|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/22: آتش بس
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5067 22/12/96 > صفحه 5 (تپش روز) > متن
 
 


آتش بس
هشدار كارشناسان و قربانيان چهارشنبه سوري درباره عواقب استفاده از موادمحترقه خطرناك

نويسنده: محمد غمخوار

صداي انفجار، آه و ناله و آژير. سال هاست جشن چهارشنبه سوري جاي خودش را به شب دلهره و ترس داده است. استفاده از مواد محترقه خطرناک به وسيله اي براي قدرت نمايي نوجوانان و جوانان تبديل شده است.تجربه سال هاي اخير نشان داده راهکارهاي کوتاه مدت پاسخگو نبوده و آماده باش اورژانس و آتش نشاني و نگهداري هنجارشکنان تا پايان تعطيلات در بازداشت نتوانست از حوادث مرگبار جلوگيري کند، به طوري که سال گذشته 16 نفر براثر انفجار موادمحترقه خطرناک جان خود را از دست داده اند. حضور خانواده ها در کنار فرزندان در اين شب به نظر مي رسد بهترين راهکار براي کاهش تلفات با وضع موجود باشد.
    
    يک ترکيب مرگبار!
    
    ميلاد هاشمي آزاد : کارشناس ارشد مديريت در سوانح طبيعي
    
    چهارشنبه سوري، يکي از آيين ها و جشن هاي سالانه ايرانيان قديم است. ايرانيان در آخرين سه شنبه سال خورشيدي به استقبال نوروز مي روند. در سال هاي اخير، جشن هايي که در سال هاي پيشتر، يک جشن ساده و داراي آتش بازي محدود بوده، به طور گسترده به سمت وسايل غير قانوني يا مواد منفجره دست ساز توسط جوانان تغيير ماهيت داده است . هرساله افراد زيادي، بخصوص بچه ها و جوانان، بر اثر مواجهه با وسايل آتش بازي به طور جدي آسيب مي بينند. اين آسيب ديده ها در بيمارستان بستري مي شوند و در جشن سال نو دور از خانواده خود هستند. بسياري از آسيب هاي ناشي از اين آتش بازي ها به ناتواني دائمي مانند قطع عضو يا کوري و مشکلات طولاني مدت در زندگي فرد منجر مي شود. جو چهارشنبه آخر سال به گونه اي است که انگار هر کس آتشي برپا نکرد از ديگران عقب مانده و برخي با روشن کردن آتش هاي بزرگ منجر به خارج شدن کنترل حريق از دست افراد مي شوند.
    عده اي مواد آتش زا نظير فشفشه، بالون، دارت و... به روي درختان، پشت بام، خودروها و... پرتاب مي کنند در حالي که ممکن است اين مواد به روي اشيا و قسمت هاي قابل حريق بيفتد و حوادث جبران ناپذيري را به بار بياورد.
    ناآگاهي از خطرات جدي مواد محترقه هرساله به مرگ و زخمي شدن افرادي که با اين مواد سر و کار دارند منجر مي شود و اغلب قربانيان اين حوادث جوانان کم سن سالي هستند که تجربه و آگاهي لازم در خصوص اطلاعات شيميايي و ايمني مواد محترقه را ندارند. تمامي کساني که در اين روز دچار حادثه هاي دلخراش مي شوند ابراز پشيماني کرده و بر اساس ذوق و شوق هاي جواني دست به اين گونه لذت هاي زود گذر و تلخ و جبران ناپذير مي زنند. تغيير در رويه فرهنگي و بالابردن آگاهي و اطلاعات شهروندان بويژه برگزاري برنامه هاي شاد و متنوع توسط مسئولان شهري در فضاهاي امن و مناسب مي تواند ساعاتي خوش را به بهترين نحو و بدون هرگونه خطري فراهم کند .
    هرگونه بي توجهي به نکات ايمني و سهل انگاري در برپايي مراسم چهارشنبه سوري مي تواند زيان هاي جاني و مالي سنگين و غير قابل جبراني در پي داشته باشد.
    سازمان آتش نشاني تهران به عنوان متولي حفظ و تامين ايمني، بر اين باور است که تغيير در عملکرد جوامع، متاثر از تغيير در فرهنگ و رويکرد آنهاست. اين سازمان با توسعه ايستگاه ها و ارائه آموزش هاي لازم به شهروندان، به فراگير کردن فرهنگ ايمني و مشارکت نهادهاي اجتماعي بويژه خانواده ها با هدف تاثيرگذاري مثبت و پيشگيري از حوادث در گستره جامعه اقدام مي کند.
    
    ترقه دست ساز به نام اکليل سرنج
    اکليل سرنج، مواد محترقه دست سازي که اين روزها توسط جوانان مورد استقبال قرار گرفته است .
    
    پودرآلومينيوم (اکليل)
    آلومينيوم فلزي نرم و سبک، اما قوي است. با ظاهري خاکستري و لايه نازک اکسايش نقره اي مات که بر اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکيل مي شود. اين عنصر غيرمغناطيسي، بدون جرقه، دومين فلز چکش خوار و ششمين فلز انعطاف پذير است و حالت فيزيکي آن به صورت پودر است که به پودر آلومينيوم معروف است.
    پودر آلومينيوم در صنعت، محصولات الکتريکي، دکوراسيون و پوشش هاي بازتابنده، جوهرهاي چاپ و بسياري از انواع مواد منفجره و وسايل آتش بازي کاربرد دارد.
    
    سرنج
    تتراکسيد سرب ماده اي از خانواده اکسيدهاي سرب است که به رنگ قرمز آجري يافت مي شود، تتراکسيد سرب (سرنج) ماده اي اکسيدکننده، سرطان زا، سمي و منفجره است. هنگام حمل و نقل آن بايد بسيار دقت شود. سرنج بيشتر در صنعت رنگ سازي ديده شده که به عنوان ماده ضدزنگ استفاده مي شود و به دليل خطرناک بودن اين ماده امروزه کمتر از آن در صنعت رنگ سازي استفاده مي شود.موادي که در ساخت نارنجک هاي دست ساز مورد استفاده قرار مي گيرد مخلوطي از اکسيد سرب (سرنج) و پودر آلومينيوم (اکليل) است که ترکيب اين دو ماده آمادگي لازم براي احتراق و انفجار را دارد و فقط کمي حرارت براي اين واکنش لازم است که در اثر تامين گرماي واکنش، به وسيله سنگريزه هاي موجود در نارنجک هاي دستي انفجار صورت مي گيرد.
    
    7 توصيه براي سوخته ها
    شايع ترين حادثه اي که در چهارشنبه سوري رخ مي دهد، سوختگي درجه يک (سطحي) است، ولي سوختگي هاي درجه 2 (شديد) و درجه 3 (شديدترين نوع سوختگي) نيز در حوادث چهارشنبه سوري زياد ديده مي شود. درد، تورم، تاول و قرمزي پوست از مهم ترين نشانه هاي سوختگي است. در ميان نواحي مختلف بدن معمولا سوختگي دست از بقيه شايع تر است و پس از آن، سوختگي صورت و تنه. قطع عضو و عفونت ثانويه، دو عارضه خطرناک از ميان عوارض زودرس سوختگي محسوب مي شود و اختلال اعصاب و روان، بويژه افسردگي، يکي از عوارض ديررس سوختگي است. اگر شدت سوختگي خيلي زياد باشد، حتي گاهي ممکن است کار مصدوم به مرگ نيز بينجامد.
    
    خطر سوختگي و 7 توصيه
    اگر در اين ايام، با مصدومي رو به رو شديد که دچار سوختگي ناشي از مواد محترقه شده بود، از توصيه هاي زير کمک بگيريد.
    خونسردي خود را حفظ کرده و با شماره 115 اورژانس تماس بگيريد. سپس مصدوم را آرام کنيد و شرايط عمومي او را مورد ارزيابي قرار دهيد. از باز بودن راه هاي هوايي و تنفس طبيعي او مطمئن شويد. صدايش بزنيد يا تکانش بدهيد تا از هوشياربودنش اطمينان حاصل کنيد. اگر بيهوش است، سر او را عقب بکشيد تا زبانش باعث انسداد را ه هاي هوايي اش نشود.
    محل سوختگي را با آب سرد و تميز، حداقل به مدت ده دقيقه، بشوييد و انگشتر، النگو، کمربند، ساعت، زيورآلات و وسايل تنگ و فشارنده را خارج کنيد.
    اگر لباس مصدوم روي عضو سوخته را پوشانده، آن را از بدنش خارج کنيد و اگر لباسش به پوست ناحيه سوخته چسبيده است، دورتادور آن را تا محل چسبيده به بدن قيچي کنيد.
    تاول ها را نترکانيد چون آنها مانند پانسماني مناسب در محل سوختگي عمل مي کنند و آن ناحيه را از آلودگي هاي محيطي در امان نگه مي دارند. فقط درصورتي بايد محل سوختگي را به طور کامل پاکسازي کرد که سوختگي شيميايي اتفاق افتاده باشد، اما اين پاکسازي هم صرفا بايد به وسيله پزشکان و در شرايط استريل انجام شود.
    با گاز استريل يا يک پارچه تميز بدون کرک، محل سوختگي را آرام بپوشانيد و هرگز از خميردندان، سيب زميني رنده شده و روغن براي تسکين درد و بهبود سوختگي استفاده نکنيد.
    براي درمان و پانسمان سوختگي بايد به يک مرکز بهداشتي يا درمانگاه مراجعه کنيد. در سوختگي هاي سطحي مي توانيد با استفاده از پمادهاي سوختگي و پوشاندن محل سوختگي با يک پارچه تميز يا گاز استريل، اقدام کمکي اوليه را انجام دهيد تا در زمان مناسب، مصدوم را به مرکز درماني برسانيد، اما در سوختگي هاي شديد و عميق بايد بلافاصله با اورژانس (115) تماس بگيريد.
    
    نتيجه گيري و پيشنهادها
    در صورت بروز هرگونه حريق يا حادثه ضمن حفظ خونسردي در اسرع وقت با شماره تلفن 115 مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي و 125 ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيد.
    نبايد آتش را در مجاورت خودروها، پارکينگ ها، درختان و در فضاي سبز روشن کرد، پريدن از روي آتش نيز سنت ديگري است که در اين شب انجام مي شود، اما بايد توجه داشت لباس هاي گشاد، دنباله دار و ... مناسب پريدن از روي آتش نيستند.
    نظارت خانواده ها هنگام برگزاري اين مراسم و دور نگه داشتن مواد محترقه ا ز دسترس کودکان مي تواند از بسياري از اين آسيب ها جلوگيري کند. از طرف ديگر با توجه به اين که نوجوانان بيشترين موارد آسيب ها را به خود اختصاص مي دهند، مراقبت بيشتر در جهت جلوگيري از بروز اين آسيب ها با استفاده از وسايل استاندارد و بي خطر و آموزش استفاده صحيح از اين مواد از طريق خانواده، مدارس و رسانه ها در کاهش اين قبيل آسيب ها نقش مهمي را به عهده خواهند داشت.
    
    يک شب هيجان، يک عمر پشيماني
    يکي از دستانش را چند روز قبل از چهارشنبه آخر سال 94 در حال درست کردن نارنجک هاي ويژه چهارشنبه سوري از دست داده و مدت ها خانه نشين شده است. براي لحظاتي شادي در اوج جواني، هم دست خود را از دست مي دهد و هم کارش را.
    محمد مي گويد: زماني به زندگي بازگشته که با يکي از معلولان موفق سازمان بهزيستي آشنا مي شود و از آنجا مسير زندگي اش تغيير مي کند.
    وي در ارتباط با روزي که به دليل درست کردن نارنجک، دست خود را از دست داده، به ميزان گفت: از بچگي علاقه خاصي به مراسم چهارشنبه سوري داشتم و به اين خاطر که در محله ما واقع در نارمک مراسم چهارشنبه سوري بسيار پر خطر برگزار مي شد هر کدام از جوانان کاري مي کردند که نشان دهند مواد محترقه شان بهتر از ديگري است. آن سال که حادثه برايم رخ داد، تصميم گرفتم خودم نارنجک دست ساز درست کنم. با يکي از دوستانم مقداري اکليل سرنج خريديم و به خانه ما رفتيم. کسي در خانه نبود و بهترين زمان براي تهيه نارنجک ها بود. به اتاق خودم رفتم، دست به کار شديم و با دقت اکليل سرنج ها را با نسبتي مشخص آماده کرديم. حجم اکليل سرنج هايي که خريداري کرده بوديم زياد بود. مي خواستيم براي بچه هاي يک محله نارنجک درست کنيم. بيش از 30 نارنجک را درست کرده بوديم که يکباره انفجار رخ داد. ديگر متوجه چيزي نشدم.
    وي مي افزايد: با وضعيت بسيار بدي به بيمارستان منتقل شدم. آنجا بود که تازه فهميدم يکي از دستانم قطع شده و دوستم نيز تا حدود زيادي آسيب ديده بود. تا مدت ها حتي توان خارج شدن از خانه را هم نداشتم. خجالت مي کشيدم که چرا آن قدر بي فکر عمل کرده بودم و براي چند لحظه شادي، آينده خودم را خراب کرده ام. ديگر به محل کارم نرفتم و درس و دانشگاه راه هم رها کردم.
    
    انفجار در مدرسه
    دو هفته به عيد مانده اما جاي فاطمه در کلاس درس خالي است. کوچ از اين بيمارستان به آن بيمارستان به اميد دستيابي به حداقل معيارهاي سلامت و از دست ندادن دست و پايش، جايگزين انتظار شيرين روزهاي پاياني اسفند براي از راه رسيدن سال نو شده است. پدرش مي گويد: دخترم دست راستش را از دست داده است. بافت هاي دست چپ و پاي چپ نيز از بين رفته، اما خوشبختانه خون رساني وجود دارد بنابراين مي خواهند فاطمه را به اتاق عمل ببرند شايد بتوانند بافت ها را به هم وصل کنند. به عصب چشم چپ فاطمه نيز ترکش خورده و در شبکيه خون جمع شده و قرنيه سوخته است. با وجود تمام اين مصيبت ها باز هم خدا را شاکريم که دخترم بعد از مدت ها صحبت نکردن کمتر از 24 ساعت است توانايي حرف زدن را به دست آورده است.
    فاطمه پس از کسب قدرت تکلمش درباره روز حادثه مي گويد: انگشتانم را روي زمين ديدم که تکه تکه شد و حتي مي دانم دست راستم قطع شده است. روز حادثه در کتابخانه مدرسه مي خواستم ميخي را براي نصب تابلو به ديوار بکوبم، داخل اتاق چيزي شبيه به يک سنگ ديدم. آن را برداشتم و روي ميخ که کوبيدم ناگهان منفجر شد انگار قيامت شد.
    
    همکاري با پليس براي کاهش حوادث سه شنبه آخر سال
    
    سردارسعيد منتظرالمهدي : سخنگوي ناجا
    نبود شناخت از مفهوم زندگي اجتماعي و وارونه کردن برخي سنت هاي قديمي در کشورمان از سوي برخي افراد در جامعه باعث نارضايتي، سلب آرامش و آسايش مردم مي شود . يکي از موارد اين سلب آسايش ها را مي توان در زمان مراسم سه شنبه آخر هر سال بوضوح ديد.
    خانواده ها بايد در کنار فرزندانشان اين مراسم را مديريت کنند تا کمترين آسيب جدي و غيرقابل جبران براي آنها و فرزندانشان رخ دهد. پليس در چنين روزهايي همانند بقيه روزهاي سال در کنار مردم و خانواده ها قراردارد، اين مراسم را هدايت مي کند تا اتفاقات جبران ناپذير و مشکلات و خساراتي براي مردم رخ ندهد و امنيت آنها تامين شود.
    پليس هميشه در اين باره به مردم هشدارهاي لازم را داده که براي حفظ جان، مال، آرامش و آسايش رواني خود در جامعه بويژه در چنين زمان هايي مانند مراسم چهارشنبه سوري هماهنگي هاي لازم را با ماموران انتظامي داشته باشند. اين در حالي است که پليس خطوط قرمزي هم دارد. ماموران بخصوص در بوستان ها، پارک هاي سطح شهر و معابر عمومي حضور دارند و با افرادي که نظم عمومي را برهم بزنند و آسايش و امنيت را از مردم سلب کنند برخوردقاطعانه خواهد داشت و اجازه هيچ گونه ناهنجاري را به اين متخلفان نمي دهد.
    مردم هم براي برقراري نظم و امنيت بيشتر در آخرين شب چهارشنبه سال بايد همکاري لازم را با پليس داشته باشند. براي نمونه معابر را سد نکنند، به فکر بيماران باشند، باعث ناراحتي نشوند، از شلوغ کردن فضاي خيابان ها خودداري کرده و طوري رفتار نکنند که باعث شود افرادي که در شغل هاي امدادي و خدمت رساني براي شهروندان هستند نتوانند بموقع به ماموريت هايشان اعزام شوند. اميدواريم مردم همکاري لازم و خوبي را با پليس داشته باشند که شاهد کاهش اتفاقات تلخ در آخرين شب چهارشنبه سال باشيم.
    
    شروع فرهنگ سازي از خانواده ها
    
    دکتر اسلامي : عضو هيات عملي دانشگاه
    در جامعه شاهد برخي تغييرات در فرهنگ اجتماعي مان هستيم. تا به حال شده به اين فکر کنيم چرا برخي بازي هايي که در جامعه وجود دارد، به سمت و سوي بازي هاي خشونت آميز رفته است؟ در جامعه مي توان استفاده و گرايش به بازي ها را به دو بخش تقسيم کرد. گروهي تمايل دارند بازي منعطف داشته باشند اما گروهي ديگر بازي هاي خشونت آميز را دوست دارند و از آن استفاده مي کنند.
    مي توان گفت کودکان و نوجوان هايي که گرايش به بازي هاي منعطف دارند، جزو افرادي هستند که روابط اجتماعي خوبي دارند، رشد فکري خوبي مي کنند، گرايش به روحيه جمعي و صلح طلبي در آنها وجود دارد. آنها به رشد اجتماعي مطلوب مي رسند. اما گروه بعدي که بازي هاي خشونت آميز را براي استفاده در نظر مي گيرند رفتارشان برعکس کودکان و نوجواني است که بازي هاي منعطف را دوست داشته و از آن استفاده مي کنند. اين گونه فرزندان رشد اجتماعي درستي نخواهند داشت. آنها گرايش به رفتارهاي پرخطر و خشمگين پيدا مي کنند بويژه زماني که از بازي هاي خشن رايانه اي استفاده مي کنند. نمود بازي هاي خشونت بار رايانه اي را که از آن استفاده مي کنند مي شود بوضوح در نوع رفتار ظاهري و رفتار اجتماعي آنها با ديگران و گروه همسالان آنها مشاهده کرد. بالطبع، اين گونه رفتارهايي که از آن به عنوان ناهنجاري هاي اجتماعي ياد مي کنيم در وجود آنها وجود دارد و آنها در اجتماع آن را از خود بروزمي دهند.
    مي توان گفت اين گونه افراد که پرخاشگري مي کنند، هيجانات خود را در شرايط فکري و فيزيکي پر خطر نمايش مي دهند. يکي از مواردي که آنها خشونت خود را در آن بروز مي دهند مراسم چهارشنبه سوري است.
    براي اين که اين مراسم بدرستي برگزارشود همه ارگان ها بايد پاي کار بيايند و آموزش هاي لازم و پيشگيرانه را بدهند و آن را اجرايي کنند. علاوه براين که مدارس در اين گونه موارد آموزش هاي لازم را به دانش آموزان مي دهند خود خانواده ها نيز بايد در کنار آموزش و پرورش، آموزش هاي لازم را به فرزندان بدهند تا آنها با خطرات احتمالي استفاده از موادمحترقه و خسارت هاي جاني و مالي که در استفاده از آن مي تواند برايشان رخ دهد، آگاهي پيدا کنند تا دچار حوادث تلخ و جبران ناپذير نشوند. خانواده ها نظارت بيشتري بايد در رفتارو نحوه عملکرد فرزندشان داشته باشند. اين آموزش ها صرفا نبايد به روزهاي پاياني سال و مراسم آخرين سه شنبه سال معطوف شود بلکه اين آموزش ها بايد در همه طول سال به فرزندان داده شود . در اين زمينه هميشه دستگاه انتظامي، امنيتي و قضايي پيشگام بوده و نظارت کاملي براي بهتر شدن رفتار اجتماعي داشته اند اما بايد خانواده ها، خود فرزندان و بقيه ارگان هاي وابسته همکاري لازم را با سه ارگان فوق داشته باشند تا بتوان يک جامعه بهتر و سالم تر داشته باشيم.
    در چند سال اخير شاهد آن هستيم که رسانه ها با تهيه و پخش برنامه هاي هشداري براي کاهش آسيب ها و خسارت هاي ناشي از اتفاقات آخرين شب چهارشنبه سال گام هاي مثبتي برداشته اند که همين امر مي تواند به آموزش خانواده ها کمک کند اما با اين اوصاف ما هنوز با برخي افراد با خرده فرهنگ هايي در جامعه روبه رو هستيم که به هشدارهايي که به آنها داده مي شود توجهي نمي کنند که همين امر مي تواند باعث بروز خسارت و مشکلاتي براي آنها شود. اين گونه افراد به سمت و سويي قدم برمي دارندکه پر خطر است و کارهايي پر خطر و خشونت آميزي که آنها در جامعه مرتکب مي شوند، علاوه براين که جان خود اين افراد را به خطر مي اندازد باعث مي شود جان، مال و زندگي ديگران نيزدر جامعه به خطر بيفتد. اگر ما در جامعه بتوانيم بدرستي آسيب شناسي کنيم، آموزش هاي لازم به فرزندانمان بدهيم، مهارت هاي اجتماعي آنها را گسترش دهيم تا بتوانند با رخدادهايي که در جامعه برايشان به وجود مي آيد مقابله کنند، مهارت اجتماعي آنها تقويت شود، رفتارهاي خشونت آميز آنها را کنترل کنيم و در هر موقعيتي به آنها آموزش هاي درست و لازم داده شود، آن کودک و آن جوان متوجه نتيجه رفتاري که مي خواهد در جامعه از خود بروز دهد مي شود، عواقب آن را درک مي کند و کمتر به سمت وسويي مي رود که براي خود و ديگران حادثه آفرين باشد.
    
    آتش بس / هشدار کارشناسان و قربانيان چهارشنبه سوري درباره عواقب استفاده از موادمحترقه خطرناک
    


 روزنامه جام جم، شماره 5067 به تاريخ 22/12/96، صفحه 5 (تپش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بارآثار ديگري از "محمد غمخوار"

  وقتي رژه واقعي شد / گفت و گو با سربازاني كه اين روزها عكس هايشان خبرساز شده است
محمد غمخوار، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  به فكر جان خودم نبودم / خودكشي دختر 25 ساله با فداكاري نگهبان سد ناكام ماند
محمد غمخوار، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  روايت دست اول از معركه «دشت ارژن» / جام جم در گفت و گو با پليس مضروب جزئياتي از حمله راننده خاطي به مامور قانون را منتشر كرد
محمد غمخوار، جام جم 4/6/97
مشاهده متن    
  سرباز وطن، زندگي بخشيد / اعضاي بدن سرباز جوان به 3بيمار پيوند زده شد
محمد غمخوار، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
  15 ماه آفتاب را نديدم / جزئيات عمليات رهايي سعيد براتي در گفت و گوي اختصاصي جام جم با فرمانده مرزباني و سرباز ربوده شده
محمد غمخوار، جام جم 25/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي برق و مهندسي كامپيوتر ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 48)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است