|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/12/22: خودزني به قيمت انتخابات
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3108 22/12/96 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


خودزني به قيمت انتخابات
اعتراف شوكه كننده ولاديمير پوتين در نخستين مستند انتخاباتي    انتخابات رياست جمهوري روسيه به روزهاي حساس خود نزديک مي شود؛ هرچند به نظر نمي رسد که در غياب رقبايي جدي، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري اين کشور مشکل خاصي براي تمديد حضور خود در کاخ کرملين داشته باشد. البته همين مسجل بودن پيروزي پوتين در انتخابات پيش رو به پاشنه آشيل کرملين نيز بدل شده است. در شرايطي که پوتين بدون ترديد تا سال ٢٠٢٤ در سمت خود ابقا خواهد شد اما اين مسئله به تنهايي براي کرملين کفايت نمي کند و آنها خواهان يک نمايش ملي اند که در آن پوتين با راي بالا بر کرسي رياست جمهوري تکيه بزند. در واقع همين فقدان رقباي جدي بسياري از راي دهندگان را نسبت به حضور در انتخابات مايوس کرده و اين چيزي که است موجبات نگراني کرملين را فراهم آورده است. به نظر کرملين در روزهاي باقي مانده از هيچ گونه اقدامي براي ترغيب مردم براي حضور پاي صندوق هاي راي فروگذار نخواهد کرد.
    
    اين پوتين خشن
     در راستاي همين تلاش براي گرم کردن تنور انتخابات، مي توان به خبري اشاره کرد که روز گذشته بر خروجي خبرگزاري ها قرار گرفت؛ اينکه پوتين در سال ٢٠١٤ ميلادي دستور سرنگوني يک هواپيماي مسافربري را داده است. «پوتين» عنوان فيلم مستند تبليغاتي جديدي است که رئيس جمهور روسيه در آن از اين راز پرده برداشته است. طبق روايت رئيس جمهور روسيه، او قبل از مراسم افتتاحيه المپيک زمستاني سوچي در سال ٢٠١٤ هشداري از سوي مقامات امنيتي دريافت کرده مبني بر اينکه يک هواپيماي مسافربري با ١١٠ مسافر ربوده شده و به سمت محل برگزاري اين بازي ها در حرکت است. آنچه بر وخامت و پيچيده بودن اوضاع مي افزود، اين بوده که اين هواپيما شهر خارکيف در اوکراين را به سمت فرودگاه استانبول ترک کرده بود و با توجه به حمايت پوتين از جدايي طلبان اوکرايني، انجام چنين حمله اي چندان دور از انتظار نبود. جالب اينکه اندکي بعد از المپيک زمستاني سوچي، روسيه اقدام به الحاق کريمه به خاک خود کرد. هرچند با مشخص شدن اشتباه بودن اين هشدار، غائله ختم به خير مي شود اما به نظر مي رسد اين اعتراف مي تواند ابعاد جديدي از شخصيت پوتين را به تصوير بکشد؛ مردي عمل گرا که در شرايط حساس مي تواند تصميمات سخت بگيرد.
    
    آشپز استالين
     البته دستور ساقط کردن هواپيماي مسافربري تنها اظهارنظر جنجالي پوتين در مستند تبليغاتي اش نبوده است؛ پوتين با اعلام اينکه پدربزرگش آشپز جوزف استالين بوده، کوشيده خود را به ديکتاتور سابق شوروي منتسب کند. جالب اينکه در صورت پيروزي در اين انتخابات، پوتين به تنها رئيس جمهوري بعد از استالين بدل مي شود که دو دهه بر اريکه قدرت تکيه زده است. روياي احياي امپراتوري شوروي در سال هاي اخير به اشکال مختلف از سوي او ابراز شده است که از جمله مي توان به انضمام کريمه به روسيه، تشديد تقابل با اروپا و آمريکا و همچنين حضور گسترده تر در منطقه خاورميانه اشاره کرد. پوتين در اين مستند همچنين تاکيد کرده که تحت هيچ شرايطي شبه جزيره کريمه را به اوکراين پس نخواهد داد. مستند «پوتين» که در آستانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري روسيه در تاريخ ١٨ مارس منتشر شده است، همچنين شامل چندين مصاحبه با تعدادي از متحدان و دوستان پوتين، از جمله گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان و سرگئي رولدوگين، نوازنده ويلنسل و دوست دوران بچگي پوتين است.
    
    تنور سرد انتخابات
     به نظر اين اظهارنظرها در شرايطي که تنها چند روز تا انتخابات رياست جمهوري باقي مانده، با هدف افزايش مشارکت صورت مي گيرد. اوضاع براي کرملين از آن چيزي که به نظر مي رسد، خراب تر است؛ به صورتي که در اولين برنامه تبليغاتي پوتين در استاديوم لوژنيکي مسکو، برگزارکنندگان براي پرکردن ورزشگاه مجبور شده بودند با وعده پرداخت پول مردم را به ورزشگاه بکشانند.
     در يک اقدام ديگر، گفته مي شود برنامه بازي هاي ليگ هاکي اين کشور به تعويق افتاد تا بازيکنان بتوانند به همراه پوتين روي صحنه حاضر شوند. با اين حال، نظرسنجي ها نشان مي دهد که اين اقدامات هنوز افاقه نکرده است. يوگني رويزمان، شهردار يکاترينبورگ، سومين شهر بزرگ روسيه که از قضا پوتين در آن محبوبيت چنداني ندارد، در اين زمينه مي گويد: «مشارکت مقياسي براي حمايت عمومي است». در شرايطي که روسيه در عرصه بين المللي نقش پررنگ تري پيدا مي کند، راه يابي پوتين به کرملين با درصد راي پايين، مي تواند نقش بين المللي او را تحت الشعاع قرار دهد. والري فيودورف، رئيس يکي از موسسات نظرسنجي وابسته به دولت، در اين باره به گاردين گفته است: «به نظرم بهترين نتيجه براي پوتين همين است که رکورد راي خود در سال ٢٠١٢ را بشکند». در سال ٢٠١٢، درصد مشارکت در انتخابات ٦٥ درصد بود که از آن ميان، ٦/٦٣ درصد به پوتين راي دادند. بدون ترديد در نبودِ رقبايي جدي چون الکسي ناوالني، يکي از رهبران اصلي اپوزيسيون، با يکي از بي رمق ترين انتخابات رياست جمهوري در روسيه مواجيم. پاول گرودونين، نامزد حزب کمونيست روسيه، از اعضاي سابق حزب حاکم است و تعدادي ديگر از نامزدها نيز با هماهنگي با شخص پوتين اقدام به اعلام کانديداتوري کرده اند.
    
    تلفيق ملي گرايي و هيجان
     در واقع کرملين کار سختي در انتخابات پيش رو دارد؛ از يک سو بايد براي اثبات مشروعيت پوتين مشارکت را بالا ببرد و هم زمان بايد از وقوع اعتراضات ضددولتي گسترده شبيه آنچه روسيه در انتخابات پارلماني سال ٢٠١١ تجربه کرد، جلوگيري کند. به نظر مقامات روس قصد دارند با ترکيب هيجان و ملي گرايي به اين مهم دست پيدا کنند. به عنوان نخستين اقدام در اين راستا بايد به تصميم دوما براي تغيير زمان انتخابات و موکول کردن آن به ١٨ مارس اشاره کرد؛ يعني سال روز انضمام کريمه به روسيه؛ امري که باعث شد تا محبوبيت مردمي پوتين به حدود ٨٠ درصد افزايش يابد. در اقدامي ديگر، ستاد انتخابات روسيه اعلام کرده است افرادي که از خود در حوزه هاي راي گيري سلفي گرفته و در شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذارند، شانس برنده شدن يک گوشي آيفون را دارند. البته اين تنها مشتي نمونه خروار از اقداماتي است که مقامات روس براي گرم کردن تنور انتخابات تدارک ديده اند. تلاش مقامات روس براي کشاندن مردم به پاي صندوق هاي راي، فقط به جوايزي چون گوشي آيفون محدود نمي شود و در شهري چون بردسک، بهترين سلفي روي بيلبورد چاپ خواهد شد. تلاش براي کشاندن مردم به پاي صندوق هاي راي، گروهي از مقامات محلي را واداشته که براي برخي مسائل از جمله تغيير ساعت همه پرسي برگزار کنند.
     يکي از نگراني هاي اصلي کرملين، درصد پايين مشارکت در ميان جوانان روس است. در روزهاي گذشته در شبکه هاي اجتماعي مطالبي در حمايت از انتخابات پخش شده است. به عنوان نمونه در يکي از اين ويدئوها گفته مي شود در صورت راي ندادن، روسيه به کشوري امن براي همجنس بازان بدل مي شود. البته ستاد پوتين همچنين موفق به جلب حمايت و همراهي برخي چهره هاي سرشناس، از جمله الکساندر اوچکين، بازيکن هاکي و سرگئي کارياکين، استاد بزرگ شطرنج، شده است؛ چهره هايي که در ميان جوانان روس محبوبيت زيادي دارند و مي توانند نقش تعيين کننده اي در انتخابات پيش رو بازي کنند. از ديگر سو، نبايد فراموش کرد که جوانان در قياس با اقشار ميان سال و کهن سال، راحت تر براي حضور در انتخابات مجاب مي شوند؛ به ويژه که راي دادن يکي از نشانه هاي بلوغ به حساب مي آيد و اين مسئله اي است که کرملين به خوبي مي تواند از آن بهره برداري کند.
    خودزني به قيمت انتخابات / اعتراف شوکه کننده ولاديمير پوتين در نخستين مستند انتخاباتي
    


 روزنامه شرق، شماره 3108 به تاريخ 22/12/96، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كودكان استثنايي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 69)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است