين استيضاح باز هم با راي اعتماد نمايندگان به وزراي مورد نظر همراه باشد. روحاني در ادامه، با اشاره به خدمات آقاي آخوندي در حوزه هاي راه آهن، جاده، خدمات هوايي، توسعه بنادر، مسکن و شهرسازي در خلال دولت يازدهم و نيز در مدت کوتاه دولت دوازدهم، آنها را با وجود همه محدوديت ها درخور اعتنا دانست و از وزير راه و شهرسازي خواست تا درخصوص اين خدمات به نمايندگان و مردم شريف توضيح دهد. رئيس جمهور همچنين از آقاي حجتي وزير جهاد کشاورزي خواست تا گزارشي درخصوص خدمات اين وزارتخانه در افزايش توليد گندم، شکر، روغن، کلزا، بهبود تراز تجاري واردات و صادرات مواد غذايي، تامين مواد غذايي، نيل به خودکفايي، صادرات محصولات کشاورزي، پرورش ماهي در دريا، توسعه کشت گلخانه اي و ترويج الگوهاي نوين کشت براي نمايندگان و مردم ارايه کند. روحاني به آقاي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي نيز توصيه کرد که درباره توسعه خدمات بيمه به ويژه در اقشار ضعيف و محروم، بهبود وضعيت کارگران، ساماندهي صندوق هاي بازنشستگي، افزايش خدمات رفاهي به ويژه در سطح دهک هاي درآمدي پايين، کودکان بي سرپرست و زنان سرپرست خانوار، معلولان و ارتقاي تامين اجتماعي و همين طور طرح هاي نوين اشتغال به ويژه طرح اشتغال در مناطق روستايي که در ماه هاي نخست آن هستيم، با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مردم ايران سخن بگويد. رئيس جمهور در عين حال راي قاطع به همه وزراي استيضاح شده را موجب استحکام نظام و تقويت اميد به آينده در جامعه دانسته و به ويژه در روزهاي پاياني سال از نمايندگان مجلس خواست که با توجه به خدمات ارزنده، وزيران را در مسير استمرار خدمات ياري کنند.
    
    روشنگري؛ وظيفه وزيران
    حسام الدين آشنا رئيس مرکز بررسي هاي استراتژيک رياست جمهوري نيز ديروز در واکنش به استيضاح سه وزير دولت دوازدهم در مجلس، تاکيد کرد: استيضاح حق نمايندگان و روشنگري وظيفه وزيران است. براساس گزارش «ايرنا» آشنا در صفحات خود در فضاي مجازي با بيان اينکه قاعدتا نمايندگان هم از حق خود استفاده مي کنند و هم ظرفيت و تحمل شنيدن روشنگري هاي وزيران را دارند، يادآوري کرد: استيضاح وزيران نه فقط فرصتي مناسب براي ايضاح خدمات و رفع شبهات است بلکه موقعيتي کم نظير براي جلب توجه همگان به مسووليت هاي مشترک دولت و مجلس در سامان ها و نابساماني هاي فعلي کشور است. مشاور فرهنگي رئيس جمهوري تصريح کرد: وزيران نه فقط به متن سوالات پاسخ مي دهند بلکه به بطن مشکلات هم مي پردازند.
    
    تکذيب دوباره يک ادعا
    با اين همه، فعاليت ها و اظهارنظرهاي دولتي ها درباره اين استيضاح ها، ديرهنگام صورت گرفت؛ موضوعي که به طرح دو فرض دامن زد؛ نخست آنکه دولتي ها خيالشان از ناکام ماندن اين استيضاح ها راحت است و دوم آنکه موفقيت متقاضيان استيضاح در کنار زدن اين سه وزير را دور از ذهن نمي دانند. اين موضع منفعل دولت فرض دوم را پررنگ تر کرد. با اين حال ديروز يک مقام آگاه در گفت و گو با تابناک اين موضوع را رد کرد و از جلسه ويژه روحاني با سه وزير سخن گفت. در همين راستا ديروز هم «ايرنا» اين موضوع را به نقل از يک مقام مسوول تکذيب کرد. به گزارش «ايرنا» اين مقام مسوول در دفتر رئيس جمهور با تکذيب و بي پايه خواندن ادعاي هدايت استيضاح ها از درون دولت، گفت: محمود واعظي رئيس دفتر رئيس جمهور طي هفته گذشته، گفت وگوهاي متعدد و برنامه اي منسجم براي حضور قوي وزرا در جلسه استيصاح را تدوين و مديريت کرده است که جلسه اخير وزراي تعاون، کار و رفاه اجتماعي، راه و شهرسازي و نيز کشاورزي با حسن روحاني يکي از آنهاست. او يادآوري کرد که در همين راستا رئيس دفتر رئيس جمهور به همراه معاون اول رئيس جمهور در جلسه بررسي استيضاح سه وزير در مجلس شوراي اسلامي حضور خواهد يافت.
    
    راي گيري مجزا
    به هر روي امروز جلسه استيضاح عباس آخوندي و علي ربيعي برگزار مي شود و قرار است محمود حجتي وزير جهاد کشاورزي نيز فردا استيضاح شود. اکبر رنجبرزاده در گفت وگو با «ايسنا» اظهار کرد: براساس آيين نامه داخلي مجلس، ۵ ساعت براي استيضاح هر کدام از وزرا پيش بيني شده که بر اين اساس متقاضيان استيضاح دو ساعت را در اختيار دارند و مي توانند اين وقت را در بين خودشان تقسيم کنند. او افزود: همچنين سه ساعت از زمان استيضاح در اختيار وزير مربوطه است که مي تواند يک ساعت آن را در اختيار يک يا دو نماينده قرار دهد يا همه وقت را خودش استفاده کند. اين عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينکه احتمالا معاون اول رئيس جمهور در جلسه استيضاح امروز حضور خواهد داشت، گفت: طبق آيين نامه فرصتي براي اظهارنظر ايشان پيش بيني نشده و تنها اگر رئيس جمهور در جلسه حاضر شود، يک ساعت فرصت دفاع از وزير را خواهد داشت. رنجبرزاده افزود: براي استيضاح ربيعي و آخوندي به صورت جداگانه راي گيري خواهد شد و احتمالا جلسه استيضاح ربيعي تا ظهر به پايان مي رسد و در جلسه بعدازظهر نيز استيضاح آخوندي در دستور کار مجلس خواهد بود.او همچنين در گفت و گو با خبرگزاري فارس گفت: در حال حاضر امضاهاي استيضاح علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي ۵۳، عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي ۴۱ و محمد حجتي وزير جهاد کشاورزي ۲۴ امضا است.محمدحسين فرهنگي، عضو هيات رئيسه مجلس هم ديروز در گفت و گو با «ايلنا» با بيان اين که امکان به تعويق افتادن زمان استيضاح وزراي کار، راه و کشاورزي وجود ندارد، گفت: اخبار مربوط به تعويق افتادن زمان استيضاح به هيچ عنوان صحت ندارد و اين ۳ فقره استيضاح در زمان خود برگزار خواهد شد.
    موعد استيضاح در کابينه دوازدهم / جلسه استيضاح آخوندي و ربيعي امروز برگزار مي شود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده دندانپزشكي مشهد
متن مطالب شماره 1 (پياپي 108)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است