|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/22: چهارشنبه آخر سال بدون حادثه با رعايت 16 نكته
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5067 22/12/96 > صفحه 5 (تپش روز) > متن
 
 


چهارشنبه آخر سال بدون حادثه با رعايت 16 نكته


نويسنده: جلال ملكي*

رفته رفته به روزهاي پاياني سال نزديک مي شويم و همه ساله در چنين روزهايي تب و تاب برگزاري جشن شب چهارشنبه آخر سال يا شب چهارشنبه سوزي همه جا و همه کس را فرامي گيرد. البته بيشتر قشر کودکان، جوانان و نوجوانان درگير اين قضايا مي شوند، زيرا بزرگ ترها و والدين يا اين سبک جشن و شادي را قبول ندارند و بيشتر سبک دوران خود مي پسندند يا فرصت انجام اين کارها را ندارند.
    اما جوان ترها انرژي و فرصت لازم را براي پرداختن به اين برنامه ها دارند. اين جشن در سال هاي متمادي خوب و آرام برگزار مي شد اما در دهه هاي اخير بسيار خطرناک شده، به طوري که همه ساله چندين نفر مصدوم و حتي فوت مي شوند. خوشبختانه در سال هاي اخير با اقدامات فرهنگي آموزشي تا حدي اوضاع بهتر شده اما باز هم نياز به بهتر شدن دارد.
    
    براي حل بحران شب چهارشنبه سوري دو راه حل وجود دارد:
    
    1. ديدگاه بلندمدت: در اين روش با حضور انديشمندان، روان شناسان، جامعه شناسان و کارشناسان سازمان هاي ذي ربط کارگروه هايي تشکيل شود و با بررسي تمام راهکارها به نتيجه قطعي و واحدي دست يابند که در واقع يک کار فرهنگي است که نيازمند زماني طولاني است.
    
    2. ديدگاه کوتاه مدت: براي عبور از اين شب به صورت مقطعي با کمک والدين، خانواده ها، مربيان و...، جوانان و نوجوانان را ارشاد و راهنمايي کرد و آنها را از خطرات نزديک شدن به اين مواد آگاه کرد. حضور اعضاي خانواده در کنار هم به هنگام برپايي جشن عامل بسيار مهمي در کاهش حوادث اين شب است. اما براي کاهش حوادث و خطرات ناشي از شب چهارشنبه سوري نکاتي را ارائه مي کنيم که اميد است با رعايت اين اصول هرسال از اين شب و برپايي اين جشن بدون کوچک ترين آسيبي لذت کافي را ببريد.
    1. در اين ايام والدين نظارت بيشتري بر رفتار و کردار فرزندان خود و بويژه جوانان داشته باشند. ارتباطات و مراودات آنان را با دوستانشان و بخصوص دوستان جديد کنترل کنند و اگر تغييرات محسوسي در رفتار آنان احساس کردند آن را مورد بررسي قرار دهند.
    2. اگر قصد برپايي جشن و روشن کردن آتش را داريد، خود در کنار فرزندانتان و ساير اعضاي خانواده باشيد. با اين کار علاوه بر اين که اوضاع را کنترل مي کنيد، مي توانيد طرز رفتار صحيح با آتش و خاموش کردن آن را بدون اين که آسيبي ببينند به فرزندان آموزش دهيد. ضمن اين که مي توانيد فرزندان خود را با واقعيت اين جشن آشنا کنيد. مطمئن باشيد اگر شما کنار فرزندان نباشيد، آنان اين جشن و آتش بازي را با ديگران انجام مي دهند و کسي به اندازه شما والدين گرامي نگران فرزندانتان نيست و احتمال وقوع حوادث، بيشتر خواهد شد.
    3. از قرار گرفتن در کنار آتش هايي که خود آنها را روشن نکرده ايد، خودداري کنيد. اين مساله سال هاي گذشته تعدادي از هموطنان را با آسيب ديدگي مواجه کرده است. به اين صورت که افراد به هنگام عبور از معابر با مشاهده شعله هاي برافروخته يک آتش، جذب آن شده و در کنار آن قرار مي گرفتند غافل از اين که در اين آتش مواد منفجره قرار داده شده و لحظاتي بعد به دليل انفجار آن و پرتاب شعله هاي آتش يا قطعات تيز و برنده صدمات زيادي به اين افراد که از اين موضوع اطلاعي نداشته اند، وارد شده است.
    4. در اين شب ها خاموش کننده هاي خود (در منزل، محل کار و خودرو) را در دسترس قرار دهيد. اين ايام، زماني نيست که اين دستگاه ها در انبار يا دور از دسترس باشند. آنها را در دسترس خود قرار داده و بررسي و از سلامت و آماده به کار بودن آنها اطمينان حاصل کنيد. بهتر است طرز کار با اين دستگاه ها را مرور کنيد و آن را به فرزندان و اعضاي خانواده آموزش دهيد و اگر در اين زمينه پرسشي داريد با مراجعه به نزديک ترين ايستگاه آتش نشاني پاسخ خود را دريافت کنيد.
    5. کبريت، فندک و هر نوع وسيله آتش زن ديگر را از دسترس کودکان دور نگهداريد.
    6. هرگز اجازه ندهيد کودکان به تنهايي اقدام به برپايي آتش کنند.
    7. اگر بچه ها از دستيابي به مواد قابل اشتعال در درون خانه نااميد شوند، احتمال اين که براي اين مواد سراغ مغازه هاي رنگ فروشي، مواد شيميايي يا حتي داروخانه ها بروند زياد است. در همين جا از تمام عزيزاني که در اين مشاغل مشغول خدمت و تلاش هستند، تقاضا مي کنيم از تحويل هرنوع ماده قابل اشتعال و انفجاري به جوانان و نوجوانان خودداري کنند.
    8. کودکان و نوجوانان، خود زشت و ناپسند بودن آتش بازي و بازي با مواد محترقه را مي دانند و معمولا مواد محترقه اي را که از قبل تهيه کرده اند در نقاطي از منزل مثل پشت بام، بالکن، انباري يا حتي در کمد شخصي و کيف وسايل مدرسه خود پنهان مي کنند. والدين به طور نامحسوس، به گونه اي که به شخصيت فرزندان خدشه اي وارد نشود، کمد البسه و وسايل شخصي آنان را مورد بازبيني قرار دهند و اگر موردي يافتند، آنان را خطرات اين کار مطلع کنند.
    9. متاسفانه بسياري از مواد محترقه اي که در اين ايام در دسترس جوانان قرار دارد و به عنوان مواد منفجره دست ساز ناميده مي شود از انواع بسيار خطرناک است که ترکيبي از چند ماده قابل اشتعال و انفجار شيميايي است. بعضي از اين مواد به قدري حساس هستند که با کمترين گرما و حتي بر اثر انتقال گرماي دست يا نگهداري در جيب و کيف منفجر شده و آسيب هاي زيادي را به افراد وارد مي کند. انفجار تنها 250 گرم از بعضي از اين مواد بسادگي مي تواند يک واحد آپارتمان را تخريب و به ساکنان آن صدمه بزند.
    10. در صورت مشاهده هرگونه انبارداري، نگهداري، جابه جايي، نقل و انتقال و... مواد شيميايي بويژه به صورت مقطعي و مخفيانه بسرعت موضوع را به مراکز نظامي و انتظامي اطلاع دهيد.
    11. يکي از عوامل حادثه ساز پرتاب کردن فشفه، ترقه و مواد محترقه به سمت آسمان و افتادن آن روي پشت بام و بالکن هاست و اگر ماده قابل اشتعالي مثل البسه، روزنامه و... در اين نقاط وجود داشته باشد، احتمال وقوع آتش سوزي زياد است. از قرار دادن هرنوع ماده قابل اشتعال در اين نقاط خودداري کنيد.
    12. در اين شب ها درها و پنجره ها بويژه آنهايي را که مستقيم به فضاي بيروني و به معابر و کوچه ها باز مي شوند، بسته نگه داريد تا از افتادن اشياي مشتعل به داخل منزل جلوگيري شود.
    13. از انداختن مواد منفجره مثل کپسول هاي کوچک گاز، قوطي هاي دربسته، انواع اسپري (خوشبوکننده، رنگ، افشانه ها و...) به داخل آتش خودداري کنيد. انفجار و پرتاب قطعات کوچک بدنه آنها و برخورد با افراد، آسيب هاي زيادي وارد مي کند.
    14. از قرار دادن ظروف مايعات قابل اشتعال در کنار شعله هاي آتش خودداري کنيد.
    15. اگر قصد برپايي آتش داريد در محلي دور از مواد قابل اشتعال و روي زمين خشک و نه علفزار باشد و حتما در نزديکي خود خاموش کننده يا شيلنگ آب وجود داشته باشد.
    16. در اين شب سعي کنيد از پارک کردن خودروي خود در معابر و خيابان ها خودداري کنيد و تا جاي ممکن خودروي خود را به يک پارکينگ يا محل امن منتقل کنيد.
    
    
    *سخنگوي سازمان آتش نشاني
    
    
    چهارشنبه آخر سال بدون حادثه با رعايت 16 نكته
    


 روزنامه جام جم، شماره 5067 به تاريخ 22/12/96، صفحه 5 (تپش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از "جلال ملكي"

  بمب هاي خاموش شهر
جلال ملكي*، جام جم 1/5/97
مشاهده متن    
  سرما و خطر مرگ
جلال ملكي*، جام جم 15/11/96
مشاهده متن    
  حكايت تكراري آتش و چوب / هشدار هاي مهم درباره افزايش آتش سوزي در انبارها
جلال ملكي*، جام جم 28/9/96
مشاهده متن    
  احتياط به جاي مرگ در كوله كوهنوردي
جلال ملكي، جام جم 5/9/96
مشاهده متن    
  «نه» به چهارشنبه سوزي
جلال ملكي*، جام جم 24/12/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است