|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/12/22: نامه نجفي براي لايحه اي خاك خورده
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3306
دو شنبه 12 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3108 22/12/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


نامه نجفي براي لايحه اي خاك خورده
شهردار تهران درباره لايحه درآمدهاي پايدار شهرداري ها، به رئيس جمهوري نامه نوشت

نويسنده: معصومه اصغري


    محمدعلي نجفي، شهردار تهران، در نامه اي به رئيس جمهور، پيشنهادهاي اصلاحي خود را درباره لايحه درآمدهاي پايدار شهرداري ها ارائه کرد؛ در حالي که اين لايحه بيش از سه دهه معطل ماندن، هنوز به مرز اجرا نرسيده است. از زماني که اولين بار صحبت از اين لايحه به ميان آمد، تهران هشت شهردار عوض کرده است.
     کمال مرادي، مدير دبيرخانه مجمع شهرداران کلان شهرهاي ايران، گفته است شهردار تهران در نامه اي به رئيس جمهور پيشنهادات اصلاحي را درباره لايحه درآمدهاي پايدار شهرداري ها ارائه کرده است. او گفته: «لايحه درآمدهاي پايدار شهرداري ها بعد از ٣٤ سال، در کميسيون هاي مربوطه دولت و وزارتخانه هاي امور اقتصاد و دارايي و کشور در رفت وآمد است که حالا گويا آماده ارائه به مجلس شوراي اسلامي شده است. با اين حال اين لايحه از ايرادهايي رنج مي برد که رفع نشدن آنها، شهرداري ها را براي برخورداري از درآمد پايدار و ارائه خدمات شهري مطلوب، با مشکلاتي مواجه مي کند. به اين منظور، شهردار تهران و دبيرکل مجمع شهرداران کلان شهرها، در نامه اي به رئيس جمهوري ضمن تشريح ايرادهاي اين لايحه، پيشنهادهايي را نيز براي رفع آنها ارائه داده اند.
     مرادي در بيان اين ايرادها تصريح کرد: اهم ايرادهاي وارده به لايحه مصوب کميسيون در نامه نجفي، در شش بند تشريح شده است که همه آنها به حذف يا کاهش درآمدهاي پايدار شهرداري از محل عوارض يا درآمدهاي ديگر دولتي معطوف است. براي مثال، درآمدهاي «نسبت ٢٠درصدي سهم کلان شهرها از ارزش گمرکي کالاهاي وارداتي»، «يک درصد عوارض نقل و انتقال خودرو»، «هشت درصد درآمد حاصل از حق ثبت اسناد»، «يک درصد درآمد پيمانکاران پروژه هاي عمراني شهري»، «عوارض کالا و خدمات قانون ماليات بر ارزش افزوده» و «امکان استفاده از منابع حاصل از صرفه جويي مصرف سوخت براي توسعه حمل ونقل ريلي»، همگي در لايحه «درآمدهاي پايدار شهري» حذف شده و در نامه شهردار تهران به رئيس جمهوري محل ايراد قرار گرفته اند. او گفت: همچنين تغيير «نرخ عوارض سالانه خودرو از سه در هزار به يک و نيم» و «سهم شهرداري ها از ماليات مستقيم از سه درصد به يک درصد»، از موارد کاهش يافته در لايحه يادشده است. او گفت: شهردار تهران براي انتقال نظرات مديريت شهري به خصوص از جايگاه شهردار تهران و دبيرکل مجمع شهرداران کلان شهرها، در نامه خود به رئيس جمهوري در شش بند نيز پيشنهادهايي را ارائه داده است.
     تجربه اين سال ها نشان داده اين روي خوش نشان دادن ها در بررسي چنين موضوعاتي که بار مالي دارند، بيشتر يک مانور خريدن زمان است و در نهايت تغييري را در شرايط موجود شاهد نيستيم؛ چراکه در چند سال اخير که تقابلي بين شهرداران تهران و روساي جمهور وجود داشته، اين لايحه و لوايح مشابه به نتيجه اي نرسيده اند و حالا نيز که حدود شش ماه از همراهي و تعامل دولت و شهرداري تهران مي گذرد، تغييري در اين روند ديده نمي شود. تيرماه ٩٥ بود که رئيس جمهور روحاني ميهمان اجلاس جهاني شوراها و شهرداران در تهران بود و همراه با وزير مسکن و شهرسازي خود، شهردار تهران و بسياري از سياست هاي اشتباه در اداره تهران را به باد نقد گرفتند. رئيس جمهور و وزير مسکن بر عملکرد شهرداري تهران در درآمدزايي از طريق تراکم و ساخت وسازها به ويژه در مناطق شمالي شهر، نقدي جدي وارد کردند. روحاني در آن روز تراکم فروشي را با نفت فروشي مقايسه کرد و گفت: همان طور که بايد قدم به قدم بودجه کشور را از درآمدهاي نفتي جدا کنيم و درآمد نفتي براي سرمايه گذاري هاي ماندگار در کشور باشد، از آن طرف نيز براي اداره شهرها بايد راهي پيدا کنيم که درآمد پايدار و سالم باشد. نمي خواهم به شهرداري يا شوراي شهر نقد کنم؛ مشکل وجود دارد و بايد دست به دست هم دهيم و مشکل را حل کنيم و براي اينکه مردم از زحمات شوراها و شهرداران احساس لذت بيشتري داشته باشند، از تجربه هاي کشورهاي ديگر نيز استفاده کرده و از آن بهره برداري کنيم. روحاني آن روز گفت: لايحه نظام مديريت شهري و لايحه درآمد پايدار براي شهرداري ها مراحل خود را در دولت طي مي کنند و تقديم مجلس خواهند شد و با قوانين جديد، حتما راه براي حرکت دقيق تر شوراها و شهرداري ها فراهم مي شود.
     آن روز محمدباقر قاليباف حرف هاي رقيب انتخاباتي خود را بي جواب نگذاشت و در پاسخ اين اظهارات گفت: اين عادت را کنار بگذاريم که بعد از نزديک به چهار دهه مسئوليت در سطوح مختلف، به عنوان يک مسئول در نقش اپوزيسيون حرف بزنيم، بلکه بايد در نقش پاسخ گو حرف بزنيم و بگوييم چه کرده ايم. بنده ١٠ سال است در حوزه مديريت شهري فعاليت دارم و از نظر تخصصي در دانشگاه هم کار من مديريت شهري است. وقتي از حوزه نظري و عملي به موضوع نگاه مي کنم، از زمان تصويب قانون شوراها در مجلس، با همه لطف هاي تمام دولت ها، چيزي جز تضعيف شوراها و شهرداري ها نديده ايم.
     واقعيت اين است که هم انتقادهاي روحاني به نحوه مديريت شهر تهران از سوي قاليباف وارد است و هم شهرداران تهران مي توانند به کم لطفي ها و تنهاگذاشتن هاي دولت ها در حوزه هاي مختلف اداره شهر اعتراض داشته باشند. در اين ميان بايد خطاب به رئيس جمهور گفت از اعتراض شما به رقيب سابق انتخاباتي، دو سال گذشته است، اما از قول شما براي اجراي لايحه درآمد پايدار نيز دو سال گذشته و اين لايحه در اين مدت در دولت باقي مانده بوده و حالا قرار است با شايد و اماواگر به مجلس برود. به نظر مي رسد اين لايحه فارغ از موضوعات جناحي و سياسي، مسئله مهم اداره سالم و شفاف در شهرها را تحت تاثير قرار دهد و تاخير در تصويب و اجرائي شدن آن، دو لبه تيز دارد که نتيجه اشتباه و خسارات آن را مردم تهران مي بينند؛ يک طرف تراکم فروشي و شهرفروشي که مديريت سابق شهري آن را اجرائي کرد و يک طرف ديگر، تهران گران و افزايش هزينه هاي زندگي در پايتخت و شهرهاي بزرگ که مديريت جديد شهري آن را در پيش گرفته است و تصويب لايحه درآمدهاي پايدار مي تواند حد ميانه اي براي اين دو روند نگران کننده باشد.
    نامه نجفي براي لايحه اي خاک خورده / شهردار تهران درباره لايحه درآمدهاي پايدار شهرداري ها، به رئيس جمهوري نامه نوشت
    


 روزنامه شرق، شماره 3108 به تاريخ 22/12/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از "معصومه اصغري"

  دستور پيگيري ويژه براي خودسوزي و گوش بري
معصومه اصغري، شرق 14/6/97
مشاهده متن    
  شهرداران بازنشسته بايد بروند / شوراي پايتخت در ميانه رفتن شهردار و كمبود نامزدهاي جوان
معصومه اصغري، شرق 10/6/97
مشاهده متن    
  خداحافظ شهردار / با قانون منع به كارگيري بازنشستگان، شهرداران چه شهرهايي بايد بروند؟
معصومه اصغري، شرق 6/6/97
مشاهده متن    
  يك سال پس از قاليباف / مروري بر عملكرد شهرداري كه ركورددار طولاني ترين دوره مسئوليت در پايتخت بود
معصومه اصغري، شرق 3/6/97
مشاهده متن    
  منتخب اصلاح طلبان در برزخ
معصومه اصغري، شرق 29/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آسانسور، پله برقي و بالابر
متن مطالب شماره 53، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است