|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: رئيس سازمان بورس در گفت و گويي تشريح كرد: بورس ۹۶ به روايت سكاندار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4495
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


رئيس سازمان بورس در گفت و گويي تشريح كرد: بورس ۹۶ به روايت سكاندار
    
    دنياي اقتصاد : بورس تهران در حالي تنها پنج روز کاري تا پايان سال ۹۶ دارد که در اين سال رکوردشکني هاي متعددي را به ثبت رساند. رکوردهايي که شاخص سهام را به مرز کانال ۱۰۰ هزار واحدي نيز نزديک کرد. همچنين در اين سال بازار سهام از نظر حجم و ارزش، ورود ابزارهاي جديد مالي و افزايش سهم در تامين مالي طرح هاي اقتصادي دوره اي جديد در بازار سرمايه کشور را آغاز کرد. همزمان با روند رو به رشد بازار سرمايه، ابهامات و سوالاتي نيز درباره عملکرد و شرايط بورس و شاخص هاي اين بازار وجود داشت که لازم بود درباره آنها شفاف سازي شود. مواردي مانند دستکاري شاخص کل از سوي سازمان بورس با هدف رکوردزني و سستي اين سازمان در مقابله با تخلفات رخ داده در اين بازار از جمله اين مسائل هستند. «ايرنا» گفت وگوي مفصلي در رابطه با اين موضوعات با رئيس سازمان بورس انجام داده است که در ادامه خلاصه اي از آن را با هم مي خوانيم.
    رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد وضعيت بازار سرمايه و نقش آن در تامين مالي بخش دولتي گفت: بازار سرمايه، امسال رکوردهاي خوبي داشت. ارزش معاملات چهار بورس کشور تاکنون از ۲۱۰هزار ميليارد تومان عبور کرده است و پيش بيني مي شود تا پايان امسال با رشد ۱۰ درصدي به ۲۲۰ هزار ميليارد تومان نيز برسد. سال گذشته، ارزش معاملات بازار سرمايه مبلغ ۱۹۵ هزار ميليارد تومان و سال ۹۴ مبلغ ۱۲۰ هزار ميليارد تومان بوده است. ميزان تامين مالي در سال ۱۳۹۴ چندان زياد نبود، اما در سال هاي ۹۵ و ۹۶ حجم تامين مالي رشد خوبي داشته است. در بخش دولتي، ۲۸ تا ۳۰ هزار ميليارد تومان و براي بخش خصوصي نيز ۷ تا ۱۰ هزار ميليارد تومان اوراق منتشر شد. با لحاظ کردن اوراقي که تا پايان امسال منتشر خواهد شد، ميانگين اوراق منتشر شده به ۳۰ تا ۳۵ هزار ميليارد تومان خواهد رسيد. دبير شوراي عالي بورس در مورد عوامل رشد عمومي قيمت سهام در ماهاي اخير گفت: يکي از مهم ترين عوامل رشد شاخص کل، سياست هاي اقتصادي دولت براي کاهش نرخ تامين مالي و سود بانکي بوده است. سياست درستي که دولت براي کاهش نرخ سود بانکي و نيز کاهش نرخ سود اوراق در بازار سرمايه در پيش گرفت، باعث کاهش هزينه تامين مالي براي بنگاه هاي اقتصادي شد. بر اين اساس، اوراقي که خارج از بورس بودند وارد بازار سرمايه شدند و ميزان سود آنها به ۱۶ و ۱۷ درصد کاهش يافت. اجراي اين سياست ها باعث شد که سرمايه گذاري در سهام، نسبت به ساير بازارها جذابيت بيشتري داشته باشد. عامل ديگر، بهبود سودآوري شرکت هاي بورسي بود؛ رشد سودآوري شرکت ها در گام نخست به دليل تسهيلاتي بود که دولت به بنگاه ها واگذار کرد. به طوري که حدود ۱۶ هزار ميليارد تومان به بنگاه هاي اقتصادي تسهيلات داده شده است و در کنار آن تلاش شد تقاضا براي کالاهاي ايراني تقويت شود. عامل ديگر رشد سودآوري شرکت هاي بورسي، افزايش قيمت کاموديتي ها (مواد پايه و معدني) در بازارهاي جهاني بود که از جمله آنها مي توان به نفت خام، فلزات و مواد پتروشيمي اشاره کرد. علت ديگر رشد شاخص بورس در ماه هاي اخير، تقويت نرخ ارز بود که به شرکت هايي که صادرات محور بودند، کمک کرد.
    
    اقدامات سياست گذار بورسي
    شاپور محمدي افزود: برخي اقدامات را نيز شوراي عالي بورس انجام داد که اميدوار کننده بود که از جمله آنها مي توان به کاهش کارمزد معاملات اشاره کرد که در بلندمدت، تاثير مثبت خود را نشان خواهد داد. عامل ديگري که تاثير مثبت خود را به مرور در بازار سرمايه بر جاي مي گذارد، اصلاح نظام توقف و بازگشايي نمادهاست. اکنون ميزان توقف نمادها بسيار کمتر از گذشته شده است که در آينده، تاثير مثبت آن، بيشتر نيز خواهد شد. در مجموع، اين اقدامات منجر به کاهش هزينه هاي تامين مالي به ويژه براي بخش توليد شد و حجم معاملات را رونق داد.
    وي تشريح کرد: در سال جاري اعلام شد که صندوق ها نبايد پرداخت رقم خاصي از سود را تضمين بدهند؛ صندوق ها اجازه ندارند پرداخت سودهايي را در پيش بگيرند که عليه رونق سهام باشد. ميانگين سود صندوق ها ۱۸ درصد است و اعلام سود ۲۴ درصدي تخلف است. در گذشته مشکلي که وجود داشت اين بود که شعب بانک ها، واحدهاي سرمايه گذاري صندوق ها (يونيت) را صادر مي کردند که باعث ايجاد ناهماهنگي و نبود نظارت درست مي شد. اکنون با توقف عرضه اين يونيت ها در بانک ها، اين مشکل تا حد زيادي رفع شده است. براي رفع اين مشکلات، با تصميم بانک مرکزي و سازمان بورس اعلام شد که در شعب بانک ها، نبايد يونيت صندوق صادر شود و اين اقدام، تنها بايد از طريق صندوق هاي سرمايه گذاري انجام شود.
    محمدي به اثرگذاري نرخ سود بانکي در وضعيت معاملات سهام اشاره کرد و افزود:رشد عوامل خارجي مثل روند صعود قيمت هاي جهاني مهم ترين عامل بوده است. با اين حال نبايد کاهش نرخ سود بانکي را ناديده گرفت زيرا کاهش سود بانکي، هزينه تامين مالي را کاهش داد. عامل خارجي مانند رشد قيمت کاموديتي ها به دليل اينکه به طور مستقيم با سودآوري شرکت هاي بورسي کشور ارتباط دارد، پر رنگ تر ديده مي شود.
    سخنگوي سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد نرخ سود ۲۰ درصدي گواهي سپرده که اخيرا براي مقابله با تقاضاي سفته بازي منتشر شدند، گفت:اجراي اين طرح به مدت دو هفته بود و بر همين اساس تاثير کوتاه مدتي داشت، اما در دو هفته اجراي اين طرح، تعديل هايي در بازار سهام رخ داد و حتي برخي صندوق ها نيز به دليل ابطال واحدهاي سرمايه گذاري سرمايه گذاران با کاهش منابع مالي مواجه شدند.
    
    دستکاري شاخص تفکر نادرستي است
    رئيس سازمان بورس در پاسخ به اين سوال که منتقدان بارها سازمان بورس را متهم به دخالت در مسير حرکت شاخص بورس کرده اند، گفت: دستکاري شاخص، تفکري نادرست است؛ همه سهم هايي که در ماه هاي اخير رشد کردند و به تبع آن، شاخص کل نيز صعودي شد به دليل روند قيمت هاي جهاني و نرخ دلار بوده است. در واقع اين شرکت ها درآمد ارزي شان بيشتر از مصارفشان بوده است. همچنين، شرکت هايي که رشد داشته اند، داراي صورت هاي مالي سودآوري بوده اند. کاهش هزينه تامين مالي نيز يکي ديگر از محرک هاي رشد سهام بوده است. دستکاري شاخص کل کار نادرستي است و سازمان بورس هيچ گاه به سراغ آن نخواهد رفت، اگر مواردي نيز باشد که افرادي در بيرون از سازمان بورس توافق کرده باشند که بر وضعيت بازار بورس اثر گذاشته باشد، بلافاصله سازمان بورس پيگيري کرده است. سازمان بورس از پيشنهادهاي فعالان بازار براي بهبود وضعيت عملکرد و جلوگيري از حرکت هايي که امکان دارد بر شاخص اثر بگذارد استقبال مي کند. وي به صحبت هايي پيرامون دستکاري قيمت ها با هدف ثبت رکوردهاي جديد (رسيدن شاخص به سطح ۱۰۰ هزار واحد) در سالگرد ۵۰ سالگي تاسيس بازار سرمايه اشاره کرد و گفت: اگر واقعا تصميم گرفته مي شد که شاخص از مرز ۱۰۰ هزار واحد عبور کند، اين کار انجام مي شد، اما در عمل مشاهده شد که اين اتفاق نيفتاد. شاخص گاهي رشد مي کند، گاهي تعديل مي شود و همه اينها بايد بر اساس محرک هاي بازار تعيين شود.
    
    اقدامات سازمان در مورد شفافيت
    رئيس سازمان بورس به تشريح اقدامات سازمان بورس بر اي شفاف کردن بازار سرمايه پرداخت و گفت: از جمله مهم ترين اقدامات سازمان بورس تاکيد بر انتشار و افشاي گزارش هاي ماهانه توليد و فروش شرکت هاست. اگرچه، انتشار ماهانه گزارش از سوي شرکت ها، سخت است اما انتشار آنها قطعا بر شفاف شدن بازار تاثير گذار است. گزارش هاي توليد و فروش ماهانه بر خلاف صورت هاي مالي، يکسري اطلاعات تاريخي نيست؛ انتشار اطلاعات ماهانه توسط شرکت ها، اعلام يک اطلاعات واقعي است که به طور مستمر انجام مي شود. از اين رو شرکت ها نمي توانند در ماه دوازدهم به يکباره اقدام به تغيير اعداد اعلامي توليد و فروش کنند. با تصميم سازمان بورس براي انتشار گزارش هاي ماهانه توليد و فروش، حجم گسترده اي از اطلاعات شرکت ها افشا شده و در اختيار فعالان بازار سرمايه قرار گرفته است. همچنين انتشار اطلاعاتي که ممکن است براي سهامدار مهم باشد در ساز و کار جديد توقف نمادها مورد توجه قرار گرفته است. بر اين اساس، با هدف شفاف سازي و بيان توضيحات شرکت ها، کنفرانس خبري برگزار مي شود. حتي درج «مثلث احتياط» در کنار نماد شرکت ها نيز تا اندازه اي در افزايش شفافيت بازار مفيد بوده اند. در ابتدا سوال مي شد که درج «مثلث احتياط» چه کمکي مي تواند به شفاف شدن بازار کند اما اکنون بررسي ها نشان مي دهد که با اين اقدام، تعداد گزارش هايي که از سوي شرکت ها اعلام مي شود افزايش پيدا کرده است، زيرا هيچ شرکتي تمايل ندارد که علامت احتياط را در کنار نام خود داشته باشد.
    وي گفت: از جمله اقدامات بورس براي افزايش شفافيت فضاي اقتصادي کشور، پيگيري دريافت گزارش هاي مالي نهادهاي عمومي و غير دولتي است.
    محمدي افزود: مطابق ماده ۶ اصل اجراي اصل ۴۴ قانون اساسي، شرکت هايي که خارج از بورس نيستند اما جزو نهادهاي عمومي و غير دولتي محسوب مي شوند، نيز بايد اطلاعات مالي خود را از طريق سازمان بورس افشا کنند که در اين راستا سازمان بورس امسال گزارش هاي ۲۳۰ شرکت را با کمک مجلس و تاکيد وزارت اقتصاد و معاون اول دريافت کرده است. تاکنون تنها از يک يا ۲ شهرداري، گزارش مالي دريافت شده است، اما اميد است که در سال آينده با کمک وزارت کشور از شهرداري ها نيز اطلاعات مالي بيشتري دريافت شود. با وجود معضلاتي که وجود دارد وضعيت افشا و انتشار گزارش شرکت ها نسبت به بورس هاي بسياري از کشورهاي همسايه از جمله بورس استانبول بهتر است.
    
    پيشگيري اصل مهم در پرونده تخلفات
    سخنگوي سازمان بورس در مورد جريمه نهادهاي متخلف مالي گفت: نهاد مالي متخلف را مي توان تا ۲۵۰ ميليون تومان جريمه کرد؛ همچنين افراد را نيز مي توان جداگانه جريمه کرد. سياست سازمان بورس در همه بخش ها جلوگيري از تخلف است، اما همزمان وظيفه نظارت و برخورد با متخلفان را نيز انجام مي دهد. علاوه بر نظارت هاي سيستمي و آنلاين، به صورت حضوري نيز بر فعاليت هاي نهادهاي مالي و صندوق ها نظارت مي شود.
    دبير شورايعالي بورس تشريح کرد: برخورد با تخلفات به سه دسته تقسيم مي شود. اول برخوردهاي انضباطي مانند تاييد صلاحيت و رد صلاحيت، دوم برخوردهايي که سازمان بورس اقدام به جريمه کردن مي کند و سوم برخوردهايي که طبق آن دادگاه ها و مراجع قضايي ورود پيدا مي کنند. سازمان بورس به پرونده هاي تخلف با سرعت و دقت رسيدگي مي کند و پرونده هاي زيادي مورد بررسي قرار گرفته که به جريمه برخي مديران نيز منجر شده است اما نکته مهم براي ما، پيشگيري از وقوع اين تخلفات است. در موارد بسياري، مديران متخلف به ميزان ۱۰۰ ميليون تومان (سقف جريمه) محکوم شده اند. همچنين شماري از مديران عامل و اعضاي هيات مديره شرکت ها نيز سلب صلاحيت شده اند. در شماري از دعاوي نيز با شکايت سازمان بورس، پرونده تخلف ها در محاکم قضايي رسيدگي شده يا در حال رسيدگي است که در برخي موارد به محکوميت حبس منجر شده است. جريمه هايي که سازمان بورس تعيين مي کند قطعي است و قابل اعتراض نيست و بايد به حساب دولت واريز شود. مجموع جريمه هاي پرداخت شده امسال حدود ۲ ميليارد تومان است و رقم جريمه هايي که تاکنون و در سال هاي اخير واريز شده به ۱۰ ميليارد تومان مي رسد.
    
    چرخش اطلاعات با فضاي مجازي
    يکي از موارد عمده تخلفات در بازار سرمايه مربوط به کانال هاي تلگرامي بورسي است که اقدام به سوء استفاده و سيگنال فروشي مي کنند، حتي برخي کانال ها از نام شما سوء استفاده مي کنند و به اسم شاپور محمدي و رئيس سازمان بورس در حال فعاليت هستند. رئيس سازمان بورس در پاسخ به اين سوال که چه اقداماتي براي برخورد و ساماندهي فعاليت آنها شده است، افزود: همه اخبار به من منتقل مي شود و همه خبرها رصد مي شوند اما فعاليتي از سوي من در کانال هاي تلگرامي انجام نمي شود. با کانال هاي تلگرامي که تخلف کرده و اقدام به سيگنال فروشي مي کنند يا به اسم اشخاص فعاليت مي کنند برخورد مي شود. در مقطعي، سازمان بورس براي ۲۰ کانال و سايت اينترنتي طرح دعوي کرده است که منجر به تعطيلي و بسته شدن آنها شد. به اعتقاد من وجود فضاي مجازي و کانال هاي تخصصي بورسي براي فعاليت بازار سرمايه مفيد است و به شفاف شدن بازار کمک مي کنند و باعث ارائه تحليل هاي درست مي شود اما ممکن است که در اين ميان برخي به مسير اشتباه بروند که بايد آن را موضوعي جداگانه دانست. کانال هاي تلگرامي مفيد هستند و به شفاف شدن و سلامت کشور و اقتصاد کمک مي کنند. اگر در اين ميان، عده اي محدود اقدام به سوء استفاده از اين فضا کنند، بايد با آن مقابله کرد. همچنين ساير دستگاه ها نيز فعاليت آنها را رصد مي کنند. در مواردي که افرادي سيگنال فروشي کرده و قيمت هاي کاذب ارائه مي کنند وظيفه سازمان بورس است که رسيدگي کند. پيش از اين ۲۰ کانال و سايت اينترنتي و به تازگي نيز ۶ کانال مورد پيگرد قرار گرفتند. يک قاعده کلي تعريف و اعلام شده است که اگر افرادي اقدام به فريب مردم کنند عليه آنها طرح دعواي مي شود. اگر در هر جايي اين چنين تخلفي در حال وقوع باشد و قابليت پيگرد قانوني وجود داشته باشد، ورود مي شود. اکنون پيگيري تعدادي ديگر از اين کانال ها نيز در دست اقدام است. رئيس سازمان بورس به نقش فضاي مجازي و تلگرام در بهبود وضعيت بازار سرمايه اشاره کرد و گفت: نبايد نقش مثبت فضاي مجازي و کانال هاي تلگرامي را منکر شد. فعاليت آنها بسيار مفيد بوده است و به رشد بازار سرمايه کمک کرده است
    رئيس سازمان بورس در گفت و گويي تشريح کرد: بورس ۹۶ به روايت سکاندار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه علوم و تكنولوژي پليمر
متن مطالب شماره 4 (پياپي 156)، مهر و آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است