|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: سود اوراق بدهي در مدار صعودي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4378
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


فرابورس 
سود اوراق بدهي در مدار صعوديدنياي اقتصاد : معاملات فرابورس ايران طي روز گذشته در حالي پايان يافت که نقدينگي قابل توجهي در بازار بدهي به گردش درآمد. به نظر مي رسد نياز به نقدينگي در روزهاي پاياني سال منجر به فشار عرضه اوراق مزبور و در نتيجه رشد بازدهي آن شده است. بازده مناسبي که استقبال متقاضيان را به دنبال داشته است. از سوي ديگر معاملات فرابورس نيز پس از چند روز فراز و نشيب با رشد ملايم صورت گرفت. شاخص کل فرابورس در پايان معاملات ديروز رشد ۶/ ۱ واحدي را به نمايش گذاشت و در سطح هزار و ۸۲ واحدي قرار گرفت.
    روز گذشته حدود ۲۱۰ ميليون برگه بهادار از جمله سهام و اوراق خزانه به ارزش ۳۲۳ ميليارد تومان در بازارهاي چندگانه فرابورس دست به دست شد. در بين اوراق مختلف مبادلاتي در اين بازار، بيشترين سهم نقدينگي طي روز گذشته به اوراق با درآمد ثابت تعلق گرفت. ارزش معاملات ديروز اوراق خزانه به رقم قابل توجه ۲۲۹ ميليارد تومان رسيد تا پس از معاملات روز دوم اسفندماه بيشترين گردش نقدينگي در اين اوراق ثبت شود.مروري بر روند معاملات بازار بدهي از افزايش تدريجي نرخ بازده کل اوراق خزانه طي روزهاي اخير حکايت دارد. ميانگين نرخ سود موثر اوراق خزانه در پايان معاملات ديروز به سطحي فراتر از ۲۳ درصد رسيد. پيش از اين تصور مي شد که با کاهش نرخ سود بانکي به سطح ۱۵ درصد، بازدهي در بازار بدهي نيز افت قابل ملاحظه اي را ثبت کند. اما با گذشت نزديک به سه هفته از ارائه بسته سياستي بانک مرکزي و اتمام مهلت گواهي سپرده هاي ۲۰ درصدي نرخ سود موثر اوراق خزانه نه تنها افت نکرد که روند فزاينده ملايمي را تجربه مي کند.
    سال گذشته نيز در همين بازه زماني-اسفندماه- نرخ بازده کل اوراق خزانه به سطحي فراتر از ۲۹ درصد هم رسيد. مطابق داده هاي موجود به نظر مي رسد رفتار بازار در اين دوره از الگوي مشابهي تبعيت مي کند. به بيان ديگر، نهادهاي مالي، به ويژه دولت در روزهاي پاياني سال با کمبود شديد نقدينگي مواجه مي شوند. يکي از راهکارهاي پيش روي دولت جذب نقدينگي از رهگذر عرضه اوراق بدهي است که طي هفته هاي اخير شدت گرفت. در آن سوي بازار بدهي نيز شاهد تحرک بيشتر متقاضياني هستيم که از بازدهي فراتر از ۲۰ درصدي اوراق خزانه استقبال مي کنند. اما ماجراي رشد جريان نقدينگي در اوراق خزانه به سازوکار دروني بازار بدهي ختم نمي شود؛ زيرا بازيگران اين بازار به تغييرات نرخ سود در بازار پول نيز حساسيت نشان مي دهند. بنابراين مي توان چنين نتيجه گرفت که رونق کنوني بازار بدهي بيانگر چشم انداز صعودي نرخ سود پايه اي است که توسط سياست گذار پولي تعيين مي شود. در واقع شاخص بازدهي در بازار بدهي به اين معناست که انتظارات بازار از نرخ سود بدون ريسک دست کم در کوتاه مدت افزايشي است.
    
    چرخش آرام سهام
    همزمان با رونق در بازار بدهي شاهد حرکت مثبت قيمت ها و رشد جريان نقدينگي در سهام فرابورسي طي روز گذشته بوديم که شاخص سهام فرابورسي در اين روز رشد اندک ۶/ ۱ واحدي را ثبت کرد. بيشترين تاثير فزاينده بر نماگر فرابورس به واسطه رشد قيمت سهام بنگاه هاي فولاد هرمزگان جنوب، هلدينگ صنايع معدني و بيمه سامان رقم خورد که مجموعا ۵/ ۱ واحد از شاخص کل حمايت کردند. از سوي ديگر افت قيمت سهام شرکت پالايش نفت لاوان اثر کاهنده ۷/ ۰ واحدي را بر شاخص فرابورس بر جا گذاشت و در صدر فهرست نمادهاي اثرگذار بر شاخص نشست. همچنين در بين رفت وبرگشت هاي ديروز بازار اول و دوم فرابورس نماد معاملاتي شرکت گسترش سرمايه گذاري ايرانيان پس از شفاف سازي درخصوص نوسان بيش از ۲۰ درصدي قيمت سهام، از طريق انجام حراج ناپيوسته بازگشايي شد و با وجود فشار فروش از سوي سهامداران، ارزش سهامش حدود ۷/ ۲ درصد افزايش يافت. در مقابل، نماد معاملاتي شرکت توليد و صادرات ريشمک به منظور برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام در روز چهارشنبه همين هفته، در پايان معاملات ديروز متوقف شد. همچنين، نماد معاملاتي شرکت سرمايه گذاري مس سرچشمه به دليل افشاي اطلاعات با اهميت مصاديق گروه از سوي ناظر بازار متوقف شد.
    جريان تغيير مالکيت سهام فرابورسي در بازار اول و دوم نيز حاکي از قدرت نمايي سهامداران حقيقي براي دومين روز متوالي است. اين موضوع وقتي اهميت مي يابد که به خالص خريد اشخاص حقوقي بازار طي ۱۲ روز معاملاتي توجه داشته باشيم. در واقع سهامداران حقوقي بازار اول و دوم در اين بازه زماني حدود ۳۰ ميليارد تومان به ارزش دارايي خود افزوده اند. اما از روز يکشنبه شاهد چرخش رفتار فعالان اين دو بازار و خالص خريد بيشتر از سوي سهامداران حقيقي بوديم. روز گذشته حدود ۹۰۰ ميليون تومان سهم از سبد اشخاص حقوقي بازارهاي اول و دوم به مجموعه دارايي سهامداران حقيقي اضافه شد. بيشترين خالص خريد سهامداران حقيقي به ترتيب در سهام بنگاه هاي صنايع کاغذي پارس، پتروشيمي زاگرس و گروه سرمايه گذاري ميراث فرهنگي به ثبت رسيد. از سوي ديگر، فعالان حقوقي در سهام بنگاه هاي آهن و فولاد ارفع، آسيا سير ارس و سرمايه گذاري بيشترين خالص خريد را رقم زدند.
    
    همگام با صنايع
    در مقياس صنايع فرابورسي نيز وضعيت متعادلي رقم خورد. چنان که شاخص نيمي از صنايع فرابورسي در پايان معاملات ديروز افزايش يافت. به عبارت دقيق تر، بيشترين رشد شاخص صنايع در گروه هاي پيمانکاري صنعتي، استخراج زغال سنگ و محصولات کاغذي ثبت شد که هر کدام به ترتيب رشد ۱/ ۳، ۸/ ۲ و ۷/ ۲ درصدي کردند. شاخص گروه فلزات اساسي نيز در معاملات ديروز رشد ملايم ۷/ ۰ درصدي را به نمايش گذاشت.از سوي ديگر، شاخص ۱۱ گروه فرابورسي نيز در اين روز افت نشان داد. شاخص گروه هاي کوچکي نظير زراعت و خرده فروشي بيشترين کاهش روزانه را ثبت کردند. افزون بر اين گروه ها، عنوان صنايع بزرگ پالايشي و پتروشيمي نيز در بين صنايع با افت شاخص به چشم مي خورد که هر کدام به ترتيب يک و ۰۴/ ۰ درصد کاهش يافتند.
    
    
فرابورس: سود اوراق بدهي در مدار صعودي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي علوم دامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2801)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است