|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: عقب نشيني گام به گام معارضان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6947
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


عقب نشيني گام به گام معارضان
جيش الاسلام در مذاكره با روسيه حاضر به خارج كردن مجروحان از «غوطه شرقي» شد    
    گروه جهان/ پيش از اين گفته بودند که هرگز به فکر مذاکره و دست کشيدن از غوطه شرقي نيستند. اما پس از پيشروي هاي گسترده و سريع دولت سوريه، در حالي که شانس خود رابراي رويارويي صفر مي ديدند، بالاخره حاضر شدند تا با روسيه بر سر ميز مذاکره بنشينند و شرايط صلح و عقب نشيني احتمالي را بررسي کنند. گفت و گو ها تا عصر ديروز به توافق جيش الاسلام و روسيه براي خروج زخمي ها و خانواده هايشان به بار نشست.
    مرکز آشتي حميميم روسيه در سوريه از گروه شبه نظامي معارض «فيلق الرحمن» خواسته تا ارتباطش را با گروه تروريستي النصره قطع کند. ولاديمير زولوتوخين، سخنگوي مرکز حميميم نيز اين ديدارها را تاييد کرد و خبر از حصول پيشرفت در اين مذاکرات داد. به گزارش «ايران» به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، او افزود: «ديداري کارآمد ميان نمايندگان حميميم و گروه هاي معارض و رهبران فيلق الرحمن که غيرقانوني اسلحه به دست دارند، صورت گرفته است. ما از آنها خواستيم تا فوراً جدايي خود از گروه تروريستي جبهه النصره را اعلام کنند. گروه ها هم مسائل مربوط به خروج النصره از غوطه شرقي به ادلب را بررسي کردند. همچنين درباره برنامه ريزي براي عقب نشيني فوري نيروهاي النصره از غوطه و آينده نيروهاي اين گروه بحث و گفت وگو شد.
    گروه فيلق الرحمان که در ابتدا با خارج شدن جبهه النصره موافقت کرده بود، حاضر به توافق نهايي نشد. اما
    جيش الاسلام گروه ديگري که طرف مذاکره روسيه بود، اعلام کرد که با نظارت سازمان ملل، با مسکو به توافق رسيده تا زخمي ها را از غوطه شرقي از طريق شهرک مديرا خارج کنند. مقام هاي سوريه و روسيه مکرراً هشدار مي دهند با بمباران هاي گسترده گروه هاي شبه نظامي، اوضاع غوطه شرقي روز به روز وخيم تر مي شود. زولوتوخين در اين باره افزود: «برخلاف ادعاهاي تروريست ها، مرکز آشتي سوريه که زير نظر روسيه است و مورد حمايت دولت سوريه قرار دارد، همچنان به عمليات انساني خود در غوطه شرقي پايبند است. از ساعت 9 صبح تا 2 بعد از ظهر، سيزدهمين فاز انساني هم عملياتي شده تا اطمينان پيدا کنيم که کريدورهاي انساني به روي غيرنظاميان باز است تا آنها را از غوطه شرقي خارج کند. پس از تحويل غيرنظاميان، نظاميان و خانواده هايشان، تا رسيدن به ادلب امنيت آنها تامين مي شود.» بخشي از مذاکرات ميان روسيه و گروه هاي معارض مستقر در غوطه شرقي به اين منظور صورت گرفته تا اطمينان حاصل شود که غيرنظاميان به امکانات درماني و کمک هاي انساني دسترسي دارند. به گزارش «ايران» به نقل از خبرگزاري رويترز، روز گذشته دولت دمشق توانست 52 غيرنظامي را که شامل 26 کودک مي شد، از درگيري ها در غوطه شرقي نجات دهد و از آنجا خارجشان کند. طبق بيانيه ارتش روسيه، اين افراد پس از مذاکرات و گفت و گوها با گروه هاي مستقر در غوطه شرقي، از منطقه خارج شدند. اين در حالي است که در نبردهاي 13روز گذشته ارتش سوريه در غوطه شرقي 59درصد اين اراضي آزاد شده است.
    
    تلاش هاي دولت سوريه براي خروج غيرنظاميان از غوطه شرقي
    زولوتوخين اضافه کرده که مرکز آشتي حميميم با حضور واسطه گران سازمان ملل و رهبران گروه جيش الاسلام بر سر خروج دومين گروه شبه نظاميان از غوطه شرقي مذاکره کرده است. جيش الاسلام دو روز قبل با عقب نشيني نيروهاي جبهه النصره از غوطه به سمت استان ادلب موافقت کرد و روز جمعه نخستين گروه از نيروهاي مسلح اين گروه تروريستي به همراه خانواده هايشان از غوطه شرقي در حومه دمشق از طريق گذرگاه اردوگاه الوافدين به سمت استان ادلب حرکت کردند. مرکز آشتي روسيه در حال مذاکره با مسئولان تعدادي از روستاها و شهرک هاي غوطه براي امدادرساني به غيرنظاميان و دريافت تضمين هايي براي خروج امن آنها از طريق گذرگاهي انساني در اردوگاه الوافدين است. زولوتوخين در ادامه گفت: «گذرگاه ديگري در اطراف جسرين در جنوب غوطه شرقي فعال شده است و يک مرکز پزشکي و يک پايگاه ارائه وعده هاي غذايي گرم در اين گذرگاه داير شده است. همچنين وسايل نقليه براي انتقال غيرنظاميان به مناطق امن در آنجا وجود دارند، با اين حال شرايط همچنان در غوطه شرقي دشوار و دچار تنش است، گروه هاي مسلح در ۲۴ ساعت گذشته دو بار دمشق و اطراف آن را با هفت خمپاره هدف قرار دادند.» روسيه همراه با ايران و ترکيه حاميان آتش بس صلح در سوريه هستند. مدت ها است مسکو تلاش مي کند، دمشق را در برابر خطرات گروه هاي تروريستي حفظ کند و با فراهم کردن زمينه ارسال کمک هاي انساني، از شديدتر شدن اوضاع بحراني آن جلوگيري کند. با وجود اين، روز گذشته براي دومين بار، پهپادهاي ناشناسي، پايگاه حميميم در لاذقيه سوريه را مورد حمله قرار دادند اما اين اقدام را نيروهاي روسي مستقر در پايگاه ناکام گذاشتند. از سوي ديگر پرتاب خمپاره گروه هاي تروريستي به منطقه الکباس در حومه دمشق، جان دو شهروند سوري را گرفت. حملات خمپاره اي روز يکشنبه تروريست ها به منطقه جرمانا در استان ريف دمشق نيز چهار کشته و 6 زخمي برجاي گذاشت. اين گروه هاي تروريستي از ماه پيش تاکنون بيشتر مناطق مسکوني دمشق و حومه آن را با شليک موشک و خمپاره هدف قرار مي دهند و براي جان سالم بردن از دست ارتش سوريه مردم را سپر انساني خود مي کنند و تاکنون در اثر اين حملات تعداد زيادي از شهروندان سوري کشته يا زخمي شده اند. با وجود حملات تروريستي اين گروه ها، ارتش سوريه عزم خود را جزم کرده که هرچه سريع تر غوطه را از حضور گروه هاي تروريستي پاکسازي کند. شبکه خبري الميادين گزارش داده که در همين راستا، ارتش اين کشور بعد از درگيري هاي شديد با افراد مسلح بر شهرک مَديرا در غوطه شرقي تسلط پيدا کرد، قرار است بزودي آزادسازي منطقه حرستا از دست افراد مسلح مخالف را اعلام کند. همزمان با اين تلاش ها، سوريه در حال مذاکره براي جدا کردن سقبا، حموريه، کفر بطنا در عمليات نظامي خود در غوطه شرقي است. ارتش سوريه بعد از تسلط بر شهرک مديرا و رسيدن نيروهاي پيشروي کننده از سمت مسرابا به نيروهاي مستقر در منطقه اداره المرکبات در شهر حرستا، توانست 52 درصد از مناطق اشغالي تروريست ها را آزاد کند و غوطه شرقي را به دو بخش جنوبي و شمالي تقسيم و شهر دوما را محاصره کند.
    
    پنتاگون: سندي از حمله شيميايي به غوطه شرقي نداريم
    به گزارش «ايران» به نقل از خبرگزاري فرانسه، جيمز ماتيس وزير دفاع امريکا در مسقط، پايتخت عمان در ديدار با سلطان قابوس، پادشاه اين کشور با اشاره به گزارش هاي حمله شيميايي به غوطه شرقي گفت: «گزارش هاي هولناکي درباره استفاده از گاز کلر در غوطه شرقي به دست من رسيده است اما من هيچ سند قطعي اي نتوانستم پيدا کنم. ما پيش از اين بارها گفته ايم که استفاده دولت سوريه از گاز کلر عليه مردم اين کشور تصميمي بشدت نابخردانه است.» ماتيس در ادامه با اشاره به واکنش امريکا در برابر اين گزارش ها گفت: «اگر صحت اين گزارش ها اثبات شود، رئيس جمهوري امريکا اتاق عملياتي دارد که پيش از تصميم گيري با اعضاي آن مشورت مي کند تا بهترين تصميم را بگيرد. من اوضاع غوطه را به دقت زير نظر دارم، روسيه قرارداد آتش بس امضا کرد اما متحدانش همچنان به بمباران ها ادامه مي دهند آن هم با بدترين و شديدترين وضع حتي بيمارستان ها هدف قرار مي گيرند؛ مسکو يا ناتوان است يا شريک در اقدامات غيرقانوني يا هر دو.» اين در حالي است که ارتش سوريه از کشف کارگاهي در منطقه غوطه شرقي خبر داد که گروه هاي تروريستي از آن براي توليد سلاح هاي شيميايي استفاده مي کردند و بعد آن را به گردن دولت سوريه مي انداختند. از طرف مقابل، الکساندر فومين، معاون وزير دفاع روسيه هم گفت، ايالات متحده با وجود تعهدات در حفظ تماميت ارضي و استقلال سوريه، با حمايت از تروريست ها تلاش مي کند تا اين کشور را تقسيم کند.
    
    نيم نگاه
    
    روز گذشته دولت دمشق توانست 52 غيرنظامي را که شامل 26 کودک مي شد، از درگيري ها در غوطه شرقي نجات دهد و از آنجا خارجشان کند
    روسيه همراه با ايران و ترکيه حاميان آتش بس صلح در سوريه هستند. مدت ها است مسکو تلاش مي کند، دمشق را در برابر خطرات گروه هاي تروريستي حفظ کند و با فراهم کردن زمينه ارسال کمک هاي انساني، از شديدتر شدن اوضاع بحراني آن جلوگيري کند
    ارتش سوريه از کشف کارگاهي در منطقه غوطه شرقي خبر داد که گروه هاي تروريستي از آن براي توليد سلاح هاي شيميايي استفاده مي کردند و بعد آن را به گردن دولت سوريه مي انداختند
عقب نشيني گام به گام معارضان / جيش الاسلام در مذاکره با روسيه حاضر به خارج کردن مجروحان از «غوطه شرقي» شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت هوشمند
متن مطالب شماره 209، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است