|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: بازارساز قيمت ارز مداخله اي را به نرخ بازار نزديك كرد: رانت زدايي از بازار دلار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


بازارساز قيمت ارز مداخله اي را به نرخ بازار نزديك كرد: رانت زدايي از بازار دلاردنياي اقتصاد : بازارساز ارزي با افزايش سه کانالي دلار، قيمت ارز مداخله اي را به قيمت بازار نزديک کرد. درواقع با اقدام ديروز قيمت دلار و يورو تزريق شده به بازار از سوي بانک مرکزي با قيمت اين دو ارز در بازار آزاد تا حدودي همسان شد. روز گذشته سياست گذار ارزي در يک گام مثبت قيمت دلار در حجم عمده را به انتهاي کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان برد تا هم زمينه هاي رانت و آربيتراژ را در بازار از ميان ببرد و هم صف هاي ارزي را خلوت تر کند. اين در حالي بود که در روزهاي گذشته بازارساز عرضه خود را در کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان قرار داده بود؛ پديده اي که به واسطه اختلاف قيمت با بازار غيررسمي زمينه کسب رانت را در بازار فراهم آورده بود. نکته جالب روز گذشته آن بود که بازار غيررسمي نيز به اصلاح سياست سياست گذار در قيمت گذاري دلار واکنش شديدي نشان نداد و در اوايل کانال ۴ هزار و ۸۰۰ تومان تغييرات خود را صورت داد. کارشناسان اعتقاد دارند بازارساز براي حفظ آرامش در بازار ارز بايد در گام هاي بعدي ۳ اقدام را صورت دهد؛ نظارت بيشتر بر مکانيزم هاي توزيع ارز در بازار، بر هم زدن زمينه هاي آربيتراژ ميان دلار و يورو و مديريت نرخ حواله درهم. بررسي ها نشان مي داد روز دوشنبه با وجود اصلاحات قيمتي، ارزش يورو نسبت به دلار بالاتر بود؛ امري که مي توانست موجب خروج اسکناس آمريکايي از بازار داخلي و ورود ارز اروپايي به جاي آن شود.
    روز گذشته، بازارساز قيمت دلار در حجم عمده را ۳ کانال بالا برد تا نرخ اين ارز با بازار همسان شود. در سومين روز هفته، قيمت دلار در حجم عمده بر تابلوي يکي از صرافي هاي بزرگ دولتي به ۴ هزار و ۷۷۰ تومان رسيد. اين قيمت با بازار غيررسمي و معاملات مناطق مرزي اختلاف چنداني نداشت تا آربيتراژ ارزي از بازار رخت بربندد. چرخش سياستي بازارساز همچنين يک رانت ارزي را از بازار حذف کرد و صف هاي ارزي را عقب تر برد. بازارساز همسو با دلار، نرخ يورو را نيز در حجم عمده به قيمت بازار نزديک کرد؛ ديروز يورو ساعت ۳ بعدازظهر بر تابلوي يکي از صرافي هاي عرضه کننده ارز ۵ هزار و ۷۴۱ تومان قيمت خورد که بيش از ۱۲۰ تومان بالاتر از روز قبل بود. افزايش يک باره قيمت دلار بازارساز اثرات چنداني در بازار غيررسمي اين ارز و معاملات سکه نداشت. در روزي که دلار بازارساز ۳ کانال رشد کرد، دلار در بازار غيررسمي نزديک به ۶۰ تومان رشد کرد و هر سکه تمام بهار آزادي نيز با تنها ۶ هزار تومان افزايش به بهاي يک ميليون و ۵۹۲ هزار تومان رسيد.
    
    روايت يک روز متفاوت ارزي
    در سومين روز هفته، يکي از صرافي هاي بزرگ دولتي در ابتداي روز نرخ دلار در حجم خرد را ۴ هزار و ۴۸۸ تومان تعيين کرد. اين قيمتي بود که معمولا با اختلاف کمي بيشتر در اختيار مسافران در روزهاي اخير قرار مي گرفت. با اين حال، سياست گذار در نزديکي ساعت ۱۲ ظهر قيمت دلار در حجم عمده را ۴ هزار و ۷۹۵ تومان تعيين کرد که اختلافي ۳۰۲ توماني با نرخ روز پيشين داشت. به اين ترتيب، صرافي هاي مجاز مي توانستند براي تهيه دلار مورد نياز خود به اين صرافي مراجعه کنند و ارز خريداري شده را با حاشيه سود ۵ توماني در اختيار مشتريان خود قرار دهند. قيمت تعيين شده از سوي اين صرافي فاصله چنداني با قيمت اين ارز در بازار غيررسمي و معاملات منطقه هرات افغانستان و سليمانيه عراق نداشت؛ در گذشته يک فرد مي توانست در کمترين حالت به ازاي ارائه کارت ملي خود هزار دلار را در کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان دريافت کند و آن را در بازار غيررسمي يا بازارهاي همسايه در کمترين حالت بالاي ۴هزار و ۷۰۰ تومان به فروش برساند. به اين ترتيب، هر فرد به ازاي دريافت هر دلار ۲۵۰ تومان سود مي کرد که در حجم هزارتايي به ۲۵۰ هزار تومان مي رسيد.
    در برخي مقاطع برخي افراد با دريافت۵ هزار دلار به ازاي هر کارت ملي در يک روز بالاي يک ميليون تومان سود مي کردند، انگيزه اي که در طولاني شدن صف هاي ارزي بسيار موثر بود. با اين حال، قيمت گذاري جديد موجب شد که امکان آربيتراژ ارزي در بازار از بين برود.اتفاق مهم ديگري که در بازار افتاد، آن بود که افزايش ۳۰۲ توماني ميانه روز دوشنبه اثر چنداني در بازار غيررسمي نداشت و قيمت اين ارز در ميان دلالان تنها در واکنشي اوليه تا قيمت ۴ هزار و ۸۵۰ تومان بالا رفت. به اين ترتيب، رشد حدود ۷/ ۶ درصدي صرافي ملي تنها با افزايش ۶/ ۱ درصدي بازار مواجه شد. اين دو اتفاق موجب شد که از يکسو نگراني هاي ارزي تا حد زيادي کمرنگ تر شود و از سوي ديگر زمينه هاي رانت جويي در بازار به ميزان زيادي کاهش يابد؛ با اين حال، همچنان يک نگراني در بازار ارز وجود داشت و آن اختلال در توزيع ارز توسط شماري از صرافي ها بود.
    به گفته کارشناسان، در ۳ هفته گذشته برخي از اين صرافي ها با دريافت دلار در کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان و عدم فروش آن به متقاضيان اصلي با قيمت هاي مداخله اي، سودهاي زيادي را کسب مي کردند. در واقع از نظر برخي کارشناسان، شماري از صرافي ها دلار مداخله اي دريافت شده را در بازار غيررسمي با قيمت هاي بالاي ۴هزار و ۷۰۰ تومان به فروش مي رساندند و از حاشيه سود۲۵۰ تا ۳۰۰ توماني به ازاي هر دلار برخوردار بودند. اقدام جديد سياست گذار مبني بر نزديک کردن نرخ مداخله اي به نرخ بازار به نظر مي رسد بسياري از معامله گران را با شوک اوليه اي مواجه کرد؛ در حالي که برخي از صرافي ها به واسطه غافلگيري، تمايلي به دريافت ارز از بازارساز از خود نشان ندادند، گروهي ديگر بيشتر سعي داشتند با عدم عرضه ارز در برابر بازارساز گارد بگيرند. اين دسته به متقاضيان عنوان مي کردند که دلاري براي فروش ندارند. در اين شرايط، به نظر مي رسد بازارساز بايد در گام بعدي با استفاده از مکانيزم هاي نظارتي شبکه هاي توزيع ارز را مديريت بيشتري کند. همچنين در واکنش به قيمت گذاري جديد بانک مرکزي، نرخ حواله درهم کمي افزايشي شد و به بالاي مرز هزار و ۳۰۰ تومان رفت. به نظر مي رسد بازارساز در روزهاي آينده براي مديريت نوسانات بازار داخلي نرخ حواله درهم را نيز بايد به خوبي مديريت کند.
    
     اثرات کنار رفتن يک رانت
    يکي از مهم ترين اثراتي که قيمت گذاري جديد بانک مرکزي به همراه داشت، کنار رفتن رانت از جريان معاملات ارزي ۳ هفته اخير بود. در واقع، سياست گذار با همسان سازي قيمت ها امکان آربيتراژ و کسب سود از اختلاف قيمت بازارها را از ميان برد. همچنين بازارساز بايد زمينه آربيتراژ بين دلار و يورو را از ميان ببرد. اثر مهم ديگري که اين قيمت گذاري به همراه خواهد داشت، کمک به مکانيزم کشف قيمت در بازار خواهد بود. در ۳ هفته گذشته قيمت هاي مسلط بازار بيشتر حالت اداري و دستوري پيدا کرده بودند و همين موضوع موجب شده بود که فضاي بازار از شفافيت لازم برخوردار نباشد. اين در حالي است که قيمت گذاري جديد مي تواند کمک کند که قيمت دلار با مکانيزم عرضه و تقاضا و از درون بازار تعيين شود. برخي فعالان اين تصور را داشتند که برخي مسوولان خارج از بانک مرکزي اصرار بر کاهش قيمت داشتند؛ اين در حالي بود که بيشتر کارشناسان اين هشدار را مطرح مي کردند که پايين رفتن زياد قيمت دلار موجب مي شود حجم زيادي از ذخاير ارزي از دست برود؛ اين اتفاقات در شرايطي رخ داد که بانک مرکزي از اواخر بهمن ماه توانسته بود با اجراي بسته ۳ بندي ارزي خود آرامش را به بازار ارز بازگرداند. بسته ۳ بندي بانک مرکزي موجب شد که تقاضاي احتياطي تا حد زيادي از بازار کنار برود و همزمان روند افزايشي قيمت قطع شود.
    با اين حال نرخي که در بازار به تعادل رسيد، مقبول واقع نشد تا «نرخ تکدر» دلار در کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان جاي آن را بگيرد. اقدامي که صف هاي ارزي را افزايش داد و همزمان آربيتراژ ارز موجب شد بخش زيادي از ذخاير ارزي هزينه شود. اقدام جديد بانک مرکزي مبني بر نزديک کردن قيمت ها به نرخ بازار را مي توان به فال نيک گرفت، ولي سياست گذار در روزهاي اخير بايد به شدت بازار را رصد کند تا نوسان گيران نتوانند با جوسازي پيرامون اتفاقات اخير تغييرات قيمت دلار را بالا ببرند و با اين تغييرات موج جديدي را وارد بازار کنند. آنچه در شرايط فعلي بازار به آن نياز دارد، ثبات است.
    
    

    
    
    بازارساز قيمت ارز مداخله اي را به نرخ بازار نزديك كرد: رانت زدايي از بازار دلار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 50 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات تاريخي قرآن و حديث
متن مطالب شماره 51 (پياپي 62)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است