|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/22: 7 پرفروش سينماي 96
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5067 22/12/96 > صفحه 11 (سينماي ايران) > متن
 
 


7 پرفروش سينماي 96
گزارش فيلم هاي موفق و ناموفق در سالي كه گذشت

نويسنده: ساناز قنبري

وقتي در اين روزهاي پاياني سال 96 به سينماي امسال نگاه مي کنيم به اين نتيجه مي رسيم که جنس سينماي امسال هم از بابت فيلم ها و هم بازيگران آنها جور بوده و مردمي که در سال هاي اخير پايشان دوباره به سينما باز شده کم کم به سينما رفتن عادت کردند، اما با نگاهي عمومي به هر آنچه در گيشه سينماها طي سال جاري گذشته، مي توان شکل و شمايل کلي از سليقه عمومي مردم سينمارو را ترسيم کند.
    صدرنشيني شش فيلم کمدي «نهنگ عنبر 2»، «آينه بغل»، «گشت 2»، «خوب، بد، جلف»، «اکسيدان» و «ساعت 5 عصر» در جدول پرفروش ترين فيلم هاي امسال مخاطب را به اين باور مي رساند که فروش فيلم هاي اجتماعي طي چند سال اخير در قياس با فيلم هاي کمدي پايين تر بوده و اين جريان باعث شده سرمايه گذاران بخش اجتماعي به سمت ساخت آثار کمدي گرايش پيدا کنند. از اين رو با قاطعيت مي توان گفت که گيشه و اقتصاد سينماي ايران به فيلم هاي کمدي وابسته است و اين واقعيتي است که ضرورت مخاطب شناسي سينماي ايران را بار ديگر يادآوري مي کند.
    اين که در ده سال گذشته که با بحران مخاطب در سينما مواجه بوديم، اما فيلم هاي کمدي کماکان گيشه پررونق خودشان را حفظ کردند؟ شايد بتوان گفت حاشيه هاي قدرتمند فرامتني و پس زمينه هاي اجتماعي در جامعه ما باعث مي شود مخاطب سالن سينما را محلي براي فراموش کردن گرفتاري هاي زندگي اش ببيند، نه انديشه براي دغدغه هاي اجتماعي که به زبان سينما بيان مي شود. در ادامه اين گزارش به معرفي شش فيلم پرفروش و فيلم هاي کم فروش امسال پرداخته ايم.
    
    «نهنگ عنبر2» / سامان مقدم
    فروش کلي: 20/944/044/000

    خلاصه داستان: ارژنگ (رضا عطاران) و رويا (مهناز افشار) بالاخره پس از سال ها با يکديگر ازدواج کرده اند و در حال رانندگي براي رسيدن به محل برگزاري مراسم ازدواجشان در شمال مي باشند. آنها در طول مسير خاطرات گذشته خود را مرور مي کنند، اما در اين بين اتفاقاتي هم مي افتد.
    نکته: در سينماي ايران کمتر پيش مي آيد که يک اثر بتواند موفقيت قسمت نخست را تکرار نمايد و همان ميزان لبخندي که در قسمت نخست بر لب تماشاگران نشانده را دوباره تکرار کند و «نهنگ عنبر 2 » دقيقا همين وضعيت را دارد.
    رضا عطاران در سال هاي اخير ثابت کرده که به تنهايي مي تواند بار فيلم را بر دوش بکشد و اساسا اين فيلم بشدت متکي به رضا عطاران و ابعاد هنري اوست.
    
    آيينه بغل / منوچهر هادي
    فروش کلي:19/973/591/000

    خلاصه داستان: فيلم درباره دختر و پسر جواني از طبقه متوسط رو به پايين جامعه است. پسر، نگهبان يک گاراژ ماشين هاي لوکس است و تصميم گرفته تا شبي را با نامزدش به خوش گذراني بپردازد و به همين دليل، يک ماشين مازراتي را بدون اجازه از گاراژ برمي دارد. اما در خيابان، يک ماشين حمل زباله، آينه بغل اين ماشين گران قيمت را مي زند و زوج جوان فيلم، بايد به نحوي خسارت آن را بپردازند و همين شروع اتفاقات جالبي در اين فيلم است.
    نکته: داستان فيلم «آينه بغل» داستان بسيار ساده اي است و جنس شوخي هاي فيلم برخاسته از الگوي اشتباه شبکه هاي اجتماعي کنوني در ايران است. منوچهر هادي کارگردان خوبي است، اما اين فيلم را صرفا براي سرگرمي مردم ساخته است.
    
    فيلم هاي شکست خورده 96
    براساس سيستم مکانيزه در سال جاري 18 فيلم زير 100 ميليون تومان فروش در گيشه داشتند و حتي نتوانستند 10 هزار نفر مخاطب را به سالن سينما بکشانند.
    آن طور که فارس گزارش داده، برخي از کارشناسان معتقدند که عدم اکران متوازن باعث شده است تعداد فيلم هايي که زير 100 ميليون تومان فروش داشتند بيشتر شود، اما برخي ديگر از کارشناسان معتقدند در سال جاري فيلم هايي که نتوانستند با مخاطب ارتباط برقرار کنند نسبت ه سال گذشته به مراتب بيشتر بوده است.
    «ماجان» به فروش 96 ميليون و 23 هزار تومان
    «افسانه گل آباد» به فروش 92 ميليون و 684 هزار تومان
    «آپانديس» به فروش 60 ميليون و 269 هزار تومان
    «دو عروس» به فروش 57 ميليون و 751 هزار تومان
    «پينوکيو عاموسردار رئيسعلي» به فروش 36 ميليون و 223 هزار تومان
    «ماليخوليا» به فروش 35 ميليون و 241 هزار تومان
    «شاخ کرگدن» به فروش 31 ميليون و 14 هزار تومان
    «دعوتنامه» به فروش 29 ميليون و 479 هزار تومان
    «مسلخ» به فروش 28 ميليون و 483 هزار تومان
    «بلوک 9 خروجي 2» به فروش 28 ميليون و 388 هزار تومان
    «درياچه ماهي» به فروش 26 ميليون و 722 هزار تومان
    «من يک ايراني ام» به فروش 20 ميليون و 976 هزار تومان
    «کبريت سوخته» به فروش 20 ميليون و 262 هزار تومان
    «آرمانشهر» به فروش 12 ميليون و 712 هزار تومان
    «رقص پا» به فروش 11 ميليون و 657 هزار تومان
    «ماه در جنگل» به فروش 6 ميليون و 178 هزار تومان
    «اشک نرگس» به فروش 4ميليون و 101 هزار تومان
    «قلب سفيد قاصدک» به فروش 84 هزار تومان
    شايد بتوان تعداد ناکافي سالن هاي سينمايي، عدم برنامه ريزي و مکانيسم درست از سوي سازمان سينمايي را که قادر به ايجاد توازن بين توليد و اکران نيست عامل اصلي اين اتفاق بدانيم. ضمن اين که در همه جاي دنيا تبليغات يک فيلم همزمان با شروع توليد آن آغاز مي شود، اما در ايران اين امکان وجود ندارد .
    
    «گشت 2» / سعيد سهيلي
    فروش کلي: 19/781/344/000

    خلاصه داستان: عباس و حسن پس از پنج سال که از زندان آزاد شده اند سراغ عطا مي روند. عطا در اين مدت در کما بوده و بتازگي به هوش آمده و به زندگي عادي بازگشته است. اين سه رفيق دوباره با هم همراه شده و در پي کاري شرافتمندانه مي گردند، اما پس از تلاش هاي بسيار بناچار راه ديگري را در پي مي گيرند.
    نکته: «گشت ارشاد1» به دليل دست گذاشتن روي سوژه اي مناقشه برانگيز در جامعه ايران، قصه اي جذاب با موقعيت هاي خنده آور براي تماشاگر خلق کرده، اما قطعا «گشت ارشاد2» در سطحي پايين تر از دنباله قبلي خود قرار دارد.
    
    «خوب، بد، جلف» / پيمان قاسم خاني
    فروش کلي: 16/288/593/000

    خلاصه داستان: يک کارگردان هنري سينما از طرف تهيه کننده اش تحت فشار است تا از دو بازيگر تجاري براي بازي در نقش هاي اصلي فيلمش استفاده کند. از نظر کارگردان آنها بدترين انتخاب هاي ممکن هستند، اما چون مي خواهد که فيلم را بسازد مجبور است در مدت کوتاهي آنها را به نقش هايشان نزديک کند و اين کار آساني نيست.
    نکته: اين فيلم نخستين اثر پيمان قاسم خاني در مقام کارگرداني و داراي يک داستان ساده و مناسب براي بروز و ظهور لحظات کميک است. «خوب، بد، جلف» يک کمدي قصه گو است که صرفا به ايجاد کمدي موقعيت در اثر متکي نيست و قصه اي براي روايت دارد.
    
    «اکسيدان» / حامد محمدي
    فروش کلي: 10/791/205/000

    خلاصه داستان: اين فيلم روايتگر تلاش هاي اصلان (جواد عزتي) است براي به دست آوردن ويزا تا بتواند به دنبال نامزد خود نگار (ليندا کياني) برود که قاچاقي از ايران خارج شده است و اکنون در شرايط بدي به سر مي برد.
    نکته: «اکسيدان» از الگوهاي رايج کمدي در سينما استفاده مي کند و با قرار دادن کاراکتر در يک موقعيت اشتباهي، بيننده را از اين موقعيت ها به خنده مي اندازد. اين فيلم بر پايه شوخي هاي کلامي است که بي هيچ انسجامي داستاني را روايت مي کنند.
    
    «ساعت 5 عصر» / مهران مديري
    فروش کلي: 9/127/122/000

    خلاصه داستان: مهرداد پرهام (سيامک انصاري) يک وکيل دادگستري است که به تنهايي در شمال شهر تهران زندگي مي کند. نامزد او (آزاده صمدي) در فرانسه مشغول تحصيل است و او بايد براي پرداخت قسط بانکي تا راس ساعت 5 خود را به شعبه بانک برساند تا خانه اش را از مصادره شدن توسط بانک نجات دهد. در اين ميان اتفاقات زيادي براي او مي افتد که روند داستان را شکل مي دهد که هر کدام نشانگر معضلات اجتماعي و ناهنجاري هاست.
    نکته: نکته: بي شک نام مهران مديري به عنوان يک برند معتبر عمل مي کند، اما مهران مديري در سينما در همان قالب مجموعه هاي تلويزيوني ساخته خودش، باقي مانده است. به طوري که به سختي مي توان «ساعت 5 عصر» را در مديوم سينما گنجاند.
    7 پرفروش سينماي 96 / گزارش فيلم هاي موفق و ناموفق در سالي که گذشت
    


 روزنامه جام جم، شماره 5067 به تاريخ 22/12/96، صفحه 11 (سينماي ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "ساناز قنبري"

  هياهويي به نام «اسكار»
ساناز قنبري، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  جاي خالي اكران ويژه محرم
ساناز قنبري، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  شمايل پليس ايراني در يك فيلم / گفت و گو با فرزاد موتمن، كارگردان «آخرين بار كي سحر را ديدي؟»
ساناز قنبري، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  همه چيز عادي بود به جز پول! / گفت و گو با محسن دامادي كه اين روزها فيلم «همه چي عاديه» را روي پرده دارد
ساناز قنبري، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري
ساناز قنبري، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ژيلوان
متن مطالب شماره 2، اسفند 1394را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است