|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: ممكن است به جاي يك كسب و كار، هيولا بيافرينيد!
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4526
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


ممكن است به جاي يك كسب و كار، هيولا بيافرينيد!
مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند

نويسنده: دكتر محيا كربلايي * (mk@mahya.pro)
برگرفته از: www.IEB.today


     تعداد کتاب هايي که پس از گذشت ۲۰۰ سال همچنان پرطرفدارند، زياد نيست. از سوي ديگر، تنها تعداد کمي از اين کتاب ها آنقدر در فرهنگ و زندگي انسان ها تاثيرگذار بوده اند که شخصيت هاي آن به اصطلاحات فرهنگي تبديل شده اند.فرانکشتاين، نوشته مري شلي (Mary Shelley) يکي از اين کتاب هاست که ژانويه سال جاري ۲۰۰ ساله شد. اين کتاب آنقدر در فرهنگ هاي مختلف نفوذ کرده است که کمتر فردي است که حداقل اصطلاح فرانکشتاين را نشنيده باشد. عبارتي که معادل شده با يک هيولا که حتي به مدخلي در لغتنامه هم بدل شده است.
    بدون شک به دليل اهميت فرانکشتاين است که مجله اکونوميست نيز در يکي از آخرين شماره هاي خود و به مناسبت دويستمين سالگرد انتشار اين کتاب بخش مرور کتاب هاي خود را به آن اختصاص داده است. با وجودي که در اصطلاحات عاميانه، فرانکشتاين همان هيولا فرض مي شود، اما در واقع اين نام خانوادگي دانشمند جواني است که اين هيولا را مي آفريند. ويکتور فرانکشتاين جوان که در دانشگاه اينگولشتادت (Ingolstadt) آلمان به تحصيل علوم طبيعي مشغول است، خواب و خوراک را از خود مي گيرد تا بتواند با کنار هم قرار دادن اعضاي بدن مردگان و بهره گيري از جريان هاي الکتريکي به اين موجود زندگي ببخشد. نتيجه تلاش هاي شبانه روزي او آفريدن هيولايي مي شود که در ادامه داستان چيزي به جز رنج و عذاب نصيب آفريننده خود، ويکتور فرانکشتاين، نمي کند. دانشمند جوان که از آفريدن اين موجود به شدت پشيمان است، سعي در به دام انداختن و گرفتن انتقام مي کند.
    
     روش هاي مصنوعي چگونه مديران فرانکشتايني مي آفرينند؟
    تقريبا شاخه اي نيست که در آن مثالي از فرانکشتاين وجود نداشته باشد. در مديريت و کسب و کار نيز اصطلاح فرانکشتاين براي نشان دادن يک هيولا به کار گرفته مي شود که مي تواند زاده مديريت بد باشد. کتاب «مدير فرانکشتاين: حلقه گمشده راهبري»، نوشته بيل مک انيني (Bill McAneny) يکي از کتاب هايي است که دقيقا با ايده تعميم شخصيت هيولاي فرانکشتاين در مديريت نوشته شده است. نويسنده کتاب در قسمتي مي آورد: «براي ساخت يک مدير بي نقص هيچ فرمول معجزه آسايي وجود ندارد؛ دقيقا همان طور که نمي توان يک زن يا مرد بي نقص را آفريد... تلاش براي ساختن مديران بي نقص با روش هاي مصنوعي، در نهايت به اين ختم مي شود که يک هيولاي فرانکشتاين بيافرينيم؛ يک ترکيب ناقص و پر از عيب و ايراد از اعضايي مرده که به هيچ عنوان با يکديگر همخواني ندارند».
    اين کتاب به اين مساله مي پردازد که سعي در ساختن مديران با روش هايي که امروز به يک مد بدل شده اند، هيچ نتيجه اي ندارند. نويسنده معتقد است يک شخص تنها با گذراندن دوره هاي آموزشي مختلف و متنوع به مدير بدل نمي شود.
    نمونه آن را مي توانيم در اطراف خودمان نيز ببينيم. گذراندن دوره هاي متنوع کارشناسي ارشد مديريت کسب وکار (MBA) يا حتي جديدتر از آن دکتراي اين رشته که به صورت يک تب همه گير درآمده اند و بسياري را به خود جذب مي کنند، تنها در موارد اندکي به خلق يک مدير موفق ختم مي شوند. بسياري از افراد بدون اينکه از خود بپرسند آيا من واقعا توانايي مديريت را دارم به گذراندن چنين دوره هايي اقدام مي کنند و پس از آن صرفا به دليل دريافت يک مدرک خود را مدير لايقي فرض مي کنند.
    نويسنده کتاب معتقد است، گذراندن دوره هاي آموزشي به اين شکل براي عموم افراد، تنها موجب مي شود که آنها برخي از شاخص ها و رفتارهاي مديريتي را از حفظ کنند و بخواهند به هر شکل ممکن آن را در کارهاي خود پياده سازي کنند يا مجموعه خود را مجاب کنند که با گذراندن چنين دوره اي اکنون به يک راهبر واقعي بدل شده اند. به عبارتي ديگر، آنها بيشتر به هيولايي شباهت خواهند يافت که فرانکشتاين از کنار هم قرار دادن اعضاي مردگان آفريد، با ظاهري آنقدر ترسناک که هر فردي را از خود فراري مي دهد.
    طبيعتا بدون مطالعه کتاب اصلي، مشابه پنداري براي هيولايي که فرانکشتاين آفريده است دشوار مي شود. در بخشي از داستان که هيولا در کوه هاي آلپ با آفريننده خود روبه رو مي شود، فرصت بازگو کردن قصه تنهايي خود را مي يابد. هيولا براي خالقش توضيح مي دهد که در ابتداي امر او دوستدار کلبه نشينان فرانسوي بوده است يا حتي بارها به نجات برخي افراد اقدام مي کند، اما مردم تنها با ديدن ظاهر ترسناکش، او را مورد آزار قرار مي دهند. اين مساله رفته رفته از او يک هيولاي واقعي مي سازد که تنها به انتقام از آفريننده خود فکر مي کند. نويسنده کتاب مدير فرانکشتاين معتقد است، مديريت واقعي بايد در ذات افراد وجود داشته باشد، در غير اين صورت، حتي با وجودي که مدير مصنوعي ساخته شده، نيت خير هم داشته باشد، نخواهد توانست مجموعه را به درستي هدايت کند. در مقابل آن، افرادي که قابليت هدايت و مديريت را در خود دارند، با استفاده از روش هاي آموزشي صحيح مي توانند اين استعداد خود را پرورش دهند. چنين افرادي براي آنکه بتوانند اين قابليت خود را به درستي به کار بگيرند، بايد در قدم اول خود را به خوبي بشناسند. در قدم بعدي اين مديران بايد اطرافيان و همکاران خود را به خوبي بشناسند. با درک درست افراد و شرايط، مي توانند زنجيري از حلقه ها ايجاد کنند که هر يک به درستي و محکمي به يکديگر متصل شده است.
    
     به جاي يک کسب و کار، يک هيولا مي آفرينيد؟
    از ديگر مثال هايي که در کسب و کار به فرانکشتاين معروف است، شرکت هايي هستند که موسس آنها، از ابتدا اجزا را به درستي کنار يکديگر قرار نداده است. تحليلگران معتقدند، يک کسب و کار براي رسيدن به بلوغ از چهار مرحله عبور مي کند. داشتن ايده صحيح، طراحي محصولي که بازار متقاضي آن است، رشدي پرقدرت و در نهايت سلامت ماندن کسب و کار، چهار مرحله بلوغ را شکل مي دهند. اما براي بسياري از کارآفرينان اتفاق مي افتد که کسب و کاري که ساخته اند به جاي آنکه مسيري را طي کند که هميشه تصور مي کرده اند، در جهتي ديگر پيش مي رود. اين اتفاقي است که از آن با عنوان «روند فرانکشتاين» ياد مي شود. متاسفانه در بسياري از موارد خود کارآفرينان ممکن است متوجه چنين روندي نشوند. به اصطلاح آنها به جاي آن موجود فوق العاده اي که قرار بوده آفريده شود، موجودي را خلق کرده اند که به کندي و سختي حرکت مي کند؛ اعضايش با يکديگر همخواني ندارند؛ موجودي که نتيجه فعاليت هايش تنها دردسر و توليد مشکل است؛ چيزي که دست آخر از نگاه کردن به آن نيز وحشت خواهيم داشت. عوامل بسيار زياد و متفاوتي ممکن است موجب آفريدن موجوداتي شوند که تنها برايمان دردسر ايجاد مي کنند؛ از عدم تهيه استراتژي و طرح هاي حساب شده بازاريابي گرفته تا افزايش نيرو بدون برنامه ريزي هاي قبلي يا به کارگيري نيروهاي کاري با بهره وري پايين و...، همه مي توانند مخلوق شما را به هيولاي فرانکشتاين بدل کنند که به جاي آنکه در خدمت شما باشند، در نهايت انرژي، ثروت و توانايي هاي شما را نابود سازند.
    
     فرانکشتاين از نگاهي ديگر
    با اين اوصاف احتمالا مطالعه دوباره کتاب فرانکشتاين با اين ديد که چطور ممکن است کسب و کار شما را تحت تاثير قرار دهد خالي از لطف نباشد.
    داستان فرانکشتاين به ادبيات گوتيک تعلق دارد و توانسته است از جنبه هاي مختلف جايگاه ويژه اي يابد. يکي از اين جنبه ها آن است که ۲۰۰ سال قبل که هنوز استفاده از ابزارهاي پزشکي الکتريکي براي احياي بيماران ساخته نشده بودند، چگونه نويسنده توانسته است با قدرت تخيل فوق العاده خود چنين داستاني را بيافريند.
    اما يکي از جنبه هايي که براي ساليان سال از نگاه بسياري از افراد دور مانده بود، عجيب بودن مساله نگارش چنين کتابي به دست يک دختر ۱۸ ساله است. مري شلي، يک زن جوان انگليسي بود که اوايل قرن ۱۹ ميلادي مي زيست. در اين دوره زنان انگليسي از حقوق اجتماعي بالايي برخوردار نبودند. آنها نه تنها به نظام آموزشي سطح بالا همانند مردان دسترسي نداشتند، بلکه از حقوقي نظير ارث نيز بي بهره بودند. مري گادوين که در ۱۸ سالگي دو بار زايمان کرده بود، مدتي بعد با پرسي شلي يکي از شاعران نامدار انگليسي ازدواج کرد. ايده داستان فرانکشتاين در طول سفر به ويلاي لرد بايرن دوست خانوادگي آنها به ذهنش خطور مي کند. تابستاني که به رغم معمول، به شدت باراني و سرد بوده است.
    همين مساله باعث مي شود تا اين جمع از جوانان بيشتر در خانه بمانند و براي سرگرمي به داستان سرايي بپردازند. اين همان زماني است که لرد بايرن ايده «خون آشام» به ذهنش مي رسد. داستان خون آشام و فرانکشتاين از اولين رمان هاي ترسناک مدرن به شمار مي روند. اما جالب اينجاست که به رغم مرداني که در اين جمع حضور دارند و همه در مهم ترين دانشگاه هاي اروپا تحصيل کرده اند، مري شلي به دانشگاه نرفته است. با وجود اين احتمالا به شدت تحت تاثير تحولات علمي اوايل قرن ۱۹ که در حال رخ دادن بوده اند، موفق مي شود داستاني را بيافريند که هنوز پس از دو قرن دانشمندان را نيز تحت تاثير قرار مي دهد. به غير از ايده و داستان فوق العاده، هنر نويسنده در نگارش نيز از همان ابتدا در متن مشهود است.
    مجله اکونوميست به مناسبت دويستمين سالگرد انتشار فرانکشتاين پنج کتاب را در اين رابطه معرفي کرده است.
    In search of Mary Shelly: The Girl Who Wrote Frankenstein، نوشته فيونا سمپسون، در ۳۰۴ صفحه.
    Making the Monster: The Science Behind Mary Shelley’s Frankenstein، نوشته کاترين هارکوپ در ۳۰۴ صفحه.
    Frankenstein: How a Monster Became an Icon: The Science and Enduring Allure of Mary Shelley’s Creation، نوشته سيدني پرکويتز و سايرين در ۲۳۹ صفحه.
    Frankenstein: The First Two Hundered Years، نوشته کريستوفر فريلينگ در ۲۰۸ صفحه.
    و بالاخره کتاب «فرانکشتاين در بغداد» نوشته احمد سعداوي که به فارسي نيز برگردانده شده است.
    
    * تحليلگر اقتصادي و کسب وکار ممکن است به جاي يک کسب و کار، هيولا بيافرينيد! / مجموعه کتاب هايي که هر مديري بايد بخواند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "دكتر محيا كربلايي "

  موفقيت هاي يك شبه، يك دهه زمان مي برند! / مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند
دكتر محيا كربلايي *، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  متفاوت ترين تجربيات پدر تبليغات دنيا / مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند
دكتر محيا كربلايي *، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  به موانعي كه سر راه خلاقيت وجود دارند غلبه كنيد / مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند
دكتر محيا كربلايي *، دنياي اقتصاد 5/4/97
مشاهده متن    
  آينده صنعت پوشاك بربال فناوري / رواج استارت آپ هايي كه مشتري را از لباس خريدن رها مي كنند
دكتر محيا كربلايي، دنياي اقتصاد 29/3/97
مشاهده متن    
  مديريت را به زندگي شخصي خود بياوريد! / گذراندن دوره بيكاري مانند يك شغل تمام وقت
دكتر محيا كربلايي*، دنياي اقتصاد 22/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Pure Life
متن مطالب شماره 15، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است