|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: ۳ دليل سقوط هواپيماي تهران ياسوج
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4495
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


۳ دليل سقوط هواپيماي تهران ياسوج
گزارش اوليه سازمان هواپيمايي كشوري منتشر شد    
    دنياي اقتصاد : دفتر بررسي سوانح و حوادث سازمان هواپيمايي کشوري، گزارش اوليه سانحه سقوط هواپيماي اي تي آر شرکت آسمان در ۲۹ بهمن ماه امسال را منتشر کرد. اين هواپيما که از تهران عازم ياسوج بود، در نزديکي فرودگاه اين شهر پس از برخورد با رشته کوه دنا دچار سانحه شد و همه ۶۵ سرنشين آن کشته شدند.
    در اين گزارش سه عامل «قصور شرکت آسمان»، «کاهش بيش از اندازه ارتفاع» و «محدوديت خلبان براي پرواز» به عنوان سه عامل اصلي اين حادثه معرفي شده است. با وجود انتشار اين گزارش، در بخش نتيجه گيري آن آمده است: «تيم کارشناسان بررسي سانحه نمي تواند نتيجه گيري قطعي خود از سانحه را اعلام کند و نتيجه گيري منوط به بررسي هاي مضاعف و دقيق تر کارشناسان سانحه خواهد بود.»
    
    قصور شرکت آسمان
    در گزارش رسمي سازمان هواپيمايي کشوري آمده است که «عدم آرايش فني براي استقرار سيستم هشدار به خلبان» در ارتباط با سيستم ضديخ در بال و بدنه هواپيما و «عدم ارائه آموزش موثر» و «بلاتکليفي» امريه فني از سوي شرکت آسمان در اين باره، احتمالا از علت هاي اصلي سقوط هواپيماي متعلق به شرکت آسمان بوده است. سازمان هواپيمايي کشوري مي گويد: «عدم ارائه آموزش موثر و اصلاح دستورالعمل ها توسط شرکت بهره بردار (شرکت آسمان) قابل چشم پوشي نيست.»
    اين گزارش، به اولين سانحه براي اين نوع هواپيماها که بيش از ۲۰ سال پيش به دليل يخ زدگي در آمريکا رخ داده اشاره کرده و نوشته پس از اين سانحه و بررسي کارخانه سازنده و اتحاديه ايمني هوايي اروپا «چندين امريه فني به روي اين هواپيما صادر شد» تا «نسبت به نصب سيستم اخطار دهنده شرايط يخ زدگي و اصلاح دستورالعمل هاي عملياتي و آموزشي اقدام شود.»
    براساس اين گزارش رسمي، شرکت آسمان براي اين موضوع اقدام کرد؛ اما به «دليل عدم پشتيباني کارخانه سازنده قطعات ملزوم (آمريکايي)، نتوانست قطعات لازم را تهيه کند. بر اين اساس کارخانه سازنده يک راه حل مقطعي شامل آموزش هاي خاص و اصلاحات در مدارک هواپيما را به شرکت آسمان ارائه کرد که بايد به تاييد سازمان هواپيمايي کشوري ايران مي رسيد. راه حل جايگزين به سازمان پيشنهاد نشد و در زمان وقوع حادثه اجراي امريه فني فوق، بلاتکليف بوده است.»
    در بخشي از اين گزارش آمده است: «سيستم هشدار يخ زدگي بال ها و بدنه هواپيماي ATR به خلبان قابل قبول نبوده و بايد در آخرين تعميرات کلي (چک C) در آبان امسال صورت مي گرفته است که اين قصور شرکت تعميراتي قابل چشم پوشي نيست. اگر سيستم ضديخ بال ها و بدنه هواپيما فعال مي شد، امکان کنترل هواپيما محتمل بود.»
    
    محدوديت پرواز خلبان
    در ادامه اين گزارش آمده است: خلبان داراي محدوديت هاي پروازي بوده است که در صفحات ۸ و ۹، همچنين در بخش آناليز گزارش در صفحه ۳۱ به آن اشاره شده است؛ ولي اين محدوديت توسط واحد برنامه ريزي شرکت آسمان در نظر گرفته نشده است. براساس اين گزارش، خلبانان پرواز داراي صلاحيت لازم براي پرواز با هواپيما بوده اند، ليکن به دليل وجود محدوديت پزشکي براي خلبان [که در گزارش تصريح شده عمل قلب باز در سال ۸۸ است]، ايشان مجاز به پرواز همزمان با يک کمک خلبان نبوده و موضوع بايد مورد دقت ايشان و واحد عمليات شرکت قرار مي گرفت. در بخشي ديگر از اين گزارش آمده است: ترکيب خدمه پروازي (خلبان و کمک خلبان) براي اين پرواز در مغايرت با محدوديت هاي تعيين شده توسط سازمان بوده و موضوع بايد مورد دقت واحد عمليات شرکت هواپيمايي آسمان قرار مي گرفت.
    
    ارتفاع مجاز پرواز
    در بخش ديگري از اين گزارش آمده است: پرواز براي کاهش ارتفاع به ۱۷ هزار پايي مجاز بوده است وليکن «کرو» (خدمه پروازي) ابتدا با تنظيم ارتفاع ۱۵ هزار پا روي خلبان خودکار اقدام به آغاز کاهش ارتفاع کرده و سپس ارتفاع ۱۴ هزار پا را روي اتوپايلوت ست کرده اند و از ارتفاع مجاز شده و ارتفاع ايمن منطقه پايين تر آمده اند. همچنين براساس اين گزارش سيستم هاي هواپيما از جمله موتورها و سيستم يخ زدايي طبق خواست خلبان ها کار مي کرده و مشکل فني تا اين لحظه ديده نشده است. همچنين به گزارش خبرگزاري تسنيم در ادامه اين گزارش آمده است که خلبانان تا ثانيه اي قبل از برخورد به دليل پوشش ابر متوجه وجود کوه در روبه رو نشده اند و در لحظه آخر با مشاهده کوه سعي در انجام مانور شديد گردش به چپ براي پرهيز از برخورد داشته اند که بي نتيجه بوده است. در ادامه اين گزارش آمده است: «براساس گزارش هواشناسي تحويلي به خلبان در واحد ديسپچ (اعزام)، ايشان مجاز به پرواز بوده، ليکن با توجه به پيش بيني هواشناسي و دريافت اطلاعات جديد هواشناسي از برج فرودگاه ياسوج مطابق با دستورالعمل عملياتي شرکت ايشان مجاز به کاهش ارتفاع به زير ۱۷ هزار پا و فرود در فرودگاه ياسوج نبوده است.»
    
    تکذيب اطفاي حريق هواپيما
    اين گزارش مي افزايد: مکالمات خلبان، وجود لايه هاي ابر را تا ۱۵ هزار پا تاييد مي کند؛ يعني اطلاعات هواشناسي تقريبا دقيق بوده است. هرچند ميزان ديد فرودگاه بيش از ١٠ کيلومتر بوده و احتمالا خلبان با اعتماد به اين موضوع، از شرايط بصري منطقه (VMC) صحبت کرده است.
    همچنين در بخشي از اين گزارش شايعات مربوط به آتش سوزي و اطفاي حريق هواپيما توسط مسافران تکذيب شده است.
    
    واکنش آسمان
    بعد از انتشار اين گزارش حسين علايي، مديرعامل شرکت هواپيمايي آسمان در گفت وگو با الف گفت: «طبق صفحه ۹ گزارش سانحه هوايي، از ۲۴ خردادماه سال ۱۳۸۹ خلبان «فولاد» پس از عمل قلب، مجاز بوده تا با کمک خلبان بدون محدوديت پزشکي و عملياتي پرواز کند که توسط هواپيمايي آسمان کاملا رعايت شده است. او افزود: «همچنين خلبان «فولاد» از ارديبهشت ماه ۱۳۹۶ معلم خلبان بوده و از دوم مهرماه ۱۳۹۶ معلم منتخب سازمان هواپيمايي کشوري بوده و مشکلي براي پرواز نداشته است.» مديرعامل شرکت هواپيمايي آسمان تصريح کرد: «از طرفي اين هواپيما از سازمان هواپيمايي کشوري مجوز پرواز داشته و آرايه فني ذکر شده ارتباطي با سانحه نداشته است.»
    
    شکايت خانواده هاي جانباختگان
    ازسوي ديگر و به گزارش خبرگزاري مهر داوود محمدي، رئيس کميسيون اصل ۹۰ مجلس شوراي اسلامي، از شکايت خانواده هاي جانباختگان حادثه سقوط هواپيماي ATR به کميسيون اصل ۹۰ مجلس شوراي اسلامي خبر داد.
    
    بررسي جعبه سياه در مجلس
    همچنين صديف بدري، سخنگوي کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با خبرگزاري صداوسيما، از بررسي اطلاعات جعبه سياه هواپيماي ATR در کميته ويژه اين کميسيون خبر داد.
    
    ۳ دليل سقوط هواپيماي تهران ياسوج / گزارش اوليه سازمان هواپيمايي كشوري منتشر شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش توانبخشي در پرستاري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 17)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است