|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: صعود سهام در سايه ترديد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4494
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
صعود سهام در سايه ترديد


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته افزايش ۱۶۶واحدي شاخص کل را براي سرمايه گذاران رقم زد. در حالي که بازار تنها ۵روز کاري ديگر تا پايان سال ۹۶پيش روي خود دارد.
    معامله گران از انتظارات خود براي سال ۹۶کاسته اند و عملا بازار به سوي سال آينده حرکت مي کند. اين در حالي است که بازار با توجه به اينکه مدت تصفيه فروشندگان يک روز کاسته شده است تا روز يکشنبه شاهد فروش هاي تامين نقدينگي از سوي سرمايه گذاران حقيقي و حقوقي خواهد بود. در همين حال بازار همچنان از کمبود نقدينگي و تب وتاب هاي بازار جهاني متاثر است.هر چند افزايش ارزش دلار تا مرز ۴هزار و ۸۰۰توماني خبر خوبي براي شرکت هاي صادرات محور است اما همچنان بازار در اين بخش نيز شرايط مطمئني ندارد.در اين شرايط ديروز شاخص به مدد بازگشت قيمت برخي از نمادها نظير فولاد، هلدينگ نفت و گاز پارسيان، پالايشگاه بندرعباس، سرمايه گذاري معادن و فلزات و پالايشگاه تهران با ۲/ ۰ درصد رشد مواجه شد و به رقم ۹۶هزار و ۱۹۴واحد رسيد. شاخص کل هم وزن نيز ديروز با رشد ۷واحدي به رقم ۱۷هزار و۱۵۴واحد رسيد.ديروز نماد معاملاتي سرمايه گذاري ملت براي بررسي وضعيت شفافيت اطلاعاتي ناشر تعليق شد.
    در بازار ديروز در گروه انفورماتيک معامله گران شاهد انتشار اطلاعيه عرضه اوليه شرکت پرداخت الکترونيک بانک سامان «سپ» بودند که اين عرضه اوليه امروز صورت مي گيرد. براي اين عرضه اوليه حداکثر سهميه هر کد حقيقي و حقوقي، ۲ هزار سهم و کف و سقف قيمتي به ترتيب ۷۵۰۵ و ۷۹۰۰ تومان تعيين شده است.همچنين مدير اين عرضه شرکت کارگزاري بانک سامان و متعهد خريد شرکت تامين سرمايه کاردان و سقف تعهد خريد ۵۰ درصد از کل سهام قابل عرضه اعلام شده است.
    ديروز در گروه غذايي نيز بلوک ۸/ ۷درصدي قند پيرانشهر عرضه شد که توسط سهامداران قند شهد و اروميه خريداري شد. در گروه غذايي همچنين فرآورده هاي غذايي و قند تربت جام شرکت طي گزارش اصلاحيه اي ۶ ماهه منتهي به ۳۰ آذر ۹۶، به ازاي هرسهم مبلغ ۴۱ ريال زيان اعلام کرد. اين درحالي است که در گزارش قبلي مبلغ ۱۷ ريال سود اعلام شده بود.در اين گروه شير پاستوريزه پگاه آذربايجان غربي نيز پيشنهاد هيات مديره به مجمع عمومي فوق العاده درخصوص افزايش سرمايه از مبلغ ۴۰۰ ميليارد ريال به مبلغ ۶۰۰ ميليارد ريال (معادل ۵۰ درصد) را ديروز به اطلاع بازار رساند. اين افزايش سرمايه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي به منظور اصلاح ساختار مالي ترازنامه صورت مي گيرد.
    در گروه بانکي روز گذشته معاون نظارتي بانک مرکزي از ادغام مهر اقتصاد و ثامن در بانک انصار تا بهار ۹۷ خبر داد و در پاسخ به اين سوال که کدام مديران بانک مرکزي بازداشت شده اند، گفت: هيچ مدير بانک مرکزي در بازداشت نيست اما ۲ کارمند بازداشت شده اند.
    فرشاد حيدري درخصوص وضعيت ارزهاي رمز نگار در کشور با تاکيد براينکه بانک مرکزي اين ارزها را به رسميت نمي شناسد، اظهار کرد: براي چندمين بار به مردم توصيه مي شود که از خريد و فروش ارز رمز پايه يا ديجيتال پرهيز کنند.
    حيدري در ادامه در پاسخ به خبرگزاري تسنيم درباره بسته ۱۹ بندي بانک مرکزي براي مديريت بازار ارز و تصميم اين بانک براي تغيير نرخ سود اظهار کرد: نرخ سود سپرده و تسهيلات بايد در نقطه تعادل باشد تا رقابت در کشور وجود داشته باشد. گاه مسائلي خارج از مولفه هاي اقتصادي پيش مي آيد که متناسب با آن بانک مرکزي سياست هاي کوتاه مدتي را اعمال خواهد کرد.وي افزود: سه بندي که بانک مرکزي در سه هفته گذشته اجرا کرد، توانست وضعيت رواني بازار ارز را متعادل تر کند و سياليت پول را کمتر کند. با اين وضعيت ميزان قابل توجهي از بخش پول به شبه پول تبديل شد.معاون نظارتي بانک مرکزي گفت: اگر لازم باشد بندهاي بعدي را هم به اطلاع عموم خواهيم رساند.
    وي درباره ادغام بانک مهر اقتصاد و ثامن در بانک انصار اظهار کرد: اين توافق بين نيروهاي مسلح انجام شده و هم اکنون درحال مراحل اجرايي آن هستيم. اميدواريم در روزهاي باقي مانده در سال جاري فرآيند ادغام را آغاز و در بهار سال آينده ادغام نهايي مي شود.معاون نظارتي بانک مرکزي به سپرده گذاران اين موسسات اطمينان داد که هيچ نگراني نداشته باشند چراکه اين ادغام يکي از رويکردهاي مناسب بانک مرکزي براي تقويت نظام بانکي است. حيدري تاکيد کرد که بانک مرکزي مقيد به حفظ حقوق تمام ذي نفعان در ادغام اين موسسات است و در ادامه افزود: اين ادغام بايد ضمن انجام فعاليت روزانه تمام اين موسسات انجام شود بدون حتي يک وقفه يک دقيقه اي!
    در گروه بانکي همچنين ديروز در اجراي تبصره ۳ ماده ۱۴ مکرر دستورالعمل پذيرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ايران و در پي تصميم هيات پذيرش فرابورس ايران، بانک ايران زمين (سهامي عام) در فهرست نرخ هاي تابلوي «ب» بازار پايه فرابورس ايران به عنوان دويست و بيستمين نماد معاملاتي درج شد.اين بانک خصوصي با نماد معاملاتي «وزمين» در گروه «بانک ها و موسسات اعتباري»، زيرگروه «ساير واسطه هاي پولي» روي تابلوي فرابورس ايران قرار گرفته است.در گروه سرمايه گذاري، سرمايه گذاري صنعت بيمه در دو شفاف سازي جداگانه از بهره برداري دو نيروگاه خورشيدي، افزايش سرمايه و واگذاري دارايي ها خبر داد و سرمايه گذاري مس سرچشمه هم علت افزايش ۲۱ درصدي سود را اعلام کرد.
    براساس اين گزارش «وبيمه» اعلام کرد: پروژه ۱۰ مگاواتي نيروگاه خورشيدي استان سيستان و بلوچستان و نيروگاه خورشيدي ۱۰ مگاواتي استان يزد به بهاي تمام شده ۹۴۲ ميليارد و ۲۱۵ ميليون ريال که بخش عمده آن از طريق اخذ تسهيلات ارزي از صندوق توسعه ملي با عامليت بانک صنعت و معدن تامين شده، به اتمام رسيده و مورد بهره برداري قرار گرفته است. همچنين در جلسه ۱۹ اسفند هيات مديره، افزايش سرمايه مصوب ۳ مرداد سال جاري مطرح و مقرر شد، طي دو مرحله از محل سود انباشته و به ميزان سود انباشته موجود و از محل مطالبات و آورده نقدي اعمال شود. سرمايه گذاري مس سرچشمه هم که مجوز افزايش سرمايه ۴۰ درصدي را از سازمان بورس گرفته (از ۲۰۰ به ۲۸۰ ميليارد تومان) اقدام به افزايش ۲۱درصدي سود ( از ۱۲۱۷ به ۱۴۶۷ ريال) کرد و علت آن را افزايش سود نسبت به پيش بيني قبلي، افزايش سود شرکت هاي سرمايه پذير و همچنين سود حاصل از خريد و فروش سهام اعلام کرد. در اين گروه همچنين گروه مالي ملت زمان و شرايط عرضه بلوک ۷۳/ ۱درصدي سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات را اعلام کرد. گروه مالي ملت در نظر دارد ۷۳/ ۱ درصدي سهام شرکت سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات، معادل بيش از ۵۳۷ ميليون و ۷۸۴ سهم را به صورت يکجا و نقد با قيمت پايه ۲۲۰ تومان در ۲۶ اسفند جاري از سوي کارگزاري بانک ملت عرضه کند. در گروه معدني قرار بر اين بود تا موضوع اخذ عوارض پلکاني براي سنگ آهن امروز در شوراي اقتصاد مطرح و تصويب شود اما با مذاکرات صورت گرفته اجراي اين موضوع به تعويق افتاد.در گروه برقي نيز شرکت مديريت انرژي اميد تابان هور در مجمع خود ۲۰۰ريال سود تقسيم کرد.در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت اما کم حجم بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) در بورس به ۲۷۹ميليارد تومان و در فرابورس به ۳۲۳ميليارد تومان بالغ شد.
    جنب پل حافظ : صعود سهام در سايه ترديد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات معرفتي در دانشگاه اسلامي
متن مطالب شماره 76، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است