|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: «دره عشق» قربانگاه دختران ثروتمند تركيه اي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 17 (حوادث) > متن
 
      


«دره عشق» قربانگاه دختران ثروتمند تركيه اي




    
    گروه حوادث/ عمليات جست و جو براي يافتن پيکرهاي جانباختگان سانحه سقوط جت شخصي دخترثروتمند ترکيه اي در منطقه «دره عشق» واقع در ارتفاعات چهارمحال و بختياري، پس از 15 ساعت با کشف همه اجساد و شناسايي هويت هشت نفر از آنها به پايان رسيد. اين در حالي است که هر دو جعبه سياه نيز پيدا شده و در دست بررسي قرار دارد. ديروز تعدادي از خانواده هاي قربانيان و نمايندگان صليب سرخ ترکيه نيز خود را به محل حادثه رسانده و از نزديک روند عمليات را پيگيري کردند.به گزارش خبرنگار حوادث «ايران»، عصر يکشنبه هواپيماي «جت» بمبارديه سي60، ساخت کانادا متعلق به شرکت هلدينگ «باشاران» ترکيه، در حالي که حامل هشت دختر و زن جوان و سه خدمه پرواز بود مدتي پس از ترک فرودگاه شهر «شارجه» امارات بر فراز ارتفاعات منطقه «هلن» از توابع شهرستان کيار استان چهار محال و بختياري دچار سانحه شد و در حال انفجار سقوط کرد. گزارش ها نشان مي دهد مسافران اين پرواز به دعوت «مينا باشاران» دختر ميلياردر معروف، براي جشن پايان دوران مجردي اش به امارات رفته بودند و پس از چند روز تفريح در مسير بازگشت به ترکيه، هواپيما با يک ميهماندار و دو خلبان زن، در منطقه دره عشق دچار نقص فني شد و همه سرنشينان آن پس ازسقوط، در برخورد با کوه جان باختند.
    
    پايان عمليات جست و جو
    سيد احمد مرتضوي فرد- مديرعامل جمعيت هلال احمر استان چهارمحال و بختياري- گفت: پيکر هاي سوخته و متلاشي هر ۱۱ سرنشين هواپيماي ترکيه اي در ارتفاعات هلن چهارمحال و بختياري پيدا شد. اما پيکر سه نفر از آنان به دليل سوختگي، غيرقابل شناسايي بود که نيازمند بررسي هاي پزشکي قانوني است.ضمن اينکه به محض اعلام اين خبر، 12 تيم امداد و جست و جو، تجسس و شناسايي همراه با گروه هاي بررسي علل سوانح کشور، نيرو هاي انتظامي و مردم محلي در منطقه حادثه سقوط هواپيما حضور يافتند و شبانه به عمليات اطفاي حريق، کشف پيکرها وجعبه سياه پرداختند.
    
    انتقال زميني اجساد
     مديرعامل جمعيت هلال احمر چهارمحال و بختياري افزود: با توجه به سراشيبي محل سقوط هواپيما، امکان فرود بالگرد در کنار لاشه وجود نداشت. به همين دليل بالگرد به دامنه کوه بازگشت و اجساد توسط نيروهاي امدادي زميني به دامنه کوه انتقال يافتند.
    
    شناسايي جسد دختر ثروتمند
    حسين درخشان- مدير مرکز هماهنگي و کنترل عمليات سازمان امداد و نجات هلال احمر- نيزاظهار داشت: از ميان 11 پيکر کشف شده، هشت جسد از جمله پيکر «مينا باشاران» دختر ميلياردر ترک تبار که ميزبان اين سفر تفريحي بود، قابل شناسايي است.به گفته وي، نيرو هاي هلال احمر از نخستين ساعات صبح ديروز با بالگرد به محل سقوط هواپيما در ارتفاعات چهارمحال و بختياري اعزام شدند و جست و جو هاي خود را آغاز کردند.سرانجام نيز همه اجساد به پايين انتقال يافتند.وي افزود: پيکر هاي کشف شده براي انجام مراحل قانوني به پزشکي قانوني منتقل شدند و جعبه سياه هواپيما نيز به ماموران انتظامي حاضر در محل حادثه تحويل داده شد.
    
    عمليات نفسگير براي کشف پيکرها
    رضا ظاهري- معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر چهارمحال و بختياري- نيز بيان کرد: 30 نفر از امدادگران کوهستان جمعيت هلال احمر استان پس از پنج ساعت پياده روي، ساعت 3 بامداد دوشنبه به محل وقوع حادثه رسيدند و هشت جسد را سالم پيدا کردند اما دو جسد به علت شدت جراحت ها و سوختگي قابل شناسايي نبود. همچنين تلاش ها براي جست و جوي يک جانباخته ديگر هواپيما ادامه يافت تا اينکه نزديک ظهر کشف شد. اجساد قرباني ها نيز با بالگرد اعزامي از ياسوج انتقال داده شد.
    
    اعزام بيش از 100 نيرو به محل حادثه
    از ابتداي وقوع اين حادثه، نيروهاي امدادي وعملياتي اورژانس، هلال احمر، راهداري، آتش نشاني، ناجا و سايردستگاه ها و ارگان هاي مربوطه به منطقه اعزام شدند. اين در حالي بود که وجود رودخانه خروشان و قرار گرفتن لاشه هوايپما در منطقه اي صعب العبور، تاريکي شب و سنگلاخي بودن مسير تردد، رسيدن به محل سقوط هواپيما را با دشواري هاي فراواني روبه رو کرده بود.با اين حال تلاش هاي لازم صورت گرفت. نيروهاي امدادي نيز ادامه عمليات جست و جوي اجساد را از بامداد ديروز آغاز کردند. بيش از ۱۰۰ نيرو از ارگان هاي مختلف، براي جست و جوي اجساد سرنشينان هواپيما اعزام شدند. ۱۵تيم هلال احمر، تيم هاي امدادي اورژانس، نيروهاي مردمي و... نيز در عمليات جست و جو حاضر بودند.
    
     حضورنمايندگان هلال احمر ترکيه وخانواده جانباختگان در شهرکرد
    ازنخستين ساعات صبح ديروز، خانواده هاي تعدادي از جانباختگان و نيروهاي امدادي هلال احمر ترکيه به همراه کارشناس هاي فني به چهارمحال و بختياري اعزام شدند و عمليات را از نزديک پيگيري کردند.
    
    زمان تعيين قطعي هويت جانباختگان
    منصور فيروز بخت- مديرکل پزشکي قانوني چهارمحال و بختياري - نيز ديروز گفت: آزمايش ها و عمليات انجام تشخيص هويت اجساد قربانيان سقوط هواپيما در شهرکرد انجام خواهد شد و نيازي به ارسال آنها به تهران نيست. ضمن اينکه به طور ميانگين آزمايش هاي تشخيص هويت حدود يک هفته به طول مي انجامد. هنوز اجساد به شهرکرد منتقل نشده اند ولي در صورت سوختگي و متلاشي شدن اجساد، آزمايش هاي تشخيص هويت تنها راه شناسايي اجساد است.
    
     تحويل جعبه سياه به پليس
    عبدالرضا عليمحمدي، دادستان عمومي و انقلاب چهارمحال وبختياري هم ديروز اظهار داشت: دو جعبه سياه کشف شده از هواپيماي ترکيه که روز يکشنبه در منطقه «دورک اناري کيار» سقوط کرده بود، تحويل مسئولان نيروي انتظامي مستقر در محل حادثه شد تا پس از طي مراحل لازم به دادگستري بخش ناغان تحويل گردد. اين دو جعبه سياه پس از انجام مراحل قانوني تحويل سازمان هواپيمايي کشور مي شوند.
    
    حضور سريع ماموران انتظامي در محل سقوط
    سردار «غلامعباس غلامزاده»، فرمانده انتظامي چهارمحال و بختياري نيز ديروز گفت: ساعت ۱۸:۳۵ يکشنبه يکي از ساکنان محلي در تماس تلفني با ۱۱۰، سقوط هواپيمايي در ارتفاعات کوهستاني شهرستان کيار را اعلام کرد.پس از دريافت اين گزارش، نيروهاي پاسگاه انتظامي «دو پلان» با وجود صعب العبور و کوهستاني بودن منطقه و تاريکي هوا با تلاش فراوان ساعت 22:50 به محل حادثه سقوط هواپيماي کشور ترکيه رسيدند.در اين عمليات شش گروه از پليس استان متشکل از تيم هاي فرماندهي انتظامي شهرستان کيار، پليس هاي راه و راهور، آگاهي و يک دسته از نيروهاي يگان ويژه استان به محل حادثه اعزام شدند.
    
     جزئيات تازه از مسافران هواپيما
    براساس اعلام رسانه هاي خبري ترکيه سرنشينان هواپيماي سقوط کرده جت شخصي بمبارديه سي 60 متعلق به هلدينگ باشاران، علاوه بر «ملکه قوّت» خلبان زن، «بريل گبش» کمک خلبان و «ادا اوصلو» ميهماندار اين هواپيماي ترکيه اي، مينا باشاران، زينب جُوشکون، عايشه اند، بورجو گون دُوغار اورفالي، آصلي ايزميرلي، ليانا هانانل، جاسمين بورا و صنم آکاي بودند.بنا به گزارش شبکه خبري خبر7 ترکيه، خلبان زن اين هواپيما در آخرين تماس خود با برج مراقبت، مدتي پس از پرواز «درخواست فرود» داده بود و اين درخواست در برج مراقبت ثبت شده است. اين رسانه همچنين اعلام کرد که پس از اين تماس، ارتباط وي با برج مراقبت قطع شده و احتمال مي رود که پس از درخواست فرود و کاهش ارتفاع توسط خلبان، مشکل فني يا برخورد با پرنده اتفاق افتاده باشد.حال آنکه اين زن خلبان، از نخستين خلبانان زن خطوط هوايي ترکيه محسوب مي شود که پس از اتمام خدمت رسمي، به استخدام هلدينگ باشاران درآمده بود و خلباني هواپيماي شخصي اين شرکت را بر عهده داشت. «بريل گبش» کمک خلبان اين هواپيما نيز که دانش آموخته مرکز آموزش خلباني بوده و مدتي در استخدام سازمان هواپيمايي ترکيه بود، از شغل خود استعفا کرده و به عنوان کمک خلبان در هلدينگ سرمايه دار ترکيه اي کار مي کرد. «وجاهت گبش» پدر اين کمک خلبان نيز به عنوان خلبان ارشد در خطوط هوايي ترکيه مشغول به کار است.
     دو مسافراين هواپيما به نام هاي «بورجو اورفالي» و «جاسمين بورا» باردار بودند که «بورجو» اهل اسپانيا بود. بنا به اعلام وزارت ارتباطات و دريانوردي ترکيه، اين هواپيما در ساعت 14 و 40 دقيقه به وقت محلي از صفحه رادار ناپديد شد و سقوط کرد.
    
    «دره عشق» قربانگاه دختران ثروتمند ترکيه اي
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 17 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 57 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد مقداري
متن مطالب شماره 4 (پياپي 59)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است