|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/12/22: پيمانكاران معترض مخابرات در ليست سياه
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3244
شنبه بيست و چهارم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3108 22/12/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


پيمانكاران معترض مخابرات در ليست سياه
طلبكاران شركت مخابرات در تجمعي مقابل وزارت ارتباطات، خواهان پرداخت مطالبات معوق خود شدند    شرق: بازهم صاحب كار، به بهانه آنكه جيبش خالي است، دست پيمانكار را خالي گذاشت و در ادامه اين چرخه، كارگراني كه دم عيد بي نان ماندند. البته اين كليت ماجرا است. كارفرما، همان «مخابرات»ي است كه به گفته احمد توكلي، با اينكه گوشتش در خصوصي سازي خورده شده، استخوانش هم هنوز بسيار مي ارزد. ديروز، حدود ٧٠ نفر از پيمانكاران مخابرات به نمايندگي از حدود ٢٠٠ شركت پيمانكاري كه هفت، هشت ماهي طلب خود را دريافت نكرده بودند و اين رقم به حدود ٨٠ ميليارد تومان رسيده بود، مقابل درب چهار ساختمان اصلي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات تجمع كردند. تجمعي كه در نهايت منجر به پرداخت پول خردي حدود ٢٠ ميليارد تومان شد كه قرار است بين مناطق تهران توزيع شود و تقريبا به هر منطقه ٦٠٠ ميليون تومان خواهد رسيد. اين در حالي است كه صورت هاي مالي شش ماهه اول سال ٩٦ مخابرات نشان مي دهد، گروه مخابرات ايران (ثابت و سيار و ديگر شرکت هاي تابعه) دريافته، حجم سپرده هاي بانکي مخابرات ايران در پايان سال مالي ٩٥ مبلغ ٨٤١ ميليارد تومان بوده است که اين رقم در پايان شهريور ٩٦ به ٩١٦ ميليارد تومان رسيده است که رشد هشت درصدي را نشان مي داد. اين درحالي است که منابع آگاه به «شرق» خبر داده اند، اين شرکت علاوه بر اين نوع سرمايه گذاري، در پروژه مشارکتي ساخت هتل هجرت نيز حضور دارد. طبق اطلاعات موجود، کل هزينه ساخت پروژه ٣٢٤ ميليارد تومان است و تا پايان سال مالي ٩٥، معادل مبلغ ١٥٥ميليارد تومان، يعني ٤٧،٨ درصد از کل هزينه ساخت براي اين پروژه پرداخت کرده است که اکنون پيشرفت فيزيکي پروژه کمتر از هشت درصد، يعني ٧.٦٢ درصد است. نکته مهم مورد نظر آن است که طبق آنچه در سايت کدال منتشر شده، مخابرات ايران تقريبا ٩١٦ ميليارد تومان تا پايان شهريور ٩٦، نقدينگي دارد (در شش ماهه نخست امسال، بر آن نقدينگي حاصل در شش ماهه دوم سال را هم بيفزاييد). با اين حال مخابرات حاضر نيست مطالبات معوق پيمانكاران خود را هم به درستي بپردازد.
    
     تهديد به قرارگرفتن در ليست سياه
     البته اين تمام ماجرا نيست. بازهم اين تجمع ها و طلب حق و حقوق از كارفرما، منجر به تسويه حساب شد. برخي از پيمانكاراني كه براي حضور در اين تجمع برنامه ريزي كرده بودند، از سوي حراست و مديران شركت مخابرات ايران تهديد به تسويه حساب و عدم همكاري و قرار گرفتن در ليست سياه شدند. يكي از اين پيمانكاران به «شرق» مي گويد: «با من تماس گرفتند و گفتند اگر تجمع كنيد، هم برخورد كرده و امنيتي ات مي كنيم، هم قراردادهايت را فسخ مي كنيم».
    
     تسويه حساب مخابرات با ٢ پيمانكار معترض
     اين در حالي است كه اين فقط يك تهديد نبود و دو نفر از اين پيمانكاران فراخوانده شدند و قيد عدم همكاري با آنها در پرونده شان درج شد. به گفته اين پيمانكار، قراردادهاي دو نفر فسخ شده و قرار است ديگر با آنها قرارداد بسته نشود. هرچند اين اقدام تا حدودي به نفع آنها است و اگر حق وحقوقشان را بگيرند، ديگر خودشان با مخابرات كار نمي كردند.
     يكي از اين پيمانكاران در گفت وگو با «شرق» از معوقات هفت ، هشت ماهه پيمانكاران مي گويد: «بالاي ٨٠ ميليارد تومان مطالبات پيمانكاران است اما مبلغي كه اكنون اعلام كردند ٢٠ ميليارد تومان است كه رقم بسيار اندكي است. هر سري وعده و وعيد مي دهند اما كار خاصي نمي كنند».
    
     تمديد وعده
     يكي ديگر از پيمانكاران با اشاره به اينكه هر يك از پيمانكاران حدود صد نفر زيرمجموعه دارند، حرف هاي همكارش را ادامه مي دهد: «قبلا يكي، دو ماهه پول را مي دادند، بعد به چهارماه و الان هم به هفت ، هشت ماه كشيده و مطمئنيم اين روند ادامه پيدا مي كند».
     ديگري مي گويد: «شركت مخابرات ايران يكي از شركت هاي پردرآمد ايران است. اين درآمد كجا مي رود كه نمي تواند پول پيمانكاري را كه مخابرات را سرپا نگه داشته، بپردازد؟ شب عيد است نمي دانيم با كارمندانمان چه كنيم».
     همكارش ادامه مي دهد: «مخابرات پولمان را نمي دهد اما بيمه و ماليات كه اين چيزها را نمي فهمد. فقط سند مي زنيم، بدون اينكه پولي گرفته باشيم، با همين ثبت، پولشان را طلب مي كنند. مجبوريم از سرمايه مان بفروشيم تا اين ارقام را بپردازيم».
     پيمانكار ديگري كه بسيار شاكي است، مي گويد: «حقمان را نمي دهند. از ترس طلبكاران نمي توانيم شب به خانه برويم. الان زمين شخم بزنيم به نفعمان است؛ لااقل به مردم بدهكار نيستيم. ما را مي ترسانند كه در ليست سياه مي گذاريم تان!»
     ادامه مي دهد: «مي خواهند سود سهام بالايي به سهام داران نشان دهند، دودش به چشم ما مي رود».
     در همين گيرودار گله و شكايت بود كه نيروي انتظامي هم وارد ميدان شد. نيروي انتظامي كه از سوي شركت مخابرات ايران در اين جمع براي متفرق كردن پيمانكاران به جمع آنها آمده بود، سعي در متفرق كردن جمع داشت اما در عين حال نقش رايزني بين اين دو را هم برعهده گرفت. بااين حال، نتيجه صرفا پرداخت پول اندكي براي ساكت كردن پيمانكاران بود.
     پيش از ورود نيروي انتظامي به ماجرا، مجيد صدري، مديرعامل مخابرات ايران براي آرام كردن معترضان به جمع آنها آمده بود. يكي ديگر از پيمانكاران با گلايه از تغيير شيوه بيان مديرعامل مخابرات به «شرق» مي گويد: «آقاي صدري براي رايزني با پيمانكاران وارد مذاكره شد اما حرف هايش ١٨٠ درجه با قبل فرق داشت. او قبلا با دمپايي در جلسات حضور پيدا مي كرد و مي گفت كار نمي كنيد، نكنيد؛ اما وقتي ديد جمعيت زياد است، لحن كلام خود را تغيير داد».
    
     مديرعامل مخابرات در جمع پيمانكاران چه گفت؟
     خبرها از مذاكره اين دو بخش حاكي از آن است كه پيمانكاران با تاكيد بر اينكه ٨٠ميليارد تومان طلبكاريم، مي گويد: «بعد از اين تجمع براي ساكت كردنمان ٢٠ ميليارد تومان به ما مي دادند كه درمجموع به هر منطقه ٦٠٠ ميليون تومان رسيد كه يك دهم مطالباتمان هم نيست و دردي از ما دوا نمي كند». ديگري ادامه مي دهد: «تا قبل از تجمع پولمان را نمي دادند. حتي جلوي در اتاق آنها مي رفتيم، راهمان نمي دادند. اين چه رفتاري است؟»
     صدري در جمع پيمانكاران گفته بود: «در تلاش هستيم كه بدهي مان را پرداخت كنيم. ما (مخابرات)، شما (پيمانكاران) را از خودمان مي دانيم. تا آنجايي كه در توانمان بود و نقدينگي اجازه مي داد، به حسابتان واريز كرديم».
     او با گلايه از تجمع شكل گرفته ادامه داد: «بايد مشكل را در خانه مان حل كنيم. مشكل غيرقابل حل نيست. همكاري كنيم با هم حل كنيم. اگر مشكلي با ما داريد به دفترم بياييد. شما از ماييد و فرقي با ما نداريد».
     يكي از پيمانكاران به نشانه اعتراض خطاب به او گفت: «شما مي گوييد به ما كمك كنيد و با همكاري ما پولتان را بگيريد. شما بايد به وظيفه تان عمل كنيد و حقمان را بدهيد، نه اينكه بگوييد به ما كمك كنيد».
     ديگري مي گويد: «طلبكار با مامور پشت در خانه آمده بود. نتوانستم به خانه بروم. چه كار بايد بكنم؟»
     مديرعامل مخابرات در پاسخ به اين حرف او گفت: «بياييد دفتر ما مخلص شما هم هستيم!»
     او با بيان اينكه محدوديت منابع داريم، ادامه داد: «به طور روزانه دنبال كار شما هستم. شما با كارمند رسمي من فرق نمي كنيد. اگر چرخ شما بچرخد، چرخ مخابرات هم مي چرخد. ديروز اعلام كردم، با توجه به نقدينگي اي كه در شركت داريم، همه پرداخت ها قطع شود و بدهي شما (پيمانكاران) و كارمندان را بپردازيم».اين ماجرا تا لحظه نگارش اين خبر كماكان ادامه دارد و پيمانكاران بر آن هستند كه اگر ماجرا ادامه پيدا كند و پرداختي ها درست نباشد، امروز هم دوباره دست به تجمع بزنند.
     پيش تر «شرق» در گزارشي در مورد بلوكه كردن حقوق كارمندان مخابرات هم نوشته بود. در آن گزارش آمده بود: مخابرات ايران ٢٣ هزار کارمند رسمي و ٢٨ هزار کارمند شرکتي تحت پوشش شرکت خدمات اول دارد (سهام دار اصلي خدمات اول خود مخابرات ايران است). بنابراين اگر به طورمتوسط حقوق هر کارمند رسمي را پنج ميليون تومان و هر کارمند شرکتي را ١.٥ميليون تومان در نظر بگيريم، هر ماه مخابرات ايران حدود ١٤٥ تا ١٥٠ميليارد تومان بابت حقوق بايد به کارکنانش بپردازد. بااين حساب، بر اساس گزارش شش ماهه اول ٩٦ از حساب سپرده ها، شرکت مخابرات ايران براي پرداخت حداقل شش ماه حقوق کارکنانش نقدينگي و سپرده نزد بانک ها دارد، اما در عمل نحوه پرداخت حقوق کارکنان اسفبار است. طبق اسنادي که در اختيار «شرق» قرار گرفته بود، به طورمثال از روز ٢٧ تا يکم هرماه حقوق در استان ها پرداخت مي شود و هر استاني پولدارتر باشد يا مديرش زرنگ تر باشد و بتواند از تهران پول بگيرد، زودتر حقوق ها را پرداخت مي کند. درحالي که مخابرات ايران از حذف شرکت هاي استاني و ادغام آنها از مهر ٩٥ خبر داده که حتي اگر اين را بپذيريم، دراين صورت بايد حقوق ها متمرکز و يکجا پرداخت شود.
    پيمانكاران معترض مخابرات در ليست سياه / طلبكاران شركت مخابرات در تجمعي مقابل وزارت ارتباطات، خواهان پرداخت مطالبات معوق خود شدند
    


 روزنامه شرق ، شماره 3108 به تاريخ 22/12/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جاده هاي سبز
متن مطالب شماره 152، مرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است