|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/12/22: نگاهي به ديروز نامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22073
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21866 22/12/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروز نامه هاي زنجيره ايامکان انتقال پول صادرات نيست مجبوريم از آفريقا هم کالا وارد کنيم
    روحاني به تازگي در پاسخ به کساني که گفته بودند دولت بايد به مردم پاسخگو باشد گفت که ايشان سخنگوي مردم نيستند که از دولت طلب پاسخگويي به مردم را دارند و رئيس جمهور از هر کسي براي سخنگو بودن شايسته تر است! روزنامه اعتماد در گزارشي به واکنش ها نسبت به اين گفته رئيس دولت پرداخته و مقام سخنگويي مردم را براي روحاني تاييد کرده اما روزنامه بهار نظري به غير از اين دارد؛ همچنين روزنامه آفتاب يزد نوشته همچنان امکان انتقال پول صادرات به داخل کشور وجود ندارد!
    سرويس سياسي-
    روزنامه آفتاب يزد در تيتر اصلي شماره ديروز با عنوان «افزايش قابل تامل واردات از آفريقا» نوشت: «آمارهاي تجارت خارجي کشور در 11 ماهه منتهي به بهمن ماه نشان مي دهد ميزان واردات از برخي کشورها به صورت قابل توجهي افزايش يافته است. به عنوان مثال در صدر فهرست کشورهايي که بيشترين افزايش واردات را به ايران داشته اند، اتيوپي قرار گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 2380 درصد افزايش واردات داشته است. واردات از نيجريه نيز 1590 درصد و همچنين واردات از تانزانيا 800 درصد افزايش يافته است. واردات از ساحل عاج و تونس نيز نزديک به 170 درصد افزايش يافته است و از طرفي ميزان واردات از کشور پاراگوئه در مقايسه با 11 ماهه منتهي به بهمن سال قبل با رشد 3300 درصدي روبرو شده است. در اين مدت واردات از اروگوئه به عنوان کشور ديگري از حوزه آمريکاي لاتين با افزايش 2400 درصدي همراه شده است. گفتني است اطلاعات مربوط به جزييات اقلام وارداتي کشورها در پانزده ماهه منتهي به بهمن در سايت گمرک منتشر نشده است.» در ادامه اين گزارش، «سيد احمدخاني» مديرکل روابط عمومي گمرک در مصاحبه با اين روزنامه گفت: «به دليل وجود تحريم ها، امکان انتقال پول صادرات به داخل ايران وجود ندارد.بنابراين در دولت يازدهم و دوازدهم يکي از محورهايي که براي توسعه صادرات به آن توجه شده، کشورهاي آفريقايي بوده اند. طبيعي است که وقتي ما به اين کشورها صادرات داريم، در مواردي امکان انتقال ارز از اين کشورها به ايران وجود ندارد و ناچاريم که از آنها کالا وارد کنيم.»
    لازم به ذکر است که يکي از انجمن هاي صنفي صنعت پتروشيمي ايران در نامه اي که در اواخر فروردين ماه سال جاري خطاب به اسحاق جهانگيري معاون اول رياست جمهوري نوشت، رسماً از ايجاد مشکلات عديده براي شرکت هاي پتروشيمي داخلي درخصوص صادرات محصول و انتقال پول ناشي از آن ابراز نگراني کرده بود.
    گفتني است صادرات کالاهاي کارخانه اي در سال 95 به ميزان 15 درصد نسبت به سال 94 کاهش داشت و در شش ماهه اول 96 به ميزان 5 درصد ديگر کمتر از شش ماهه مشابه سال قبل بود. اگر شرايط به همين ترتيب ادامه يابد، در سال هاي آتي نيز با کاهش بيشتر صادرات مواجه خواهيم بود.
    يادآور مي شود 20 درصد کاهش صادرات نسبت به سال 94 (سال شروع اجراي برجام) درحالي است که دولتمردان ادعا مي کردند با توافق، صادرات غيرنفتي رونق مي گيرد.
    
    
    شما سخنگوي مردم نيستيد!
    روزنامه زنجيره اي بهار در گزارشي انتقادي به اظهارات چند روز قبل رئيس جمهور مبني بر اينکه «اگر قرار بر سخنگويي فردي از جانب مردم باشد آن فرد رئيس جمهور است» پرداخت و نوشت: «زماني مي توان از سخنگويي واقعي از جانب مردم سخن گفت که سخن هر سه بخش جامعه؛ چه آنان که به روحاني راي داده اند چه افرادي که منتخبشان رئيسي بود و چه گروه سوم که عدم حضور در انتخابات را ترجيح دادند جايي در نگاه و تصميمات تصميم گيران داشته باشد. نمي توان از يک سو به خواسته ها و مطالبات موجود در جامعه بي توجهي نشان داد و حتي انتقادات همراهان سياسي را برنتافت اما از طرف ديگر خود را سخنگوي مردم ناميد.»
    اين روزنامه در ادامه نوشت: «از اين واقعيت گريزي نيست که شاهد يک جوّ نارضايتي در سطح جامعه هستيم به شکلي که چه حاميان دولت اعتدال، چه آنان که به رقيبان دولت تمايل دارند و چه گروه سومي که از اين هر دو عبور کرده اند هر يک به نحوي نسبت به وضعيت موجود گلايه مند و معترضند. از همين رو به نظر مي آيد که هيچ يک از طرف هاي دعواهاي سياسي اين روزها در ساختار سياسي کشور نمي توانند مدعي سخنگويي از جانب مردم باشند و هر کدام تنها بخشي از مطالبات و اعتراضات موجود در سطح جامعه را شنيده و به آن توجه نشان مي دهند.»
    
    
    صورت مسئله را پاک نکنيد
    روزنامه آرمان در مطلبي نوشت: «ممکن است برخي ضعف عملکردها، به مرور بعضي از راي دهندگان را ناراضي کند. اما اين نارضايتي به تدريج اتفاق مي افتد نه طي چند ماه. در اين ميان يک مقدار حوادث اعتراضي دي ماه، به نظر مي رسد رويداد تازه سال 96 باشد.»
    اين روزنامه زنجيره اي در ادامه نوشت: «نمي توان باور کرد کساني که در دي ماه اعتراض کردند همان کساني بودند که به آقاي روحاني راي داده بودند. ايران 80 ميليون جمعيت دارد و حدود 18ميليون نفر هم در انتخابات اخير راي ندادند. اگر فرض کنيم يک سوم اين 18ميليون هم اصولا به نظام و سازوکارهاي حاکم بر آن باور نداشته باشند و اگر يک صدم آنها هم حاضر باشند براي نظرات خود به خيابان بيايند، همان اتفاقي رخ مي دهد که در دي ماه رخ داد.»
    مدعيان اصلاحات، به پاک کردن صورت مسئله علاقه زيادي دارند. محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت- دي 96- گفته بود: « اوضاع به اين صورت که در فضاي مجازي جلوه داده مي شود، نيست. مردم هنوز دولت را دوست دارند و اگر عده اي عنوان مي کنند که پشيمان هستند به نظر مي رسد بايد از آنان پرسيد که شما کي راي داديد؟ شايد خيلي از آنان جزو کساني نباشند که راي داده بودند.» چندي پيش يکي از رسانه هاي حامي دولت در واکنش به بي توجهي دولتمردان به مطالبات مردم و انداختن تقصيرها به گردن طرف مقابل و پاک کردن صورت مسئله توسط مقامات ارشد دولت نوشته بود: «فردي به روحاني راي داده است و حالا پشيمان است و فکر مي کند رئيس جمهور نمي تواند به وعده هاي خود عمل کند. آيا بايد به او تاخت و گفت تو اصلا کي راي داده اي و او را تحقير کرد؟ مردم به گراني هاي اخير اعتراض دارند بايد به آنها گفت که مسائل اقتصادي را بهانه کرده اند. چرا به جاي شنيدن حرف اين مردم سريع مي خواهيد بگوييد کار رقباي شماست؟ برخي از اعضاي دولت دوازدهم فکر مي کنند کار براي روحاني تازه شروع شده است و فراموش کرده اند روحاني وارد سال پنجم رياست خود شده است. مردم وقتي اعتراض مي کنند به يک روند 4 ساله اعتراض مي کنند نه 7، 8 ماه. فرض کنيم برخي از اين اعتراض ها هم کار رقباي دولت است. اين نشان مي دهد که وضعيت اقتصادي کشور مناسب نيست که عده اي توانسته اند در اين فضا موج سواري کنند. بهتر است برخي از اعضاي دولت ادبيات خود را تغيير دهند و فکر نکنند پشت هر اعتراضي دست پنهاني نهفته است. مردم دوست دارند زندگي آرام و بدون دغدغه اي داشته باشند. بهتر است به جاي متهم کردن آنها به راي ندادن کاري کنيم راحت زندگي کنند. لطفا به اين نوع حرف زدن پايان دهيد. دود اين ادبيات شايد امروز نه ولي قطعا در انتخابات مجلس يازدهم و انتخابات رياست جمهوري 1400 به چشم اصلاح طلبان اعتدال گرايان خواهد رفت.»
    
    
    کج فهمي اصلاح طلبانه از توسعه
    روزنامه اصلاح طلب همدلي در يادداشتي با عنوان «ايران با کره جنوبي برابر بود» به بهانه احتمال مذاکره ميان کره شمالي و آمريکا نوشت: «مي گويند ايران و کره جنوبي در سال هاي دهه 1960 تصميم گرفتند روند مدرنيزاسيون و توسعه کشورهاي خود را آغاز کنند. اکنون که بيش از نيم قرن از آن سال ها مي گذرد کره جنوبي جزو بيست کشور پيشرفته اقتصادي جهان به شمار مي آيد و ايران هنوز اندر خم يک کوچه است. در اين روزها که سخن از احتمال مذاکره و ديدار ميان رهبر کره شمالي و رئيس جمهور آمريکا مي رود اين پرسش به ذهن متبادر مي شود که آيا کره شمالي نيز از ايران سبقت مي گيرد و «برجام»ي را به امضا و تصويب مي رساند که سرانجام آن دستيابي به پيشرفت و توسعه خواهد بود؟»
    اي کاش اين روزنامه يک کشور را مثال بزند که برجامي را امضا کرده و سرانجام دستيابي به پيشرفت و توسعه که هيچ سرانجامي به خير و عافيت نصيبش شده؛ ليبي نمونه آشکار در برابر اينها است اگر ببينند.
    در اين مورد بايد گفت که متاسفانه طيف شبه روشنفکر در ايران به هيچ عنوان نمي خواهد دلايل جهش اقتصادي برخي کشورهاي آسياي دور را بفهمد. در اين باب آنها چون طوطي تکرار کننده آموزه هاي رسانه اي غرب هستند. تلقين نظام سلطه اين است که سرسپردند و پيشرفت کردند چنانکه در همين سطرهاي روزنامه همدلي ببينيد که مي گويد «برجامي را به امضا مي رساند که سرانجام آن پيشرفت است.»! گويا اين جماعت معناي پيشرفت را نمي داند. حتما تصور روزنامه هاي زنجيره اي از پيشرفت؛ باز شدن درهاي صادرات بدون هيچ تحريمي و بدل شدن جامعه به مصرف کننده توليدات لوکس و شيک غرب. چرا که غرب چه با برجام و چه بدون آن در نقش صادر کننده تکنولوژي قرار نمي گيرد. وقتي پيشرفت صورت مي گيرد که مسئولان و رسانه ها و روزنامه هاي آن به جاي باورمندي به بيگانه، جوانان خويش را باور کنند.
    راز موفقيت نظير اين کشورها نه در نزديکي و دوري از فلان کشور، بلکه در توجه به ظرفيت هاي داخلي، تربيت نيروي انساني متعهد (نه واداده)، در روحيه سخت کوشي، شکست ناپذيري و دوري از اشرافي گري نهفته است. در حالي که دنيا به پيشرفت هاي ستايش برانگيز ايران در بعضي رشته ها اذعان دارد برخي از همين مديران غربگرا در حال تزريق «ما نمي توانيم» به جامعه بودند و مي گفتند فقط مي توانيم آبگوشت بزباش و قرمه سبزي درست کنيم.
    پروفسور هاجون چنگ، استاد کره اي اقتصاد دانشگاه کمبريج، مشاور پيشين بانک جهاني و بانک توسعه آسيا و مولف ۱۴ کتاب، در کتاب «نيکوکاران تبهکار» راز پيشرفت کره جنوبي را فاش مي کند. به گفته اين استاد برجسته جهاني، دليل جايگاه اقتصادي امروز کره جنوبي و بسياري از کشورهاي ديگر دقيقا عکس چيزي است که امروز تبليغ مي کنند! وي مي گويد: «مورد کره، موردي استثنايي نيست و عملا تمام کشورهاي توسعه يافته امروز، از جمله بريتانيا و ايالات متحده، يعني کشورهايي که زادگاه بازار آزاد و تجارت خارجي آزاد پنداشته مي شوند، بر اساس سياست هايي ثروتمند شده اند که با اقتصاد نوليبرالي در تضاد است.»
    
    
    نقش ترامپ در استيضاح!
    روزنامه ايران در سرمقاله خود به قلم يک نماينده مجلس عضو فراکسيون اميد براي زير سوال بردن طرح استيضاح سه وزير دولت، آسمان و ريسمان را به هم بافت و حتي پاي ترامپ را هم به اين استيضاح باز کرد. در اين يادداشت آمده است: «سهم عملکرد و کارنامه وزارتخانه ها را در اين استيضاح مي توان سهمي حداقلي دانست که اگر قرار بود ملاک اصلي براي استيضاح باشد- چنانکه بايد اينگونه باشد- چنين طرحي اساساً نمي بايست به جريان مي افتاد. اما عوامل بيروني يا محيطي است که زمينه را براي سه استيضاح همزمان فراهم کرده اند. آن هم در شرايطي که همزماني سه استيضاح تاکنون در تاريخ ايران سابقه نداشته است. مجموعه اين عوامل را مي توان به مواردي چون اعتراضات ديماه، فشارهاي آمريکا به توافق برجام و بحث تحريم هاي جديد اين کشور، مجموعه نارضايتي هاي موجود در کشور، اتفاقات و سوانح ماه هاي اخير و نهايتاً نوع ادبياتي که در برخي مقاطع از دولت شنيده مي شود، تقسيم بندي کرد.»
    ايران نوشت: «تشديد فشارهاي آمريکا و رجزخواني هاي ترامپ و برخي کشورهاي ديگر عليه کشورمان نيز فضا را براي فشار مضاعف طيف مخالفان دولت به دستگاه اجرايي فراهم کرده که اکنون خود را به شکل اين طرح هاي مکرر استيضاح نشان مي دهد. ضمن اينکه برخي دلخوري ها از ادبيات مقامات دولت هم مشوق به جريان افتادن چنين استيضاحي است. با چنين تفسيري بايد اذعان کرد که سه استيضاح اخير داراي پايه هاي محکم فني و کارشناسي نيستند و پاسخ دادن به يک سري عوامل بيرون از اختيار وزرا با استيضاح آنها، هم انطباقي با منافع عمومي ندارد و هم نوعي سياسي کاري محسوب مي شود.»
    اين نماينده طيف موسوم به اصلاح طلب که از نقش تشديد فشارهاي آمريکا و رجزخواني هاي ترامپ در استيضاح مي نويسد، کساني هستند که با ديدن يک مقام غربي دست از پا گم کرده، به گرفتن عکس هاي يادگاري پرداختند که عزت يک ملت را جريحه دار کرد.
    نگاهي به ديروز نامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21866 به تاريخ 22/12/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دوست كودكان
متن مطالب شماره 642، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است