|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: «دنياي اقتصاد» روند پيش روي مس در بازارهاي جهاني را بررسي كرد: فلز سرخ پشت چراغ چشمك زن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4498
دو شنبه 26 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» روند پيش روي مس در بازارهاي جهاني را بررسي كرد: فلز سرخ پشت چراغ چشمك زندنياي اقتصاد: : بررسي داده هاي بازار فلز سرخ نشان مي دهد که مس روز گذشته در شروع معاملات بازار لندن در قيمت ۶ هزار و ۸۹۵ دلار به ازاي هر تن کار خود را آغاز کرد. اين در حالي است که يک هفته پيش از اين نيز قيمت اين فلز در حال کاهش بود. در اين بين روند ۳ ماهه قيمت مس نشان مي دهد که از دسامبر ۲۰۱۷ که قيمت به بالاتر از ۷ هزار و ۲۰۰ دلار رسيده بود شاهد روند کاهشي آرام اين فلز بوده ايم تاجايي که در فوريه قيمت به ۶ هزار و ۷۸۰ دلار نيز رسيد. در اين رابطه تحليلگر بارکليز در گزارشي مي نويسد داده هاي چيني که از اواسط ماه مارس منتشر خواهند شد اثرات مهمي بر جهت گيري بازارهاي پايه به خصوص مس خواهند داشت. اين در حالي است که طي بيش از يک ماه به دليل شروع تعطيلات عيد چين تقاضا در اين بازار با کاهش قابل توجهي روبه رو شده بود و شايد بتوان دليل مهم افت قيمت در فاصله فوريه تاکنون را نبود تقاضا در اين بازار دانست.
     در حال حاضر تعيين مسير حرکتي اژدهاي زرد مي تواند يکي از موضوعات مهم روند حرکتي بازار سرخ در آينده باشد. اين کارشناس فلزات پايه مي گويد در حال حاضر مس پشت يک تقاطع و چراغ چشمک زن قرار گرفته و با احتياط قدم برمي دارد اما ظرف ۴ تا ۶ هفته آينده اين فلز با تغييرات جدي روبه رو خواهد شد چراکه فعاليت هاي صنعتي در چين از سر گرفته شده و خريدهاي انباري به زودي به بازار وارد مي شوند تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ را تامين کنند، بنابراين با طيف قابل توجهي از تقاضا روبه رو خواهيم بود که فرمان بازار مس را در دست خواهد گرفت که اين اتفاق در اواسط ماه آوريل قابل پيش بيني است. در اين بين البته وضعيت عرضه در بازارهاي دنيا نيز به طور کلي مثبت ارزيابي مي شود به طوري که طبق بررسي که بارکليز انجام داده در شيلي و پرو پيش بيني ها از عرضه بيشتر فلزات پايه از جمله مس وجود دارد که اين مساله البته با رشد توليد در معادن اين کشورها و به دليل توسعه معادن ارزيابي مي شود.
    بنابراين بايد گفت اگرچه تقاضا به زودي مي تواند به تحرک صعودي در قيمت ها منتهي شود، اما عرضه هاي مناسب تر در ميان مدت از جهش در اين بازار جلوگيري خواهد کرد و حتي مي تواند به افت بيشتر قيمت ها نيز دامن بزند به طوري که طبق پيش بيني بارکليز اگرچه قيمت در ژوئن در حدود ۶ هزار و ۷۵۰ دلار به ازاي هر تن کاهش خواهد يافت، اما پيش بيني مي شود اين رقم در نيمه دوم سال حتي به ۶ هزار و ۴۰۰ دلار نيز برسد. البته اکنون قيمت مس براي دوره ۳ ماهه در رقم ۶ هزار و ۹۰۰ دلار قرار دارد، اما پايدار نخواهد بود. در اين رابطه بررسي ها نشان مي دهند ميزان اعتصابات در معادن شيلي و پرو نيز در مقايسه با گذشته به شدت کاهش يافته اند که اين نشان مي دهد شرکت ها به صورت سخاوتمندانه تري عمل مي کنند و همين موضوع مي تواند تاثيرات مهمي بر جاي بگذارد. به هر حال توليد کم حاشيه در بخش معدني در سال جاري مي تواند به زودي خود را نشان دهد به عنوان مثال کودلکو، آنتافوگاستا و KGHM شرکت هايي هستند که پيش بيني هاي مثبتي از روند آنها براي سال جاري وجود دارد، البته هنوز برخي معادن همچون اسکانديدا در شرف مذاکره هستند. در طرف تقاضا نيز گزارش بلومبرگ بر اين نکته حکايت دارد که سال ۲۰۱۸ سال افزايش ميزان ساخت و سازها در چين است که سرعت خواهد گرفت و به همين دليل سرعت توليد در معادن مس با رشد بيشتري روبه رو خواهد شد. به اضافه اينکه افزايش ساخت لوازم برقي در اين کشور و اتومبيل هاي برقي نيز مي تواند مزيد بر علت شده و به تقويت نياز به نوسان در بازار فلز سرخ منجر شود. با اين حال بلومبرگ نسبت به بارکليز برآورد و پيش بيني محتاط تري دارد و معتقد است در سال جاري قيمت مس به ۶ هزار و ۸۳۲ دلار در هر تن خواهد رسيد.
    
     سيگنال هاي انتقالي براي بازار مس
    در اين بين اما نگاهي به سيگنال هاي انتقالي از ساير بازارها براي فلز سرخ از اهميت بالايي برخوردار است. به عنوان مثال شاخص قيمت دلار در برابر سبدي از ارزهاي معتبر جهاني نشان مي دهد اين شاخص در مدت يک سال ۱۱ درصد افت را براي خود ثبت کرده که اين مي توانست به رشد بيشتر قيمت مس منتهي شود اما اين طور نشده است. به خصوص بيشترين ميزان افت شاخص دلار در چند ماه گذشته اتفاق افتاده که قيمت مس در همين دوره نه تنها افزايش نيافته، بلکه به صورت دوره اي کاهشي نيز بوده است. در حال حاضر اين شاخص در نزديکي عدد ۹۰ (۹۰.۰۸) قرار دارد. عامل ديگر اما بازار نفت است. بررسي اين بازار نشان مي دهد در مدت يک هفته گذشته قيمت نفت آمريکا ۲۲/ ۱ درصد افت را در پرونده خود ثبت کرده است. اين ميزان افت براي نفت برنت ۸۲/ ۰ درصد بوده است. ديروز هم در لحظه نگارش اين گزارش باز هم قيمت نفت روندي کاهشي از خود نشان داد. به اين ترتيب بايد گفت هرچند رابطه معکوس بين دلار و مس متوقف شده ولي هنوز نفت به عنوان يک عامل اثرگذار اين بازار را تحت کنترل خود دارد.
    
    مس داخلي روي شانس
    بهترين خبري که در حوزه مواد معدني در سال رو به پايان به گوش رسيد، شکست رکود سال هاي گذشته محصولات معدني در بازارهاي جهاني بود که منجر به افزايش قيمت اين دسته از محصولات شد و در اين ميان از خوش شانس ترين محصولات، فلز مس بود که تقريبا از ابتداي سال تا امروز حدود ۱۰۰۰ دلار افزايش قيمت در هر تن را تجربه کرده است. به گزارش «ايسنا» صنعت مس ايران در سالي که گذشت، قدم هاي خوبي را در زمينه افزايش ظرفيت و توليد برداشت و در حوزه هاي مختلف توانست برخي واحدهاي موثر در توليد اين محصول را به مرحله بهره برداري برساند. کارشناسان اعتقاد دارند که از دهه آينده به بعد وارد دوران افول استفاده از آهن و دوره شکوفايي فلز مس وارد خواهيم شد و اين امر بيش از پيش اهميت و ارزش مس را در حوزه هاي جهاني خواهد افزود. در اين رابطه کامران وکيل، دبير اتحاديه توليدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدني گفت: خوشبختانه با توجه به ظرف زماني که در آن قرار داريم، حال و روز مس مناسب است و قيمت هاي جهاني نيز به گونه اي قرار گرفته که توليدکنندگان توانسته اند از آن منتفع شوند. وي درخصوص وضعيت توليد مس در ايران نيز اظهار کرد: معادن کوچک و متوسط خوبي در حوزه مس مشغول به فعاليت هستند و کارخانه هايي نيز در اين زمينه فعال شده اند و مي توان گفت حتي شرکت هاي بزرگي که به شکل خصولتي اداره مي شوند مانند شرکت ملي مس نيز با وجود آنکه کاستي هايي دارند، اما به خاطر شرايط موجود مس از وضعيت خوبي برخوردارند و به نظر مي رسد ايران بتواند جايگاه مطلوبي در بازار اين محصول دست و پا کند.
    
    
«دنياي اقتصاد» روند پيش روي مس در بازارهاي جهاني را بررسي کرد: فلز سرخ پشت چراغ چشمک زن
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي مديريت عمومي
متن مطالب شماره 40، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است