|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/12/22: رئيس مركز تحقيقات سوختگي دانشگاه علوم پزشكي با اشاره به پربودن ظرفيت تخت هاي سوختگي گفت: براي چهارشنبه سوري آمادگي نداريم
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3195
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3108 22/12/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


رئيس مركز تحقيقات سوختگي دانشگاه علوم پزشكي با اشاره به پربودن ظرفيت تخت هاي سوختگي گفت: براي چهارشنبه سوري آمادگي نداريم


نويسنده: سميرا حسيني

«تقريبا همه تخت هاي سوختگي در مراکز سوختگي پر است و ظرفيت کافي براي ارائه خدمات به آسيب ديدگان احتمالي چهارشنبه سوري امسال نداريم». اين را رئيس مرکز تحقيقات سوختگي دانشگاه علوم پزشکي ايران و رئيس انجمن حمايت از بيماران سوختگي به «شرق» مي گويد.
     ترقه و نارنجک ها يکي يکي به ديوار ها و خيابان هاي شهر کوبيده مي شوند؛ بووم بووم، اين صداي نزديک شدن چهارشنبه سوري است؛ صداهايي که شلوغي شهر را در خود مي بلعند و روز هاي پاياني سال را به ميدان جنگي شبيه مي کنند؛ ميدان جنگي که سال گذشته دو هزار نفر مصدوم، پنج نفر فوتي و ۲۰ نفر معلول به جا گذاشت که از ميان مصدومان حدود ۴۵ درصد از بازو، ۲۹ درصد از چشم، ۱۹ درصد چانه و ۹ درصد از ناحيه اندام تحتاني دچار مصدوميت شدند و شادي ها را به غم و جشن ها را به عزا تبديل کرد. به دليل اينکه سال هاست برگزاري سنتي و آييني اين مراسم را فراموش کرده ايم و يادمان رفته است قبلا خبري از نارنجک و ترقه هاي پرخطر نبود، همه در کوچه و محله خود آتشي بر پا مي کردند و درحالي که مي خواندند «سرخي تو از من، زردي من از تو» از روي آن مي پريدند و شاهد تلخي اين روز ها هم نبوديم.
     رئيس مرکز تحقيقات سوختگي دانشگاه علوم پزشکي ايران و رئيس انجمن حمايت از بيماران سوختگي با ابراز نگراني از وضعيت سوختگي در کشور به «شرق» مي گويد: «تعداد تخت هاي سوختگي نصف حداقل ميزان نياز کشور است، تخت هاي موجود نيز وضعيت مطلوبي ندارند علاوه بر اين تعداد نيروهاي متخصص در اين زمينه کم است و تجهيزات براي درمان اين بيماران نيز شرايط خوبي ندارد و پانسمان هاي نوين که تاثير بسيار خوبي در کاهش مرگ ومير بيماران سوختگي دارند، به اندافي کافي در دسترس نيست».
     محمدجواد فاطمي با بيان اينکه در زمينه تخت هاي بيمارستاني دچار کمبود هستيم، ادامه داد: «در حال حاضر تقريبا بيشتر تخت هاي سوختگي کشور خصوصا در مراکز اصلي سوختگي پر هستند درحالي که حداقل بايد ٥٠ درصد از آنها براي مواقع بحراني مانند چهارشنبه سوري خالي باشند با اين شرايط اگر اتفاقي بيفتد، ظرفيت کافي براي ارائه خدمات به آنها در اختيار نداريم».
     فاطمي ضمن هشدارهايي درباره حوادث چهارشنبه آخر سال اظهار کرد: سال گذشته نزديک به دو هزارو٦٠٠ نفر مصدوم در کشور داشتيم که از اين ميان حدود ٦٠٠ نفر بستري و دو هزار نفر سرپايي درمان شدند. ٢٦٥ نفر نيز به دليل صدماتي که به چشمشان وارد شده بود به مراکز چشم پزشکي مراجعه کرده بودند و بين شش يا هفت نفر نيز فوت کردند. قطع دست، انگشت، آسيب به چشم و صدمات وسيع پوستي ازجمله ديگر مشکلات شايعي است که در اين ايام براي حادثه ديدگان ايجاد مي شود. البته آمارهاي دقيق در دسترس نيست، چراکه محل و سامانه دقيقي براي جمع آوري آمار سوختگي در کشور نداريم و بسياري از مصدومان حوادث چهارشنبه سوري به صورت سرپايي در درمانگاه ها تحت درمان قرار مي گيرند». فاطمي که رئيس انجمن حمايت از بيماران دچار سوختگي (ققنوس) هم است، ادامه داد: بايد چهارشنبه سوري را به مسير درست خود برگردانيم، اين جشن يکي از جشن هاي ملي ايران است که متاسفانه به دليل مقابله هايي که با آن صورت گرفت، مردم عليه ممانعت ها جبهه گرفتند و اين روز به يک جنگ خياباني تبديل شده است. مسئولان بايد با برگزاري يک سري کنسرت هاي خوب و مورد علاقه مردم در پارک ها و فضاي باز مکان هايي براي آتش بازي ايمن با حضور ماموران آتش نشاني و اورژانس فراهم کنند و لوازم ايمن و استاندارد را در اختيار مردم قرار دهند، بسياري از ناهنجاري ها رخ نمي دهد».
     او به هزينه هاي پنهان سوختگي که شامل ازدست رفتن روزهاي کار، ازدست دادن شغل و گرفتاري هاي خانوادگي است، اشاره کرد و گفت: متاسفانه وضعيت سوختگي در ايران بسيار اسفناک است و اين در حالي بوده که سوختگي قابل پيشگيري است. اکثر افرادي که دچار سوختگي مي شوند استطاعت مالي نداشته و اين در حالي است که درمان سوختگي نياز به زمان طولاني و هزينه هاي بالايي نسبت به ساير بيماري ها دارد».
     دو روز مانده به چهارشنبه سوري سرپرست اورژانس کشور در برنامه نبض صداوسيما شرکت کرد و از آمار مصدومان قبل از چهارشنبه سوري خبر داد. او در بخشي از سخنانش با تاکيد بر اينکه بيشترين آسيب در همين چهارشنبه آخر سال اتفاق مي افتد، اما معمولا از اول اسفند تا آخرين روز را جزء روزهاي مخاطره آميز حساب مي کنيم، تصريح کرد: آمار امسال تاکنون کمتر از سال گذشته است، اما ۷۱ درصد مصدومان بين ۶ تا ۱۸ سال دارند. حدود ۸۱ درصد، از مواد محترقه مثل ترقه استفاده كرده اند که ۱۹ درصد مصدوم و بستري شده و ۶۷ درصد نيز ترخيص شده اند.
     کوليوند تعداد مصدومان مرد را بيشتر از زنان اعلام کرد و ادامه داد: آقايان چهار برابر بيشتر از خانم ها دچار آسيب شده اند و شايع ترين آسيب ها شامل پارگي ها و بريدگي هاست. حدود ۹۱ درصد از مصدومان در شهر ها و خيابان ها و ۳۵ درصد از مصدومان از ميان دانش آموزان بود و بيشترين مواد محترقه نيز ترقه است و طبق آمار، ۵۶ درصد اين مواد از دست فروشان تهيه مي شود.
    
     چه کارهايي نبايد کرد
     غلامرضا معصومي، عضو هيئت بورد سلامت در حوادث و بلاياي وزارت بهداشت، ضمن ابراز نگراني از خطرناک برگزارکردن جشن چهارشنبه سوري، از مردم خواست برخي کار ها را انجام ندهند: «اگر خداي نکرده دچار سوختگي شديد، از دويدن خودداري کنيد. يادتان باشد پتو وسيله مناسبي براي خاموش کردن فردي است که لباسش آتش گرفته است. در صورت دسترسي، استفاده از آب نيز مناسب است. ولي هرگز از کپسول آتش نشاني براي خاموش کردن مصدومي که آتش گرفته است، استفاده نکنيد. هرگز مواد منفجره و محترقه را به طرف افراد ديگر پرتاب نکنيد و به هيچ وجه اين مواد را در ظروف شيشه اي يا فلزي قرار ندهيد؛ چون در صورت انفجار، ذرات شيشه يا فلز به اطراف پرتاب شده و باعث آسيب هاي شديدي خواهند شد. ضمنا هرگز از ماده محترقه و منفجره اي که يک بار استفاده شده است، دوباره استفاده نکنيد. هرگز آتش را در معابر باريک و در مجاورت پست هاي برق يا ايستگاه هاي تقليل فشار گاز و پارکينگ هاي عمومي برپا نکنيد و از برپايي آتش هاي حجيم و مهارنشدني نيز خودداري کنيد. ترقه و فشفشه اگرچه ظاهرا بي خطرند، ولي اگر به نقاط خاصي از بدن (به ويژه صورت) اصابت کنند، باعث آسيب ديدگي هاي شديد (و گاهي غيرقابل برگشت) مي شوند. از انداختن ظروف تحت فشار (کپسول ها و اسپري هاي حشره کش) به درون آتش اکيدا خودداري کنيد؛ چراکه اين ظروف به علت دارابودن خاصيت انفجاري، ممکن است ذرات را به سمت خودتان پرتاب کنند و به چشم هايتان آسيب برسانند. از آتش زدن لاستيک، هيزم و کارتن خالي در واحدهاي مسکوني يا در معابر، کوچه و خيابان خودداري کنيد؛ چراکه در چنين شرايطي، با تشديد آلودگي هوا، خودتان و اطرافيانتان را در معرض آسيب هاي تنفسي قرار مي دهيد. از پرتاب فشفشه، ترقه و مواد آتش زا روي شاخه هاي درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداري کنيد و در صورت بروز هرگونه حريق يا حادثه اي، ضمن حفظ خونسردي، در اسرع وقت با ١٢٥ تماس بگيريد و نوع حادثه و نشاني دقيق محل حادثه را اطلاع دهيد. در صورتي که حادثه مصدوم هم دارد، فورا با ١١٥ تماس بگيريد».
    رئيس مرکز تحقيقات سوختگي دانشگاه علوم پزشکي با اشاره به پربودن ظرفيت تخت هاي سوختگي گفت: براي چهارشنبه سوري آمادگي نداريم
    


 روزنامه شرق ، شماره 3108 به تاريخ 22/12/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3 بار
    آثار ديگري از "سميرا حسيني"

  بازگشت داروفروشان به ناصرخسرو
سميرا حسيني، شرق 21/4/97
مشاهده متن    
  كفش آهني براي دريافت ارز دولتي / واردكنندگان تجهيزات پزشكي از مشكلات و موانع اين روزهاي واردات نيازهاي كشور مي گويند
سميرا حسيني، شرق 13/4/97
  تحريم بيماران / گزارشي از تبعات تحريم و نوسانات ارزي در بازار داروي كشور
سميرا حسيني، شرق 11/4/97
مشاهده متن    
  پرستاري زير مشت و لگد / گزارش «شرق» از افزايش آمار خشونت ورزي همراهان بيمار عليه كادر درماني بيمارستان ها
سميرا حسيني، شرق 12/3/97
مشاهده متن    
  قربانيان بهاري / افزايش بارش ها منجر به افزايش تلفات مين ها مي شود
سميرا حسيني، شرق 29/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيك توانا
متن مطالب شماره 1 (پياپي 68)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است