|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: گام سوم همكاري صنعت نفت و دانشگاه ها برداشته شد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4495
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


گام سوم همكاري صنعت نفت و دانشگاه ها برداشته شدشانا : وزير نفت، امضاي پنج قرارداد جديد تحقيقاتي و پژوهشي را در حوزه اکتشاف الگويي مناسب براي تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه دانست و گفت: با امضاي اين قراردادها، گام سوم همکاري بين صنعت نفت و دانشگاه‎ها برداشته شد. قراردادهاي پژوهشي حوزه اکتشاف شرکت ملي نفت ايران، صبح روز گذشته با حضور وزراي نفت و علوم، ميان علي کاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت و روساي دانشگاه‎هاي شهيد بهشتي، فردوسي مشهد، خوارزمي، صنعتي شاهرود و شهيد چمران اهواز امضا شد.
    بيژن زنگنه روز گذشته در مراسم امضاي قراردادهاي پژوهشي در حوزه اکتشاف ميان شرکت ملي نفت ايران و پنج دانشگاه معتبر کشور، ضمن تشکر از وزراي پيشين علوم، تحقيقات و فناوري يادآور شد: با امضاي قراردادهاي پژوهشي امروز، سومين بار است که قراردادهاي پژوهشي ميان شرکت‎هاي اصلي وزارت نفت با دانشگاه هاي معتبر امضا مي شود. وي با اشاره به اينکه نخستين قراردادهاي پژوهشي مربوط به افزايش برداشت از ميدان هاي نفتي بود که خوشبختانه با همکاري وزارت علوم و پيگيري دانشگاه ها اين قراردادها اجرايي شده و در قالب آنها انستيتوهاي نفت نيز فعال مي شوند، ادامه داد: انجام پروژه هاي مربوط به مطالعه يک ميدان يا مخزن، کاري گروهي است و اينگونه نيست که يک استاد و يک دانشجو بتوانند آن را انجام دهند.زنگنه ادامه داد: از اين رو طيف وسيعي از متخصصان رشته هاي علوم پايه و مهندسي با يکديگر در زمينه يک مخزن مطالعه مي کنند و بعد از آن وارد کارهاي پژوهشي مي شوند تا نفت بيشتري از مخازن برداشت شود
    وزير نفت، هدف از امضاي قراردادهاي پژوهشي در بخش پايين دستي را خلق و بهبود فرآيندهاي توليد در بخش پرمصرف مثل توليد متانول، اوره، آمونياک، شيرين سازي گاز و بخشي از تصفيه نفت عنوان کرد و ادامه داد: در اين بخش، دانشگاه ها برخلاف بخش بالادستي، بيش از ۶۰ سال سابقه فعاليت و مطالعه دارند. به گفته وي، سابقه دانشگاهي در بخش بالادستي در ايران به بيش از ۲۰ سال نمي رسد و استادان فعال در اين حوزه اغلب جوان هستند.
    زنگنه از امضاي قراردادهاي پژوهشي در بخش اکتشاف با پنج دانشگاه معتبر به عنوان سومين گام همکاري وزارت نفت با دانشگاه ها نام برد و افزود: به اين ترتيب پنج دانشگاه ديگر به مجموع دانشگاه هاي همکار علمي وزارت نفت اضافه شده است و اميدواريم با علاقه مندي دانشگاه ها، اين پروژه ها به سرعت اجرايي شود.
    وي گفت: سرمايه گذاري در بخش پژوهش و تحقيقات جزو بهترين سرمايه گذاري‎ها در کشور است؛ هرچند موافق نيستم پول به پژوهشگاه هاي دولتي تابع وزارتخانه ها داده شود. زنگنه يادآور شد: اين طور نيست که پول بيشتر، خروجي بيشتري داشته باشد، زماني خروجي پروژه ها افزايش مي يابد که متقاضي پروژه نيز وجود داشته باشد تا بتواند از يافته هاي علمي در بخش هاي مختلف استفاده کند.
    وي در ادامه با بيان اينکه بخش اکتشاف در اين سال ها به دليل کمبود منابع مالي و معضلاتي که صنعت نفت داشته است نتوانسته بسياري از برنامه هاي خود را پيش ببرد، تصريح کرد: اميدوارم اجراي اين قراردادهاي پژوهشي، دستاورد زيادي براي صنعت نفت و دانشگاه ها داشته باشد. زنگنه ادامه داد: امضاي پنج قرارداد جديد تحقيقاتي و پژوهشي در حوزه اکتشاف، الگويي مناسب براي ارتباط صنعت و دانشگاه است.
    وزير نفت درباره اعتبار در نظر گرفته شده براي اين قراردادها هم توضيح داد: ارزش ريالي و ارزي ۵ قرارداد پژوهشي که امروز با دانشگاه‎هاي کشور امضا شد، در مجموع بالغ بر ۵/ ۱ ميليون يورو و حدود ۳ ميليارد تومان در فاز نخست است که در مراحل بعدي افزايش مي ‎يابد. زنگنه درباره اينکه آيا دانشگاه هايي که امروز قرارداد پژوهشي با آنها امضا شد، مي‎توانند با شرکت هاي خارجي همکاري کنند، آن را تاييد کرد و گفت: در تمام قراردادهاي پژوهشي که تاکنون امضا شده است بر اين موضوع که دانشگاه هاي داخلي طرف قرارداد با وزارت نفت مي‎توانند با يک دانشگاه معتبر خارجي يا موسسات معتبر پژوهشي تعامل داشته باشند، توصيه و در برخي از قراردادهاي گذشته اين مهم محقق شده است.
    معاون مهندسي، پژوهش و فناوري وزير نفت نيز در مراسم روز گذشته گفت: با همکاري دانشگاه‎ها در اجراي قراردادهاي پژوهشي شرکت ملي نفت ايران، مسير بهره‎مندي از فناوري‎هاي حوزه اکتشاف هموار مي‎شود. حبيب‎الله بيطرف در آيين امضاي پنج قرارداد پژوهشي بين شرکت ملي نفت ايران و پنج دانشگاه کشور افزود: نگاه راهبردي مديران ارشد وزارت نفت به ويژه وزير نفت به جايگاه پژوهش و فناوري در صنعت نفت، فرصت ارزشمندي را فراهم کرده تا در بخش اکتشاف نيز مانند بخش توليد و ازدياد برداشت، از ظرفيت دانشگاه‎هاي مهم و معتبر داخلي استفاده و زمينه انتقال و توسعه فناوري فراهم شود. وي گفت: بي‎ترديد بخش اکتشاف به عنوان نخستين زنجيره ارزش در صنعت نفت نيازمند بهره‎گيري از فناوري هاي روز دنيا است تا امکان دستيابي به نتايج دقيق‎تر در اين حوزه فراهم شود.
    به گفته معاون وزير نفت، از آنجا که فعاليت‎هاي اکتشافي هر روز سخت‎تر و پيچيده‎تر مي‎شود، بهره‎مندي از فناوري‎هاي پيشرفته و استفاده از تجارب بين‎المللي براي درک بهتر مطالعات زمين‎شناسي، ژئوفيزيکي و ژئوشيميايي، خصوصيات مخزني و مخاطرات حفاري از اهميت بيشتري برخوردار است و همه اينها مستلزم دستيابي و استفاده از طيف وسيعي از استادان و کارشناسان و همچنين کاربرد فناوري‎هاي روز دنيا است.بيژن زنگنه، در حاشيه امضاي پنج قرارداد پژوهشي با دانشگاه هاي کشور، در جمع خبرنگاران درباره فرد اختلاسگر اظهار کرد: اين فرد در ترکيه پنهان شده است.
    وي افزود: مطالبي که درباره فرار وي به کانادا مطرح مي شود به نظر شايعه اي است که خودش منتشر مي کند تا در ترکيه به دنبالش نباشند. وزير نفت با بيان اينکه «اموال کشف شده از اختلاس گر نفتي بيش از مبلغ اختلاس است»، گفت: خوشبختانه با پيگيري دستگاه قضايي و نيروهاي امنيتي، مبلغي بيشتر از اختلاس صورت گرفته، کشف شده است. زنگنه درباره امضاي قراردادهاي جديد نفتي نيز گفت: هر وقت قرارداد جديدي امضا کرديم، اعلام مي شود. وي با اشاره به فرا رسيدن ۲۹ اسفند سالروز ملي شدن صنعت نفت اظهار کرد: ملي شدن صنعت نفت به معناي حاکم شدن ملت ايران بر همه امور صنعت نفت است که پس از پيروزي انقلاب اسلامي تحقق يافت.زنگنه افزود: ملي شدن صنعت نفت در زمان خودش بيشتر از آنکه يک حرکت صنعتي باشد، يک حرکت سياسي براي مسلط شدن ملت بر مقدرات اين صنعت در کشور بود.
    گام سوم همکاري صنعت نفت و دانشگاه ها برداشته شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات مديريت راهبردي
متن مطالب شماره 34، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است