|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/22: مهماني مرگ
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5067 22/12/96 > صفحه 19 (حوادث) > متن
 
 


مهماني مرگ
جزئيات سقوط جت تركيه اي در ارتفاعات هلن


هويت هشت سرنشين هواپيماي ترکيه اي که در ارتفاعات هلن شهرکرد سقوط کرده بود، شناسايي شد. سه نفر از جان باختگان دچار سوختگي شديد شده بودند که پيکرهايشان براي شناسايي نياز به آزمايش هاي تخصصي دارد. اين هواپيما با 11 سرنشين زن، از شارجه در حال پرواز به استانبول بود.
    به گزارش جام جم، عصر يکشنبه مينا باشاران و هفت دوستش پس از سفر به دبي، سوار هواپيماي جت شدند تا به استانبول بازگردند. هواپيما فرودگاه شارجه را ترک کرد و ساعت 16 و 59 دقيقه وارد حريم هوايي ايران شد.
    پس از دقايقي خلبان زن اين پرواز متوجه نقص فني در موتور شد و با اعلام اين موضوع شروع به کاهش ارتفاع کرد. هواپيما قبل از اين که خلبان درخواست فرود اضطراري کند، در ارتفاعات هلن در حوالي شهرکرد با کوه برخورد کرد.
    بر اساس مشاهده اهالي، هواپيما قبل از برخورد با کوه، آتش گرفته بود. بر اساس اظهارات شاهدان، هواپيما در ارتفاع پاييني پرواز مي کرد و موتورش آتش گرفته بود. خلبان نتوانست ارتفاع هواپيما را تنظيم کند و با کوه برخورد کرد و آتش گرفت.
    پس از محو شدن هواپيما از رادار، تيم هاي امدادي جست وجو براي يافتن محل سقوط را آغاز کردند. در بررسي هاي اوليه مشخص شد، هواپيماي جت تجاري از نوع چلنجر600 از فرودگاه شارجه به سمت استانبول در پرواز بود که در 110 کيلومتري شهرکرد از رادار حذف شد.
    بر اساس اعلام سازمان هواپيمايي کشور، اين پرواز ساعت 16 و 59 دقيقه وارد فضاي کشور جمهوري اسلامي ايران شده و حدود ساعت 18 و 9 دقيقه دچار سانحه شد. بر اساس مکالمات خلبان پرواز با مرکز کنترل فضاي کشور، خلبان به علت بروز مشکل فني درخواست کاهش ارتفاع کرده که در حين کاهش ارتفاع در حدود 32 هزارپايي ضمن افت شديد سرعت از صحفه رادار محو شد.
    پس از اين حادثه تيم هاي اورژانس و هلال احمر راهي محل شده و با کمک اهالي منطقه خيلي زود محل دقيق سقوط را پيدا کردند. با گذشت چند ساعت از سانحه هواپيما در آتش مي سوخت و دود آن از پايين کوه مشخص بود.
    بررسي سازمان هواپيمايي کشور نشان داد، اين هواپيما هشت سرنشين و سه خدمه زن داشت . هواپيما متعلق به هلدينگ باشاران، سرمايه دار بزرگ ترکيه بود. دختر ميلياردر ترک به نام مينا و هفت نفر از دوستانش مسافران اين هواپيما بودند که در مسير بازگشت از سفر تفريحي به دبي دچار سانحه شدند. مينا باشاران، دوستش را به اين سفر دعوت کرده بود.
    رودخانه خروشان و برف، سرعت رسيدن به محل سانحه را کند کرده بود و امدادگران پس از طي اين مسير، به لاشه هواپيما رسيدند. اجساد سرنشينان که تعدادي از آنها دچار سوختگي شده بودند در اطراف لاشه هواپيما قرار داشت.
    از صبح ديروز و با روشن شدن هوا جست وجوها ادامه پيدا کرد و امدادگران توانستند، پيکر 11 سرنشين هواپيماي جت و جعبه سياه آن را پيدا کنند. پيکر جان باختگان به منطقه اي که امکان فرود بالگرد وجود داشت منتقل و از آنجا به دامنه کوه انتقال يافت.
    مدير مرکز هماهنگي و کنترل عمليات سازمان امداد و نجات هلال احمر ظهر ديروز از پايان عمليات جست وجوي پيکر جان باختگان حادثه سقوط هواپيماي ترکيه در ارتفاعات هلن شهرستان کيار استان چهار محال و بختياري خبر داد.
    حسين درخشان گفت: از صبح دوشنبه نيروهاي هلال احمر با بالگرد به محل سقوط هواپيماي ترکيه در ارتفاعات چهارمحال و بختياري اعزام و جست وجوهاي خود را آغاز کرده بودند.
    مدير مرکز هماهنگي و کنترل عمليات سازمان امداد و نجات هلال احمر از قابل شناسايي بودن هشت پيکر خبرداد و تصريح کرد: از ميان 11 پيکر کشف شده، هشت جسد از جمله پيکر «مينا باشاران» دختر ميلياردر اهل کشور ترکيه قابل شناسايي است.
    درخشان از تحويل پيکرها به پزشکي قانوني خبرداد و گفت: پيکرهاي کشف شده براي انجام مراحل قانوني به پزشکي قانوني منتقل شد.
    وي با اشاره به کشف جعبه سياه هواپيماي سقوط کرده خاطرنشان کرد: جعبه سياه هواپيما به عوامل انتظامي حاضر در محل حادثه تحويل داده شد.
    هشت نفر از سرنشينان هواپيما ترکيه اي و دو نفر اسپانيايي بودند.
    ديروز خانواده تعدادي از سرنشينان هواپيما براي شناسايي اجساد و تحويل گرفتن آن، به ايران آمده و خود را به شهرکرد رساندند. يک فروند هواپيماي نظامي ترکيه هم همراه دو کارشناس هوايي در فرودگاه شهرکرد فرود آمد. قرار است پيکر جان باختگان پس از تعيين هويت با اين هواپيما به ترکيه منتقل شود.
    مدير کل بحران سازمان پزشکي قانوني کشور درباره شناسايي اجساد گفت: در پي وقوع اين حادثه 11 سرنشين هواپيما جان خود را از دست دادند که اجساد آنان به پزشکي قانوني تحويل داده شد و هم اکنون براي انجام مراحل شناسايي و تعيين هويت در حال انتقال به مرکز پزشکي قانوني شهرستان شهر کرد است. مراحل شناسايي و تشخيص هويت اين اجساد مطابق با پروتکل هاي موجود که شامل معاينه اجساد، بررسي مشخصات، تن پيمايي اجساد و ساير آزمايش ها و مراحل تخصصي مي شود انجام خواهد شد.
    
    علت حادثه
    مديرکل نظارت بر عمليات هوانوردي سازمان هواپيمايي ديروز درباره بررسي علت اين سانحه گفت: به طور کلي طبق قوانين، بررسي روند سانحه در ايران و در سازمان هواپيمايي صورت مي گيرد، مگر اين که مسئولان صلاح بدانند جعبه سياه با مسئوليت ايران در کشور ديگري بازخواني شود. اين جت شخصي در ترکيه ثبت شده و سازنده آن کشور کانادا است و اگر در ايران تجهيزات بازخواني جعبه سياه وجود نداشته باشد با صلاحديد مسئولان جعبه سياه براي بازخواني احتمالا به کشور کانادا منتقل مي شود.
    شرفي با تاکيد بر اين که خلبان اين هواپيما در لحظات آخر اعلام نقص فني مي کند، اظهار کرد: آخرين مکالمات خلبان اين هواپيما نشان مي دهد که در آخرين لحظات خلبان اعلام نقص فني مي کند و درخواست کاهش ارتفاع از 38 هزار پا به 34 هزار پا را دارد که وقتي در ارتفاع 34 هزار پا قرار مي گيرد باز هم نمي تواند هواپيما را کنترل کند و باز هم درخواست کاهش ارتفاع را مي دهد که اين هشدار به وي مي رسد که ديگر اجازه کاهش ارتفاع ندارد و پس از آن مکالمات مبهمي صورت مي گيرد و هواپيما دچار سانحه مي شود.
    وي ادامه داد: به نظر بنده به عنوان کارشناس هوايي، خلبان فرصت اعلام فرود اضطراري را هم نداشته است.
    مديرکل نظارت بر عمليات هوانوردي سازمان هواپيمايي گفت: دو نکته بسيار مهم در اين سانحه وجود دارد که بايد در تحليل ها مورد بررسي قرار بگيرد و آن اين است که اين هواپيما با برج مراقبتي در ايران در تماس نبوده، بلکه تحت کنترل مرکز کنترل فضاي کشور بوده و دوم اين که به هيچ وجه درخواست فرود اضطراري نداشته است.
    مهماني مرگ / جزئيات سقوط جت ترکيه اي در ارتفاعات هلن
    


 روزنامه جام جم، شماره 5067 به تاريخ 22/12/96، صفحه 19 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش توانبخشي در پرستاري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 17)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است