|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/1/27: انفعال «مجمع اميد»
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3124 27/1/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


انفعال «مجمع اميد»
گزارش «شرق» از فعاليت اميدي ها در بزنگاه استعفاي شهردار    
    شرق: آخرين جلسه مجمع اميد تهران اواخر سال ٩٦ بود و نخستين جلسه عصر روز گذشته برگزار شد؛ اما در اين فاصله، حوادث مهمي رخ داده است که سکوت اين مجمع درباره آن عجيب به نظر مي رسد. حالا اين سوال پيش روي ٥١ نماينده و عضو شوراي شهر مطرح است که دليل سکوت و انفعال در برابر استعفاي نجفي چه بوده است. غلامرضا حيدري چندان به انفعال باور ندارد و مي گويد: «دومينوي مسئله سازي و بحران تراشي به راه انداخته اند. تا دنبال حل مسئله فعالان محيط زيست هستيم، يک پرونده ديگر روي ميز مي رود و تا بخواهيم آن را حل و فصل کنيم، يک ماجراي تازه باز مي شود. در موضوع استعفاي محمدعلي نجفي، برخورد دادستان غيرحرفه اي و خارج از حوزه کاري ايشان بود. دراين باره نمايندگان اصلاح طلب انتقاد خود را در مجلس و شوراي شهر يک صدا به اين شکل تصميم گيري ها مطرح کردند». عليرضا رحيمي، ديگر نماينده تهران، فلسفه وجودي اين مجمع را همفکري براي موضوعات مهم تهران و همچنين هم افزايي توانمندي ها و ظرفيت هايي که در شورا و مجلس وجود دارد، مي داند. به گفته او: «هم زماني استعفاي آقاي نجفي با تعطيلات نوروز به علاوه پايان سال که مجلس درگير استيضاح وزرا بود، اتفاقاتي بودند که نمايندگان مجمع نرسيدند جلسه مشترک داشته باشند».
    
     بناي قيل و قال نداريم
     مجمع اميد تهران شامل ٣٠ نماينده مردم تهران در مجلس و ٢١ عضو شوراي شهر پايتخت به همراه شهردار و استاندار تهران است. شکل گيري اين مجمع از مهرماه سال گذشته با هدف همکاري هرچه بيشتر نمايندگان مجلس و شوراي تهران براي پيشبرد وضعيت شهر تهران و بهبود تصميم گيري در حوزه مديريت شهري شکل گرفته است. حيدري البته به برخي کارها و تصميم سازي هاي مثبت مجمع نيز اشاره دارد. مهم ترين آن به گفته او، به تصويب بودجه سال ٩٧ در اسفند سال ٩٦ مرتبط است. مجمع نمايندگان اميد به گفته او، چندان بناي قيل و قال ندارد و مي خواهد کارهايش را در سکوت پيش ببرد.
    
     بهتر بود بيانيه مي دادند
     با اين حال تا امروز هيچ بيانيه و موضع گيري رسمي اي از مجمع اميد منتشر نشده و آن طور که پروانه سلحشوري به «شرق» گفته: «بهتر بود مجمع اميد با شکل دادن به يک جلسه فوق العاده، ابعاد استعفاي شهردار تهران –به دنبال فشارهاي عجيب و غريب- را بررسي مي کرد و موضع مشخصي مي گرفت». اين نخستين بار است که در مدت فعاليت حزبي اصلاح طلبان، شوراي شهر تهران و نمايندگان تهران يک دست در اختيار اصلاح طلبان قرار گرفته و شايد شکل گيري مجمع اميد تهران مانوري است براي اين پيروزي؛ مانوري که گويا در بزنگاه هاي تاريخي تاثير بسزايي نداشته است. يکي ديگر از نمايندگاني که نمي خواهد نامي از او برده شود، به ماجراي ناآرامي هاي چند روز پس از اعتراض دراويش در تهران اشاره مي کند و اينکه اگر مجمع اميد تهران يا فهرست اميد با سرعت بيشتري واكنش نشان مي داد و کف خيابان مي رفت و پاي حرف آنها مي نشست، شايد سطح تنش ها به اينجا نمي رسيد. به هر شکل، مردم -از هر طيف، جناح و اقليتي- انتظار دارند حرفشان از جانب نمايندگان شنيده شود.
    
     تخريب سيستماتيک «اميد» در کشور
     غلامرضا حيدري، با وجود پذيرش برخي نقدها و آهستگي فعاليت ها در مجمع اميد تهران، کماکان معتقد است جرياني به شکل سيستماتيک جلوي فعاليت «اميد» را در ايران گرفته و اين جريان بيش از هرچيز ديگري دنبال نااميدسازي مردم از جريان انتخابات است؛ چراکه آنها از آب گل آلود ماهي گرفته و در صورت نااميدي شهروندان، بازي شان برد-برد خواهد بود. پروانه سلحشوري در موضوع اخير استعفاي نجفي، معتقد است: «انتظار مردم اين است که علاوه بر موضع گيري هاي انفرادي، مجمع و فراکسيون به طور همه جانبه و دقيق تري در اين باره اعلام موضع کنند. با اين حال بر اين باورم که شوراي شهر و شهرداري نبايد هيچ رويکرد سياسي اي اتخاذ کنند و منافع مردم بايد در اولويت باشد». او نيز در اين بخش از سخنانش به رويکرد حيدري نزديک شده و مي گويد: «مهم ترين برنامه گروه هاي رقيب، نااميدکردن مردم است و اينکه در حوزه شهري اين شوراي شهر همان شوراي شهر اول است و درگير منازعات درون گروهي و نه آباداني شهر».
    
     واکنش مطهري به استعفاي نجفي
     سلحشوري در بخش ديگري از حرف هايش مي گويد: «به هرحال کمترين انتظار مردم اين بود که دست کم مجمع اميد تهران در موضوع برکناري نجفي و سخنان عجيب دادستان تصميم گيري جمعي خود را در قالب بيانيه منتشر کرده تا مسئوليت اين موضع گيري بر عهده مجمع باشد نه اينکه افراد جسته و گريخته بخواهند درباره اين موضوع گفت وگو کنند». حيدري اما توصيه دارد از ايده آل گرايي به رصد وضع موجود برسيم و مي گويد: «بهتر است به جاي حالت ايده آل، وضعيت واقعي را در نظر بگيريد. وضعيت اصلاح طلبان بسيار غيرايده آل و غيرمتعادل است. برخي نهادها پاسخ گو نيستند و شاهد انواع موازي کاري ها هستيم». علي مطهري ازجمله نمايندگان فهرست اميد تهران و مجمع اميد تهران بود که از همان ابتدا درباره ورود دادستان به موضوع استعفاي نجفي موضع گيري کرد. مجمع نمايندگان تهران هرازچندگاهي جلسه دارد. با اين حال کماکان اين سوال و نقد پيش روي آنها مطرح است که دليل سکوت اين مجمع در بزنگاه يکي از مهم ترين رخدادها براي شهر تهران چه بوده است؟
    
    روايت «ذوالقدر» از جلسه عصر روز گذشته مجمع اميد تهران
     عصر روز گذشته جلسه مجمع اميد در محل مجلس شوراي اسلامي برگزار شد. حاضران هم از جمله ٢١ نماينده شوراي شهر و ٣٠ نماينده تهران به علاوه سرپرست شهرداري تهران بودند. «سيده فاطمه ذوالقدر»، نماينده تهران که در اين جلسه حاضر بود، درباره مباحث مطرح شده در جلسه که حدودا دو ساعت طول کشيد، به «شرق» گفت: «بحث هايي که مطرح شد، درباره اولويت هاي تهران بود و اينکه شهرداري تهران زودتر تعيين تکليف شود که مورد اجماع همه بود؛ چراکه سرپرست نمي تواند نظارت خوب و همه جانبه اي بر فعاليت ها داشته باشد». ذوالقدر درباره اينکه آيا درباره استعفاي نجفي هم صحبتي شد يا خير، گفت: «در اين جلسه گفته شد که بار نخستي که شوراي شهر تهران با استعفا موافقت نکرد و بر نظر خود پافشاري کرد، کار خوبي بوده و ديگر در مرتبه دوم به علت پافشاري آقاي نجفي بر دلايل خود شورا مجبور به پذيرش استعفا شده است». اين نماينده تهران در مجلس در پاسخ به اينکه آيا به گزينه هاي شهرداري تهران هم در اين جلسه اشاره شد؟، گفت: «بيشتر ويژگي ها، توقعات و خصوصيات شهردار آينده بررسي شد و صحبتي از گزينه ها به طور مشخص نشد». او در ادامه به تشريح ويژگي هاي شهردار آينده تهران پرداخت که در جلسه مورد تاکيد قرار گرفت: «ويژگي هايي از سوي نمايندگان تهران مطرح شد که در انتخاب شهردار آينده ديده شود؛ اعم از اينکه سابقه کار اجرائي و عملياتي داشته باشد؛ اصلاح طلب باشد؛ در کارهاي مديريتي به قول معروف پاي کار باشد و مسئوليت پذير؛ از جمله رجل سياسي باشد؛ همچنين برابر مشکلات استقامت داشته باشد». او ادامه داد: «شهر تهران با مشکلات زيادي روبه رو است و همچنين مشکلات ديگري که از شوراي شهر قبلي براي تهران به جا مانده و همين طور مشکلاتي که اين شورا با آن مواجه است». نماينده تهران در مجلس به توقعات از شهردار آينده اشاره کرد و افزود: «از جمله مشکلات تهران آسيب هاي اجتماعي مانند تکدي گري، ساماندهي دست فروشان و... است که بايد زودتر بررسي شود». ذوالقدر ادامه داد: «مردم بايد تغيير و تحولات مديريتي مناطق را مشاهده کنند و اين مديريت کارآمد باشد». او با اشاره به تشکيل چند کميته در اين مجمع گفت: «کميته اي تشکيل شد تا برنامه ها بين شوراي شهر و نمايندگان تهران در مجلس را تنظيم کند و بين چهار دفتر نمايندگان تهران در اسلامشهر، پرديس، شهرري و شميرانات تقسيم کار کند و درباره مسائل مشترک بحث شود». او افزود: «همچنين کميته براي بودجه سال ٩٨ تشکيل شده که از الان اولويت هاي تهران را براي بودجه ريزي بررسي کنيم و براي بودجه سال بعد در نظر گرفته شود». به گفته ذوالقدر اين کميته با استانداري هم جلساتي برگزار خواهد کرد.
    انفعال «مجمع اميد» / گزارش «شرق» از فعاليت اميدي ها در بزنگاه استعفاي شهردار
    


 روزنامه شرق، شماره 3124 به تاريخ 27/1/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه روزنامك
متن مطالب شماره 59، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است