|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/22: بازي ضدايراني مدعيان حقوق بشر در ژنو
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5067 22/12/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


بازي ضدايراني مدعيان حقوق بشر در ژنوسي وهفتمين اجلاس شوراي حقوق بشر سازمان ملل در شرايطي در ژنو در حال برگزاري است که سياست هاي دوگانه غرب در زمينه حقوق بشر و همچنين طرح اتهامات تکراري عليه جمهوري اسلامي ايران، همچنان ادامه دارد.
    جمهوري اسلامي ايران در سال هاي اخير بر حضور در اجلاس سالانه شوراي حقوق بشر در راستاي روشنگري و پاسخ به هجمه هاي غيرمنصفانه تاکيد بسياري داشته است.
    يکي از نکات جالب اجلاس امسال، همراهي آشکار عواملي است که معمولا به صورت جداگانه وظايفي را در پرونده سازي عليه جمهوري اسلامي ايران دنبال مي کنند. به اين ترتيب که چندي قبل دبير کل سازمان ملل که همواره به عنوان پيش برنده سياست هاي غرب عمل کرده، با استناد به ادعاهاي گزارشگر ويژه حقوق بشر در مورد ايران، گزارشي عليه جمهوري اسلامي ايران ارائه کرد؛ گزارشي که در آن علاوه بر طرح اتهامات معمول حقوق بشري، ادعاهايي مبني بر ارعاب کارکنان بي بي سي فارسي از سوي ايران از طريق ممنوع المعامله کردن اين افراد و آزار و اذيت خانواده هاي آنان مطرح شده بود. به دنبال اين گزارش، بي بي سي که همواره به عنوان يکي از قطعات پازل فضاسازي هاي ضدايراني، فعال است قرار است در شوراي حقوق بشر سازمان ملل از ايران شکايت کند.
    به گزارش فارس، توني هال، مدير کل شبکه سلطنتي انگليس گفته است در نشست شوراي حقوق بشر سازمان ملل عليه مقامات ايراني به دليل آنچه وي آزار و اذيت کارکنان بي بي سي فارسي ناميد، شکايت خواهد کرد.
    بوريس جانسون، وزير خارجه انگليس هم گفته است در ماه دسامبر سال 2017 ميلادي در ديدار با محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران مساله آزار و اذيت خبرنگاران بي بي سي فارسي و خانواده هايشان را مطرح کرده است.
    
    رسوايي مواضع دوگانه
    علاوه بر اين ادعاها، آمريکا و متحدانش هم پروژه هاي جديدي در زمينه حقوق بشر عليه کشورمان دنبال مي کنند که يکي از آنها طرح ادعاها درباره نقش ايران در ماجراهاي يمن است. اين قضيه از سوي عربستان کليد خورد و سعودي ها مدعي شدند حملات انصارا... به مواضع سعودي با استفاده از موشک هاي ايراني انجام مي شود. بعد از اين ادعا هم نيکي هيلي، نماينده آمريکا در سازمان ملل با نمايش آهن پاره هايي مدعي شد که اينها قطعاتي از موشک ساخت ايران است که توسط انصارا... به عربستان شليک شده است.
    طرح اين اتهامات عليه کشورمان اگرچه جاي تامل دارد اما دردناک تر از آن، مواضع دوگانه اي است که کشورهاي غربي و نهادهاي بين المللي در مسائل مختلف از جمله حقوق بشر دارند و مثلا در ماجراي يمن، چشم خود را روي جنايات رژيم سعودي بسته و اتهامات بي اساسي را در ارتباط با يک موضوع انحرافي عليه کشورمان مطرح مي کنند.
    رهبر انقلاب چندي قبل در سخناني، حمايت از ظلم 70 ساله به ملت فلسطين و همچنين حمايت از کشتار مردم يمن و ظلم به آنان را نمونه هاي آشکاري از ظلم آمريکايي ها دانستند و افزودند: زيرساخت هاي يمن و مردم مظلوم اين کشور، به طور روزانه به وسيله هم پيمانان آمريکا و با سلاح هاي آمريکايي بمباران مي شود، اما دولت آمريکا هيچ اعتراض و اعتنايي نمي کند و با کمال وقاحت با نمايش چند آهن پاره، ادعاي بي دليل ارسال موشک از ايران را مطرح مي کنند.
    ايشان افزودند: دولت آمريکا با وجود همه اين بي رحمي ها و سنگدلي ها، در تبليغات بين المللي مدعي حمايت از حقوق بشر و مظلومان و حقوق حيوانات است که بايد با بيان حقايق، آنها را رسوا کرد.
    
    آمريکا، ناقض اصلي حقوق بشر
    بر همين اساس، مقامات کشورمان که در مجامع بين المللي حضور مي يابند ضمن دفاع از کشورمان در برابر اتهامات غرب، وظيفه ديگري نيز بر عهده دارند و آن طرح تخلفات حقوق بشري مدعيان و رسوا کردن آنهاست.
    محمدجواد لاريجاني، دبير ستاد حقوق بشر که به ژنو رفته است در همين زمينه گفت: حقوق بشر بايد براساس کرامت انساني باشد که خداوند سبحان و تعالي به همه انسان ها ارزاني داشته است، اين يک هديه خيرخواهانه از طرف سازمان ملل، آمريکا و کشورهاي غربي نيست.
    وي با اشاره به سياست هاي دوگانه غرب در مواجهه با حقوق بشر به خبرنگار الميادين گفت: حقوق بشري که آمريکايي ها و متحدان اروپايي شان ارائه مي کنند، مبتني بر رياکاري، استانداردهاي دو گانه، نژاد پرستي و خودخواهي است.
    لاريجاني با اشاره به جنايت هاي آمريکايي ها در منطقه عنوان کرد: مشاهده مي کنيم آمريکا در جنايت هاي بزرگ منطقه از جمله در لبنان، فلسطين، يمن و ديگر کشورها دست دارد، اما هنوز تلاش مي کند پرچم حقوق بشر را به اهتزار در آورد.
    دبير ستاد حقوق بشر کشورمان در بخش ديگري از مصاحبه خود به نقش دلارهاي نفتي عربستان در دفاع از ارزش هاي حقوق بشر اشاره کرد و افزود: آمريکايي ها و هم پيمانان غربي شان همزمان با دفاع همه جانبه از ديکتاتوري بحرين، به مردم اين کشور هيچ کمکي نمي کنند.
    لاريجاني ادامه داد: معتقديم حقوق بشر در آمريکا بيشتر از هر جاي ديگري بايد مورد توجه قرار گيرد.
    
    برملا کردن چهره سياه غرب در نقض حقوق بشر
    قاسم شعباني، حقوقدان در گفت وگو با جام جم، با اشاره به اهميت حضور جمهوري اسلامي در نشست سالانه حقوق بشر گفت: ايران با حضور خود مي تواند در مورد موضوعات و اتهامات متعدد مطرح شده روشنگري کند و پاسخي به هجمه هاي غير عادلانه غرب و اروپا عليه کشورمان بدهد.
    وي تصريح کرد: ايران بايد با حضور خود در چنين نشست هايي، چهره درستي از کشورمان نشان داده و به شبهات مطرح شده براساس موازين حقوقي ايران و به صورت کارشناسي پاسخ دهد.
    شعباني افزود: نکته مهم و اساسي اين است که در يک حوزه و بخش بسيار کم کاري کرده ايم و دولت ايران بايد در اين زمينه تلاش بيشتري داشته باشد.
    اين حقوقدان ادامه داد: شناسايي نقاط ضعف و تاريک رفتارهاي ضد حقوق بشري رژيم هاي مدعي مانند آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي ازجمله موضوعاتي است که بايد در اين گونه اجلاس ها مورد تاکيد کشورمان قرار گيرد.
    وي خاطرنشان کرد: در اين ارتباط بخصوص برملا کردن چهره سياه و کريه کشورهاي ظالم منطقه غرب آسيا که برخي از آنها رفتارهاي شرم آور بسياري به واسطه ارتکاب جنايات دارند، موضوعي حائز اهميت است.
    شعباني معتقد است: جمهوري اسلامي در اين زمينه به دلايلي کوتاهي هايي داشته و نتوانسته است چهره واقعي اين گونه کشورها را بر ملا کند و بالعکس آنها با تلاش هاي خود نقاط ضعف احتمالي ما را برجسته مي کنند و متاسفانه از اين وضعيت حداکثر بهره برداري را کرده اند.
    
    ايران مدعي است نه متهم
    محمد علي پورمختار، عضو کميسيون حقوقي- قضايي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با جام جم، با بيان اين که شاهد موارد متعددي از نقض حقوق بشر از سوي اروپا و غرب و در راس آنها آمريکا هستيم، گفت: آنها نسبت به اتباع خود بخصوص مسلمانان و همچنين ساير کشورها جنايات بسياري را مرتکب مي شوند.
    وي افزود: طي چند سال گذشته با حمايت مستقيم اين کشورها، جنايات بسياري عليه هزاران انسان بي گناه صورت گرفته است.
    پورمختار گفت: فرانسه که مدعي آزادي و حقوق بشر است به منافقين تروريست که دستشان به خون هزاران نفر آغشته شده است، پناه داده و آنها در اين کشور همايش برگزار مي کنند. وي با بيان اين که حضور نماينده ايران در اجلاس حقوق بشر بجا و درست است، تصريح کرد: کشورمان مي تواند در اين اجلاس نسبت به رفتارهاي ضدحقوق بشري اروپا و غرب موضع گرفته و در جايگاه مدعي قرار گيرد.
    اين عضو کميسيون قضايي حقوقي مجلس افزود: جمهوري اسلامي بايد ضمن افشاگري و بيان ظلم هايي که از سوي اين کشورها صورت مي گيرد از مواضع ايران و اقدامات حمايتي کشورمان از حقوق بشر، دفاع کند.
    وي بيان کرد: متاسفانه اقداماتي به طور اصولي و هدفمند توسط آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي عليه جمهوري اسلامي تبليغ و به واسطه ادعاهاي ضد حقوق بشري عليه ايران،شاهد صدور قطعنامه هايي ضد ايران هستيم. پورمختار تاکيد کرد: ايران بايد به صورت شفاف و شجاعانه با رد اين گونه اتهامات رفتارهاي ضد حقوق بشري اروپا و غرب را عليه کشورهاي ديگر بيان کند.
    بازي ضدايراني مدعيان حقوق بشر در ژنو
    


 روزنامه جام جم، شماره 5067 به تاريخ 22/12/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي برق و الكترونيك
شماره 4 (پياپي 1404)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است