|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/12/22: مهم ترين محورهاي گزارش كميته بررسي سانحه هواپيماي تهران - ياسوج
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3309
پنج شنبه 15 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3108 22/12/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


مهم ترين محورهاي گزارش كميته بررسي سانحه هواپيماي تهران - ياسوجآخرين مکالمه خلبان هواپيما، روي فرکانس راديويي در ساعت ٩:٣٠ به ثبت رسيده و پس از آن تماس، پرواز ٣٧٠٤ پاسخي به مکالمات کنترلر فرودگاه ياسوج نداده است. پس از پاسخ گونبودن پرواز به مکالمات کنترل کننده فرودگاه، وضعيت عدم قطعيت فعال مي گردد.
    
     خلبان: -خلبان مرحوم متولد سال ١٣٣٤ دارنده گواهينامه ATPL و سابقه ١٧هزارو ٤٠٠ ساعت پرواز و بيش از ١٥هزار ساعت پرواز با هواپيماي ATR بوده است. او همچنين معلم خلبان شرکت آسمان و سازمان بوده و در سه ماه گذشته دو پرواز با اين هواپيما به فرودگاه ياسوج داشته است. گواهينامه پزشکي نام برده تا تاريخ ٢٤ تير ١٣٩٦ معتبر بوده و اعتبار IR و LPC نام برده نيز تا تاريخ ٩ آبان ١٣٩٦ بوده است. اعتبار مدرک مهارت زبان انگليسي مرحوم نيز تا تاريخ ٢٤ اسفند ١٣٩٧ بوده است.
     - خلبان مرحوم برابر مقررات پزشکي با درج محدوديت سن بالاي ٦٠ سال و محدوديت OML معتبر پزشکي کلاس يک مواجه بوده است. نام برده در سال ١٣٨٨ تحت عمل جراحي قلب باز قرار گرفته و پس از سپري شدن مدت ٩ ماه از عمل جراحي، منع پروازي داشته و بعد از اين مدت برابر مقررات پزشکي هوايي وقت ارزيابي هاي تخصصي تکميلي توسط پزشک قلب معتمد به عمل آمده و با نظريه کميسيون پزشکي هوايي از سال ١٣٨٩ با اين شروط مجاز به پرواز بوده است: ١. اعتبار گواهينامه پزشکي ايشان شش ماهه باشد. ٢. همراه يک خلبان يا کمک خلبان بدون محدوديت پزشکي و عملياتي پرواز نمايد. ٣. در هر چک پزشکي هوايي ارزيابي تخصصي قلب و عروق نيز به عمل آيد. محدوديت فوق الذکر تا ٦٠سالگي نام برده بوده است که پس از رسيدن به ٦٠سالگي مورد ارزيابي هاي تخصصي چشم، قلب و عروق، گوش و حلق و بيني، مغز و اعصاب، اعصاب و روان و در نهايت پزشکي هوايي قرار گرفت و با محدوديت همراهي پروازي با يک خلبان زير ٦٠ سال بدون محدوديت پزشکي و عملياتي مجاز به پرواز شده است. ضمنا اعتبار گواهينامه ايشان شش ماه و در هر چک پزشکي هوايي مي بايست مورد ارزيابي پزشکي قرار گيرد. با توجه به محتويات جامع پرونده، فرايند معاينات پزشکي هوايي وقف مقررات جاري سازمان انجام گرديده است.
    
     کمک خلبان: -کمک خلبان مرحوم، متولد ١٣٦٠ داراي گواهينامه خلباني CPL-IR/٣٥٨٢ معتبر کلاس يک پزشکي مطابق با مقررات جاري سازمان هواپيمايي بوده که با محدوديت استفاده از عينک، امکان پرواز داشته است. سابقه پروازي ايشان هزارو ٨٤٦ ساعت پرواز و ٩٦ ساعت پرواز با هواپيماي ATR بوده است.
    
     اطلاعات پرواز: -هواپيما توربو پراپ ATR٧٢-٢١٢ به شماره سريال ٣٩١ و سال ساخت ١٣٧٢ از تاريخ بهمن ١٣٨٩ با درخواست شرکت از فعاليت پروازي منفک و براي تعويض دو موتور، ملخ و انجام بازرسي مورد تعميرات سنگين قرار گرفت و متعاقب دو مرحله پرواز آزمايشي از آبان ١٣٩٦ دوباره به فعاليت پروازي شرکت بازگشته است.
     -عمر خدمتي اين هواپيما ٧٠ هزار سيکل پروازي است و کارکرد آن به ميزان ٢٨هزارو ٨٥٧ ساعت پروازي و ٢٨هزارو ٤٩٧ سيکل پروازي نشست و برخاست از سال ساخت هواپيما بوده و هنوز عمر آن به نيمه نرسيده.
     - اين هواپيما پس از تعميرات و از آبان ١٣٩٦ تا روز سانحه، در مجموع ٧٠٠ ساعت پرواز داشته و همه مجوزها براي اين هواپيما معتبر بوده اند.
     - اين هواپيما حداقل ٥٠ سورتي پرواز به فرودگاه ياسوج داشته است.
    
     موتور و ملخ: - دو موتور هواپيما از نوع و مدل PW١٢٧ بوده که موتور شماره يك با کارکرد ٢٥هزارو ٣٢٥ ساعت پروازي در فروردين ١٣٩٦ توسط شرکت GKN سوئد تعمير شده. موتور شماره ٢ با کارکرد ٢٤هزارو ٨٩٩ ساعت پروازي در دي ماه ١٣٩٥ توسط شرکت Vector فرانسه تعمير شده.
    
    اطلاعات هواشناسي: - بر اساس بررسي ها در زمان روشن کردن موتورها پديده هواشناسي خاصي براي ممانعت از پرواز در فرودگاه مهرآباد وجود نداشته است.
     - آخرين اطلاعات هواشناسي ساعت ٩:١٩ از طرف فرودگاه ياسوج به خلبانان ارائه شده و ميزان باد در فرودگاه آرام و ديد فرودگاه بيشتر از ١٠ کيلومتر بوده است. به صورت پراکنده ابر در حد فاصل سه هزارو ٥٠٠ تا چهار هزار پايي از نوع CB و در ٩هزارپايي ابر پيوسته وجود داشته و در ارتفاع پايين به تدريج به وسعت پوشش ابرها افزوده شده و دماي محيط نيز در بازه زماني مزبور بين صفر تا ٢- درجه بوده است.
     - مطابق نظام نامه عمليات شرکت آسمان، خلبان پرواز موظف به بررسي وضعيت هواي فرودگاه و مسير پرواز بوده و با وضعيت هواي فوق مجاز به آغاز تقرب براي فرود نبوده است. بر اساس دستورالعمل هاي هواپيمايي آسمان، خلبان در فرودگاهي که داراي موانع پروازي است، نبايد در ابري زير ١١هزار پايي اقدام به فرود نمايد.
    
    ارتباطات: -دستگاه هاي ارتباطي نصب شده بر روي هواپيما در زمان وقوع حادثه سالم و عملياتي بوده است.
    
    جعبه سياه: - در روز چهاردهم پس از سانحه جعبه سياه هواپيما کشف و به تهران منتقل گرديد.
     - نظر به برخورد شديد هواپيما با کوه و رطوبت محيط امکان خواندن اطلاعات در ايران مقدور نشد و با مشورت هاي صورت گرفته حافظه آن همراه با هيئت متشکل از مراجع قضائي و حفاظتي به فرانسه منتقل شده و نتايج دريافت شده جهت تحليل و بهره برداري به کشور منتقل شد.
    
    اطلاعات برخورد: - هواپيما تا آخرين لحظه در اختيار خلبانان بوده و مکانيسم هاي مختلف آن مطابق اقدامات و هدايت گروه پروازي عمل مي کرده اند. سيستم هاي هواپيما نيز اطلاعات صحيح را در اختيار خلبانان قرار مي داده اند. موتورهاي هواپيما نيز مطابق با خواست خلبان عمل کرده اند. لذا نقص فني هواپيما تاکنون منتفي است.
     - خلبانان تا ثانيه اي قبل از برخورد به دليل پوشش ابر متوجه وجود کوه در روبه رو نشده اند و در لحظه آخر با مشاهده کوه سعي در انجام مانور شديد گردش به چپ جهت پرهيز از برخورد داشتند که بي نتيجه بوده است.
     - خلبان تنزل به ارتفاع ١٧هزار پا را مطابق با طرح تعريف شده پروازي انجام داده ليکن تنظيم ارتفاع ١٥هزار پا و بعد از آن ١٤هزار پا بر روي سيستم خلبان خودکار مغاير با ضوابط پروازي مجاز بوده است.
     - ترکيب خدمه پروازي (خلبان و کمک خلبان) براي اين پرواز در مغايرت با محدوديت هاي تعيين توسط سازمان بوده است. خلبانان پرواز داراي صلاحيت لازم براي پرواز بوده اند ليکن به دليل وجود محدوديت پزشکي براي خلبان، ايشان مجاز به پرواز هم زمان با يک کمک خلبان نبود.
     - براساس گزارش هواشناسي تحويلي به خلبان ايشان مجاز به پرواز بوده ليکن با توجه به پيش بيني هواشناسي ايشان مجاز به کاهش ارتفاع به زير ١٧هزار پا و فرود در فرودگاه ياسوج نبوده است و مي بايست تصميم به فرود در فرودگاه هاي جايگزين اصفهان يا شيراز مي گرفتند.
    مهم ترين محورهاي گزارش کميته بررسي سانحه هواپيماي تهران - ياسوج
    


 روزنامه شرق، شماره 3108 به تاريخ 22/12/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي حقوقي قانون يار
متن مطالب شماره 3 (پياپي 103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است