|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: معاون نظارتي آخرين وضعيت ساماندهي موسسات را تشريح كرد: فاز جديد ادغام ها در بازار پول
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4495
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


معاون نظارتي آخرين وضعيت ساماندهي موسسات را تشريح كرد: فاز جديد ادغام ها در بازار پول
    
    دنياي اقتصاد : فرآيند انتظام بخشي و ادغام بانک ها و موسسات مالي نظامي کليد خورد. روز گذشته معاون نظارت بانک مرکزي در يک نشست خبري حاضر شد تا رسانه ها و افکار عمومي را در جريان کامل روند ساماندهي موسسات غيرمجاز قرار دهد.
    اظهارات فرشاد حيدري ازپايان فرآيند ساماندهي موسسات غيرمجاز و آغاز فاز جديد اصلاحي از ساماندهي در بازار پول حکايت داشت. مرحله اول ساماندهي موسسات غيرمجاز و تصفيه بازار پول از وجود اين گونه موسسات بود. مرحله دوم در قالب ادغام موسسات مالي مجاز و با هدف اصلاح در شبکه بانکي انجام مي شود. خبري که اين ديدگاه را تاييد مي کرد ادغام موسسات مالي وابسته به نهادهاي نظامي کشور بود. به گفته او با مذاکرات و توافق هايي که با ستاد کل نيروهاي مسلح شده است، ادغام موسسه اعتباري ثامن و بانک مهر اقتصاد در بانک انصار نهايي شده است. از صحبت هاي معاون نظارت بانک مرکزي اينطور برمي آمد که در مراحل بعدي تصميماتي براي بانک قوامين، موسسه کوثر و بانک حکمت ايرانيان نيز گرفته خواهد شد که هنوز نهايي نشده است.
    
    ادغام نظامي ها در بازار پول
    خبر ادغام موسسه اعتباري ثامن و بانک مهراقتصاد موضوع جديدي نيست؛اما تغييرمحل ادغام موضوع جديدي بود که در روز گذشته اطلاع رساني شد، چراکه شهريور ماه تصميم گرفته شده بود که موسسات اعتباري ثامن و بانک مهر اقتصاد در موسسه اعتباري کوثر ادغام و بانک کوثر را شکل دهند اما آنچه که نيمه دوم سال تغيير کرد، «ادغام گيرنده» بود. طبق اعلام معاون نظارت بانک مرکزي، ادغام گيرنده از موسسه اعتباري کوثر به بانک انصار تغيير کرده و با ادغام اين سه موسسه و بانک، «بانک انصار» به يک بانک بزرگ تر تبديل خواهد شد. حيدري وعده داد که فرآيند ادغام در روزهاي پاياني سال جاري آغاز شود و در بهار سال آينده به پايان رسد. او هدف بانک مرکزي از اين اقدام را ايجاد بانک هايي با سلامت مالي بالا و باثبات بيشتر اعلام کرد. اين تصميم با همکاري و هماهنگي بانک مرکزي، وزارت امور اقتصادي و دارايي و ستاد کل نيروهاي مسلح اتخاذ شده است. معاون نظارت بانک مرکزي از ادغام تعاوني ثامن و بانک مهر اقتصاد در بانک انصار به عنوان «مرحله اول» برنامه ريزي هاي صورت گرفته، ياد کرد. حيدري معتقد است که با اين ادغام، يک بانک جامع تر براي خانواده نيروهاي مسلح ايجاد خواهد شد. او به سپرده گذاران، کارکنان و موسسات اين سه موسسه اطمينان داد که جاي هيچ نگراني در فرآيند ادغام نخواهد بود و خروجي، يک بانک قوي تر و بزرگ تر است که به نفع تمامي ذي نفعان خواهد بود. حيدري اظهارنظر قطعي راجع به ديگر موسسات مالي وابسته به نهادهاي نظامي نکرد، اما تلويحا تاييد کرد که تصميماتي براي تمامي موسسات مالي نظامي گرفته شده است. معاون نظارتي بانک مرکزي اطلاع رساني درباره ديگر تصميمات را به زمان اجرا موکول کرد. گفته هاي حيدري نشان مي دهد که در مرحله دوم، بانک هاي قوامين و حکمت ايرانيان و موسسه کوثر نيز ساماندهي خواهند شد. اما عمليات اجرايي ممکن است به شيوه هاي مختلفي اجرا شود و الزاما به صورت يکجا نخواهد بود. در واقع هنوز تصميم قطعي براي سه موسسه ديگر در مرحله اجرا گرفته نشده است. حيدري همچنين درخصوص بحث هاي مطرح شده درباره صدور مجوز براي بانک هاي تازه تاسيس گفت: «در سال هاي ۹۵ و ۹۶ هيچ مجوزي براي بانک جديد صادر نشده است. اما درخواست مجوز از سوي آستان قدس رضوي و تاسيس بانک در مناطق آزاد مانند چابهار و کيش در بانک مرکزي در دسترس بررسي قرار دارد و هنوز تصميمي درباره آنها گرفته نشده است.»
    
    آخرين وضعيت ساماندهي تعاوني هاي منحله
    بخش عمده اي از نشست خبري ديروز به آخرين آمارهاي تعاوني هاي منحله اختصاص يافته بود. حيدري در روز گذشته آخرين آمار تعداد سپرده گذاران تسويه شده را براي بزرگ ترين تعاوني هاي منحله در سال ۹۶ اعلام کرد.تعاوني منحله فرشتگان: معاون نظارت بانک مرکزي تعداد سپرده گذاران تعاوني منحله فرشتگان را ۴۵۸ هزار و ۷۰۵ نفر اعلام کرد و گفت: «براساس مصوبات کميته منتخب سران سه قوه مقرر شد سپرده هاي تا ۲۰۰ ميليون تومان سپرده گذاران اين تعاوني منحله پرداخت شود و به هرکدام از سپرده گذاران بالاي ۲۰۰ ميليون تومان نيز ۲۰۰ ميليون تومان پرداخت شد.» حيدري علت عدم پرداخت سود به سپرده گذاران اين تعاوني را نه توقف فعاليت اقتصادي و بلکه کفاف ندادن دارايي ها آنها اعلام کرد. به گفته او، همواره دارايي هاي آنها از بدهي ها کمتر بوده و همين نقصان مانع پرداخت سود به سپرده گذاران از تاريخ انحلال تعاوني شده است. اين مقام مسوول بانک مرکزي با بيان اينکه بالغ بر ۹۸ درصد سپرده گذاران اين تعاوني تعيين تکليف شده اند، گفت: حدود ۴۵۰ هزار نفر از سپرده گذاران که سپرده زير ۲۰۰ ميليون تومان داشتند، سپرده هاي خود را دريافت کردند. مابقي سپرده سپرده گذاران که هرکدام ۲۰۰ ميليون تومان از سپرده هاي خود را دريافت کرده اند پس از شناسايي دارايي ها و در صورتي که اين دارايي ها از پوشش کافي برخوردار باشد، پرداخت خواهد شد.
    البرز ايرانيان، وحدت و افضل توس: معاون نظارتي بانک مرکزي تعداد سپرده گذاران تشکيلات موسوم به البرز ايرانيان را ۴۴ هزار و ۷۸۱ نفر عنوان کرد و گفت: «براساس مصوبات کميته منتخب سران سه قوه مقرر شد سپرده هاي تا ۱۰۰ ميليون تومان اين تعاوني منحله پرداخت شود. همچنين به هرکدام از سپرده گذاران بالاي ۱۰۰ ميليون تومان نيز ۱۰۰ ميليون تومان پرداخت شد.» او افزود: «سود سپرده هاي سپرده گذاران اين تعاوني منحله با توجه به ميزان دارايي هاي شناسايي شده، از زمان افتتاح حساب به ۱۵ درصد تقليل پيدا کرد.» به گفته حيدري حدود ۹۷ درصد سپرده گذاران اين تعاوني منحله تعيين تکليف شدند. مابقي سپرده سپرده گذاران نيز که هرکدام ۱۰۰ ميليون تومان از سپرده هاي خود را دريافت کرده اند پس از شناسايي دارايي ها و در صورتي که اين دارايي ها از پوشش کافي برخوردار باشد، پرداخت خواهد شد. رويه اجرايي شده براي تعاوني منحله البرز ايرانيان، عينا براي تعاوني هاي منحله وحدت و افضل توس نيز اجرايي شده است. به گفته معاون نظارتي بانک مرکزي ۴/ ۹۷ درصد از سپرده گذاران وحدت و حدود ۹۹ درصد از سپرده گذاران افضل توس نيز با همين شيوه تعيين تکليف شده اند.
     وليعصر رباط کريم و بدرتوس: دو تعاوني کوچکتر وليعصر رباط کريم و بدرتوس نيز از هفته گذشته در فرآيند ساماندهي قرار گرفته اند. معاون نظارت بانک مرکزي تعداد سپرده گذاران تعاوني وليعصر رباط کريم را ۲۷ هزار و ۳۵۷ نفر اعلام کرد و گفت: «از ۱۴ اسفندماه، عمليات تصفيه حساب با سپرده گذاران اين تعاوني آغاز شده و تا ۲۰ اسفندماه، ۱۷ هزار و ۸۶۱ نفر معادل ۶۵ درصد سپرده گذاران تعيين تکليف شدند.» حيدري همچنين تعداد سپرده گذاران تعاوني بدرتوس را ۵۱هزار و ۹۵۲ نفر اعلام کرد و گفت: «تا ۲۰ اسفندماه، ۴۵ هزار و ۳ نفر معادل ۸۷ درصد سپرده گذاران تعيين تکليف شدند.»در مجموع اظهارات اين مقام مسوول در بانک مرکزي نشان مي دهد که ۹۸ درصد از تعداد سپرده گذاران کل تعاوني ها منحله تعيين تکليف شده اند. اما نکته جالب توجه اينجاست که به گفته حيدري، ۲ درصد باقي مانده صاحب يک چهارم از کل اموال تعاوني هاي منحله بوده اند.
    
    اعتبار ۲۰ هزار ميليارد توماني بانک مرکزي
    حيدري با بيان اينکه بانک مرکزي بالغ بر ۲۰هزار ميليارد تومان براي ساماندهي و تعيين تکليف سپرده گذاران تعاوني هاي منحله اختصاص داده است، تصريح کرد: «با توجه به اينکه نقدشوندگي دارايي تعاوني هاي منحله زمانبر است بانک مرکزي وارد شد و در قبال دارايي آنها، خط اعتباري براي تسريع در پرداخت سپرده سپرده گذاران اختصاص داد.» او افزود: «تاکنون ۱۸ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان از اين خط اعتباري به سپرده گذاران پرداخت شده است.» به گفته معاون نظارت بانک مرکزي هيات هاي تسويه در اولين مرحله بايد اموال تعاوني ها را به فروش رسانده و منابع بانک مرکزي را برگردانند. در واقع به تعبير حيدري، با اين رويکرد آثار سوء تورمي اعتبار پمپاژ شده ازسوي بانک مرکزي به حداقل مي رسد و منابع خارج شده از اين بانک به تدريج به خانه اوليه خود بازخواهد گشت.
    معاون نظارتي آخرين وضعيت ساماندهي موسسات را تشريح کرد: فاز جديد ادغام ها در بازار پول
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات جنگل و صنوبر ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 2603)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است