|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/1/27: تناقض هاي عملكرد روسيه در سوريه
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3124 27/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
تناقض هاي عملكرد روسيه در سوريه


نويسنده: بهرام اميراحمديان *

براي آزمايش سلاح هاي جنگي به جاي آزمايشگاه که محدوديت دارد، بهترين محل آزمايش و نتيجه بخش بودن آن، صحنه واقعي نبرد است. اکنون که تجارت سلاح، بازاري براي نفوذ سياسي استراتژيک سازندگان و توليدکنندگان و صادر کنندگان و حتي واردکنندگان تسليحات است، صحنه خاورميانه قلمرو مناسبي است؛ در خاورميانه عربي يمن، عربستان، عراق و سوريه در شرايط کنوني اين امکان را به وجود آورده اند. براساس گزارش سازمان عفو بين الملل، در سال ٢٠١٦، جهان ١،٦٩ تريليون دلار صرف هزينه نظامي کرده است که به تنهايي بيش از دو درصد از توليد ناخالص داخلي جهان است. بيش از صد شرکت اسلحه سازي از سال ٢٠٠٢ بيش از پنج تريليون دلار اسلحه فروخته اند. در پنج سال گذشته، انتقال سلاح هاي متعارف مهم بعد از پايان جنگ سرد به بالاترين حد خود رسيد. چين، فرانسه، روسيه، انگلستان و ايالات متحده، پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل - متعهد به حفظ صلح و امنيت بين المللي - به طور جمعي بيش از ٧٠ درصد تجارت اسلحه را در اختيار دارند. ايالات متحده و روسيه بيش از نيمي از کل صادرات سلاح در جهان را در اختيار دارند. بيش از يک چهارم از صادرات جهاني سلاح هاي متعارف عمده به کشورهاي منطقه خاورميانه و شمال آفريقا منتقل مي شود. ايالات متحده، انگلستان و فرانسه حدود ٧٠ درصد کل صادرات سلاح هاي اصلي متعارف به خاورميانه را در اختيار دارند.
    در پنج سال گذشته، کشورهاي خليج فارس واردات خود از سلاح هاي اصلي عمده را افزايش داده اند: عربستان سعودي ٢١٢ درصد بيشتر از پنج سال گذشته واردات اسلحه داشته است، امارات متحده عربي ٦٣ درصد، قطر تا ٢٤٥ درصد، کويت ١٧٥ درصد. در ماه مي ٢٠١٧، ايالات متحده قرارداد فروش ١١٠ ميليارد دلار سلاح به عربستان سعودي را امضا کرده است. در چارچوب اين قرارداد فروش ٦/٤ميليارد دلار موشک هاي هدايت شونده هوا به زمين و مجموع ١٠٤ هزار بمب از نوعي که به طور معمول در جنگ يمن استفاده شده، ثبت شده است. روسيه با فروش سيستم دفاع موشکي اس- ٣٠٠ و اس- ٤٠٠ به دنبال يافتن بازاري مناسب است. ترکيه در مراحل دسترسي به اين سيستم دفاعي است. ايران پيش تر اس- ٣٠٠ را دريافت کرده است. سوريه هدف بعدي فروش و استقرار اين سيستم از سوي روسيه است. ايالات متحده آمريکا نيز به دنبال توسعه و فروش سيستم دفاع ضد موشکي اي است که از سال ها قبل سپر دفاع موشکي را عليه روسيه و برخي ديگر از کشورهايي که از نظر او مي توانند تهديدي بالقوه باشند، فراهم آورده است. سال گذشته آمريکا حمله موشکي به سوريه داشت و در آن زمان که روسيه پس از ساقط شدن جنگنده خود توسط پدافند ترکيه، مدعي بود آسمان سوريه را با سيستم دفاعي اس -٣٠٠ محافظت مي کند، حمله موشکي آمريکا انجام شد و معلوم نشد سيستم دفاعي اس- ٣٠٠ چرا عمل نکرد. روس ها پاسخي ندادند و تلويحا اشاره کردند پيش از حمله آمريکايي ها با آنها هماهنگي انجام داده بودند. در حمله موشکي اخير نيز روسيه آمريکا و غرب را تهديد کرده بود که در برابر حمله موشکي عکس العمل شديدي نشان خواهد داد. سفير روسيه در لبنان روز قبل از حمله موشکي اعلام کرده بود روسيه نه تنها موشک هاي آمريکايي را ساقط خواهد کرد، بلکه به محل پرتاب موشک نيز حمله خواهد کرد. وزارت دفاع روسيه مي گويد پدافند هوايي سوريه از مجموع ۱۰۳ موشک شليک شده، ۷۱ موشک را رهگيري و نابود کرده است. روسيه مي گويد عمليات آمريکا و بريتانيا را زير نظر داشته، اما عمليات فرانسه را دنبال نکرده است. مقامات روس مي گويند بنا بر گزارش هاي مقدماتي، پرسنل نظامي يا اشخاص غيرنظامي کشته يا زخمي نشده اند.
     ولاديمير پوتين قويا اقدام آمريکا و متحدانش را محکوم کرده است. روسيه پيش تر هشدار داده بود که اگر پرسنل نظامي اين کشور آسيب ببينند، دست به اقدام تلافي جويانه خواهد زد.
     روز شنبه روسيه تلاش کرد با تصويب يک قطع نامه در شوراي امنيت سازمان ملل متحد اقدام آمريکا و متحدانش را محکوم کند، اما پيش نويس قطع نامه در برابر هشت راي منفي و چهار راي ممتنع به جايي نرسيد؛ چين، بوليوي و روسيه به پيش نويس راي مثبت دادند. وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، روز شنبه (۱۴ آوريل) اعلام کرد حملات هوايي به حداقل سه مرکز در نزديکي حمص و دمشق، برنامه تسليحات شيميايي سوريه را سال ها به عقب برده است. ژنرال کنت مک کنزي، از مقامات ارشد پنتاگون، در يک کنفرانس خبري اعلام کرد اين عمليات «دقيق، قاطع و موثر» انجام شده است؛ او گفت به ويژه با بمباران يک مرکز تحقيقات و توسعه در محله برزه واقع در شمال دمشق، «قلب» برنامه شيميايي ارتش سوريه هدف قرار گرفت.
    ژنرال آمريکايي گفت پدافند هوايي سوريه نتوانست هيچ موشک يا هواپيمايي را رهگيري و سرنگون کند؛ ژنرال مک کنزي گفت سيستم دفاع هوايي روسيه واکنشي نشان نداد، اما پدافند هوايي سوريه - عمدا پس از پايان بمباران ها - ۴۰ موشک شليک کرد.
     در ميان نزاع عملي و لفظي بين روسيه و ايالات متحده، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه، از حملات نظامي به سوريه استقبال کرده بود. نکته درخور توجه در اين ميان اين است که روس ها اذعان کرده اند اين رهگيري از سوي پدافند هوايي سوريه و آن هم موشک هاي ساخت دوره شوروي بوده است (يعني موشک هايي که حداقل و به طور خوش بينانه ساخت ٢٥ سال پيش بوده اند).
     اما چرا سيستم دفاع موشکي اس -٣٠٠ وارد عمل نشده است؟ چرا روسيه از اين سيستم ضدموشکي استفاده نکرده است؟ آيا مشکلي در اين سيستم وجود دارد که روس ها نمي خواهند آن را در صحنه نبرد آزمايش کنند تا به قدر کافي بازار فروش به دست بياورند؟ موشک هاي گنبد آسمان اسرائيل در زمان حمله موشکي حزب الله و موشک هاي تاو آمريکا نيز در برابر موشک باران حوثي ها در عربستان نيز از اين جمله اند؟ پاسخ دقيقي نمي توان براي اين پرسش يافت.
     مقامات غربي مي گويند در بحران سوريه به سبب حق وتوي روسيه نمي توانند راه حل اساسي براي بحران سوريه بيابند و در برابر بمب هاي شيميايي به کار برده شده در سوريه آن را در شوراي امنيت سازمان ملل مطرح کنند، زيرا روسيه هر پيش نويس قطع نامه در باره سوريه را وتو مي کند. از اين رو اقدام به عمليات خارج از سازمان ملل مي کنند.
     از طرف ديگر بنا به اظهارات غربي ها در صورت دادن مجوز به بازرسان بين المللي، روسيه خود خواهان مشارکت در تيم بازرسي است و براي خود حق وتو قائل مي شود. از سوي ديگر کارشناسان مي گويند بازرسان پس از بازديد در صورت تاييد استفاده از بمب شيميايي مسئوليتي در مشخص کردن طرف استفاده کننده ندارند. روسيه نيز اقدامات تنبيهي غرب عليه سوريه را نقض حقوق بين الملل مي داند. بياييد يک بار به تحولات بين الملل نظري بيفکنيم.
     از سال ٢٠٠٨ پس از آغاز بازي هاي المپيک پکن، مسئله حمله نظامي ارتش گرجستان به مناطق تجزيه طلب در قلمرو خود (اوستياي جنوبي و آبخازيا) پيش آمد. روسيه حاکميت گرجستان را بر سرزمين هاي جدايي طلبان اوستياي جنوبي و آبخازيا نقض و از جدايي طلبان حمايت نظامي و تدارکاتي کرد و استقلال آنها از گرجستان را به رسميت شناخت. در عين حال روسيه در برابر سرکوب مسلمانان سين کيانگ توسط دولت چين سکوت کرد. پيش از آن روسيه در قفقاز شمالي جدايي طلبان جمهوري خودمختار چين را به شدت سرکوب و گروزني را با خاک يکسان کرده بود. پس از بهار عربي، عربستان در پيرامون خود به يکه تازي پرداخت و در بحران بحرين از اقليت سني حاکم در سرکوب مسلمانان شيعه
     حمايت مي کند.
     در ميانمار دولت اين کشور با حملات نظامي مسلمانان روهينگيا را سرکوب و آنان را وادار به مهاجرت و کوچ اجباري و وحشيانه به بنگلادش کرده است. اين اقدام وحشيانه هيچ گاه از سوي روسيه و چين محکوم نشده است. ترکيه به خاک سوريه تجاوز و بخشي از آن را در عفرين اشغال کرده است؛ درحالي که روسيه در صحنه سوريه حضور دارد و از قلمرو اين کشور با ارتش قدرتمند خود محافظت مي کند و مسئوليت پذيرفته است، هيچ واکنشي به اشغالگري ترکيه نشان نمي دهد. اين تناقض در رفتار کشورهاي منطقه و قدرت هاي بزرگ و حمله خارج از قوانين بين المللي به خاک کشورهاي ديگر را مي توان نوعي آنارشيسم در محيط بين الملل دانست.
    
    * استاد دانشگاه يادداشت: تناقض هاي عملکرد روسيه در سوريه
    


 روزنامه شرق، شماره 3124 به تاريخ 27/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 99 بار
    آثار ديگري از "بهرام اميراحمديان "

  ارزيابي نشست تهران در سايه وضعيت پيچيده ادلب
بهرام اميراحمديان*، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پيچيدگي هاي ادلب
بهرام اميراحمديان، اعتماد 15/6/97
مشاهده متن    
  پيچيدگي روابط 3 كشور
بهرام اميراحمديان، شرق 6/6/97
مشاهده متن    
  رژيم حقوقي خزر و هياهوي رسانه اي
بهرام اميراحمديان *، شرق 24/5/97
مشاهده متن    
  ايران و رقابت پذيري چين
بهرام اميراحمديان، اعتماد 1/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي جغرافياي انساني
متن مطالب شماره 106، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است