|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/22: غافلگيري با رالي ايراني لبناني
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5067 22/12/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


غافلگيري با رالي ايراني لبناني
«هفت روز و هفت ساعت» مستند- مسابقه جديد شبكه افق در نوروز پخش مي شود

نويسنده: فاطمه عودباشي

«هفت روز و هفت ساعت» يک مسابقه رالي جذاب و هيجان انگيز با حضور هنرمندان ايران و لبنان است که توليد آن در شبکه افق شروع شده و قرار است ايام نوروز از اين شبکه و ديگر شبکه هاي سراسري روي آنتن برود.
    سعيد ابوطالب بعد از تجربه ساخت چند مجموعه رئاليتي شو (مستند مسابقه) اين بار مجموعه هفت روز و هفت ساعت را کارگرداني مي کند. در اين مجموعه بازيگران و خوانندگان ايراني و لبناني در شش گروه به رقابت با هم مي پردازند و يک گروه داوري نيز بر کار آنها نظارت مي کند.
    گروه اول زوجي لبناني هستند، عدي رعد و همسرش رباه الشريف، گروه دوم عليرام نورايي و کارلوس آزار سوپراستار و خواننده لبناني، گروه سوم الناز حبيبي و ساره قصير، گروه چهارم حميدرضا حامي و محمد شمص، گروه پنجم اميرحسين رستمي و مهدي فخرالدين بازيگر و گروه ششم نيز ليندا کياني و سالي بسمه هستند. لادن و شيرين مستوفي هم داوران هفت روز و هفت ساعت، خواهند بود. اين پروژه در لوکيشن هاي داخل و خارج از کشور توليد مي شود.
    
    يک اثر خاص براي مخاطبان
    سيدعليرضا خاتمي، مدير گروه فيلم و سريال و مسابقات و سرگرمي شبکه افق درباره توليد اين رئاليتي شو به جام جم گفت: توسعه جبهه مقاومت که در همه کشورهاي اسلامي وجود دارد، از جمله لبنان را مد نظر داشتيم. در واقع هدف ما گسترش جبهه مشترک فرهنگي و اعتقادي بين ما و کشور لبنان است، بخصوص حزب ا... و شيعيان لبنان. همه مردم لبنان، جبهه مقاومت و حزب ا... را قبول دارند، به همين دليل علاقه مند بوديم يک مجموعه شاداب را براي مخاطبان توليد کنيم تا شرايط نزديکي بين مردم ايران و لبنان ايجاد شود.
    وي درباره انتخاب هنرمندان ايراني و لبناني براي شرکت در اين رئاليتي شو عنوان کرد: اعتقاد ما اين بود کساني را انتخاب کنيم که مورد وثوق مردم و جبهه مقاومت هستند. همه مردم لبنان اين جبهه را مقابل اسرائيل قبول دارند. بنابراين از هنرمندان لبناني تعدادي را انتخاب کرديم و همچنين براي هنرمندان ايران هم سراغ کساني رفتيم که بين مردم محبوب باشند. اين رئاليتي شو مشترک بين ايران و لبنان است و در نهايت دو نفر برنده مي شوند که يکي ايراني و ديگري لبناني خواهد بود. در واقع از اين طريق قصد داريم مشترکات فرهنگي ايران و لبنان را افزايش بدهيم.
    اين مدير گروه با اشاره به اين که رئاليتي شو هفت روز و هفت ساعت، يک اثر جذاب و ديدني براي ايام نوروز مخاطبان است، توضيح داد: هدف ما پيروي از انديشه هاي رهبر معظم انقلاب است و تلاش داريم در همين قالب يک اثر تماشايي براي مخاطبان آماده کنيم و در نهايت، انديشه هاي عميق انقلاب اسلامي را هم گسترش بدهيم.
    خاتمي افزود: اين مجموعه هم از شبکه افق پخش مي شود و طبق توافق با معاونت سيما قرار شده به شکل همزمان از يکي از شبکه هاي سراسري پر مخاطب پخش شود. سعي مي کنيم مخاطبان در ايام نوروز با تماشاي اين رئاليتي شگفت زده شوند و برايشان جالب باشد.
    
    غافلگيري مخاطب
    سعيد ابوطالب، کارگردان و يکي از تهيه کنندگان اين رئاليتي شو درباره اين مجموعه گفت: رئاليتي شو، گونه اي است که امروزه مورد توجه مردم دنيا قرار گرفته و داراي هيجان و جذابيت هاي خاصي براي مخاطبان است و با تماشاي آن غافلگير مي شوند. از سوي ديگر رئاليتي شو يک ژانر جا افتاده تلويزيوني در دنياست که انواع مختلف دارد. ما به اين مجموعه، فيلم مسابقه مي گوييم و نه مستند مسابقه. به اين جهت فيلم مسابقه گفته مي شود که بخشي از آن فيلم است و سناريو دارد و بخشي ديگر مسابقه واقعي و رئال. من نمونه رئاليتي شو را با ساخت رالي ايراني براي نمايش خانگي، سرزمين دانايي و دستم را بگير براي تلويزيون تجربه کرده بودم که البته دستم را بگير در نوبت پخش از شبکه افق قرار دارد.
    وي ادامه داد: وقتي پيشنهاد ساخت يک کار مشترک بين ايران و لبنان به من داده شد، تاکيد کردم در زمان محدودي که داريم طراحي يک سريال داستاني امکان پذير نيست به همين دليل تصميم گرفتيم يک رئاليتي شو توليد کنيم. بخشي از اين مجموعه در لبنان و بخشي ديگر در ايران توليد شده است. ما شش گروه داريم که يک گروه در لبنان حذف شد و با پنج گروه در ايران ادامه داديم. خانم لادن مستوفي هم داور مجموعه است که همفکري زيادي با گروه دارد.
    اين کارگردان درباره اين که هنرمندان چطور گزينش شدند، توضيح داد: ما بازيگراني مي خواستيم که توانايي بداهه پردازي داشته باشند و متکي به متن نباشند، چون بستر روايي در رئاليتي شو داريم و هنرمندان بدون متن و ديالوگ بايد صحبت مي کردند، ضمن اين که بايد توانايي بدني شان هم بالا بود. به عنوان مثال براي همگروهي آقاي نورايي، هنرمندي از لبنان انتخاب کرديم که توانايي او به اندازه آقاي نورايي باشد. بنابراين غير از اين که هنرمندان بايد در رانندگي تبحر داشتند، خلاق هم بودند. در هر گروه يک هنرمند ايراني و يک هنرمند لبناني حضور دارد.
    ابوطالب درباره انتخاب لادن مستوفي براي داوري اين مجموعه گفت: ما بايد داوري انتخاب مي کرديم که هم ليدر خوبي باشد و هم به کارش مسلط. ضمن اين که بقيه بايد رهبري او را مي پذيرفتند. در مجموع انتخاب مستوفي سخت تر از بازيگران بود، چون فهرست مان محدود بود، اما فهرست هنرمندان تنوع زيادي داشت.
    
    يک کار غيرعادي و دشوار
    محمدرضا زائري، يکي از تهيه کنندگان هفت روز و هفت ساعت:در ماه ها و هفته هاي گذشته درگير مراحل مختلف برنامه ريزي، پيش توليد و ضبط برنامه تلويزيوني «هفت روز و هفت ساعت» بوديم. ساخت اين برنامه را من به آقاي سعيد ابوطالب مستندساز شناخته شده کشور پيشنهاد کردم که تجربه توليد «رالي ايراني» را براي شبکه خانگي داشت و معتقد بودم مي تواند همان پروژه را در سطحي وسيع تر با حضور بازيگراني از دو کشور ايران و لبنان اجرا کند.
    توليد برنامه اي غيرداستاني به صورت مشترک در دو کشور با خصوصيات و تفاوت هاي جدي مانند ايران و لبنان کاري بسيار بديع و فوق العاده دشوار بود که به لطف خدا و به رغم همه سختي ها و گرفتاري ها به نتيجه رسيد و پس از ده روز ضبط و اجراي نفسگير از جنوب لبنان تا شمال ايران، اکنون در مرحله تدوين است.
    فکر مي کنم با توجه به جذابيت هاي خاص اين گونه از رئاليتي شو و با حضور چهره هاي محبوب و مشهور به عنوان بازيگر سينما و تلويزيون يا خواننده موسيقي، اين برنامه نوروزي مخاطبان قابل توجهي داشته باشد. اميدوارم اين برنامه را ببينيد و نکات مثبتش را پاي کارگردان هنرمند و تيم قوي و توانمندش بنويسيد و ايرادها و کاستي هايش را هم به حساب من به عنوان تهيه کننده بگذاريد و ببخشاييد! چون احتمالا مي توانيد حدس بزنيد با حساسيت هاي موجود در کشور از يک طرف و مشکلات و سختي هاي شرايط لبنان از طرف ديگر توليد چنين کاري چه اندازه غير عادي و دشوار است!
    
    گفت وگوي فرهنگي ميان ايران و لبنان
    اميرحسين رستمي در مسابقه هفت روز و هفت ساعت به عنوان يکي از شرکت کنندگان در کنار يک بازيگر لبناني حضور دارد. اين بازيگر درباره حضورش در اين مجموعه و ويژگي هاي آن به خبرنگار ما گفت: ويژگي اصلي اين کار حضور خود سعيد ابوطالب بود. من در فصل اول «رالي ايراني» با آقاي ابوطالب همکاري داشتم. ضمن اين که افتخار دوستي چند ساله را با او دارم و برايم قابل احترام است و از اين دوستي خوشحالم. براي رالي ايراني من در کليت کار و انتخاب بازيگر به آقاي ابوطالب مشاوره مي دادم، اما به خاطر سفر کاري به خارج از ايران نمي توانستم به عنوان بازيکن حضور داشته باشم. وي ادامه داد: استقبال مردم از رالي ايراني بي نظير بود تا اين که آقاي ابوطالب با من براي تهيه يک مسابقه جذاب براي ايام نوروز تماس گرفت و تاکيد کرد اين بار مي خواهد يک مسابقه رالي را به شکل بين المللي برگزار کند. به همين دليل قرار شد من به عنوان مشاور و ليدر در کنار گروه حضور داشته باشم. البته زماني که به اين کار دعوت شده بودم کست (تيم بازيگري و عوامل) لبنان بسته شده و کست ايران مانده بود.
    اين بازيگر عنوان کرد: تصويربرداري کار چند روز به تعويق افتاد و همين باعث شد عوامل هر کدام بنا به دلايلي مانند سفر يا کار از پروژه کنار رفتند و فقط من و خانم لادن مستوفي مانديم. از سوي ديگر خانم مستوفي تمايل داشت داور شود. آقاي ابوطالب به من تاکيد کرد اگر کنار بکشم او هم ديگر کار نمي کند. با توجه به اين که براي اين کار هزينه شده بود و عوامل وقت و انرژي گذاشته بودند، بنابراين من پذيرفتم به عنوان بازيکن حضور داشته باشم و خانم مستوفي هم داور باشد. ترک پروژه از سوي من نه انساني بود و نه اخلاقي. بعد از اين که تصميم گرفتم به عنوان بازيگر حضور داشته باشم به دوستان گفتم برايشان سوپرايز دارم و بازيگر پارتنر لبناني را خودم انتخاب مي کنم.رستمي با اشاره به حضور در يک تيم مشترک با مهدي فخرالدين گفت: من از قبل با مهدي فخرالدين بازيگر لبناني رفاقت داشتم و هر زمان که به ايران مي آمد، کنار هم بوديم. در مجموع همه عوامل پشت و جلوي دوربين از حرفه اي ها انتخاب شدند. مسابقه هفت روز و هفت ساعت ايده جالبي دارد. ضمن اين که راهي با حضور بازيگردان و خوانندگان لبناني باز شده تا گفت وگوي فرهنگي بين ما و لبنان صورت بگيرد.
    
    کارهايي که در تمام عمرم به سراغشان نرفته بودم
    مهدي فخرالدين، بازيگر لبناني درباره حضورش در رئاليتي شو «هفت روز و هفت ساعت» به جام جم گفت: راستش در ابتدا درباره اين مسابقه اطلاعي نداشتم تا اين که اميرحسين رستمي با من تماس گرفت و اطلاعاتش را در اختيارم گذاشت. همزمان با اين رئاليتي شو قرار بود در يک سريال لبناني هم بازي کنم. به همين دليل در ابتدا عذرخواهي کردم که نمي توانم شرکت کنم، اما بعد دوستانم با من هماهنگ کردند که تصويربرداري آن سريال به تعويق بيفتد و توانستم در اين مسابقه شرکت کنم.
    وي ادامه داد: البته من تنها بازيگر لبناني در مجموعه «هفت روز و هفت ساعت» هستم که به زبان فارسي تسلط دارد. به نظرم اين مسابقه مي تواند پل اتصال فرهنگي بين ايران و لبنان باشد. من قبلا هم به ايران سفر کرده ام و هميشه دانسته هايم درباره ايران را به هموطنانم انتقال مي دهم. به نظرم اين مسابقه باعث مي شود مردم ايران بيشتر به لبنان سفر کنند و برعکس. حتي اگر اطلاعات اشتباهي هم داشته باشند، اصلاح مي شود. ايران سرزمين بزرگي است و جاهاي ديدني زياد دارد. به خاطر شرکت در اين مسابقه به رامسر، ساري و بهشهر رفتيم که برايم خيلي جذاب و دوست داشتني بودند. اين بازيگر لبناني افزود: مردم در نقاط مختلف ايران آداب و رسوم، فرهنگ و لهجه هاي متفاوتي دارند. من با لهجه اصفهاني آشنايي داشتم، اما به خاطر شرکت در اين مسابقه با لهجه شمالي هم آشنا شدم. همچنين ليدر هنرمندان لبناني در اين مجموعه شدم. درست مثل اين که ايران کشور خودم است، از آن تعريف مي کنم. فخرالدين با اشاره به آيتم هاي اين رئاليتي شو عنوان کرد: اين مجموعه برايم خيلي جذاب است، زيرا در برخي بخش هاي آن کارهايي انجام دادم که تا به حال انجام نداده بودم و همين برايم جالب است. وي ادامه داد: البته من بازيگر نبودم و در ابتدا مدير توليد در آثار نمايشي لبنان بودم تا اين که محمدحسين لطيفي بخشي از سريال «ساخت ايران» را در لبنان انجام داد و من هم جلوي دوربين او رفتم و از همان زمان به توانمندي خودم پي بردم و در آثار لبناني و ايراني بازي مي کنم. تا به امروز جلوي دوربين کارگرداناني همچون محمدحسين لطيفي، عباس رافعي، جمال شورجه و محمدرضا اسلام لو رفته ام. از اين همکاري خوشحالم و اين که اين مسابقه رئاليتي شو برايم جالب است.
    غافلگيري با رالي ايراني لبناني / «هفت روز و هفت ساعت» مستند- مسابقه جديد شبکه افق در نوروز پخش مي شود
    


 روزنامه جام جم، شماره 5067 به تاريخ 22/12/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بارآثار ديگري از "فاطمه عودباشي"

  با محبت اهل بيت (ع) زندگي ام را شيرين مي كنم / گفت و گو با رزيتا غفاري، بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر به مناسبت ايام محرم
فاطمه عودباشي، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  سال مرگ صدا
فاطمه عودباشي، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  در كنار بازيگري رزمي هم كار مي كنم / گفت و گو با اميررضا دلاوري، بازيگر سريال گشت ويژه
فاطمه عودباشي، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  نزديكي هاي بهشت يك مجموعه بومي
فاطمه عودباشي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  وداع عرفاني / گفت و گوي جام جم با 4 دوبلور پيشكسوت تلويزيون درباره زنده ياد حسين عرفاني
فاطمه عودباشي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اخبار فلزات
متن مطالب شماره 102، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است