|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/22: پايان راه آلبوم هاي موسيقي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5067 22/12/96 > صفحه 10 (ادبيات و هنر) > متن
 
 


پايان راه آلبوم هاي موسيقي
موزيسين ها در سال جاري 1150 تك آهنگ منتشر كرده اند

نويسنده: زينب مرتضايي فرد*

براساس آمار منتشر شده از سوي دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، تعداد تک آهنگ هاي منتشر شده نسبت به سال هاي گذشته پيشرفت چشمگيري داشته و اين را مي توان مقدمه اي براي ورود موزيسين هاي ايراني به شيوه ارائه مدرن موسيقي در ايران دانست. البته روند انتشار آلبوم ها، آلبوم هاي تصويري، نماآهنگ ها و همچنين کتاب هاي گويا با اما و اگرهايي روبه رو هستند .
    به گزارش جام جم، دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گزارش عملکرد مقايسه اي خود را از سال 1394 تا پايان سال 1396 در بخش هاي مختلف صدور مجوز منتشر کرده است. براساس جدول ارائه شده، شاهد پيشرفت در برخي بخش ها و افت در بخش هايي ديگر بوده ايم.
    در سال 1394 تعداد اجراهاي صحنه اي 1878 بوده که در سال بعد به رقم 2321 و سپس در سال 96 به 2249 اجرا رسيده است. همين طور تعداد دفعات اجراي صحنه اي از 3877 در سال 94 به 5276 در سال 95 در نهايت به 5444 اجرا در سال جاري رسيده که نشان از پيشرفت قابل توجه تعداد دفعات اجراي صحنه اي در کشور دارد.
    نگاهي به اين آمار بيش از هر چيز دو نکته را به ذهن متبادر مي کند؛ وقتي اين تعداد اجرا در کشور روي صحنه رفته است مسلما بايد خبرهايي را که تعداد معدودي لغو کنسرت را در صدر اخبار قرار مي دهند و مي گويند که موسيقي اوضاع خوبي ندارد، بيش از هر چيز ناشي از شيطنت دانست. هر چند نبايد هيچ کنسرتي پس از اخذ مجوزهاي قانوني با منع و جلوگيري روبه رو شود، اما در هر صورت تعداد کنسرت هاي لغو شده هم در برابر اجراهايي که روي صحنه مي رود، تعداد بسيار کمي است. اگر اين آمار بر اساس نوع اجراهاي موسيقي نيز منتشر شود، مي توان به نتيجه بهتري دست يافت، هر چند همين حالا هم با توجه به تجاري شدن موسيقي و چند اجراي پشت سر هم برخي خوانندگان موسيقي پاپ مي توان گفت بخش عمده اي از اين اجراها بيش از آن که هنري باشند، تجاري هستند.
    
    کاهش آلبوم، افزايش تک آهنگ
    براساس جدول منتشر شده، تعداد آلبوم هاي موسيقي منتشر شده در سال 94، 537 بوده اما در سال 95 با کاهش به 485 آلبوم مي رسد و در سال جاري هم اين تعداد به 495 رسيده است. اين ارقام نشان مي دهند انتشار آلبوم موسيقي به معناي سنتي آن ديگر با اقبال چنداني مواجه نيست. وقتي آمار تک آهنگ هاي منتشر شده را در کنار اين ارقام قرار دهيم، مي بينيم دقيقا همين اتفاق رخ داده است. در سال 94 تعداد 99 تک آهنگ، پس از آن در سال 95، تعداد 371 تک آهنگ مجوز دريافت کرده و منتشر شده اند و در سال 96 هم اين آمار با افزايش بسيار زيادي روبه رو شده و به 1150 تک آهنگ مي رسد. اين روند از مدت ها پيش در کشورهاي پيشرفته جهان آغاز شده و برخي از چهره هاي برجسته موسيقي آلبوم هايي منتشر کرده اند که در آنها فقط يک قطعه موسيقي وجود داشته است، حالا هم اين اتفاق در ايران شکل جدي تري به خود گرفته است و خوانندگان شناخته شده هم قبل از انتشار آلبوم يا برگزاري کنسرت هايشان اقدام به انتشار تک آهنگ ها کرده و بر اساس بازخوردي که از مخاطبان خود دريافت مي کنند، براي مراحل بعدي کار خود تصميم مي گيرند. در واقع هنرمندان ايراني هم به شيوه ارائه مدرن موسيقي نزديک شده اند و مي توان پيش بيني کرد تعداد تک آهنگ ها در سال هاي آينده بمراتب بيشتر از امسال هم خواهد بود. البته رشد فضاي مجازي و سهولت دسترسي به تک آهنگ ها را مي توان عامل مهمي دانست که موجب رواج آن شده است.
    
    اما و اگرهاي انتشار آلبوم تصويري
    آلبوم هاي تصويري اما طي سه سال گذشته هيچ رشدي نداشته اند و طبق آمار مي توان گفت روند انتشار آنها با پسرفت هم مواجه بوده است. در سال 94 تعداد 35 آلبوم تصويري انتشار يافته و در دو سال بعدي يعني 95 و 96 تعداد 26 آلبوم تصويري منتشر شده است. آلبوم هاي تصويري آن طور که آمار هم نشان مي دهد، نتوانسته براي مخاطب ايراني چندان جذابيتي ايجاد کنند. اين آلبوم ها حداقل 30 هزار تومان قيمت دارند و هيچ چيزي بيش از اجراي زنده اثر موسيقايي ارائه نمي کنند. شايد آلبوم تصويري آثاري چون کنسرت نمايش «سي» به خوانندگي همايون شجريان که تابستان امسال برگزار شد، با توجه به بعد نمايشي که دارد، بتواند براي مخاطبان جذاب باشد، اما صرفا اجراي موسيقي آن هم به شيوه امروز چندان مخاطب را جذب نخواهد کرد. مگر اين که برخي سنت هاي نيک گذشته همچون حضور کتابچه هاي مکمل آلبوم تصويري و ارائه اطلاعات و توضيحات اضافه به مخاطب دوباره زنده شود.
    بخش جالب ديگر در اين آمار نماآهنگ ها هستند. در سال 94، تعداد 111 نماآهنگ، سال 95 تعداد 133 و در سال جاري 265 نماآهنگ ساخته شده است. اگر اين تعداد را مقابل اجراهاي صحنه اي و تک آهنگ ها قرار دهيم، خواهيم ديد تعداد نماآهنگ هاي توليدي بسيار پايين است. ما در ايران رسانه اي براي پخش نماآهنگ نداريم و همين موضوع هم لطمات جدي به آثار اين عرصه زده است. در واقع مي توان گفت ما نماآهنگ حرفه اي نداريم و جز برخي آثار مناسبتي، کار چندان با کيفيتي در اين عرصه توليد نمي شود. بخصوص که اين بي رسانه بودن بسياري را به کار کردن با اپليکيشن هاي مجازي سوق داده و کيفيت کارها را پايين آورده است.
    در بخش پاياني جدول مي بينيم در سال 94، تعداد 81 کتاب گويا، در سال 95، 117 و در سال جاري 193 کتاب گويا مجوز نشر گرفته اند. اپليکيشن هاي مجازي البته به روند رو به افزايش کتاب هاي گويا هم بسيار کمک کرده اند و با رعايت نکات مهم و اصول حرفه اي مي توان اميدوار بود کتاب هاي گويا هم بتوانند در آينده تعداد رو به افزايشي داشته و به چندين برابر برسند.
    به اضافه اينکه ...
    روزي، روزگاري، تک آهنگ
    تک آهنگ در کمترين زمان ممکن به بهترين شکل، اثر مربوط را به گوش مخاطب مي رساند و حالا يک رسانه همه گير شده است. سال 1392 بود که کم کم توجه خوانندگان به انتشار تک آهنگ جلب شد و رسانه ها هم به اين موضوع توجه کردند. البته آن زمان هنوز ساز و کار قانوني براي انتشار تک آهنگ وجود نداشت و هر خواننده اي فارغ از اين که به صورت قانوني و مجاز فعاليت مي کند يا غيرقانوني، تک آهنگ خود را منتشر مي کرد. تا اين که در سال 1393 و دوره مديريت دکتر پيروز ارجمند بر دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، قرار شد تک آهنگ براي انتشار خود روال قانوني را طي کنند.
    اين اتفاق براي نخستين بار رخ مي داد و بسياري از اهالي موسيقي هر چند با آن موافق بودند، ولي اما اگرهاي بسياري داشت و مي گفتند اگر سرعت انجام اين کار بالا باشد، اتفاق خوبي است و در غير اين صورت، تنها مشکل و مانعي سر راهشان ايجاد خواهد کرد. اما هدف اصلي از ايجاد اين کار چه بود؟ هدف اين بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بتواند تا حد زيادي فضا را براي فعاليت خوانندگان در چارچوب قانون فراهم کند و آنها کمتر به سوي فعاليت هاي غيرمجاز بروند، چرا که انتشار اين قطعات بدون داشتن مجوز مي توانست مانعي براي کسب مجوز انتشار البوم يا برگزاري کنسرت بر سر راه تازه کاران و حتي کهنه کاران عرصه موسيقي باشد. آمارها نشان مي دهد خوانندگان از انتشار تک آهنگ استقبال خيلي خوبي کرده اند و دفتر موسيقي وزارت ارشاد هم با سرعت خوبي عمل کرده است که اين روند قانوني حفظ شده، هر چند بايد برخي اتفاقات عجيبي را هم که در اين جريان سرعتي، اتفاق افتاده لحاظ و به دفتر موسيقي گوشزد کرد که بايد بيشتر دقت کند تا برخي چيزها فداي سرعت نشود!
    
    * روزنامه نگار
    
    پايان راه آلبوم هاي موسيقي / موزيسين ها در سال جاري 1150 تك آهنگ منتشر كرده اند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5067 به تاريخ 22/12/96، صفحه 10 (ادبيات و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از "زينب مرتضايي فرد"

  آن بيست و شش نفر / روايتي از اجراهاي نوازندگان اركستر سمفونيك تهران در جبهه هاي جنگ
زينب مرتضايي فرد، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  بدون شلوغ بازي و حاشيه كار مي كنيم / گفت و گوي جام جم با مدير عامل موسسه توسعه هنرهاي معاصر درباره برگزاري كنسرت خياباني
زينب مرتضايي فرد، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  زندگي مان شبيه سريال هاي تركي نيست! / پاي صحبت هاي دكتر برنا كاراگز اوغلو استاد ادبيات فارسي در تركيه نشستيم
زينب مرتضايي فرد، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  جشنواره خوب هم داريم
زينب مرتضايي فرد، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  شما خيلي آشناييد / هوشنگ مرادي كرماني فردا 74 ساله مي شود
زينب مرتضايي فرد، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سبك شناسي نظم و نثر فارسي
متن مطالب شماره 42، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است