|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: WTTC در گزارشي خبر داد:سبقت دوباره توريسم از اقتصاد جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4530
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


WTTC در گزارشي خبر داد:سبقت دوباره توريسم از اقتصاد جهاني


نويسنده: آناهيتا پولاد

دنياي اقتصاد : حوزه سفر و گردشگري براي هفتمين سال متوالي عملکردي بهتر از اقتصاد جهاني به نمايش گذاشت. شوراي جهاني سفر و گردشگري(WTTC) در گزارشي بر اساس آمارهاي سال ۲۰۱۷ ميلادي وضعيت صنعت گردشگري را در جهان بررسي کرد. در سال ۲۰۱۷ حوزه سفر و گردشگري سريع ترين رشد اقتصادي را در ميان تمامي بخش هاي اصلي اقتصاد ثبت کرد و از توليد، خرده فروشي و عمده فروشي، کشاورزي، ماهيگيري و جنگلداري نيز سبقت گرفت. به گفته گوارا مانزو، مدير شوراي جهاني سفر و گردشگري ۲۰۱۷ بهترين سال براي حوزه سفر و گردشگري بود. شوراي سفر و گردشگري پيش بيني کرده است رشد اين بخش در سال ۲۰۱۸ نيز ادامه خواهد يافت؛ اما با توجه به افزايش قيمت نفت، سرعت اين رشد در مقايسه با سال گذشته کمتر خواهد بود. در طول ۱۰ سال آينده مشارکت حوزه سفر و گردشگري در اشتغال زايي به ۲۵درصد خواهد رسيد و در سال ۲۰۲۸ بيش از ۴۰۰ ميليون فرصت شغلي در جهان به طور مستقيم يا غيرمستقيم با گردشگري مرتبط خواهد بود.
    
    مشارکت در توليد ناخالص داخلي
    طبق اين گزارش ،سهم مستقيم سفر و گردشگري در توليد ناخالص داخلي جهان بازهم افزايش يافت و از ۱/ ۳ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲/ ۳ درصد در سال ۲۰۱۷ رسيد که معادل ۲هزار و ۵۷۰ ميليارد دلار بود. اين رقم بازتابي از کليه فعاليت هاي اقتصادي در قالب هتلداري، آژانس هاي مسافرتي، خطوط هواپيمايي و ساير خدمات حمل و نقل مسافرين است و فعاليت هاي بخش هايي نظير رستوران ها و مراکز تفريحي را که به طور عمده به گردشگري و سفر متکي هستند نيز شامل مي شود. براساس پيش بيني ها، اين رقم در سال جاري هم ۴ درصد افزايش خواهد يافت و تا سال ۲۰۲۸ نيز با ميانگين رشد سالانه ۸/ ۳ درصد به ۳هزار و ۸۹۰ ميليارد دلار خواهد رسيد که ۶/ ۳ درصد از توليد ناخالص داخلي جهان را تشکيل مي دهد.
    مشارکت کلي حوزه سفر و گردشگري در توليد ناخالص داخلي جهان نيز ۸ هزار و ۲۷۲ ميليارد دلار بوده است که ۴/ ۱۰ درصد از توليد ناخالص داخلي جهان را تشکيل مي دهد. شوراي جهاني سفر و گردشگري پيش بيني مي کند اين رقم با افزايش ۴ درصدي در سال ۲۰۱۸ و با ميانگين رشد سالانه ۸/ ۳ درصد تا سال ۲۰۲۸ به ۱۲ هزار و ۴۵۰ ميليارد دلار برسد که ۷/ ۱۱ درصد از توليد ناخالص داخلي جهان خواهد بود. بر اساس اين پيش بيني آهنگ رشد مشارکت مستقيم و کلي حوزه سفر و گردشگري در توليد ناخالص داخلي جهان در مقايسه با سال هاي گذشته سريع تر خواهد شد.
    در خاورميانه نيز حوزه سفر و گردشگري به طور مستقيم ۴/ ۳ از کل توليد ناخالص داخلي را دربر مي گيرد که مبلغ آن ۸۴ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار است. اين مشارکت مستقيم در سال جاري ۵/ ۴ درصد رشد خواهد کرد و تا سال ۲۰۲۸ نيز به طور متوسط سالانه ۵/ ۳ درصد افزايش خواهد يافت تا در پايان اين دوره ۱۰ ساله به ۱۳۳ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار برسد. بدين ترتيب سهم مشارکت مستقيم حوزه سفر و گردشگري از توليد ناخالص داخلي در خاورميانه نسبت به ميانگين جهاني بالاتر است و سرعت رشد آن نيز اندکي بيشتر از سرعت رشد جهاني تخمين زده مي شود.
    اما مشارکت کلي حوزه سفر و گردشگري در توليد ناخالص داخلي در خاورميانه ۲۲۴ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار (برابر با ۹/ ۸ درصد) است که در مقايسه با مشارکت کلي اين حوزه در توليد ناخالص داخلي جهان کمتر است. اين مقايسه نشان مي دهد اثرات ناشي از سرمايه گذاري، زنجيره هاي تامين و اثرات درآمدي القايي در خاورميانه کمرنگ تر بوده اند. البته شوراي جهاني سفر و گردشگري پيش بيني کرده است مشارکت کلي اين حوزه در توليد ناخالص داخلي خاورميانه با نرخ رشد ۶/ ۴ درصدي ظرف مدت ۱۰ سال به ۳۶۵ ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار (۷/ ۹ درصد) خواهد رسيد.
    
    مشارکت در اشتغال
    طبق اين گزارش در سال ۲۰۱۷ بيش از ۱۱۸ ميليون و ۴۵۴ هزار فرصت شغلي در سراسر جهان يعني ۸/ ۳ درصد از کل مشاغل به طور مستقيم به حوزه سفر و گردشگري مرتبط بوده اند. پيش بيني مي شود اين رقم در سال جاري ۴/ ۲ درصد افزايش خواهد يافت و تا سال ۲۰۲۸ نيز سالانه به طور متوسط ۲/ ۲ درصد رشد خواهد کرد و به ۱۵۰ ميليون و ۱۳۹ هزار فرصت شغلي خواهد رسيد که در آن زمان ۲/ ۴ درصد از کل اشتغال جهان را دربر خواهد گرفت. مشارکت کلي بخش سفر و گردشگري در بازار اشتغال جهاني به ۳۱۳ ميليون و ۲۲۱هزار فرصت شغلي يعني ۹/ ۹ درصد از کل اشتغال در جهان مي رسد. به اين ترتيب از هر ۱۰ فرصت شغلي در جهان لااقل يکي با حوزه گردشگري در ارتباط است. در سال ۲۰۱۸ رشد ۳ درصدي اين بخش تعداد فرصت هاي شغلي مستقيم و غيرمستقيم گردشگري را به ۳۲۲ ميليون و ۶۶۶ هزار مورد افزايش خواهد داد و رشد متوسط سالانه ۵/ ۲ درصدي آن تا سال ۲۰۲۸ نيز شمار فرصت هاي شغلي مرتبط با اين حوزه را به ۴۱۳ ميليون و ۵۵۶ هزار عنوان خواهد رساند که ۶/ ۱۱ درصد از کل مشاغل جهان را شامل مي شود.
    رشد حوزه سفر و گردشگري در بحث اشتغال فراتر از پيش بيني هاي قبلي بوده است. شوراي جهاني سفر و گردشگري در گزارش سال قبل پيش بيني کرده بود تعداد مشاغل مرتبط با اين حوزه در سال ۲۰۱۷ از ۲۹۸ ميليون مورد فراتر نخواهد رفت. در طول سال ميلادي گذشته بيش از ۷ ميليون فرصت شغلي در بخش سفر و گردشگري ايجاد شده و يک پنجم از کل فرصت هاي شغلي در سراسر جهان به نوعي با گردشگري در ارتباط بوده اند. در خاورميانه ۱/ ۳ درصد از کل مشاغل به طور مستقيم وابسته به گردشگري هستند؛ رقمي برابر با ۲ ميليون و ۳۴۴ هزار شغل. پيش بيني مي شود سهم اين حوزه در اشتغال ظرف مدت ۱۰ سال آينده تقريبا ثابت بماند. اين در حالي است که پيش بيني شده است سهم حوزه سفر و گردشگري از اشتغال جهان از ۸/ ۳ درصد کنوني به ۲/ ۴ درصد برسد. مشارکت کلي حوزه گردشگري در اشتغال خاورميانه ۴/ ۷ درصد است که در مقايسه با مشارکت کلي ۹/ ۹ درصدي اين حوزه در اشتغال جهاني نشان مي دهد در خاورميانه فرصت هاي شغلي کمتري مبتني بر اثرات سرمايه گذاري، زنجيره هاي تامين و اثرات درآمدي القايي ايجاد شده اند. مشارکت کلي حوزه سفر و گردشگري در اشتغال خاورميانه در سال ۲۰۱۸ با رشد ۱/ ۳ درصدي به ۵ ميليون و ۷۰۱ هزار مورد خواهد رسيد.
    
    شمار گردشگران و صادرات گردشگري
    هزينه کرد گردشگران خارجي که با عنوان صادرات گردشگري از آن ياد مي شود، يکي از موثرترين مولفه هاي تاثير اقتصادي بخش گردشگري است. طبق گزارش WTTC در سال گذشته ميلادي صادرات گردشگري در سراسر دنيا بالغ برهزار و ۴۹۴ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار بود و ۵/ ۶ درصد از کل صادرات جهان را به خود اختصاص داد. پيش بيني مي شود اين رقم در سال جاري ۵/ ۳درصد و تا سال ۲۰۲۸ نيز به طور متوسط سالانه ۱/ ۴ درصد افزايش يابد و به مبلغ ۲ هزار و ۳۱۱ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار برسد که ۹/ ۶ درصد از کل صادرات جهان خواهد بود. انتظار مي رود شمار گردشگران خارجي در سال ۲۰۱۸ به يک ميليارد و ۳۹۵ ميليون و ۶۶۰ هزار نفر برسد. حوزه سفر و گردشگري در سال ۲۰۱۷ موفق به جذب ۸۸۲ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار سرمايه شده است.
    پيش بيني مي شود اين رقم در سال ۲۰۱۸ نيز ۸/ ۴ درصد افزايش يابد و در طول ۱۰ سال آينده با رشد متوسط سالانه ۳/ ۴ درصدي، در سال ۲۰۲۸ به هزار و ۴۰۸ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار برسد. سهم بخش سفر و گردشگري از مجموع سرمايه گذاري ملي نيز از ۵/ ۴ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۱/ ۵ درصد در سال ۲۰۲۸ خواهد رسيد. شمار گردشگران خارجي خاورميانه در سال ۲۰۱۸ به ۷۴ ميليون و ۹۲۶ هزار نفر خواهد رسيد و مجموع هزينه کرد اين گردشگران نيز از رقم ۹۲ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار کنوني ۴/ ۴ درصد بيشتر خواهد شد. تا سال ۲۰۲۸ نيز شمار گردشگران خارجي خاورميانه به ۱۲۲ ميليون و ۵۳۷ هزار نفر خواهد رسيد و هزينه کرد اين گردشگران نيز با رشد متوسط سالانه ۳/ ۵ درصدي، بالغ بر ۱۶۲ ميليارد و يکصد ميليون دلار خواهد شد.
    
    ترکيب سفرهاي تفريحي و کاري
    بر اساس اين گزارش، ۵/ ۷۷ درصد از مشارکت مستقيم حوزه سفر و گردشگري در توليد ناخالص داخلي، معادل ۴ هزار و ۲۳۳ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار، از محل هزينه کرد سفرهاي تفريحي حاصل شده و ۵/ ۲۲ درصد از اين مشارکت از محل هزينه کرد سفرهاي کاري به مبلغ يک هزار و ۲۳۰ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار تامين شده است. پيش بيني مي شود هزينه کرد سفرهاي تفريحي در سال ۲۰۱۸ شاهد رشد ۱/ ۴ درصدي و هزينه کرد سفرهاي تفريحي کاري شاهد رشد ۸/ ۳ درصدي خواهد بود. در طول ۱۰ سال آينده نيز هزينه کرد سفرهاي تفريحي به طور متوسط سالانه ۱/ ۴درصد افزايش خواهد يافت و هزينه کرد سفرهاي کاري رشد ۲/ ۳ درصدي را تجربه خواهند کرد.
    ۷/ ۷۲ درصد از مشارکت کلي گردشگري در توليد ناخالص داخلي از هزينه سفرهاي داخلي تامين شده و ۳/ ۲۷ درصد از آن از محل هزينه کرد گردشگران خارجي به دست آمده است. شوراي جهاني سفر و گردشگري نيز پيش بيني مي کند در سال جاري هزينه سفرهاي داخلي با رشد ۱/ ۴ درصدي به رقم ۴ هزار و ۱۳۲ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار برسد و تا سال ۲۰۲۸ نيز به طور متوسط سالانه ۹/ ۳ درصد رشد کند و در پايان اين دوره ۱۰ ساله به مبلغ ۶ هزار و ۵۱ ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار برسد. انتظار مي رود هزينه سفرهاي خارجي يعني ميزان صادرات گردشگري نيز با رشد ۱/ ۴ درصدي در سال ۲۰۲۸ به ۲ هزار و ۳۱۱ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار برسد.
    در خاورميانه ۷/ ۷۸ درصد از مشارکت مستقيم حوزه سفر و گردشگري در توليد ناخالص داخلي از هزينه کرد سفرهاي تفريحي و ۳/ ۲۱ درصد از آن از هزينه کرد سفرهاي کاري به دست آمده است. بدين ترتيب سهم هزينه کرد سفرهاي کاري در مقايسه با سفرهاي تفريحي در خاورميانه کمتر از آمار کلي جهان است. نرخ رشد هزينه کرد سفرهاي تفريحي در خاورميانه در سال ۲۰۱۸ حدود ۶/ ۴ درصد و در فاصله سال هاي ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ نيز ۳/ ۴ درصد پيش بيني شده است که بيش از نرخ رشد جهاني هزينه کرد سفرهاي تفريحي است. در عوض نرخ رشد هزينه کرد سفرهاي کاري در خاورميانه در سال ۲۰۱۸ تنها ۷/ ۲ درصد خواهد بود.
    اما شوراي جهاني سفر گردشگري پيش بيني مي کند در طول ۱۰ سال آينده هزينه کرد سفرهاي کاري در خاورميانه به طور متوسط سالانه ۱/ ۵ درصد افزايش يابد و از ۳۵ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار در سال ۲۰۱۸ به ۵۸ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار در سال ۲۰۲۸ برسد. بر اساس گزارش شوراي جهاني سفر و گردشگري ۱/ ۳۱ درصد از مشارکت کلي حوزه سفر و گردشگري در توليد ناخالص داخلي جهان به طور مستقيم، ۶/ ۵۱ درصد از آن به طور غيرمستقيم و ۳/ ۱۷ درصد از آن به صورت القايي صورت گرفته است. در حالي که در خاورميانه ۶/ ۳۷ درصد از آن به طور مستقيم، ۴۴ درصد از آن به طور غيرمستقيم و ۳/ ۱۸ درصد از آن به طور القايي بوده است. با مقايسه اين اعداد روشن مي شود که سهم مشارکت غيرمستقيم در خاورميانه کمتر و سهم مشارکت مستقيم و القايي بيشتر است.
    
    
WTTC در گزارشي خبر داد:سبقت دوباره توريسم از اقتصاد جهاني
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "آناهيتا پولاد"

  توسعه فناوري ها؛ افزايش فراخوان ها «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
  تهديدي بزرگ تر از برگزيت براي اروپا
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  گام نخست اروپا براي حفظ برجام / پيشنهاد اروپا براي پيشگيري از جنگ تجاري
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 29/2/97
مشاهده متن    
  سرنوشت اروپايي ها در خودروسازي ايران / فرصت ها و تهديدهاي برجامي
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 27/2/97
مشاهده متن    
  سهم گردشگري در اقتصاد OECD / سازمان همكاري هاي اقتصادي و توسعه بررسي كرد
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 24/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه لعل سرخ
متن مطالب شماره 8، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است