|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: عيار سنجي كارنامه وزراي راه و كشاورزي با محك آمار
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6950
دو شنبه 26 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


عيار سنجي كارنامه وزراي راه و كشاورزي با محك آمار
«ايران» عملكرد عباس آخوندي و محمود حجتي را بررسي مي كند


امسال 5 مرکز استان به ريل متصل شد، 85 درصد پروژه هاي بزرگراهي به بهره برداري رسيد و رکورد ريل گذاري سالانه شکسته شد
    
    گروه اقتصادي / تنها يک هفته به پايان سال باقي مانده است اما سه وزير دولت، در حال استيضاح هستند. اين در حالي است که همين افراد 6 ماه پيش از مجلس براي حضور مجدد در دولت دوازدهم از مجلس راي اعتماد گرفته بودند و با توجه به اين مساله، در حالي که استيضاح حق مجلس است، بسياري از کارشناسان بر اين باور هستند که اين اقدام بيشتر از هر چيز، سياسي است. «ايران» به همين بهانه نگاه کوتاهي به عملکرد دو وزير در حوزه اقتصاد داشته است.
    
    نگاهي به عملکرد محمود حجتي
    کشاورزي يکي از بخش هايي بوده است که طي سال هاي اخير، بيشترين نفع را به اقتصاد کشور رسانده است. در رشد اقتصادي 12 درصدي سال 95، پس از نفت، کشاورزي با حدود 5 درصد رشد، بيشترين تاثير را در رسيدن به رشد اقتصادي داشت و بازگشت امنيت غذايي پس از تراز تجاري غذايي منفي 9.2 ميليون دلاري در سال 91، عملکرد مثبت دولت را مي رساند.
    عملکرد محمود حجتي، وزير جهاد کشاورزي به نحوي است که کاوه زرگران، رئيس کميسيون کشاورزي، آب و صنايع غذايي اتاق بازرگاني تهران درباره آن مي گويد: «نگاهي به مواضع منتقدان گوياي اين مطلب است که استيضاح کنندگان در بسياري از موارد با نگاهي منطقه اي و نه رويکردي ملي، عملکرد وزير جهاد کشاورزي را مورد نقد قرار داده اند؛ در حالي که اگر منتقدان در مسندي که امروز حجتي بر آن تکيه زده است قرار مي گرفتند و خود را پاسخگو به ملت ايران مي دانستند نه مردم شهر يا استاني خاص، هرگز منافع ملي را فداي خواسته هاي منطقه اي خود نمي کردند.»
    او ادامه مي دهد:«عملکرد محمود حجتي در طول دوران تصدي اش در وزارت جهاد در مواردي جاي نقد و بررسي دارد؛ با وجود اين با توجه به محدوديت هاي بودجه اي و پتانسيل هاي موجود، در بسياري از حوزه هاي مرتبط با بخش کشاورزي بهترين خروجي را ارائه کرده است. وي در اجراي سياست هاي کلي نظام در بخش زراعت و باغباني عملکرد کاملاً موفقي از خود نشان داده و با وجود ضعف هايي در بخش دامپروري و صنايع تبديلي، از منظر متوليان صنايع تبديلي کشور، استيضاح حجتي از زواياي بسياري، اجحاف در حق بخش کشاورزي کشور محسوب مي شود، زيرا وي تنها با تغييرات جزئي در سياست ها، مي تواند بهتر از گذشته به کار خود ادامه دهد.»
    نگاهي به آمارهاي اين حوزه نيز نشان مي دهد که حجتي اوضاع کشاورزي و غذايي کشور را از وضعيتي شبيه به فاجعه، تغيير داد. حتي خوزه گراسيانو داسيلوا، مدير کل فائو نيز در ديدار با حجتي گفته بود: «ايران الگوي بسيار خوبي است براي اينکه ببينيم چگونه مي توان در شرايط بسيار سخت به امنيت غذايي دست يافت.» براي مثال ميزان خريد گندم داخلي با رشد 67 درصدي از 4.8 ميليون تن در سال 92 به بيش از 8 ميليون تن در سال 94 افزايش يافت. همچنين اين افزايش خريد در سال 95 نيز ادامه يافت و به 11.5 ميليون تن در سال رسيد. امسال نيز 11.5 ميليون تن گندم در کشور خريداري شده که اين ميزان 2.5ميليون بيشتر از مصرف سالانه کشور است.
    
    نگاهي به عملکرد عباس آخوندي
    عباس آخوندي با احتساب اين دفعه، 5 بار براي گرفتن راي اعتماد به مجلس رفته است. از دفعه قبلي که براي کابينه دوازدهم معرفي شده بود، تنها 6 ماه مي گذرد و بجز حادثه هواپيما که در حوزه حمل و نقلي کشور اتفاق افتاد، رخداد ديگري در اين بازه نيم ساله وجود نداشته است.
    با اين حال بررسي عملکرد آخوندي نشان مي دهد که او در حوزه حمل و نقلي کشور بيش از شهرسازي موفق بوده است. امسال، 5 مرکز استان به شبکه ريلي کشور متصل شدند و 85درصد از پروژه هاي بزرگراهي کشور هم به بهره برداري رسيدند. از طرفي ديگر، رکورد ريل گذاري سالانه شکسته شد و در سال 96، حدود 500 کيلومتر ريل گذاري جديد در کشور صورت گرفت در حالي که ميانگين ريل گذاري در سال هاي گذشته، 317 کيلومتر بود. تنها در بخش هاي زيرساختي، بيش از 80هزار نفر به صورت مستقيم اشتغال دارند و 12 هزار ماشين سنگين مشغول به کار هستند.
    يکي از مهم ترين اقدامات آخوندي، توسعه ناوگان هوايي و فرودگاهي کشور بوده است. پر سر و صداترين و بيشترين قراردادها بعد از برجام، در اين حوزه منعقد شد. خريد ايرباس، بوئينگ و اي تي آر، نه تنها پرسروصداترين اقدام آخوندي، که در کنار قرارداد با توتال، جنجالي ترين اقدام در کل دولت يازدهم بود. آخوندي هم ناوگان هوايي را نوسازي کرد و هم به زيرساخت هاي حمل و نقلي کشور، تکان اساسي داد و آن طور که آمارها نشان مي دهد، بيشترين پول ها به لطف برجام، در وزارتخانه متبوع او خرج شد. تاکنون 17هواپيماي پسابرجامي به داخل کشور وارد شده اند و بقيه هواپيماها نيز تا سال 2022 وارد کشور مي شوند که اقدامي اساسي در نوسازي ناوگان هوايي به حساب مي آيد. افزايش تسهيلات براي حمل و نقل و ترانزيت نيز از ديگر اقدامات آخوندي به حساب مي آيد.
    اما با تمام اين اقدامات، در حوزه شهرسازي و مسکن کارنامه اين وزير، وزن کمتري دارد. براي تکميل پروژه مسکن مهر به 50 هزار ميليارد تومان بودجه نياز بود و اگرچه اين بودجه تامين شد، اما هنوز سرمايه زيادي نياز است. اما با اين حال پرونده مسکن مهر در شهرهاي زير 25 هزار نفر در 21 استان بسته شد. اثرگذاري مسکن مهر در شهرهاي کوچک با توجه به نوع خانوار و اقتصاد آنها، بيشتر از شهرهاي ديگر کشور بوده است. در مجموع از سال 86 تاکنون 2 ميليون و 300 هزار واحد مسکن مهر در کشور ساخته شده که احداث 2 ميليون واحد آن به پايان رسيده است. اما مسکن اجتماعي طرحي بود که عباس آخوندي از ابتداي روي کار آمدن مطرح کرد ولي هنوز به نتيجه نرسيده و اين طرح ابتر مانده است. حقوق شهروندي، از محورهايي اساسي بود که آخوندي تاکيد زيادي روي آن داشت. در اين راستا، سامانه شهراه، سامانه مديريت خدمات شهروندي وزارت راه و شهرسازي براي دسترسي آزاد به اطلاعات راه اندازي شد.
    همچنين تدوين و توسعه سند معماري کلان کسب و کار و سيستم با رويکرد فناوري اطلاعات وزارت راه و شهرسازي انجام شد، سامانه جامع آمار و اطلاعات راه و شهرسازي(سجا) ايجاد شد و سامانه جامع اطلاعات حوادث و سوانح کشور نيز راه اندازي شد.
    
    عيار سنجي کارنامه وزراي راه و کشاورزي با محک آمار / «ايران» عملکرد عباس آخوندي و محمود حجتي را بررسي مي کند
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه علوم و تكنولوژي پليمر
متن مطالب شماره 4 (پياپي 156)، مهر و آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است