|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/12/22: كارشناسان از خطرات «چهارشنبه سوري» مي گويند: با آتش چهارشنبه آخر سال عيد نوروز را عزا نكنيد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22073
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21866 22/12/96 > صفحه 11 (حوادث - اخبار كشور) > متن
 
      


كارشناسان از خطرات «چهارشنبه سوري» مي گويند: با آتش چهارشنبه آخر سال عيد نوروز را عزا نكنيد
    
    در حالي که کمتر از چند روز تا آغاز بهاري جديد وقت باقي است و بسياري آماده رسيدن سال نو هستند، خانواده هايي آرامششان در آتش مي سوزد و حسرتي هميشگي برايشان بر جاي مي ماند.
    کم کم به آستانه برگزاري سال نو نزديک مي شويم. رنگ و بوي خانه ها و خيابان ها بهاري شده و همه در تکاپوي نو شدن سال ولي در اين ميان برخي به دنبال خريد وسايل آتش بازي براي چهارشنبه آخر سال هستند. چهارشنبه اي که با بي احتياطي مي تواند رنگ سياهي را تا پايان عمر براي زندگي فرد به همراه داشته باشد. شبي که مردم ايران باستان از آن به عنوان چهارشنبه سوري ياد مي کردند اين سال ها به نوعي به چهارشنبه آخر سال تبديل شده است.
    چهارشنبه اي که بسياري از خانواده ها را داغدار کرده يا با جراحت هاي بسيار سنگين موجب حسرت هميشگي شده، حسرتي که تا ابد زخمي بر پيکره افراد وارد کرده است. آمارهاي حوادث در چهارشنبه آخر سال نشان مي دهد که اغلب اين افراد از ناحيه چشم و دست مصدوم شده اند. همچنين، قشر جوان نيز، بيشترين مصدومان اين حوادث هستند. اين در حالي است که مسئولان امر به خصوص وزارت بهداشت، همواره نسبت به عواقب خطرناک آسيب هاي حوادث چهارشنبه سوري هشدار مي دهند.
    
    

    
    مجتبي خالدي، سخنگوي اورژانس کشور از جمله کساني بوده که سال ها در برنامه هاي اورژانس در چهارشنبه آخر سال نقش موثر داشته است. خالدي در گفت وگويي اظهار داشت: فعاليت در اورژانس جزو مشاغلي بوده که در ايام تعطيل و عيد و... در کنار خانواده کمتر هستيم ولي تجربه ما در امدادرساني به حادثه ديدگان چهارشنبه آخر سال نشان مي دهد که اگر خانواده ها در اين ايام در کنار جوانان و نوجوانان باشند کمتر فرزندانشان دچار آسيب مي شوند.
    خالدي در توصيه به مردم در اين ايام گفت: از پريدن از روي آتش با چادر، مانتوي بلند، شال بلند و يا لباس گشاد جداً اجتناب کنيد و اگر گوشه لباستان آتش گرفت به هيچ وجه ندويد زيرا اينکار باعث رسيدن اکسيژن بيشتر به آتش شده و آنرا شعله ورتر مي سازد. به جاي اين کار، بر روي زمين خوابيده و آهسته روي زمين بغلتيد، با پتو، پالتو يا... روي آتش لباس را بپوشانيد تا با جلوگيري از رسيدن اکسيژن، آتش خفه و خاموش شود.
    خالدي تاکيد کرد: از انداختن شيشه آمپول و قوطي اسپري و... در آتش اکيداً خودداري کنيد، زيرا با انفجار آنها ترکش هايي توليد مي شود که درصورت اصابت به چشم، صورت و... صدمات غير قابل جبراني به وجود خواهد آورد.
    سخنگوي اورژانس کشور خاطر نشان کرد: سالمندان، بيماران قلبي، مادران باردار، نوزادان و... در مقابل آلودگي صوتي و صداهاي بلند و ناهنجار ترقه هاي خطرناک و پرصدا، بسيار آسيب پذيرند. آنها را عزيزان خودمان بدانيم و به آرامش و سلامت آنها هم فکر کنيم؛ از آلودگي صوتي شديد پرهيز کنيم تا موجب تشديد بيماري، سکته و... يا عامل مرگ کسي نشويم.
    
    

    
    پيرحسين کوليوند، سرپرست سازمان اورژانس کشور، در ارتباط با اين حوادث اظهار داشت: سال گذشته نزديک به 2 هزار نفر مصدوم داشتيم که 5 نفر فوت کردند و 20 نفر نيز دچار معلوليت و تعدادي نيز دچار قطع عضو شدند.
    وي افزود: مردان 4 برابر بيشتر از خانم ها دچار آسيب مي شوند و شايع ترين آسيب ها شامل پارگي ها و بريدگي ها است، همچنين تقريبا 91 درصد مصدومين در شهرها اتفاق مي افتد و 35 درصد آسيب ديدگان از دانش آموزان هستند. بيشترين مواد محترقه نيز ترقه است و طبق آمار 56 درصد اين مواد از دست فروشان تهيه مي شود.
    کوليوند گفت: آمار امسال تاکنون کمتر از سال گذشته است، اما 71 درصد مصدومين بين سنين 6 تا 18 سال هستند. حدود 81 درصد از مواد محترقه مثل ترقه استفاده مي کنند که 19 درصد مصدوم و بستري شده اند و 67 درصد نيز ترخيص شدند.
    
    

    
    سرپرست سازمان اورژانس خاطرنشان کرد: تاکنون در کل کشور نسبت به سال گذشته تعداد مصدومين کاهش داشته و اگر مردم کمک کنند و اطلاعات جوانان و نوجوانان را بالاتر ببرند، اين روند کاهش بيشتري نسبت به سال گذشته خواهد داشت.از سوي ديگر، رئيس انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي ضمن هشدار در مورد استفاده از مواد محترقه دست ساز گفت: براي قطع عضو و سوختگي هايي با درجه شديد نمي توان اقدام ترميمي زيادي انجام داد و فرد تا پايان عمر با اين آسيب ها همراه مي شود.
    علي بيژني، رئيس انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي در ارتباط با حوادث چهارشنبه آخر سال و تاثيرات آن بر سلامت جسماني افراد، اظهار داشت: متاسفانه امروزه اکثر موادي که در اين شب توسط جوانان و نوجوانان استفاده مي شوند از نوع دست ساز بوده که به دليل تهيه نادرست و مشخص نبودن دقيق ميزان ترکيبات، حالت انفجاري بيشتري دارد.
    وي گفت: قطع انگشت، آسيب به بيني و صورت، کوري چشم از جمله عوارض ناشي از اين انفجار بوده، بنابراين خانواده ها بايد حتي المقدور اين مواد محترقه را از مراکز قابل اطمينان خريداري کنند و يا به طورکلي دور آن را خط بکشند، چرا که آسيب ناشي از اين مواد يک عمر حسرت براي فرد و خانواده اش به همراه دارد.
    همه ساله علي رغم هشدارهاي مسئولان و کارشناسان همچنان شاهد حوادث چهارشنبه آخر سال هستيم. چهارشنبه اي که هيجان آني را به حسرت هميشگي براي برخي افراد تبديل مي کند.
    قيمت سلامتي انسان به هيچ وجه با شادي هاي زودگذر قابل قياس نيست و بسياري از آسيب هاي سوختگي جبران پذير نبوده و تا پايان عمر همراه فرد است بنابراين خانواده ها در اين ايام بايد در کنار فرزندان خود بوده و با فرهنگ سازي، شاهد کاهش حوادث و آسيب هاي ناشي از آن باشيم.
    
    كارشناسان از خطرات «چهارشنبه سوري» مي گويند: با آتش چهارشنبه آخر سال عيد نوروز را عزا نكنيد
    


 روزنامه كيهان، شماره 21866 به تاريخ 22/12/96، صفحه 11 (حوادث - اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي حقوقي قانون يار
متن مطالب شماره 3 (پياپي 103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است