|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: استعفاي كارمند؛ تهديد يا حق طبيعي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4294
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


كافه سوال 
استعفاي كارمند؛ تهديد يا حق طبيعي؟


نويسنده: Liz Ryan
مترجم: مريم مرادخاني

مشاور عزيز، ماه گذشته، کارمندي به نام مارتينا در نامه اي از شما راهنمايي خواسته بود که چگونه درخواست اضافه حقوق کند. شما نيز به او توصيه کرديد که به مديرش بگويد حقوقش را افزايش دهد، وگرنه استعفا خواهد داد. توصيه هايتان برايم جالب بود چون دقيقا اتفاق مشابهي در محل کار من افتاده است.
    من مدير يکي از واحدهاي شرکت هستم. هفته گذشته، يکي از کارکنانم به نام «فرن»، به من اولتيماتوم داد که اگر او را ارتقا ندهم، استعفا خواهد داد.
    او از دو سال پيش همکاري اش را با ما شروع کرده. قرار بود در آگوست ۲۰۱۷، به يکي از جايگاه هاي ارشد ارتقا پيدا کند اما به دليل کمبود بودجه، اين قضيه به تعويق افتاد. من بابت اين بدقولي واقعا ناراحت بودم و همان موقع از او عذرخواهي کردم.
    در اوايل ماه ژانويه امسال، با ترفيع او موافقت شد اما تا روند اداري اش طي شود کمي طول مي کشد.
    فرن تا حالا اعتراضي نکرده اما فکر مي کنم صبرش تمام شده. دوست ندارم استعفا بدهد اما به هر حال، فرآيند ارتقاي کارکنان زمانبر است و از دست من کاري ساخته نيست. به علاوه، تيم مديريتي سازمان که نمي تواند همه کارهايش را تعطيل کند و فقط به ترفيع رتبه او رسيدگي کند.
    اگر فرن با من همانطوري رفتار کند که به مارتينا توصيه کرده بوديد، اصلا اين رفتار را نمي پسندم. به نظرم براي جلب حمايت مدير، راه هاي بهتر و مسالمت آميزتري وجود دارد.

    
    حالا سوالم اينجاست که اگر نتوانم تيم مديريتي سازمان را متقاعد کنم که کمي عجله کنند و کارهاي مربوط به ارتقاي فرن را به سرعت انجام دهند، چطور مي توانم از رفتن او جلوگيري کنم؟
    
    پاسخ: دوست عزيز، برايم جالب است که همه ما تا چه حد درباره رابطه رئيس-مرئوسي شست وشوي مغزي داده شده ايم.
    
    بسياري از ما گاهي دچار اين تفکر مي شويم که رئيس از بقيه بالاتر است و همه کارکنان بايد به او تعظيم کنند؛ اين بي معني است. وقتي من يک لوله کش استخدام مي کنم تا سيستم لوله کشي خانه ام را تعمير کند، از او انتظار ندارم در برابر من تا کمر خم شود.
    
    اگر بگويد: «اگر مبلغي را که توافق کرده ايم به من ندهيد، من هم کار را انجام نمي دهم»، حق ندارم ناراحت شوم يا احساس کنم به من توهين شده. او حقش را مي خواهد. آيا اينکه کسي حقش را بخواهد، اولتيماتوم است؟ يا تهديد؟
    
    وقتي کارمندي، در نهايت احترام و با رعايت اخلاق حرفه اي به ما مي گويد: «اگر حقوقم را افزايش ندهيد، مجبورم شرکت را براي هميشه ترک کنم» يا «اگر به وعده اي که ماه ها پيش به من داده ايد، عمل نکنيد و من را ارتقا ندهيد، مجبورم استعفا دهم»، بلافاصله مي گوييم «او دارد به من اولتيماتوم مي دهد».
    
    ما مي گوييم: «کارمندم من را تهديد به استعفا کرد». ما از اينکه يک کارمند تا اين حد جسور است، وحشت زده و شوکه مي شويم، درحاليکه در همه جاي دنيا، مديران هرچه مي خواهند به کارمندانشان مي گويند و کسي خم به ابرو نمي آورد و هيچ کس اعتراضي نمي کند.
    
    آيا به نظرت اين طرز تفکر اشتباه نيست؟ به نظرت ناکارآمد نيست؟ مارتينا کسي را تهديد به استعفا نکرد. او قصد نداشت استعفا دهد. او فقط براي ماندن در آن شرکت به کمک و حمايت رئيسش نياز داشت.
    
    تو گفتي: «از دست من کاري ساخته نيست».
    
    هر مديري که مي خواهد از مسووليت شانه خالي کند چنين حرفي مي زند.
    
    وقتي تو درباره مشکلي که در کسب وکارتان پيش آمده، سکوت مي کني و مديران ارشد را در جريان قرار نمي دهي، دودش به چشم چه کسي مي رود؟
    
    اگر استعفاي احتمالي فرن، يک مشکل بزرگ نبود، احتمالا تا حالا به او گفته بودي: «متاسفم فرن! اما ماه ها طول مي کشد تا کارهاي مربوط به ارتقاي تو انجام شود، البته اگر انجام شود! اگر قصد داري شرکت را ترک کني، کاملا درکت مي کنم. هر کمکي از دستم بر بيايد، انجام مي دهم».
    
    اما تو چنين چيزي به او نگفتي. تو نمي خواهي فرن را از دست بدهي اما از طرف ديگر، نمي خواهي از او حمايت کني.
    
    از من پرسيدي: «اگر تيم مديران با ترفيع او موافقت نکردند يا تاخير داشتند، چطور مي توانم از رفتن او جلوگيري کنم؟». بهتر است سوالت را تغيير دهي. به جايش اين سوال را مطرح کن: «چطور مي توانم موافقت تيم مديران را جلب کنم تا هرچه سريع تر حکم ارتقاي فرن را اجرا کنند؟»
    
    همه ما با ترس آشنا هستيم و آن را درک مي کنيم. بسياري از ما ترس را در محيط کار تجربه کرده ايم. اولين قدم براي غلبه بر ترس، پذيرش آن است.
    
    تو مي گويي: «کاري از دست من ساخته نيست». چرا فرن بايد بهانه تراشي هاي تو را بپذيرد؟
    
    چرا کاري از دستت ساخته نيست؟
    
    من بارها و بارها از کارکنانم حمايت کرده ام. بسياري از رهبران اين کار را مي کنند. بارها از موضعم دفاع کرده ام با وجودي که از عواقبش مي ترسيدم. توهم اگر مي خواهي يک رهبر سازماني موفق باشي و راه و رسم زندگي شخصي و حرفه اي را ياد بگيري، بايد همين کار را بکني.
    
    تو به فرن قول داده بودي که ترفيع رتبه خواهد گرفت، سپس مجبور شدي به خاطر کسري بودجه، روي تعهدت پا بگذاري. حالا که وضعيت مالي شرکت بهتر شده، چه کاري مهم تر از عمل به وعده ايست که ماه ها از آن گذشته است؟
    
    مشغول انجام هر کاري هستي، آن را متوقف کن، نزد مديرت برو و به او بگو که ارتقاي شغلي فرن بايد هرچه سريع تر انجام شود، حداکثر تا آخر هفته آينده.
    
    شجاعت و صداقت را از فرن ياد بگير و با مديرت همانطور رفتار کن که فرن با تو رفتار کرد.
    
    صداقت يک کارمند، به معناي بدقلق بودن او نيست. صداقت فرن، باعث شده او از بيان حقايق هراسي نداشته باشد. آيا تو هم مي تواني به اين جايگاه برسي و حقايق را
    
    بيان کني؟
    
    كافه سوال: استعفاي كارمند؛ تهديد يا حق طبيعي؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از "Liz Ryan"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه ساخت و ساز
متن مطالب شماره 180، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است