|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/22: تهران بوي عيد نگرفت
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5067 22/12/96 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
 


تهران بوي عيد نگرفت
شهرداري براي استقبال از بهار برنامه اي مشخص ندارد

نويسنده: ميثم اسماعيلي

نفس هاي سال 96 به شماره افتاده، اين روزها بازار حراج داغ تر شده و در بساط دستفروش ها مي توان ماهي هاي قرمزي که در تشت هاي سفيد انتظار سفر به تنگ هاي شيشه اي را مي کشند به تماشا نشست و عابراني را ديد که کنار بساط دستفروش ها مکث و به خريدن يا نخريدن اجناس آنها فکر مي کنند. عيد همين وقت هاست. همين عيد اما حالا به چشم نمي آيد. در حالي که تنها يک هفته تا آغاز بهار باقيمانده است نشاني از پيشواز اين فصل را در پايتخت نمي توان ديد، دود همان دود و ترافيک و شلوغي و کرختي شهر همان است که بود. حتي اگر در سال هاي گذشته دست کم بيلبوردهاي شهري رنگ بهار مي گرفت حالا آنها هم در تسخير تخفيف برندهاي مشهور است؛ بي نشاني از ماهي قرمز توي تنگ و سبزه و تخم مرغ هاي رنگ شده. اين موضوع آن قدر به چشم آمد که حتي مورد اعتراض شوراي شهر تهران هم قرار گرفت. زهرا بهرام نژاد چند روز پيش در تذکري به شهرداري تهران گفت: تنها چند روز به آغاز سال جديد باقي مانده، اما هنوز جشن هاي استقبال از بهار آغاز نشده است، در حالي که انتظار تحول بصري بيشتري داشتيم.
    به گزارش جام جم، زيباسازي بصري شهر تنها يکي از مواردي است که انتظار مي رفت در پيشواز بهار در پايتخت اجرا شود. ساماندهي دستفروشان، توسعه فضاي سبز، جمع آوري پسماندهاي خشک و تر ازجمله برنامه هاي مديريت شهري براي استقبال از سال جديد بوده و هست، اما آنچه به چشم شهروندان مي آيد تغيير در مبلمان شهري و حال و هواي شهر است.
    عليرضا سرحدي، کارشناس مسائل شهري معتقد است زيباسازي فضاي شهري به معماري و شهرسازي مربوط نيست و به مسائل روانشناختي برمي گردد. او به جام جم مي گويد: ما ساليان سال است اين رسم را داريم که پيش از نوروز دستي به خانه مان مي کشيم و بعضي از وسايلمان را نو مي کنيم حتي بعضي از وسايلي که ضروري نيست. اين موضوع حتي درباره خانواده هايي که از لحاظ اقتصادي ضعيف هستند هم صدق مي کند. چرا که اين کار از نظر رواني تاثير بيشتري دارد تا تغيير در نوع و رفاه زندگي.
    
    زيبايي را محدود نکنيد
    به گفته اين کارشناس شهري، اما حالا اين سنت قديمي در سطح شهر ديده نمي شود. هر چند بسياري از کارشناسان شهري بر اين اصرار دارند چون که مديريت شهري، مقوله اي بلندمدت است اين موارد بايد از پيش ديده مي شد.
    اما آن طور که عليرضا سرحدي به جام جم مي گويد آماده سازي شهر براي بهار در روح و روان مردم تاثير بسياري دارد. فارغ از مقصران اين امر آنچه مشخص است اين که چهره شهر زيبا نيست و اين زيبا شدن چهره شهر را نبايد به نوروز محدود کرد.
    در اين ميان يکي از مواردي که در لذت بصري و روحيه مردم تاثير دارد رنگ هايي است که در شهر استفاده مي شود. اين کارشناس مسائل شهري مي افزايد: از آسفالت خيابان گرفته تا ساختمان و خودروهاي سطح شهر به رنگ سياه، سفيد، خاکستري و مرده درآمده اند. اين مورد حتي در فرهنگ ما هم اثر گذاشته است. شما اگر الان يک خودروي قرمز رنگ داشته باشيد خيلي سخت تر مي توانيد آن را بفروشيد، چون باوري وجود دارد که رنگ هاي سياه و سفيد را رنگ هاي برتر مي داند. همين باور، محصول غافل بودن تاثير محيط بر روان مردم است.
    
    کوچ خشم از شهر زيبا
    سال 95 آمار پرونده هاي نزاع خياباني حدود 530 هزار پرونده اعلام شد؛ آماري که نشان مي دهد شهرهاي ما از فضاي پرخاشگرانه سنگيني برخوردارند. مجيد صفاري نيا، جامعه شناس شهري معتقد است مواردي همچون تراکم و ازدحام شهري و نبود آموزش ها و دلبستگي به مکان از جمله عواملي است که براي اين پرخاشگري مي توان در نظر گرفت.
    صفاري نيا به جام جم مي گويد: مردمي که در شهر زندگي مي کنند هر چه بيشتر به شهر خود علاقه و احساس تعلق بيشتري داشته باشند حالشان بهتر است و کمتر دست به خشونت و جرم مي زنند. خشم مردم و پرخاشگري شان کمتر است و از سلامت روان بهتري در اين شهر برخوردارند و از سوي ديگر، آمار مواردي مثل تخريب و ونداليسم در آن شهر هم پايين تر است.
    اين روان شناس شهري معتقد است يکي از مولفه هايي که مي تواند حال مردم يک شهر را خوب کند تعلق به مکان و حس شادي است و اين مولفه ها را مي توان در بحث لزوم آماده سازي و طراحي شهري براي نوروز ديد.
    اگرچه شهرداري تهران معمولا درگير مسائل مالي و اعتباري است، اما آن طور که مجيد صفاري نيا مي گويد اگر باوري در اين زمينه وجود داشته باشد، اين کار نيازي به اعتبار چنداني ندارد و مي توان با کمک مردم محلي و سازمان هاي مردم نهاد اين کار را صورت بدهيم.
    
    عيد را باور کنيد
    طراحي شهري تنها محدود به آويزان کردن گلدان و رنگ آميزي ديوار خيابان ها نيست و به نظر مي رسد بايد روح شادي را به شهر تزريق کرد. صفاري نيا معتقد است اين کار را مي توان با استفاده از نوازنده هاي دوره گرد و حتي خواننده هاي محلي در پارک ها هم انجام داد.
    او به جام جم مي گويد: اين مناسک در دنيا مرسوم است. براي نمونه هر آخر هفته در پارکي اطراف تلويزيون ملي توکيو نوازنده هاي دوره گرد و گروه هاي تئاتر خياباني گرد هم جمع مي شوند.
    به گفته صفاري نيا بايد اين فرصت را به شهروندان داد و از دور مديريت کرد تا افراد هيجانات منفي شان را تخليه کنند. اگر اين هيجانات تخليه نشود بعدها نبايد سوال کنيم چرا يک شهروند عادي در اين شهر تبديل به يک مجرم شده است.
    استفاده از نمادهاي شهري ويژه عيد، ترميم نقاشي هاي ديواري پايتخت، شست و شوي معابر شهر و... بخشي از وظايفي است که مديريت شهري بايد در پيشواز فصل بهار در شهر اجرا کند. کمبود اعتبار باشد يا دلمشغولي مديران شهري به موارد زيرساختي، آنچه مهم است اين که در اين ميان بايد باوري وجود داشته باشد از تاثير فضاي محيطي بر روان مردم شهر. آنچه مشخص است اين که عيد اين روزها تنها در خانه مردمان اين شهر جريان دارد و شهر هنوز در خواب زمستاني است.
    تهران بوي عيد نگرفت / شهرداري براي استقبال از بهار برنامه اي مشخص ندارد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5067 به تاريخ 22/12/96، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "ميثم اسماعيلي"

  آقاي بازيگر و نوازندگي
ميثم اسماعيلي، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  آواز شور در دستگاه تلفيق! / كندوكاوي در مدهاي تازه موسيقي در ايران
ميثم اسماعيلي، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
  در جست و جوي كيفيت از دست رفته
ميثم اسماعيلي، جام جم 28/5/97
مشاهده متن    
  كودك كشي فرهنگي / همراه با دكتر محمدمهدي ايزدخواه، پژوهشگر و كارشناس حوزه صنايع فرهنگي
ميثم اسماعيلي، جام جم 27/5/97
مشاهده متن    
  خواندني هاي ماندني / نگاهي به فهرست پرمخاطب ترين آثار داستاني دهه 90
ميثم اسماعيلي، جام جم 23/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساخت و توليد
متن مطالب شماره 75، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است