|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: در گفت و گو با رئيس انجمن سنگ آهن بررسي شد: خطاهاي دولتي در بخش معدن ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4498
دو شنبه 26 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


در گفت و گو با رئيس انجمن سنگ آهن بررسي شد: خطاهاي دولتي در بخش معدن ايران
    
    دنياي اقتصاد - يکي از سندها و برنامه هاي اقتصادي مهمي که در کنار برنامه هاي مختلف جامع فولادي همچون «افق ۱۴۰۴» يا «برنامه ششم توسعه»، وجود دارد، «سند اقتصاد مقاومتي» است. اين برنامه و سند مهم که در ادبيات و گفتمان دولتمردان و بخش خصوصي بارها به آن اشاره شده و مي شود و همه اين دو طيف ملزم به اجراي بندهاي مختلف آن در صنايع مختلف هستند همواره از سوي بخش خصوصي مورد پرسش هاي مختلف قرار گرفته است.
    مهرداد اکبريان رئيس انجمن سنگ آهن به عنوان نماينده اي از سوي بخش خصوصي طيف سنگ آهن بر اين باور است اجراي اصول اقتصاد مقاومتي در بخش سنگ آهن و زنجيره فولاد بايد شامل زماني مشخص شود، به اين معنا که اصول اين سند را در يک بازه زماني روي صنايع سنگ آهن پياده و حتما هم مو به مو مورد اجرا قرار گيرد ولي اجرا و رعايت اصول اقتصاد مقاومتي در حوزه سنگ آهن بدون احتساب زمان خيلي سخت است.
    وي با صحه گذاشتن بر اين موضوع که بحث اقتصاد مقاومتي موضوعي کلان در کشور است مي گويد: همه ما هم ملزم به رعايت آن هستيم ولي اين اقتصاد مقاومتي را زماني که براي کالاهايي همچون آهن و فولاد مي گذاريم بايد برايش زمان تعيين کنيم.از سوي ديگر تحقق نشانه ها و اهداف اين سند در توسعه معادن سنگ آهن و زنجيره فولاد سوالاتي را مطرح کرده و پيش پاي فعالان اين حوزه مي گذارد، تعاريفي که لفظ و نقش «حاکميت» و «دولت» را تبيين مي کند. از سوي ديگر تناقض هايي در مسير رشد معادن قابل شناسايي است که قبل از اشاره به اين موارد بايد گفت ما يک حاکميت و يک دولت داريم؛ در اين باره دولت هم دو بخش است، يک قسمت دولتي است که مطلقا دولتي است و وظايف دولتي را انجام و مشي دولتي کاملي دارد. قسمت ديگر دولتي است که در بخش کسب و کار است و به نوعي Businessman است.
    از سوي ديگر بخش خصوصي هم دو قسمت است، بخش خصوصي «کوچک» که متاسفانه بضاعت مالي و علمي آن، فعلا در حدي نيست که همکاري کنند.بخش خصوصي «بزرگ» هم که فارغ از هر حرفي، با سرمايه هاي شخصي و با پذيرفتن خطرات و ريسک، يک صنعت يا معدني را راه اندازي کرده که اين گونه فعاليت ها باعث افتخار هستند، به گونه اي که در کنفرانس هاي مختلف از اين گونه اشخاص ياد مي کنيم.بنابراين در جمع بندي بايد گفت اجزاي فولاد در کشور ما پاره پاره است، بين اين افراد و اين فعاليت ها تناقض زيادي وجود دارد و نمي توانيم جمله اي بگوييم، قانوني داشته باشيم که همه آنها را شامل شود.
    اکبريان در ادامه صحبت هاي خود به موضوع استقلال بخش معدن اشاره مي کند و مي گويد: گرفتن استقلال بخش معدن از خود معادن؛ مانند سم است، درست است که معدن و فولاد در پي يکديگر هستند، به طوري که معدن بالادست فولاد محسوب مي شود و نياز يکديگر و مکمل هم هستند ولي اين موضوع مهم را بايد روشن کرد که هيچ کدام از اين عناصر زير مجموعه يکديگر نيستند، فولاد زيرمجموعه معدن يا معدن زيرمجموعه فولاد نيست، بلکه اين دو، دو بخش مجزا از يکديگر هستند و اگر استقلال را از بخش معدن بگيريم، اتفاقات بدي رخ مي دهد.بنابراين بايد اين دو بخش را مجزا از يکديگر بدانيم و براي معادنمان صنعت راه اندازي کنيم. مثلا اگر آهن و سنگ آهن جنوب کرمان، داراي تيتانيوم عيار بالا است، صنعتي را راه اندازي کنيم که هم سنگ آهن و هم تيتانيوم آن را استخراج مي کند. اگر جايي در محدوده «آسمالون» معدني وجود دارد که سنگ آهن و مس مختلط در آن موجود است، خطي را راه اندازي کنيم که مس را به کنسانتره مس و آهن را تبديل به کنسانتره آهن کند.
    وي در ادامه با اشاره به اين موضوع که در معدن و فولاد کشور چالش مهمي هميشه مورد سوال بوده است که در ابتدا فولاد شکل گرفته و بعد از آن معدن داري ايجاد شده است گفت: در اين باره ما اشتباه استراتژيک داريم، چرا که در ابتدا صنعت را داير و بعد به اين فکر کرده ايم که چگونه براي اين صنعت، معدن داشته باشيم. ايرادي که بارها به ۷ طرح فولادي و طرح جامع فولاد داشته ام، همين بود که معدن را کنار گذاشته ايد و يکسري صنايع را توليد مي کنيد و بعد از آن براي آن صنعت به دنبال سنگ مي گرديد. درست اين بود که در حوزه معادن ظرفيت سنجي ها از نظر هماتيت، مگنتيت، فسفر، گوگرد، منيزيم و تيتانيوم انجام مي پذيرفت و نقطه يابي و منطقه يابي صورت مي گرفت و صنعتي را راه اندازي مي کرديم که آن صنعت خاص بود.
    وي در ادامه به قدمت بخش فولاد کشور اشاره کرده و مي گويد: بخش فولاد کشور يک واقعيتي دارد و آن اينکه يک قسمت از فولاد قديمي است و قيمت تمام شده اش بالا است، دستگاه هايش مستهلک است و فعالان اين بخش مي دانند که فعلا به صرفه اقتصادي به لحاظ قيمت تمام شده و فروششان نرسيده اند.يک معادني هم در کشور وجود دارند که اين معادن به علت اينکه پاره پاره اند، محدوده هاي کوچکي را شامل مي شوند، دست آدم هاي کوچکي هستند، در واقع اينها با يک پروانه و يک ذخيره سطحي شروع به کار کردند که در حال حاضر آن ذخيره سطحي تمام شده است.در اين باره اين معادن نه علمش و نه سرمايه اش را دارند تا چه کنند و چگونه بتوانند اکتشافات عميق تر انجام دهند.از سوي ديگر بين معادن هم پيوستگي وجود ندارد، شرکت هاي بزرگ ورود پيدا نمي کنند، چون محدوده هاي کوچکي تحت نظرشان است، اين در حالي است که شرکت هاي بزرگ به دنبال محدوده هاي بزرگ هستند؛ چه از لحاظ «ذخيره» و چه از لحاظ «منابع».
    رئيس انجمن سنگ آهن در ادامه به موضوع مهم «رخنمونها» اشاره کرده و مي گويد: اسم پروانه هاي کوچک از نظر از لحاظ لفظي کوچک است، در حالي که اگر «اکتشافات» و «مديريت» صحيح انجام پذيرد، همين «رخنمونها»ي سطحي نشانه هاي وجود ذخاير زيرزميني هستند. به گفته وي بارها و بارها در چند سال گذشته شاهد بوده ام که معادن کوچک چگونه تبديل به معدن بزرگ در کشور شده اند که ذخاير بسيار خوبي هم داشته اند.اين در حالي است که دولت در مديريت اين موضوع هم اشتباه عمل کرده است، چنانچه اگر دولت به جاي اينکه بحث محاسبه مجدد حقوق دولتي را مطرح کند، بحث «اکتشافات مجدد» را مطرح مي کرد، انگيزه و انرژي ها را از سمت حقوق دولتي به سمت اکتشاف مجدد زمين هاي دولتي مي برد و مي توانست سخت افزار و لوازم اين روند را هم فراهم کند.
    
    در گفت و گو با رئيس انجمن سنگ آهن بررسي شد: خطاهاي دولتي در بخش معدن ايران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات جنگل و صنوبر ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 2603)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است