|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/12/22: يادي از حسن مقدم، نمايش نامه نويس برجسته ايراني
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3306
دو شنبه 12 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3108 22/12/96 > صفحه 10 (هنر) > متن
 
      


يادي از حسن مقدم، نمايش نامه نويس برجسته ايراني
هم زمان با رونمايي از پوستر «جعفرخان از فرنگ برگشته»    گروه هنر: گروهي از هنرمندان پيش کسوت تئاتر به دعوت کارگردان «جعفرخان ازفرنگ برگشته» در موزه مقدم تهران گردهم آمده و در آيين نمادين استقبال از جعفرخان و رونمايي از پوسترهاي اين نمايش شرکت کردند. جمعي از هنرمندان تئاتر به دعوت رحمت اميني، کارگردان نمايش «جعفرخان ازفرنگ برگشته» که قرار است از سوم فروردين ١٣٩٧ در تماشاخانه سنگلج به اجراي عموم درآيد، روز دوشنبه، ٢١ اسفند، ساعت ١١ صبح در موزه مقدم تهران گردهم آمده و در آيين نمادين استقبال از جعفرخان و رونمايي از پوسترهاي اين نمايش شرکت کردند.
     هنرمنداني مانند فريندخت زاهدي، داوود فتحعلي بيگي، اصغر همت، شهرام کرمي، مريم معترف، علي عابدي (مدير تماشاخانه سنگلج)، بهمن مفيد، هنگامه مفيد، بهزاد فراهاني، سيدحسن امين (مولف کتاب شاهنامه امين)، اميرحسين حريري، مدير موزه هاي دانشگاه تهران، خانم زرينه، مدير موزه مقدم، آقاي تاجيک و خانم حسني، مديران موسسات شايسته نو و جمعي از اهالي رسانه در اين آيين حضور داشتند.
     آيين رونمايي از سه پوستر طراحي شده اين مراسم با برنامه اي نمايشي از بازگشت جعفرخان از فرنگ (با بازي) آغاز شد و در ادامه رحمت اميني درباره پيشينه نمايش نامه «جعفرخان ازفرنگ برگشته» گفت: اين نمايش نامه که حدود صد سال قبل نوشته شده، يک کمدي کامل است. قبل از شروع کار مي خواستم تغييراتي در آن بدهم، ولي ديدم خود نمايش نامه بسيار کامل است. به نظرم اگر جوانان ما مي خواهند پيشرفت داشته باشند لازم است از آثار گذشتگان خود بهره ببرند.
     در ادامه اين مراسم هر يک از مدعوين با اشاره به خاطرات خود درباره نمايش «جعفرخان ازفرنگ برگشته» مطالبي را يادآوري کردند.
     در بخشي از اين برنامه بهزاد فراهاني به اجراي اين نمايش اشاره کرد و گفت: من در اين نمايش در مدرسه عالي زبان به کارگرداني سيروس ابراهيم زاده حضور داشتم. در اين نمايش نقش خان دايي را بازي کردم. به نظرم اين نمايش يک کمدي کامل و هميشگي است و من به اين اثر علاقه خاصي دارم و معتقدم اين نمايش نامه مي تواند مانند نمايش مشتي عباد يا آرشين مالالان سالي چندبار به نمايش دربيايد و هميشه مخاطب داشته باشد.
     دکتر فريندخت زاهدي دراين باره گفت: من در حدود ١١ سالگي در نمايشي بازي کردم که ماجراي دو دختر ٢٠ و ٢٢ ساله را روايت مي کرد که گويا از فرنگ يا از تهران به شهرستان آمده بودند. من به عنوان نقش خواهر کوچک از رفتارهاي آنها تقليد مي کردم و به اين ترتيب چشم اندازي از تهاجم فرهنگي را به نمايش مي گذاشتيم. وي افزود: با توجه به اينکه آقاي رحمت اميني مدير دپارتمان تئاتر دانشگاه هستند، از ايشان قول بگيريم که در يک سال باقي مانده از مديريت دوساله شان حتما يک کارگاه نمايش هاي سنتي در دانشگاه راه اندازي کنند. با عرقي که ايشان نسبت به تئاتر ايران دارند مي توانند اين کار را انجام دهند و از استادان نمايش هاي سنتي استفاده کنند.
     پروفسور سيدحسن امين، حقوق دان و نويسنده کتاب شاهنامه امين، درباره اين اثر گفت: من تجربه بازي در تئاتر را با حضور در نمايشي به کارگرداني کيهان رهگذر در سال هاي مياني دهه ٤٠ در دانشگاه داشتم. خوب به خاطر دارم که دانشجوي حقوق بودم و در زمان دانشجويي من عنوان «جعفرخان ازفرنگ برگشته» تبديل به ضرب المثل شده بود و هرکس در سخنان خود از کلمات انگليسي يا لاتين استفاده مي کرد، استادان از اين مثل استفاده مي کردند.
     اصغر همت، مديرعامل خانه تئاتر، نيز در تاييد سخنان پروفسور امين با ذکر خاطره اي گفت: به ياد نمي آورم که نام نمايشي ضرب المثل شده باشد، اما «جعفرخان ازفرنگ برگشته» ضرب المثل شد و در بين مردم رسوخ کرده بود. اهميت اين نمايش نامه از همان زمان بسيار زياد بود. اهميت اين نمايش نامه هميشگي است و هميشه با آدم هايي که خودشان را گم کرده و از اصل خود دور شده اند مواجه مي شويم. اين اثر را علي حاتمي با ساخت يک فيلم ماندگار کرد. بسيار خوشحالم که براي نوروز اين نمايش کمدي اجرا مي شود. داوود فتحعلي بيگي در بخش ديگر اين آيين با اشاره به خاطره فلک شدن کسي به خاطر استفاده از کلمه خارجي به جاي حوض گفت: آرزو مي کنم هرکسي را که به فرهنگ خود بي التفات است چوب بزنند.
    
    درباره موزه مقدم
     در خاتمه، خانم زرينه، مدير موزه مقدم، با اشاره به محل برگزاري اين مراسم گفت: موزه مقدم و در حقيقت خانه مقدم از جمله خانه هاي مجلل دوران قاجار - متعلق به يکي از درباريان آن زمان به نام محمدتقي خان احتساب الملک- بوده است. احتساب الملک داراي دو پسر به نام هاي حسن و محسن بود که براي ادامه تحصيل به اروپا رفتند. حسن در فعاليت هاي ادبي، سياسي و اجتماعي حضور فعالي داشت و در جواني فوت کرد. از او نمايش نامه بسيار معروف «جعفرخان ازفرنگ آمده» به جا مانده است. برادر کوچک تر - محسن- پس از اتمام تحصيلات خود در رشته هاي نقاشي، تاريخ هنر و باستان شناسي در سال ١٣١٥ ه. ش به وطن بازگشت و به همراه همسر فرانسوي خود «سُلما» در خانه پدري- محل کنوني موزه مقدم- ساکن شدند.
     زرينه افزود: آنها در کنار فعاليت هاي علمي به گردآوري آثار و اشياي تاريخي و فرهنگي پرداختند. استاد مقدم بسياري از آثار ارزشمند جمع آوري شده مانند کاشي، قطعات سنگي تراشيده شده و ... را با الهام از فضاهاي سنتي - تاريخي به نحو چشمگيري در جاي جاي اين عمارت قديمي نصب و برخي ديگر مانند کلکسيون پارچه، چپق و قليان، سفالينه، شيشه، تابلوي نقاشي، مسکوکات، مهرها و اسناد تاريخي و ... را با نظم و ترتيب خاصي در خانه پدري نگهداري کرد.
     وي ادامه داد: در سال ١٣٥١ ه. ش، زنده ياد استاد مقدم - استاد ممتاز دانشگاه تهران- با توجه به علاقه وافرش به علم، تاريخ و هنر، خانه پدري خود را به همراه آثار نفيس گردآوري شده وقف دانشگاه تهران کرد. استاد محسن مقدم در سال ١٣٦٦ ه. ش دار فاني را وداع گفت و پس از مرگِ همسر ايشان در سال ١٣٦٩ ه. ش، توليت موزه مقدم در اختيار مستقيم دانشگاه تهران قرار گرفت.
     اين موزه که از آن به عنوان گران قيمت ترين خانه جهان نام مي برند، در خيابان امام خميني بين شيخ هادي و وليعصر، پلاک ٢٤٩ جنب بانک ملت واقع شده است.
    
    يادي از حسن مقدم، نمايش نامه نويس برجسته ايراني / هم زمان با رونمايي از پوستر «جعفرخان از فرنگ برگشته»
    


 روزنامه شرق، شماره 3108 به تاريخ 22/12/96، صفحه 10 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساخت و توليد
متن مطالب شماره 75، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است