|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/22: جشن به جاي رزم در خراسان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5067 22/12/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


جشن به جاي رزم در خراسان


نويسنده: فاطمه مرادزاده، مريم خزايي

کمتر رسم و آييني را مي توان در سرزمين باستاني ايران يافت که در کنار آفرينش جشن و شادي و سرور، دستي در ايجاد همبستگي و انسجام ملي و خانوادگي نداشته باشد و برپايه اصل مهم پيوند بيشتر اعضاي خانواده و فاميل و آشنا و جامعه به يکديگر بنا نهاده نشده باشد. يکي از اين آيين و رسوم، «چهارشنبه سوري» است که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و نياکان ما، آن را در کمال آرامش و به دور از هرگونه هياهو و رفتارهاي آسيب زا برگزار کرده و محوري مي شدند براي گردهمايي شاد دختران و پسران و نوه هاي خانواده؛ اتفاق مبارکي که در دين اسلام هم از آن به عنوان صله رحم ياد و براجراي آن سفارش زيادي شده است. آيين شاد و کهن «جشن چهارشنبه سوري» اما در سال هاي اخير به رسمي نامانوس، خطرناک و بسيار آسيب زا تبديل شده؛ طوري که تغيير شکل و ماهيت و محتوا داده و اولا از محيط گرم و صميمي خانواده به سطح شهر کشيده شده و ثانيا فضاي شهر و خيابان هايش را به ميدان جنگ تبديل کرده است. شادي هاي ساده و آسان جاي خود را به ترکاندن ترقه و بمب و نارنجک هاي دست ساز وحشت آفرين زير پاي رهگذران و در هر کوي و برزن داده که از يک هفته پيش از چهارشنبه سوري صدايش گوش آسمان را کر کرده و دل مردم را فرو مي ريزد و بوي باروتش مشام ها را تلخ و آسايش و آرامش شهر و شهروندانش را سلب مي کند. اينها تنها بخشي از ماجراست؛ تصوير ده ها کودک و نوجوان و جوان سوخته و دست و پا قطع شده و چشم از حدقه بيرون آمده، بخش بسيار تلخ تر اين ماجراست.
    حالا اما مسئولان گوشه و کنار کشورمان درتلاشند که با کمک و ياري انجمن هاي مردم نهاد و ايجاد کمپين هاي مردمي، اين جشن و آيين ملي و مردمي را با مشارکت مردم بويژه جوانان به مسير اصلي آن بازگردانند.
    
    احياي دوباره چهارشنبه سوري
    شايد بتوان گفت که کليد برنامه ريزي براي برگزاري جشن شاد و خانوادگي چهارشنبه سوري در سال جاري در خراسان رضوي و با حکم و دستور استاندار اين استان زده شد؛ از يک ماه پيش و زماني که عليرضا رشيديان در جلسه شوراي اداري استان خراسان رضوي تاکيد کرد که بايد چهارشنبه سوزي با همکاري سازمان هاي مردم نهاد و تشکل هاي فرهنگي و همچنين دستگاه هاي دولتي، به چهارشنبه سوري و شب و روزي شاد و مفرح و به دور از حوادث آسيب زا تبديل شود.
    خراسان رضوي و مشهد نيز چون تمام نقاط کشور، آيين و رسوم جذاب و شاد و خانواده محوري براي شب چهارشنبه سوري دارند که مغاير با هرگونه خشونت و رفتار آسيب زا و هنجار شکن و غيراخلاقي است. حالا و با دستور استاندار خراسان و برنامه ريزي دستگاه هاي دولتي و غيردولتي اين استان قرار است اين برنامه هاي شاد و مفرح و وحدت محور جاي رفتارهاي ناهنجار و نگران کننده و آسيب زا را بگيرد.
    سيدجواد حسيني، معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري خراسان رضوي در اين خصوص به جام جم مي گويد: سنت چهارشنبه سوري رسمي مردمي و کهن است و هر سنت و رسمي در مسير زمان ممکن است کارکردهاي مناسب و غير مناسب پيدا کند. اما ما معتقديم که ريشه و اصل اين سنت کهن با مباني ديني ما مغايرتي ندارد و مي تواند کارکردهاي مختلفي شامل شادابي و نشاط اجتماعي داشته باشد که مورد نياز هر جامعه است و همگرايي و انسجام اجتماعي را مستحکم مي کند.
    حسيني مي افزايد: گاهي اين آيين و سنت ها به دليل کم دقتي برخي، دچار ناکارآمدي و کارکرد نامناسب مي شود و صدمات جسمي و روحي و جاني جبران ناپذيري براي خانواده ها و جامعه به همراه دارد که ترقه بازي و آتش بازي غيرمتعارف جلوه اي از اين کارکردهاي نامناسب است که در کميته تامين استان خراسان رضوي برنامه ريزي هايي صورت گرفته و سعي شده چهارشنبه سوري به سمت و سوي کارکردهاي مثبت پيش برود.
    معاون استاندار با تاکيد بر اين که نگاه ما اجراي برنامه هاي چهارشنبه سوري در مسيري به دور از آسيب و چهارشنبه سوزي است، درخصوص اجراي اين برنامه ها و بويژه احياي برنامه هاي کهن و قديمي ايراني در استان مي گويد: تمهيداتي در شوراي تامين استان به منظور کاهش اين عوارض در نظر گرفته شده که مردم با آرامش بهتري مراسم را برگزار کنند و کارکردهاي مناسب جاي کارکردهاي نامناسب را بگيرد و تشکل هاي غيردولتي براي آموزش و آگاه سازي مردم از عوارض و آسيب هاي احتمالي و براي هدايت چهارشنبه سوري به سمت يک چهارشنبه سوري شاد ورود پيدا کنند .
    حسيني خاطرنشان مي کند که هماهنگي هاي صورت گرفته از سوي تشکل هاي غيردولتي موجب شد در سال گذشته نسبت به سنوات پيشين عوارض کمتري داشته باشيم و از اين رو امسال نيز تشکل ها به منظور آگاه سازي عمومي، استقرار و استمرار آن با کارکردهاي مناسب به ايفاي نقش پرداختند که شامل آموزش و اگاهي خانواده ها، همسايگان، هم محلي ها در خيابان ها و ميادين است.
    به گفته وي، همچنين صدا و سيما در زمينه اطلاع رساني، شهرداري ها و اصناف در راستاي ارائه خدمات مناسب و نهادهاي آموزشي و سازمان تبليغات اسلامي در زمينه آماده سازي اوليا و آگاه سازي مردم، همگام و همسو با هنرمندان و انجمن هاي هنري و احزاب در چهارشنبه آخرسال در کنار مردم خواهند بود .
    
    اجراي تئاترهاي خياباني
    معاونت فرهنگي هنري سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري مشهد نيز درخصوص برنامه هاي درنظر گرفته شده براي جشن چهارشنبه سوري به جام جم مي گويد: خدمات پيشگيرانه اي براي چهارشنبه سوري پيش بيني شده است که برگزاري تئاترهاي خياباني با بهره گيري از نوجواناني که در سال گذشته درگير حوادث قضايي و جراحتي چهارشنبه سوري شدند از جمله اين اقدامات است .
    مهدي ندايي با بيان اين که اين تئاترهاي خياباني به وسيله کودکان و نوجوانان آسيب ديده اجرا مي شود، مي افزايد: به منظور انجام اقدامات پيشگيرانه، اين تئاترها در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه، صبح ها در مدارس اجرا مي شود و کودکان و نوجوانان آسيب ديده در خصوص چگونگي اتفاقات سال گذشته با دانش آموزان مدارس گفت وگو مي کنند .
    وي درعين حال خاطرنشان مي کند که مراسم چهارشنبه آخر سال را به جاي چرخيدن در اطراف آتش به سمت اجراي برنامه هاي فرهنگي براي دورهمي هاي آش پزان، سمنو پزان، سياه بازي و احياي سنت هاي گذشته به صورت پراکنده پيش خواهيم برد.
    
    نقش صدا و سيما در احياي سنت هاي ايراني
    
    عليرضا رشيديان : استاندار خراسان رضوي
    رسانه ها بويژه صدا و سيما نقش مهمي در تبديل چهارشنبه سوزي به چهارشنبه سوري دارند که اين مهم با احياء فرهنگ سرزدن به بزرگ ترها و احياي اين روز مشابه سيزده به در بعنوان روز طبيعت، محقق خواهد شد. چهارشنبه سوري هم بايد چون ديگر ايين هاي کهن اين سرزمين به روز احياي محبت و دوستي خانواده، محله و جمع شدن حول بزرگ ترها و بيان متل ها و حکمت هاي فرهنگي و مطلع شدن از وضع هم و آماده شدن براي ورود به سال جديد، تبديل شود. در اين رابطه يکسري کارهاي ايجابي با رسانه ها و سازمانهاي مردم نهاد و شخصيتهاي فرهنگي و مورد توجه در استان خراسان رضوي دنبال شده است. همچنين يکسري بسترسازي در بوستان ها و ميادين شهرها براي نور افشاني و اجراي سرودها و برخي اقدامات سلبي مثل جمع آوري مواد محترقه و برخورد با افراد سابقه دار و... برنامه ريزي و اجرايي خواهد شد. به هرحال مهم ترين عنصر اين اقدامات خود خانواده ها هستند که چهارشنبه آخر سال را از کابوس زنان و کودکان، پيرمردان و پيرزنان و مادران و پدران، به روز دوستي و مهرباني با خانواده و همسايگان در محله و مجتمع و هر کوي و برزن تبديل کنند.
    
    مراسم آييني و سنتي کوله چارشمبه شو
    در بسياري ديگر از شهرها و مناطق کشور هم برنامه هاي فرهنگي، شاد و مفرح و البته خانواده محور، توسط نهادهاي دولتي و غيردولتي تدارک ديده شده است که برنامه هاي گروه سنتي آيين هاي تالش در استان گيلان از جمله اين برنامه هاست. اين برنامه ها که شامل برنامه هاي نوروز خواني، مراسم نوروزانه براي عروسي، موسيقي آييني و محلي تالش، برگزاري مسابقه رنگ آميزي تخم مرغ براي کودکان و برگزاري مسابقه سفره هفت سين براي بانوان است، 22 اسفند در پارک سد ساحلي با همکاري اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي تالش برگزار مي شود که در واقع سومين مراسم سنتي و آييني کوله چارشمبه شَو «چهارشنبه سوري» است.
    
    
    جشن به جاي رزم در خراسان
    


 روزنامه جام جم، شماره 5067 به تاريخ 22/12/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد و الگوسازي
متن مطالب شماره 34، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است